Bayern München Ajax sh0P 10% korting Hoe is het met...George van Bockel? Ajax succesvol tegen Duitse clubs Sunday Oliseh: 'Ajax wint in München' de BOUD'S INN Ajax Life nummer 5 25 september 2004 Levering door heel Nederland AMSTERDAM - Ajax speelt volgende week dinsdag de tweede groepswedstrijd in de Cham pions League tegen Bayern München. De Duitsers wonnen hun eerste duel in Tel Aviv, daar waar Ajax op eigen veld onderuit ging tegen Juventus. Een zege op Bayern is eigenlijk nood zakelijk om de kansen op de volgende ronde in eigen hand te houden. Door Arnout Verzijl Bayern kende aanvankelijk nogal wat opstartpro blemen tegen Maccabi Tel Aviv. In de eerste helft was er van enig doelgevaar dan ook nauwelijks sprake. De coach van de Israëliërs, Nir Klinger, had de geschorste linksback Abu Siam vervangen door Nagar Shuki. Bayem-trainer Felix Magath ruimde opmerkelijk genoeg een basisplaats in voor Owen Hargreaves - hij speelde op de voor hem nieuwe rechtsbackplaats in plaats van Andreas Görlitz - en voor Sebastian Deisier, die de plek van Vahid DORTMUND - Oud-Ajacied Sunday Oliseh (30) verspeelde met Borussia Dortmund afgelo pen week een zege tegen Bayern München, de komende CL-tegenstander van Ajax. Reden genoeg om even te bellen met de Nigeriaan. Moet Ajax zich zorgen maken? Doot SandeT Zeldenrijk Sunday, wat moeten we weten van Bayern Mün chen? „Ze hebben eigenlijk alleen een goede voor hoede. Roy Makaay zagen we de hele wedstrijd niet, maar maakte wel in blessuretijd de 2-2. Ver der heeft Bayern een brede selectie, waardoor ze gemakkelijk in verschillende opstellingen kun nen spelen. Ballack deed tegen ons niet mee. Het is voor Ajax belangrijk om - zoals altijd - de slag op het middenveld te winnen. Onze tactiek was om Bayern continu onder druk te zetten. Daar hadden ze toch veel moeite mee." Wat zijn de kansen voor Ajax in München? „Bayern speelt thuis en zal door het publiek wor den gedwongen om aan te vallen. Ik denk niet dat ze voor een gelijkspel gaan. Daar liggen meteen de kansen voor Ajax. Ik vind Wesley Sne- ijder een geweldige middenvelder. Hij is onvoor spelbaar en heeft een goed schot in beide benen. Sonck heeft het moeilijk. Hij speelde bij Genk anders dan hier. Het is moeilijk voor een nieuweling om het Ajax-systeem te leren. Toch denk ik dat Ajax in München gewoon wint. Mijn voorspelling?1-2." Wie gaan er naar de kwartfinales? „Dan moet ik natuurlijk mijn oude clubs Juven tus en Ajax noemen, hahaha. Omdat Juventus al een uitwedstrijd heeft gewonnen denk ik dat zij als eerste zullen eindigen. Ik zag Ajax-Juventus op televisie en vond het een mooie wedstrijd. Ajax had echter het meeste balbezit en had die wedstrijd ook gewoon kunnen winnen." Hoe gaat het verder met Sunday Oliseh? „Goed. Ik speel hier vaak, alleen hebben we drie van onze vijf duels gelijk gespeeld. We moeten nog een beetje aan elkaar wennen, maar ik denk zeker dat het een mooi seizoen kan worden. 'BvB' mist net dat beetje geluk. Dat we dit sei zoen niet Europees spelen, is eigenlijk het enige minpunt. Buiten het veld gaat het ook goed. Ik ga nog geregeld naar mijn vrienden in Amster dam en Hilversum. Helaas heb ik dan weinig tijd om naar Ajax te gaan. Maar wie weet, komt dat er ooit nog eens van." Afgelopen woensdag speelde Bayern München voor de beker tegen VfL Osnabrück. Trainer Magath kon in dat duel geen beroep doen op Michael Ballack, Roque Santa Cruz, Mehmet Scholl en Alexander Zickler. Ballack is het ergste slachtoffer van een griepvirus dat vorige week huishield in de selectie. Tegen Ajax is de spelbe paler van Bayern er zeker weer bij. Dat geldt ook voor steraanvaller Claudio Pizarro, die inmiddels weer hersteld is van een schedelbasisfractuur. Hashemian innam. Omdat beide spitsen Roque Santa Cruz en Claudio Pizarro wegens een bles sure ontbraken, stond Roy Makaay moederziel alleen in de spits. Hij kreeg nauwelijks aanvoer via de flanken die werden bezet door Ze Roberto en Deisier. Het nationale stadion Ramat Gan in Tel Aviv was slechts half gevuld vanwege de festivi teiten rondom het Joods nieuwjaar. De thuisclub groef zich aanvankelijk diep in de eigen verdedi gende stellingen in, maar Bayern speelde zó slecht, dat de beste kans in de eerste helft voor Tamir Cohen was. Zijn kopbal belandde buiten bereik van Bayern-doelman Kahn op de paal. De Braziliaan Ze Roberto liet in de 44ste minuut het eerste Bayern-schot tussen de palen noteren. op een verdwaald afstandsschot van Mesika na, niet meeT in gevaar. Daarvoor ontbrak het de club uit Israël aan kracht. De zege was uiteindelijk ver diend. Magath: „In de eerste helft leek het wel dat we angst hadden een fout te maken. Na de pauze hebben we aangetoond ook te kunnen voetbal len. Maccabi was verrassend sterk, maar als wij onze vorm van de tweede helft doortrekken, gaat het steeds beter worden." Oliver Kahn: „We speel den angsthazenvoetbal. God zij dank hebben we alsnog gewonnen." Ajax-trainer Ronald Koeman sprak na afloop van de met 1-0 verloren ontmoe ting met Juventus andere taal. De oefenmeester was tevreden met het vertoonde spel. De verdedi ging 'stond' en aanvallend werden er voldoende Ook Maxwell kon het verschil niet maken tegen Juventus. Pas na één uur spelen werd het spel van de bezoe kers dwingender. De in de rust ingevallen Bastian Schweinsteiger, bekend van het afgelopen EK, fungeerde daarbij als moter op het middenveld. Een treffer kon niet uitblijven en die viel in de 63ste minuut. Ze Roberto werd grof onderuit gehaald door verdediger Pantsil, waarna Roy Makaay de toegewezen strafschop bekwaam benutte: o-i. In het vervolg kwamen de Duitsers, kansen gecreëerd. Desalniettemin deed een klasse-goal van Pavel Nedved Ajax de das om. Koe man: „De verdediging speelde goed. Ze hebben nauwelijks iets weggegeven. Blijkbaar kunnen ze het dus wel. Ik weet niet wat dat is, maar het zal toch met scherpte en een stuk mentaliteit te maken hebben. Ik vind dat we meer verdiend had den, maar in de laatste fase waren we niet geluk kig. Toen voetbalden we zoals we wilden." AMSTERDAM - Na de 'eendagsvliegen' Cuido Pen, Ruud Kaiser en Winston Haatrecht, is het in deze Ajax Life de beurt aan George van Bockel. Hij speelde misschien wel samen met de beste lichting Ajax-spelers. Toch redde hij het niet in Amsterdam. Via België kwam hij weer terug in de hoofdstad. Maar niet bij Ajax. Ze Roberto ontwijkt een tackle van Sunday Oliseh. AMSTERDAM - Het Duitse voetbal is in Nederland niet populair. "Wij zijn altijd beter, maar zij winnen. Bij voorkeur in de laatste minuut". Ontmoetingen met Duitse clubs gaan steevast gepaard met een angstig voorgevoel. De feiten spreken echter andere taal. Ajax doet het namelijk bijzonder goed als het gaat om Euro pese duels tegen Duitse opponenten; slechts één maal werd Ajax uitgeschakeld. In de allereerste Europa Cup-wedstrijd, op 20 november 1957, speelde Ajax tegen het Oost- Duitse Wismut Aue. Ajax won, zowel uit als thuis. De enige maal dat Ajax door een Duitse ploeg werd uitgeschakeld, was pas in 1980. Daarvoor waren achtereenvolgens FC Nümberg, Han- nover'96, Carl Zeis Jena, Dynamo Dresden en Her- tha BSC door de Amsterdammers uitgeschakeld. Alleen Bayern München was in 1980, in de Europa Cup voor Landskampioenen, te sterk. De heen wedstrijd eindigde in 5-1, Ajax kwam twee weken later in het eigen Olympisch Stadion niet verder dan een 2-1 zege. Daarna vielen achtereenvolgens Lokomotive Leipzig (finale EC II), Hamburger SV, Rot Weiss Erfurt en FC Kaiserslautern ten prooi aan de Amsterdamse dadendrang. En toen was het weer de beurt aan Bayern Mün chen. De dubbele ontmoeting in de lente van 1995 zou historisch worden. In BeieTen werd het nog o- o, maar twee weken later stond het Olympisch Stadion in vuur en vlam. In één van de beste wed strijden die Ajax ooit speelde, stopte de teller pas bij 5-2; een pak slaag zoals Bayern maar zelden te verduren kreeg. In het rijtje Duitse slachtoffers gingen in latere seizoenen ook nog eens Borussia Dortmund en VfL Bochum over de knie. Puur op de feiten afgaand, is Ajax tegen Bayern dus veruit favoriet. Doot SandeT Zeldenrijk Van Bockel kwam in 1965 over van DWG. De Amsterdammer, ontdekt door Jany van der Veen, werd in Ajax A2 van spits omgeschoold tot rechts buiten. Uiteindelijk kreeg hij een B-contract en speelde hij in het tweede elftal samen met Ruud Krol, Arie Haan en John Rep. „Maar ook Inge Daniëlsson en Horst Blankenburg deden ook wel eens mee", zegt hij in de kantine van De Toekomst. Van Bockel speelde redelijk tot goed en verdiende uiteindelijk een A-contTact. „Dat was toen geen vetpot. Ik kreeg 10.000 gulden, zonder bonussen en wedstrijdpremies, en woonde in een halve woning in de Ten Catestraat. Was krap, want we hadden er net een kleintje bij." Op de laatste competitiedag van het seizoen ïgög/'yo debuteerde Van Bockel in het eerste elf tal. Uit tegen ADO kwam landskampioen Ajax niet verder dan 1-1. Arie Haan maakte het hon derdste Ajax-doelpunt van dat seizoen. „Wat Michels na die wedstrijd tegen me zei? Weinighij was geen prater. Spelers waren in die tijd gewoon een nummer en daar hadden de meeste voetbal lers moeite mee. Ikzelf voorop, want ik hield niet van nummers." Van Bockel was een rustige jongen. Zelf noemt hij zich - jaren nü dato - 'naïef'. „Ik heb nooit beseft hoeveel kwaliteit ik bezat. Dat kreeg ik later van anderen te horen. Ik werd door anderen in mijn amateur-tijd vergeleken met de Braziliaan Gar- rincha. Dat is een groot compliment. Bij Ajax loopt soms zoveel talent dat je er, als je er middenin staat, blind voor wordt. De één laat het op zijn 18de zien, de ander op latere leeftijd. Die tijd wordt ze tegenwoordig echter niet meer gegund, want dan heeft de club al een buitenlander gekocht. Die zien de club echter alleen maar als een tussenstation. Op De Toekomst hangen foto's van jeugdspelers die het eerste hebben gehaald. Ik heb mijn foto maar laten weghalen." aiaX- Gehele Adidas Ajax uit-en tiiuiscollectie laW AJAX leden Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 3