BB mm. Juventus Aiax Life nummer4 11 september 2004 i punterde in de finale, was herstellende van een ingreep aan zijn knie. Bijna een maand eerder, op 28 april, had Ajax de landstitel al binnengesleept en een week daarna werd de competitie - die vroeg eindigde in verband met het EK'96 in Enge land - afgesloten met een 0-0 bij De Graafschap. Vanaf dat moment was het nog 17 dagen tot aan de finale. Van Gaal deed een onverwachte 'move' en gaf alle fitte spelers een week vrij. In het bui tenland, en dan met name in Italië, begreep men er maar niets van. Met kreten als 'Typisch Hol lands' en 'Amsterdamse arrogantie' probeerden Italiaanse journalisten de beslissing van Van Gaal te verklaren. Danny Blind gebruikte de geboden tijd voor een vijfdaags verblijf in Marbella met zijn gezin. „Dat was inderdaad een opmerkelijke beslissing van Van Gaal. Ik begreep de sceptische reactie in het buitenland. Maar ook het besluit van Van Gaal kon ik wel plaatsen. De trainer geloofde dat wij, na een zwaar seizoen, op deze manier 'fit in ons hoofd' konden worden. Zijn inlevingsvermogen was enorm. Het getuigde van moed om deze maatregel te nemen en dat maakt hem tot de grote trainer die hij is." De geblesseerde spelers werkten die week hard aan hun herstel en zeven dagen voor de aftrap verzamelde Ajax zich voor de voorbereiding. Winston Bogarde ging in die periode een weekje naar Aruba. „Ik vond het een prima idee. Vergeet niet dat de meeste jongens na die wedstrijd nog een EK in Engeland moesten spelen. Het was trou wens ongelooflijk, maar de Italiaanse pers wist van alle Ajacieden precies waar ze zaten. Precies! Ik denk overigens niet dat deze mini-vakantie wat te maken had met de latere, in mijn ogen, té relaxte voorbereiding op de finale." Frank en Ronald de Boer werkten in de periode aan hun herstel. „Zonder die rustperiode had Frank de finale zeker niet gehaald. En ik alleen maaT heel misschien. Frank tobde namelijk al wat langer met een enkelblessure. Het was tot een dag voor de finalewedstrijd gewoon pappen en nathouden en proberen iedereen zo fit mogelijk te krijgen." Silooy bereidde zich ondertussen voor op een basisplaats. Tegen Panathinaikoshad ReizigeTeen onnodige gele kaart opgelopen, waardooT de rechtsback de finale moest missen wegens een schorsing. „Direct toen dat in Athene gebeurd was, haalde Van Gaal me - uit voorzorg - naar de kant. Ik was de enige andere rechtsback en ook ik stond 'op scherp'. Daaruit maakte ik op dat ik in Rome zou spelen. Helaas kampten we met te veel blessures en gingen we niet honderd procent fit de strijd aan." Blind had dat ook geconstateerd: „Mare Overmars misten we al sinds decembeT en al-met-al waren er een stuk of vier, vijf basiskrachten die niet speelden of eigenlijk niet speelklaaT waren. Dat heeft een ongelooflijk grote rol gespeeld. Daar door konden we niet die grip op zowel tegenstan der als wedstrijd krijgen, die we normaal wel altijd hadden. Ons surplus aan kwaliteit konden we niet uitbuiten. Achteraf blijft natuurlijk altijd de discussie over de vraag wie er wél of niét had moeten spelen. Dat blijft altijd de keuze van de trainer: die weegt kwaliteit tegen fitheid af. leder een die aan de aftrap verscheen, was fit. Maar het is wat anders als een speler zes maanden achter elkaar heeft gespeeld; of juist een periode niet in actie is gekomen." STRIJDVELD Juventus kwam beter uit de startblokken in het uitverkochte Stadio Olympico en al na 13 minuten spelen leidde een misverstand tussen Van der Sar en Frank de Boer de 1-0 in. Silooy: „Twee ervaren spelers toch, maar bij hun onderlinge communi catie gingen ze helemaal de mist in. Ravanelli kon de bal onderscheppen en zo maar binnenschie ten. Met een sliding probeerde ik dat nog te voor komen, maar dat lukte niet. Eigenlijk vind ik het een eigen doelpunt, omdat die treffer nooit had mogen vallen." Blind: „Het was een vlakke wedstrijd, zeker niet spectaculair. Ik vond dat wij ons na de achter stand goed in de wedstrijd terugknokten. De 1-1 van Jari Litmanen was terecht. Daarna gebeurde er niet veel meer. Ik meen dat wij in de slotfase nog wel aandrongen, zonder echt gevaarlijk te worden." Bogarde: „Het begon al met de warming-up. Wij stonden helemaal alleen op het veld. Juventus deed dat namelijk binnen, in een klein hok. Zij kwamen even later als 'dolle honden' het veld op. Ik kreeg na de aftrap als eerste de bal toegespeeld en voor ik het wist kwamen er van alle kanten sli dings op me af. Kreeg ik een tik van die gozer met dat lange haar en baardje, Torricelli. Ik begon als linksbuiten maar werd vijf minuten later al naar achteren gehaald. Stond ik in de dekking op Vialli. Dat waren keiharde, eerlijke duels. Wat wil je, we praten wel over de finale van de Champions League hoor! Het was gewoon een battle van twee uur. Fuck it, ik wilde gewoon wéér die cup pakken! Na afloop zat ik fysiek en mentaal helemaal stuk. Het was geestelijk een zwaar duel, omdat we dat seizoen eigenlijk een wedstrijd te vroeg hadden gepiekt. Ik voelde me persoonlijk niet goed genoeg om later één van de vijf strafschoppen te nemen. Daarna had ik me waarschijnlijk wel gemeld." Juventus heeft gewonnen. De verslagenheid bij Danny Blind en de andere Ajacieden is groot. Angelo Peruzzi keert de strafschop van Sonny Silooy. Na de officiële speeltijd zat ook Ronald de Boer helemaal stuk. Hij wist toen al voor zichzelf dat hij de verlenging aan zich voorbij moest laten gaan, want beide kuiten van de middenvelder stonden stijf van de kramp. „Frank en ik waren in die wed strijd absoluut niet topfit. Frank speelde op zeventig procent, ik op tachtig. Op Europees top niveau kan een ploeg een wedstrijd al verliezen als het vijf procent minder is. Frank werd na ruim een uur gewisseld en het leek me beter als er in de verlenging een fitte speler in kwam. Bij Juventus zaten er namelijk ook al een paar spelers door heen." PINGELS Omdat er in de verlenging niet meer werd ges coord, moesten strafschoppen de beslissing bren gen. De eerste uit de serie - die van Edgar Davids - werd meteen al gestopt door Juventus-doelman Angelo Peruzzi. Litmanen en Scholten scoorden vervolgens wél voot Ajax en drie Italianen misten evenmin. „Ik ben helemaal geen penaltynemer. Maar er waren er weinig die er eentje wilden nemen. Van Gaal had het al eens aan me gevraagd en toen zei ik "nee". Maar toen hij me voor de tweede maal polste, heb ik toegestemd. Eigenlijk liep ik zonder zenuwen op de penalty stip af", aldus Silooy nu, ruim acht jaar later. De verdediger koos een hoek en had de pech dat Peruzzi z'n gedachten had kunnen lezen: „Hij pakte mijn inzet. Jammer maar helaas. Die doel man gokte goed. Ik oefende nooit op strafschop pen. Altijd werden ze door anderen genomen. Als ik er eentje nam, miste ik wel vaker. Na die finale heb ik er, in een oefenwedstrijd met Arminia Bie lefeld, nog eentje genomen. Mijn laatste. Normaal koos ik altijd een hoek, voor de gelegenheid knalde ik keihard door het midden. Raak." Vladimir Jugovic velde uiteindelijk het vonnis. Juventus won met 4-2 en veroverde de Cham pions League. De laatste strafschop hoefde niet meer genomen te worden. Uiteraard zou Danny Blind zich over die klus ontfermen: „Ik wist op voorhand altijd hoe ik mijn strafschop ging nemen. Tenzij de keeper daarvoor iets onver wachts deed, bijvoorbeeld door vier keer naar dezelfde hoek te duiken. Ook nu had ik mijn keuze al bepaald, ik zou Techts van de keeper schieten. Maar dat hoefde niet meer. Overigens ben ik het oneens met de verhalen als zou niemand een strafschop hebben willen nemen. Het gebeurt bij iedere serie dat spelers last hebben van pijntjes, kampen met spanning en de emoties van het moment. Zelf heb ik in ieder geval mijn verant woordelijkheid genomen. Het ergste dat een spe ler kan overkomen, is dat-ie mist. Maar dat neemt vervolgens niemand hem kwalijk. Om dergelijke toestanden als toen te voorkomen, wijs ik nu vooraf vijf strafschopnemers aan als we een bekerwedstrijd met de Ai hebben. Dan ontstaat er nooit onenigheid over." Frank en Ronald de Boer keken zodoende machte loos toe hoe een tweede achtereenvolgende Champions League-titel voor hun neus werd weg gekaapt. „Tsjezus, wat hebben we toen een unieke kans laten liggen. Er zijn maar weinig ploegen die zich onderscheiden door 'hem' twee keer achter elkaar te winnen. We speelden een slechte finale, maar hielden het toch vol tot aan de strafschop pen. Uiteraard hadden Frank en ik er eentje geno men als we in het veld hadden gestaan, maar dat kon nu niet meer. Uiteindelijk kan ik de zege van Juventus wel accepteren, omdat zij in die finale eigenlijk wel de betere ploeg waren, maar toch...." De aanvallende middenvelder wijt de nederlaag niet alleen aan de blessures, maar ook aan een onbewust gebrek aan scherpte, „ledereen was heel erg relaxed. Ook in de voorbereiding naar die wedstrijd, op het trainingscomplex van AS Roma. We hadden het een jaar eerder natuurlijk al mee gemaakt. Als ik nog nooit de Champions League had gewonnen, was mijn drijfveer die dag - onge merkt - toch groter geweest. Dat speelde ons onbewust parten. Dat zag je een jaar later ook bij Juventus. Die verloren toen in de finale van Borus- sia Dortmund, terwijl dat echt geen sterke ploeg had." GEMISTE KANS De gemiste strafschop van Silooy betekende direct ook zijn laatste balcontact in het shirt van Ajax. Hij vertrok naaT Arminia Bielefeld en sloot - na twee seizoenen - vervolgens zijn carrière af bij De Graafschap. Momenteel is hij trainer van Ajax D2. Blind hield lang een katterig gevoel aan de Vergeten Finale over: „Het is wel enkele weken door mijn hoofd blijven spoken ja. We speelden voor de tweede opeenvolgende maal een Europa Cup-finale. Daarmee kan een ploeg zich onder scheiden. Voor een sportman is dat een groot goed. Er zijn veel spelers die de Champions League hebben gewonnen, maar twee keer op rij? Dat is toch alleen maar zeer aparte klasse. Ajax in de jaren zeventig, gevolgd door Bayern München. En Real Madrid natuurlijk, clubs die allemaal iets unieks hebben gepresteerd. Die mogelijkheid hebben wij laten liggen. De Vergeten Finale van 1996 was voor mij vooral een Gemiste Kans." TURIJN - Van de drie tegenstanders die Ajax in groep C treft, is Juventus één van de bekendste. De ploegen stonden in 1996 tegenover elkaar in de Champions League-finale. Juventus won na straf schoppen. Voor de tweede maal in de historie legde Juventus daardoor beslag op de belangrijkste Europese clubprijs. In 1985 rekende de Itali aanse ploeg af met Liverpool. Sinds de Europa Cup 1 in 1995 omgedoopt werd tot Champions League, bereikte Juventus vier keeT de finale van het toernooi. Na de gewonnen eindstrijd in 1996, gingen de finales van 1997, 1998 en 2003 tegen respectievelijk Borussia Dort mund, Real Madrid en AC Milan allemaal ver loren. Na een teleurstellend seizoen zonder een hoofdprijs, snakt Juventus dit seizoen naar succes. Met de komst van Fabio Capello als nieuwe trainer moet de oude glorie herleven. Als gevolg van de aanwezigheid van gerenom meerde spelers als Pavel Nedved, Allessandro Del Piero en David Trezeguet in de selectie, is Juventus dé favoriet in groep C. Daarnaast ver sterkte de 'Oude Dame' zich afgelopen zomer met toppers als de Braziliaanse middenvelder Emerson van AS Roma en de Italiaanse inter national Fabio Cannavaro van Internazionale. De opvallendste transfer was het inlijven van Ajax-spits Zlatan Ibrahimovic. De Zweed stond al jaren op het verlanglijstje van Capello. Als trainer van AS Roma toonde hij al interesse in Ibrahimovic. De financiële middelen ontbra ken destijds in Rome. Voor Juventus was het aantrekken van de Zweed geen probleem. Naar alle waarschijnlijkheid keert de lange spits op 15 september terug in de ArenA als hij met zijn nieuwe werkgever moet aantreden tegen zijn oude club. Juventus was, voor het eerst in jaren, niet direct geplaatst voor het hoofdtoernooi. Na een teleurstellende derde plaats in de competitie, was de club uit Turijn veroordeeld tot het spelen van voorrondes. In twee wedstrijden werd afgerekend met Djurgardens IF. in Italië hield de club uit Zwe den Juventus nog op 2-2. In de uitwedstrijd maakte Juventus schoon schip en won de par tij met 4-1.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 9