■ol ISONY Ajax - Juventus, eindstrijd Champions League 1996. 11 SEPTEMBER 2004 NUMMER 4 AjAX LIFE De Vergeten Finale AMSTERDAM ROME - Ajax stond op woensdag 22 mei 7996 voor de zesde maal in de finale van de Europa Cup voor Landskampioenen, overigens sinds igg2 Champions League geheten. Voor de tweede keer sinds 1973 luisterde het topaffiche naar de naam Ajax-Juventus. Ach teraf bezien zou het de minst besproken finale worden, die Ajax ooit afwerkte. Mede door dat hooggespannen verwachtingen nimmer konden worden waargemaakt. De Amsterdam mers kwamen er in Rome niet aan te pas en moesten - na het nemen van strafschoppen - het hoofd buigen. Reconstructie van een Vergeten Finale. Door Arnout Verzijl en Sander Zeldemijk „De Vergeten Finale? Dat lijkt me logisch, ieder een wil die wedstrijd toch vergeten? We hebben niet gewonnen. Ook niet echt verloren trouwens, want een nederlaag na strafschoppen is toch anders. Voor mijn gevoel hadden we nog twee uur door kunnen voetballen in de verlenging, er zou toch niet meer worden gescoord", aldus Sonny Silooy,één van de spelers die zijn inzet in de nood zakelijk geworden strafschoppenserie vanaf elf meter gekeerd zag worden. De verdediger kwam in het seizoen 1995/96 niet veel aan spelen toe en maakte in totaal slechts 16 duels in het veld mee. Vier daarvan in de Cham pions League, waaronder beide duels in de kwart finale tegen Borussia Dortmund. Uit - in Duits land - speelde Ajax een onvergetelijke wedstrijd, won met 0-2 en legde een groot vertoon van macht aan de dag. Ook in de tweede halve finale, tegen Panathinaikos, was de verdediger erbij. Ajax zegevierde met 0-3 in de heksenketel van Athene na andermaal een geweldige vertoning. Silooy: „Ik raakte aan het begin van dat seizoen geblesseerd en kwam op een zijspoor terecht. Het was bijna onmogelijk me terug te knokken in dat elftal, dat 'bulkte' van de kwaliteit. Van de groep die een jaar eerder de Champions League won, was eigenlijk alleen Frank Rijkaard vertrokken. Pas nadat - op 24 februari - Edgar Davids en Michael Reiziger bij een auto-ongeluk op de Mid denweg - vlakbij het stadion - betrokken waren, kreeg ik weer een kans in het eerste. Één dag later, tegen SC Heerenveen (6-2) stond ik weer in de basis als vervanger van Reiziger. Maar drie dagen later stond de return van de Super Cup op het pro gramma, een thuiswedstrijd tegen Real Zaragoza, keerde Reiziger al weer terug. Ik mocht echter blij ven staan en omdat we met 4-0 wonnen, pakte ik toch maar mooi ook die prijs nog even mee." DE WEG NAAR ROME Hoewel Ajax in 1995 de Champions League won, waren de prestaties in het begin van het vervolg- jaar zo mogelijk nóg indrukwekkender. Ajax belandde in een poule met Real Madrid, Ferencva- ros en Grasshopper Club. Na de zesde groepswed strijd, thuis tegen het Hongaarse Ferencvaros, spraken de cijfers boekdelen. Ajax won vijf van de zes CL-duels, waarbij Real Madrid in het eigen Ber- nabéu Stadion gedeclasseerd weTd. Alleen uit tegen het stugge Grasshoppers bleef de ploeg op een 0-0 steken. In totaal scoorde het elftal van Louis van Gaal vijftien maal. Doelman Edwin van der Sar incasseerde slechts één tegentreffer. De Hongaar Nyilas passeerde hem vanaf elf meter. VAKANTIE De verwachtingen voor de finale tegen Juventus waren in de voetbalwereld hooggespannen. 'Het beste wat Europa te bieden heeft' en 'Droomfi- nale' kopten internationale dagbladen aan de vooravond van de ontknoping van het Europese voetbalseizoen. Maar in de Amsterdamse catacomben was de stemming lang niet zo euforisch. Natuurlijk, het geloof in eigen kunnen stond rotsvast overeind. Ajax is nu eenmaal Ajax. Maar diverse blessure gevallen baarden trainer Louis van Gaal zorgen. Achter het meespelen van de broertjes De Boer stond een groot vraagteken en ook de inzetbaar heid van Patrick Kluivert was uiterst twijfelachtig. De spits, die een jaar eerder Ajax langs AC Milan Het elftal dat op 22 mei 7996 aan de finale begon: Staande v.l.n.r.: Edwin van der Sar, Winston Bogarde, Finidi George, Danny Blind, Edgar Davids en Nwankwo Kanu. Zittend v.l.n.r.: Jari Litmanen, Sonny Silooy, Ronald de Boer, Frank de Boer en Kiki Musampa. In de kwartfinale speelde Ajax, onder de bezie lende leiding van de nu volledig doorgebroken dirigent Edgar Davids, een weergaloze uitwed strijd tegen Borussia Dortmund. De riante 0-2 zege in het Ruhrgebied maakte de return tot een formaliteit. Kiki Musampa maakte in het Olym pisch Stadion het enige doelpunt (1-0), waarna Ajax zich kon opmaken om via de Griekse coun- terploeg Panathinaikos door te stomen naar de finale. De Grieken speelden echter een slim spelletje in het Olympisch Stadion. Jari Litmanen en Ronald de Boer stonden bovendien niet op hun ver trouwde posities en Michael Reiziger was nog maar net hersteld van een spierblessure. De Amsterdammers domineerden in de eerste helft, maar kregen weinig kansen. De Grieken loerden op een counter en waren vlak voor rust bijna suc cesvol. In het tweede bedrijf wist Ajax nauwelijks een mogelijkheid te creëren. Op het moment dat iedereen zich al bij een teleurstellend doelpunt loos gelijkspel had neergelegd, besliste de sluwe Poolse spits Warzycha het duel uit een geniepige Er zat dus niets anders op: de Godenzonen móes ten winnen in de Griekse hel. Mede dankzij een zeer emotionele en imponerende fax van Frank Rijkaard, door Louis van Gaal vlak voor de wed strijd voorgelezen, speelde een geïnspireerd Ajax de Grieken in eigen huis helemaal van de mat. Twee treffers van Litmanen en één van invaller Nordin Wooter bezorgden Ajax een tweede ach tereenvolgende finaleplaats. De Fin over zijn goede wedstrijd: „Ik was halverwege het seizoen in Finland hersteld van een liesblessure en zodoende topfit tegen het eind van het seizoen." Mede daardoor haalde hij, in tegenstelling tot een jaar eerder, als één van de weinigen zijn niveau in de finale. Ronald de Boer noemt de uitwedstrijd in de 'Hel van Hellas' acht jaar na dato zijn beste Europese optreden in Ajax. „We waren dat seizoen zó ont zettend goed. We kregen in Madrid een staande ovatie van de Real-supporters. Alles ging ons des tijds gewoon heel erg makkelijk af. Nadat Louis die fax van Rijkaard had voorgelezen, kreeg ik kip penvel op mijn armen, ledereen voelde een ont zettende adrenalinestoot en wist wat er moest gebeuren, leder extTa woord was overbodig. Deze unieke kans op een tweede finaleplaats mochten we ons gewoon niet laten afnemen." Litmanens goal, gezien vanaf de andere kant. Slechts één keer was er voor Ajax in Rome reden tot juichen. Jari Litmanen produceerde vlak voor rust de gelijk maker. tegenaanval. Van der Sar werd daarmee niet alleen (pas) voor de tweede maal in Europees ver band gepasseerd, maar bovendien verloor Ajax 't laatste Europacup-duel dat het speelde in het befaamde Olympisch Stadion.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 8