Roy Makaay bedankt Juventus 'Gunstig dat ze Ibrahimovic hebben weggekocht Bayern München Maccabi Tel Aviv Ajax Life nummer 4-11 september 2004 Roy Makaay zoals we hew kennen, juichend na weer een treffer. Hopelijk zal hij in de wedstrijden tegen Ajax niet op deze manier te bewonderen zijn NOORDWIJK - In 1996 kreeg Roy Makaay van Louis van Caal het aanbod om bij Ajax te komen voetballen. De toen nog voor Vitesse uitkomende spits bedankte vriendelijk voor die eer. Hij zag de concurrentiestrijd in Amsterdam niet zitten en koos voor de Spaanse laag vlieger Tenerife. Acht jaar naar dato is Makaay (29) alsnog present in de ArenA. Met Bayern München treft hij Ajax in groep C van de Champions League. Doot MaTtijn Mooiweer Op de persconferentie van bet Nederlands elftal in Noordwijk, voorafgaand aan de interlands tegen Liechtenstein en Tsjechië, is het in hotel TEL AVIV - Maccabi Tel Aviv uit Israël is 'op papier' de zwakste ploeg uit groep C. In de hiërarchie moet Maccabi de Euro pese grootmachten Ajax, Juventus en Bayern München voor zich dulden. De Israëlische ploeg moest twee voorrondes overleven, alvorens te worden toegelaten tot het hoofdtoernooi. In de eerste ronde ontdeed Maccabi zich van HJK Helsinki uit Finland. De 1-0 thuiswinst was voldoende voor een plaatsje in de volgende ronde. In Helsinki bleef de stand na negentig minuten 0-0. In de tweede ronde won de ploeg van PAOK Saloniki uit Griekenland. Na een reglementaire 3-0 uitzege was een 1-0 thuis zege voldoende voor deelname aan het hoofd toernooi van de Champions League. Maccabi Tel Aviv is na Maccabi Haifa de tweede Israëli sche ploeg die zich ooit kwalificeerde voor het kampioenenbal. Haifa was in 2002 actief in de Champions League. In Haifa werden onder andere Manchester United en Olympiakos Piraeus verslagen. Alleen de latere finalist Bayer Leverkusen was te sterk. Ajax is dus gewaarschuwd. De bekendste speler van Maccabi is oud- Vitesse speler Emile Mbamba. De centrale aan valler speelde vier jaar voor de club uit Arn hem. In die periode kwam hij tot 86 wedstrij den, waarin hij 13 doelpunten maakte. De voor bereiding op dit seizoen verliep zeer moei zaam voor de spits uit Kameroen. Hij keerde ziek terug van een vakantie in Afrika. In Neder land bleek het om malaria te gaan. Door die ziekte miste hij een deel van de voorbereiding van Vitesse op het nieuwe seizoen. De komst van oud FC Utrecht speler Igor Gluscevic naar Arnhem verkleinde de kans van Mbamba op een plaats bij de eerste elf. Mede daardoor tekende de 21-jarige aanvaller een 2-jarig con tract bij Maccabi Tel Aviv, met een optie voor een derde seizoen. Na een jaar van degradatie voetbal met zijn oude club Vitesse, kan Mbamba zich dit seizoen profileren op het hoogste clubpodium van Europa. Huis ter Duin een drukte van belang. De vader landse media verdingen zich massaal om alle debutanten in de selectie van bondscoach Marco van Basten, wat Ajax Life de mogelijkheid biedt om met Bayern München-spits Roy Makaay eens rustig van gedachten te wisselen oveT de speling van het Champions League-lot in groep C. De poule waarin Ajax het moet opnemen tegen Juventus, Maccabi Tel Aviv en jawel, Bayern Mün chen. Makaay: „Ik ben tevreden over de loting. Het is vooraf nou eenmaal een gegeven dat er in de eer ste drie kokers alleen maar topploegen zitten. Daar hebben we ons in Duitsland dus al op inge steld. We zullen tegen Ajax en Juventus volop aan de bak moeten en tegen Maccabi moeten waken voor onderschatting. Die ploeg is op papieT mis schien de minste, maar ze hebben niets te verlie zen en kunnen onbevangen de groepswedstrij den afwerken. Volgende week spelen we al tegen ze. Nu weet ik nog niets van dat team, maaT dat zal binnenkort dus wel veranderen." Makaay's minimale kennis van Maccabi staat in schril contrast met de informatie die hij over Juventus op weet te lepelen. Achter elkaar somt de international op wat hij allemaal van de top club uit Turijn weet. „Ze hebben met Fabio Capello een nieuwe trainer, die al meerdere keren heeft bewezen dat hij een vakman is. Bij Juventus zal hij dat opnieuw doen. Met spelers als Del Piero, Trezeguet, ThuTam, Buffon en Nedved beschikte hij al over een aardig ploegje. Nu daar Emerson, Cannavaro en Ibrahimovic dus ook nog bij zijn gekomen, kan hij helemaal aan de slag met een topelftal. Aangezien Juventus geen best jaar heeft gehad, verwacht ik dit seizoen veel van ze." Hoewel het raar klinkt voor een speler van de tegenstander, werd één transfer van Juventus met de nodige instemming begroet door Makaay. Die van Zlatan Ibrahimovic. „Juventus is eT welis- waar sterker op geworden, maar Ajax juist zwak ker. Helemaal nu ze er niet in geslaagd zijn een opvolger voor de Zweed te halen. Nu moeten ze het doen met Sonck of Anastasiou. Ook goede spelers, maaT een ploeg die zijn beste speler ver koopt en er niets voor terughaalt, gaat er per saldo in ieder geval niet op vóóruit. Wat dat betreft, heeft Juventus óns een aardige dienst bewezen. Het gevaar van Ajax schuilde juist in het feit dat de ploeg al zo lang bij elkaar was. Het was een ingespeeld geheel en Griekenland heeft op het EK bewezen hoever een team daarmee kan komen. Maar met het vertrek van Ibrahimovic - en de komst van de Argentijnse rechtsbuiten Rosales - zal het ook voor Ajax weer zoeken zijn. Voor Ajax hangt er veel vanaf hoelang het duurt voordat de machine weer gaat draaien." GEINEN Met Ajax als tegenstander keert Makaay voor het eerst sinds zijn vertrek uit Nederland, zeven jaar geleden, weer terug voor een officiële clubwed- strijd op vaderlandse bodem. „Ik heb met Deport - ivo La CoTuna ooit een vriendschappelijk potje tegen Vitesse gespeeld, maar een clubduel op het scherp van de snede heb ik sinds mijn transfer naar Tenerife nooit meer in Nederland gespeeld. Stiekem hoopte ik bij de loting daarom dat PSV of Ajax bij ons in de groep terecht zouden komen. Ik heb er namelijk lang naar uit gekeken om weer eens tegen een Nederlandse club te spelen." Een voorkeur voor PSV of Ajax had Makaay niet. Bij Oranje krijgt hij toch wel de gelegenheid om met spelers van beide ploegen te dollen. „Dat is inmiddels ook al volop gebeurd. De spelers van het Nederlands elftal verzamelden niet lang na de loting. Bij binnenkomst heb ik meteen even met Van der Vaart, Sneijder, De Jong, Heitinga en Ste kelenburg contact gezocht. Nee, niet per SMS direct na de loting. Het is leuker om met die jon gens te geinen als ik ze persoonlijk aan kan kij ken." Tijdens de gesprekken met de Ajacieden werd het Makaay duidelijk, dat er in Amsterdam een MÜNCHEN - Bayern München heeft net als Ajax een roemrucht verleden in de Europa Cup 1. De Beierse club won het toernooi vier keer. De 'cup met de grote oren' werd voor het laatst in het seizoen 2000/2001 gewonnen. Ottmar Hitzfeld, de Zwitserse succestrainer van de Beierse club, kreeg aan het einde van vorig seizoen zijn congé. Hem werden de slechte resultaten vpn de voorgaande maan den aangerekend. Bayern München kon voor het eerst sinds jaren geen vuist maken in de Bundesliga, Werder Bremen werd overtuigend kampioen van Duitsland. In de Champions League werd Bayern in de achtste finale uitge schakeld. Pijnlijk, want voor een club als Bay ern is spelen om de prijzen verplicht. Het is immers de succesvolste ploeg van Duitsland. De club uit München is daarom hard op zoek naar eerherstel. Na het dramatisch verlopen vorige seizoen, moet het dit jaar onder de nieuwe trainer Felix Magath beter gaan. Magath werd, na een goed seizoen bij VfB Stut tgart, losgeweekt. Bayern München staat in Duitsland ook wel bekend als 'FC Hollywood'. Dit vanwege het glamourgedTag van enkele spelers en de intriges die jaarlijks een grote rol spelen bij Bayern. Bij de club uit München woTdt de vuile was zonder pardon op straat gekieperd. Recent voorbeeld is de uithaal in de media van Felix Magath richting spits Roque Santa Cruz. Hij noemde de spits, na de verloren wedstrijd tegen Bayer Leverkusen, te slap voor profvoetbal. Santa Cruz op zijn beurt reageerde eveneens via de media op de kritiek van zijn trainer. Ondanks de hoge doelstellingen van dit sei zoen, is Bayern de competitie dit jaar opnieuw slecht begonnen. Zo werden er uit drie wed strijden slechts vier punten gehaald. De absolute vedetten bij Bayern zijn de Neder lander Roy Makaay en de Duitser Michael Bal- lack. Makaay, die vorig seizoen werd overgeno men van Deportivo La Coruna maakte in zijn debuutjaar 23 treffers en werd hiermee top scorer van de ploeg uit Beieren. Middenveldre- gisseur Ballack woTdt dooT velen gezien als de beste voetballer van Duitsland. Na een slecht seizoen, wordt met name van hem veel ver wacht. De opvallendste nieuwelingen bij Bayern München zijn de Duitser Torsten Frings, die deze zomer overkwam van Borussia Dort mund, en de Braziliaan Lucio, die Bayer Lever kusen verruilde voor de club uit München tweestrijd tussen Bayern München en Ajax ver wacht wordt om de tweede plaats in de groep. Zelf ziet de spits dat heel anders. „Met onze aan kopen zijn we een veel betere ploeg dan voTig jaar. We hebben gewoon de kwaliteit om als eerste te eindigen in de poule. Komt bij dat bij ons heel sterk het gevoel leeft om een betere prestatie dan vorig seizoen neer te zetten. Toen vlogen we eT in de achtste finales heel knullig uit tegen Real Madrid. Daarvoor willen we revanche. Ook als dat ten koste gaat van Ajax." Ze Roberto van Bayern wordt in de mangel genomen door Carsten Ramelow. Bayern München kreeg een ongenadig hard pak slaag van Bayer Leverkusen en verloor met 4-1. Rechts international Paul Freier.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 5