Bechan mag weg Ajax weer niet langs FC Utrecht Maxwell Kunstveld maakt valse start ajax- Gehele Adidas Ajax uit en thuiscollectie sh0P 10% korting Een gek genie de BOUD'S INN Ajax Life nummer 4 11 september 2004 Levering door heel Nederland Eigenlijk konden we het op de redactie niet geloven. Moest dit breed lachende gezicht op de foto echt de nieuwe supeTspits van Ajax voorstellen? Kon haast niet. Het vriendelijke gelaat wekte geenszins de indruk te passen bij het beeld van een sluipschutter in de zestien, een goaltjesdief die er geheel volgens de Ajax- traditie minstens twintig per seizoen inschiet. Het is maandag 26 maart 2001. Ajax heeft in de dagen ervoor de tweede aankoop van het sei zoen gepresenteerd. Het is een 19-jarige belha mel, genaamd Zlatan lbrahimovic. Ajax Life 14 staat op het punt naar de drukker te gaan. Alleen een recente foto van de nieuwe spits ontbreekt nog. Gelukkig houdt de ingehuurde Zweedse fotograaf zich aan de uiterste dead line. Zijn schrijvende landgenoot rept in bijge leverd artikel over de afkomst van lbrahimovic: 'Hij groeide op in de wijk Rosengard, te verge lijken met de Bijlmer. Het grote aantal immi granten, gekoppeld aan een hoge werkloos heid en een forse criminaliteit, vormde zijn karakter'. Anderhalve maand later. Een stoer lentezonne tje wekt Malmö uit zijn lange winterslaap. De Zweedse havenstad baadt onwennig in over vloedige warmte. Aan de andere kant van het water, in Kopenhagen, moet een jonge lichting Oranje-klanten de volgende dag een belang rijke EK-kwalificatiewedstrijd afwerken. Onder hen Rafael van der Vaart, Johnny Heitinga en Maarten Stekelenburg. Op de gok besluiten we over de langste brug van Europa naar Zweden te rijden. Via de fanshop van Malmö FF en met behulp van de zoon van Ove Kindvall, achter halen we het telefoonnummer van lbrahimo vic. Na ongeveer een uurtje wachten, komt er een lichtgrijze Mercedes aanscheuren. Het portier slaat open en een slungelachtige tiener stapt met uitgestoken kolenschop op ons af. Pukkels nog vers in het gezicht. 'You from Ajax?' Hij lacht. Breeduit. De rest is bekend. In 3,5 jaar tijd heeft Zlatan lbrahimovic een onuitwisbare indruk achter gelaten. Bij de club, bij de fans en niet in de laatste plaats bij zijn tegenstanders. Pas in zijn laatste volledige seizoen is hij geaccepteerd door de Amsterdamse aanhang. Daarvoor werd hij regelmatig uitgefloten. Zlatan is daar mede zelf verantwoordelijk voor, want hij is nooit van onbesproken gedrag geweest. Na ieder optreden bleven de trouwe volgers met een vat vol vraagtekens achter. Kan hij het nou wel of niet? Soms was hij geniaal, dan weer waardeloos. Hij heeft memorabele doelpunten voor Ajax gemaakt. Zoals die ene tegen Olym- pique Lyon in de Champions League. Of die in de uitwedstrijd bij Valencia. Goals waar de klasse vanaf droop. Met een halve omhaal kreeg hij vorig seizoen de Alkmaarderhout stil. Allemaal geen toeval. Maar de verdedigers in de Holland Casino Eredivisie, Melchior Schoen makers van FC Groningen was de eerste, leer den een heel andere lbrahimovic kennen. Een tje die nogal eens wild om zich heen sloeg. Ook geen toeval. TV-analyticus Hugo Borst doopte de Zweed om tot 'een geniale gek'. Goed gevonden, vanwege zijn onnavolgbare acties en even onnavolg bare zware overtredingen. De slalom langs een stuk of zeven NAC-verdedigers was briljant. De elleboogstoot op Giovanni van Bronckhorst ronduit misdadig. Zal er ooit iemand grip op hem krijgen? In Turijn denken ze het antwoord op die vraag te kennen, maar in Amsterdam weten we wel beter. En Zlatan lbrahimovic zelf? Die heeft wat 'ie wil en lacht. Hij is inder daad een genie. MaaT wel een beetje gek. Arnout VeTzijl AMSTERDAM - De carrière van Kiran Bechan bij Ajax lijkt ten einde. De 22-jarige voetbal ler mag van Ajax uitzien naar een andere club. Het is een ontwikkeling die er al een lange tijd aan zat te komen. Bechan werd afgelopen zomer teruggehaald van een verhuurperiode bij Sparta, waar de rechtsbuiten het afgelopen seizoen uit stekend deed. Meerdere clubs wilden hem in de voorbereiding aantrekken: „Maar Ajax wilde niet meewerken aan een nieuwe verhuur. Ik mocht wel verkocht worden. Vier clubs hadden concrete belangstelling voot me: ADO Den Haag, RKC Waal wijk, FC Twente en FC Den Bosch. Maar definitief 1 werd er niets. Pas toen de transfermarkt bijna 2 dicht ging, kreeg ik van Ajax te horen dat ik wel I weg mocht. Toen hadden die geïnteresseerde clubs helaas al iemand anders voor mijn positie aangetrokken." Bechan meldde zich deze zomer bij de selectie van Jong Ajax: „Ik moest terugkomen bij Ajax, maar er werd niet verteld voor welk elftal. Ik had er moeite mee me te motiveren voor Jong Ajax. Ik heb het bij Sparta goed gedaan, veel gespeeld. Voetballen in de Gouden Gids Divisie is toch iets heel anders dan spelen in de Beloftencompeti- tie. Dat heb ik ook met mijn trainers Fred Grim en John van den Brom zo besproken. Ze begrij pen me. Ik hoop dat ik snel een club vind, want voor mijn ontwikkeling is het noodzakelijk dat ik aan spelen toe kom. Volgend jaar ben ik trans fervrij, dan voorzie ik helemaal geen problemen. Ik hoop niet dat dit een weggegooid jaar voor me wordt." Zlatan lbrahimovic speelde tegen FC Utrecht zijn laatste wedstrijd voor Ajax. AMSTERDAM - Ajax bezet na drie speeldagen de eerste plaats in de Holland Casino Eredivi sie. De koppositie wordt gedeeld met Feyenoord, PSV en het verrassende Vitesse. De vier teams hebben allemaal zeven punten uit drie duels. Ajax liep averij op tegen FC Utrecht. Opnieuw. Net als in de strijd om de Johan Cruijff Schaal slaagde Ajax er twee weken geleden niet in om "FC Utrecht in de ArenA opzij te zetten, een forse dompee Omdat op het moment van aftrappen al bekend was, dat de drie andere koplopers puntver lies hadden geleden, zou Ajax bij een overwinning alleen op kop zijn gekomen. Er was Ajax dus alles aan gelegen een goed resultaat neer te zetten. Ronald Koeman kon geen beroep doen op zijn belangrijke pionnen Tomas Galasek en Rafael van der Vaart, die nog steeds geblesseerd op de tribune achteT waren gebleven. Anthony Obodai nam de honneurs van de Tsjech op het middenveld waar. Galasek beschadigde een dag eerder op de training het kapsel van zijn linkerknie en miste afgelopen woensdag daardooT ook de interland van het Tsje chische elftal tegen Nederland. Het is zelfs de VTaag of hij op tijd fit is voor de ontmoeting met Juventus. Ajax begon scherp aan het duel met FC Utrecht, maar moest al na 20 minuten spelen tegen een ach terstand opboksen. Voormalig Ajacied Darl Douglas kon vrij oprukken en scoren, een actie waarbij de verdediging van Ajax eT niet best uit zag. Koeman was na afloop dan ook haTd in zijn ooTdeel: „Wie zó kinderlijk verdedigt, heeft in Europa niets te zoe ken." Ajax heeft in drie duels reeds vijf tegentreffers geïn casseerd en dat aantal bevalt de technische leiding absoluut niet. Koeman wijt de defensieve proble men mede aan het feit dat hij werirt met een jonge, onervaren ploeg: „Misschien willen 'we teveel. Johnny Heitinga is knap teruggekomen van een zware blessure. Niet alles kan direct kloppen." Maar dat defensieve fouten Europees gezien afgestraft worden, was duidelijk voot de oefenmeesteT: „In Nederland komen we er nog wel eens mee weg. Als een fout al wordt afgestraft, beschikken we over vol doende kwaliteit voorin om dat weer recht te zetten. Maar in de Champions League, tegen ploegen als Bayern München en Juventus, zal dat niet het geval zijn." Steven Pienaar zorgde na een uur spelen voor de Amsterdamse gelijkmaker. Hij was attent voor het doel en prikte een rebound binnen. VeTdeT dan een 1- 1 gelijkspel kwam Ajax echter niet. Een gemiste kans om twee punten uit te lopen op de eeuwige concur renten Feyenoord en PSV. AMSTERDAM - Maxwell is de afgelopen periode tweemaal in de prijzen gevallen. Eerst werd hij door zijn collega-voetballers uitgeroepen tot Voetballer van het Jaar. Hij had geen moment rekening gehouden met die uitverkiezing: „Arjen Robben Teek mij de meest voor de hand liggende kandidaat", aldus de Ajacied die niet wist wat hij hoorde toen zijn eigen naam door de microfoon schalde. „Ik besef, dat ik goed heb gevoetbald, maar dat de andere voetballers dat ook vonden, geeft veel voldoening. Ik zie het als een stuk erkenning. Het is heel bijzonder dat andeTe voet ballers op mij gestemd hebben", aldus Maxwell na afloop. De Gouden Schoen krijgt een mooie prijs in de speciale vitrine die hij heeft laten bou wen in zijn huis in Vila Velha. Enkele dagen later werd de Braziliaan ook nog eens gekroond tot beste speleT van dagblad De Telegraaf. AMSTERDAM - Precies drie minuten duurde de eerste 'training' van Jong Ajax op het nieuwe kunstgrasveld voor de Amsterdam ArenA. De bal kwam niet omhoog of rolde niet goed. Dat kwam omdat het veld niet goed besproeid was. Nourdin Boukhari speelt in zijn woonplaats ook wel eens op een kunstgrasveld en staat eT niet negatief tegenover. Toch had hij al wel wat op- en aanmerkingen op de mat. „Het was wat droog.Je kunt er met rubber noppen op spelen, maar bij het aanzetten voelde ik wel een reactie in mijn knie." Kiran Bechan: „Het was niet echt denderend. Het veld was te zacht. De bal rolde raar en stuiterde vreemd. Nee, op deze manier is het niet echt mijn ding." Ruud Kras: „Het stroopte als een gek. Het leek wel alsof ik op het strand aan het voetballen was, want het veeTde ook nog eens enorm. Ik denk wel dat zo'n veld in de wintermaanden ideaal kan zijn, maar dit is me voorlopig nog niet goed beval len. Vorig seizoen speelde ik met FC Volendam in de Nacompetitie uit tegen Heracles op kunstgras. Een dag later hadden veel jongens last van hun gewrichten. Zelf voelde ik het in mijn rug en enkels." Winston Bogarde werd in Engeland bij Chelsea al geconfronteerd met kunstgras. „Ik wil als speler gewoon met een vies shirt van het veld lopen. Ik had na een training op kunstgras last van mijn enkel, knie en heupen. Ik denk dat de volgende generatie er minder moeite mee heeft. Dat zie je nu ook op De Toekomst. De D- en E-tjes zijn niet anders gewend." Erwin Rutteman, medeprojectleider van het bedrijf Edel Grass, kent de kritieken, maar vindt dat de spelers eigenlijk wel op de mat moeten spelen om op zo'n manier feedback aan het bedrijf te geven. „We hebben het veld aangelegd in de natste maand van de laatste decennia. Daardoor liepen we vertraging op, omdat we niet werkten als de bodem nat was. Als er vaak op gespeeld wordt, klinkt het veld vanzelf in. Dan wordt de mat dus vaster. Op dit moment is het nog een maagdelijk veld. Voor ons is het commer cieel natuurlijk belangrijk, maar als Ajax uitein delijk die goede mat heeft, en dat is deze in poten tie, dan kan men dag en nacht, jaar in jaar uit, trainen. Et komt natuurlijk ook emotie bij om de hoek kijken." 1 AJAX leden Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 3