'Ik weet niet of ik terug ga naar Ajax' Sebastian Rusculleda en Gaston Sangoy Abubakari Yakubu vecht verder bij Vitesse GJldservji 11 SEPTEMBER 2004 NUMMER 4 AjAX LIFE Argentijnse bravoure AMSTERDAM - Slechts twee Argentijnse voetballers stonden in het verleden ooit bij Ajax onder contract: Mariano Juan en Ivan Cabrich. Sinds dit seizoen is dat aantal meer dan verdubbeld. Mauro Rosales maakt sinds kort deel uit van het eerste. Sebastian Rusculleda en Castón Sangoy vonden onderdak bij Jong Ajax. MM £s Castón Sanoy en Sebastian Rusculleda. Door Daan Schippers Ze zijn even stil na het horen van de namen van hun voorgangers, maar uiteindelijk blijken ze Mariano Juan nog wel te kennen. „Die speelde later nog ergens in de Spaanse Segunda Division", weet Sebastian Rusculleda. Gabrich kennen ze slechts vaag van naam. Sangoy: „Maar ik heb geen idee wat er met hem gebeurd is." Sebastian Rusculleda (19) en Gaston Maximiliano Sangoy (20) zijn min of meer de opvolgers van Gabrich en Juan. Zo'n acht jaar later is Ajax opnieuw op de Argentijnse toer. Beide spelers werden ontdekt op het jaarlijkse jeugdtoernooi in Terborg en het Eurovoetbaltoernooi in Gronin gen, waaraan ze met hun club Boca Juniors deel namen. Rusculleda als middenvelder, Sangoy als aanvaller. Eerstgenoemde: „Dat was een mooie trip. We heb ben in totaal 13 wedstrijden gespeeld, waarvan we er 11 wonnen en twee gelijkspeelden. Ik scoorde tweemaal. Het was erg leerzaam voor ons om in de slag te gaan met Europese teams." Sangoy, topscorer en beste speler van het Euro- voetbaltoernooi en gedeeld topscorer in Terborg: „Het is voor Argentijnse jongens een droom om in Europa te voetballen. Dus toen Ajax zich meldde, was dat hartstikke mooi." In eerste instantie kwam Ajax met Boca Juniors overeen om Ruscul leda voor één seizoen te huren (met een optie tot koop). Later gebeurde datzelfde met Sangoy (eveneens met een optie tot koop). Sangoy speelde in nationale Argentijnse jeugdelftallen samen met de onder meer door PSV begeerde Carlos Tevez. Sinds twee jaar kennen Rusculleda en Sangoy elkaar, sinds één seizoen zijn ze vrienden. Ruscul leda: „Gaston is één jaar ouder dan ik. Toen ik bij Boca kwam, speelde hij een afdeling hoger. We kenden elkaar wel, maar waren geen maatjes. Die vriendschap ontstond pas afgelopen seizoen, toen we samen trainden en bij elkaar in één team terechtkwamen." Sangoy: „Het is een voordeel dat we samen bij Ajax zitten. We moeten wennen aan een heel nieuwe cultuur, terwijl ik niet eens Engels spreek. Sebastian gelukkig wel een beetje." STUDEREN Rusculleda komt uit een welvarend gezin. Zijn vader is dokter en zijn moeder ambieert een car rière in de politiek. Zijn twee oudere broers (26 en 23) studeren beiden en hebben helemaal niets met voetbal. Zelf heeft Rusculleda in ieder geval de middelbare school afgerond. Dit jaar is hij begonnen met een toerismeopleiding alsmede een kookopleiding, studies die door zijn voetbal carrière niet écht van de grond kwamen. Ruscul leda: „Nu moet ik maar Nederlands of Engels gaan studeren." Sangoy, minder spraakzaam over zijn ouders en twee oudere zussen (26 en 24), houdt minder van leren. „Dat vind ik helemaal niets. Voetbal is voor mij het enige dat telt. Sinds vijfjaar weet ik al dat ik alleen profvoetballer wil worden." Afgelopen jaar verbleven Sangoy en Rusculleda in een pension in Buenos Aires, waar spelers worden ondergebracht, die door Boca Juniors van heinde en verre naar de Argentijnse hoofdstad worden gehaald. Rusculleda: „Er waren In dat pension jongens uit het nooTden die - als gevolg van de grote afstanden in Argentinië - slechts één keer in de zes maanden naar huis kon den. In de zomer én met Kerst. Wij maken dat zelfde nu mee bij Ajax." Sangoy: „Mijn familie woont in Cordóba, op zeven uur rijden van Buenos Aires. We kregen twee vrije dagen in de week en dan ging ik naar m'n vrienden en familie om daarna weer terug te gaan naar Buenos Aires." Opvallend genoeg speelde Rusculleda nog niet één duel in het eerste elftal van Boca Juniors. Sangoy maakte twee keer zijn opwachting; wed strijden in de Copa Suramericana tegen Atlético Nacional uit Colombia. Toen ze dus thuis vertel den, dat ze naar Ajax konden, werd er uitermate verrast gereageerd. Rusculleda: „Mijn familie was erg ondeT de indruk, vooral omdat ik nog niet eens in het eerste van Boca had gespeeld. M'n moeder vroeg: "Waarom vind je het leuk zo ver weg te gaan?". Maar na een tijdje besefte ze dat dit een gouden kans voor me is." Sangoy: „Mijn familie reageerde ook van: "Wauw!". Ze waren verrast dat ik al zo snel naar zo'n grote club in Europa kon; ik heb ook maar twee wedstrijden in het eerste gespeeld. Maar ze wisten dat spelen in Europa een droom van me was." Hoewel Gabrich en Juan dan wel nauwelijks een belletje bij ze doet rinkelen, weten Rusculleda en Sangoy wel degelijk wat voor een club Ajax is. Rusculleda: „ledereen kent Ajax. Ik ken ze vooral uit 1995 toen ze de Champions League wonnen. Het is één van de beste clubs van Europa. Ze heb ben veel prijzen gewonnen en grote spelers voort gebracht. Ik wist dat ze in de ArenA speelden, één van de mooiste stadions ter wereld. En in Argenti nië kunnen we de hoogtepunten van het Euro pese voetbal op televisie zien, dus ook de doel punten uit de Nederlandse competitie. Mijn nieuwe trainer (John van den Brom, red.) kende ik nog niet. Op mijn eerste dag hier, vertrok Van Bas ten nét naar het nationale elftal. Hem kende ik natuurlijk wel. Ik heb een video met al zijn doel punten gezien." WINTER De twee Argentijnen zijn inmiddels al ruim een maand in Nederland, waar ze zijn ondergebracht in hetzelfde gastgezin. Rusculleda: „Ik begin lang zaam te wennen. De Nederlandse cultuur is totaal anders dan wat we gewend zijn'; net als het klimaat trouwens. Ik ben benieuwd naar de win ter. In Buenos Aires wordt het hoogstens min 3 graden, ik heb begrepen dat het hier minus 15 kan worden. Een kwestie van wennen dus, maar op dit moment ben ik zeer tevreden." Sangoy: „Het is een andere wereld waarin we terecht zijn gekomen. We zijn ver van huis en hebben onze familie ach ter moeten laten. Gelukkig hebben we elkaar. Ik spreek bijvoorbeeld helemaal geen Engels. In ons gastgezin spreekt niemand Spaans, maar geluk kig gaat het prima." Ook de verschillen óp het veld zijn de Argentijnen opgevallen. Maar ook in dit geval beseffen ze dat het een kwestie van aanpassen is. Rusculleda: „Het Argentijnse voetbal is aanzienlijk fysieker dan het Europese. Hier wordt veel meer op tech niek en tactiek getraind en gaat het spel een stuk sneller. Ik weet nog niet of ik daar veel moeite mee zal hebben. De eerste week was hard werken, het niveau was hoog. Maar nu ik hier wat langer ben, gaat het al beter. Ik hoop dat ik me snel kan aan passen." Sangoy: „In Argentinië speelt iedereen altijd met z'n hart, iedere wedstrijd geven we alles. Dat wil ik hier ook doen." Rusculleda: „We moeten laten zien dat Ajax ons terecht naar Nederland heeft gehaald, nadat ze ons in Terborg en Groningen ontdekt hebben." Het wordt een belangrijk seizoen voor beide voet ballers. Willen ze bij Ajax blijven, dan moeten ze zich in één jaargang bewijzen. Anders keren ze weer terug naar Boca Juniors, de club waar hun idool Diego Maradona furore maakte. En laten Rusculleda en Sangoy van hun teamgenoten nou steeds over hém de meeste vragen krijgen. Rus culleda: „Ja, over Diego begint iedereen, hahaha. Maradona is het idool van alle jonge Argentijnse voetballers. Helaas heb ik hem nooit ontmoet." Sangoy: „Ik heb hem alleen zien zitten op de tri bune, terwijl ik op het veld stond. Hem persoonlijk ontmoeten, is moeilijk." Rusculleda: „Voor mij is hij de beste voetballer in de geschiedenis, qua temperament, talent en kundigheid. De grootste aller tijden, beter dan Pelé of Cruijff.' ARNHEM - Abubakari Yakubu wordt tot het eind van dit seizoen verhuurd aan Vitesse. De 23-jarige verdedigende middenvelder uit Ghana kreeg medio dit jaar te horen, dat hij te goed is om in Amsterdam vaak op de reservebank te zitten. Daarom brengt trainer Ronald Koeman hem elders een jaar lang onder, zodat Ajax hem op zijn prestaties uit een heel seizoen kan beoordelen en hem in 2005 eventueel naar Amsterdam kan terughalen. Door Patrick Leemans Hoe gaat het met je? „Bij Vitesse gaat het lekker. Vooral tegen Feye- noord (uitslag 1-1, red.) speelde ik naar behoren. Als ik tegen een topclub aan moet treden, ben ik nog meer geconcentreerd en nog meer gedreven als anders. Ik heb een bloedhekel aan verliezen en als de tegenstander meer kwaliteit heeft, dan compenseer ik dat door de juiste instelling en vechtlust op de mat te leggen. Ik voer mijn verde digende taken uit, pak de bal af, lever hem in en probeer geen domme dingen te doen. Ik houd er van om op het scherpst van de snede te spelen. Op die manier zal Vitesse dit seizoen de punten moe ten pakken van clubs, die op papier beter zijn. Ik denk dat de Arnhemmers best Europees voetbal kunnen halen." Waarom ben je veThuuTd? „Toen ik afgelopen zomer terugkwam van mijn vakantie, heb ik met trainer Ronald Koeman en technisch directeur Louis van Gaal gepraat. Daar uit bleek dat ik door Ajax voor een jaar verhuurd zou worden, zodat ik me beter zou kunnen ont wikkelen. Ik wilde dolgraag een heel seizoen voet ballen, dus was ik er snel uit met Vitesse. De Arn hemmers wilden me heel graag hebben en heb ben het snelst gehandeld. Bovendien heb ik een goed gevoel bij Vitesse. En met mijn tewerkstel lingsvergunning was helemaal niets ernstigs aan de hand. Beide partijen waren vergeten op tijd mijn vergunning te verlengen. Maar nu is alles in orde." Wat ga je volgend jaaT doen? „Ik weet niet wat er volgend seizoen gaat gebeu ren. Er bestaat een kans dat ik mijn contract tot 2006 bij Ajax niet uitdien. Een overstap naar het buitenland is ook mogelijk. Op dit moment houd ik me alleen maar bezig met Vitesse en probeer ik niet aan Ajax te denken." Ger Lagendijk, de zaakwaarnemer van Yakubu en tevens van coach Ronald Koeman: „Vanwege het selectiebeleid van Koeman en de concurrentiepositie van Yakubu bij Ajax, was het voor Abubakari beter aan een andere club ver huurd te worden. Ajax wil hem bewust een heel jaar laten voetballen, zodat hij over een heel sei zoen gezien beoordeeld kan worden. Yakubu is té goed om reservespeler te zijn en om af en toe 30 minuten in te vallen. Dat bewijst hij nu opnieuw bij Vitesse.' Abubakari Yakubu krijgt bij Vitesse een jaar lang de kans te laten zien wat hij kan.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 2