T lïïMëaiti* Ajax Life nummer 3 28 augustus 2004 I sL/>> fes ,"rrsT.;rr.ja mm diging van de Barcelona Foundation en houden de delegaties van Ajax, BAFF en AS Monaco een korte presentatie over hun werkzaamheden. Plaats van handeling: de Wembleyzaal, genoemd naar het stadion waarin Ajax-tTaineT Ronald Koeman zijn ploeg naar de Europa Cup I schoot. „Ik kan me nog herinneren dat ze in Barcelona op het bordes stonden en dat Koeman de uit zinnige menigte in het Catalaans de vol gende zin toesprak "deze beker is van de Catalanen". Stel je dat eens voor, dat een buitenlander dat zegt. In jóuw eigen taal? Ik kreeg kippenvel over mijn hele lijf", ver haalt Eduard Gutierrez. FC Barcelona Foundation-voorzitter Jordi Penas is blij met de komst van de groep en betreurt de afwezigheid van Olympique Marseille, Arsenal en Juventus. „Misschien is dat wel één van de redenen waarom er nog steeds zoveel supportersproblemen zijn. Men moet zich meer bewust worden van de eigen verantwoordelijkheid." De Foundation is tien jaar geleden opge zet en heeft niet alleen betrekking op voet bal, maar ook op alle andere takken van sport binnen de club zoals basketbal, zaal voetbal, rugby, atletiek, volleybal en hoc key. In totaal worden er naast het voetbal nog eens 12 sporten bedreven onder de naam van de trots van Catalunya. Barce lona is meer dan een club, het is een leefwijze, een vereniging waarop het hele sociale leven draait van veel Catalanen. De club heeft 1.623 suppor tersverenigingen over de hele wereld en 120.000 leden. De voetbalclub ondersteunt de Foundation finan cieel. Zo krijgt men jaarlijks zes miljoen euro om evenementen te organiseren. Niet alleen voor de socios (supporters), maar ook voor de arme kinde ren in de kuststad. „Dat is geld waarvan de club ook gewoon een speler kan kopen, dus daar zijn we erg blij mee. Natuurlijk hopen we een groot deel van dat bedrag terug te 'verdienen' via spon sors", aldus Penas. De club werd opgericht dooT een Zwitser en is volgens de aanwezigen erg open minded. Met andere woorden, voor buitenlanders is het een warme club. Dat er inmiddels al een 20- tal Nederlanders voor de Catalaanse club actief was, woTdt dan ook niet alleen gewijd aan het baanbrekende werk van de Amsterdamse voet- balambassadeurs uit de jaren zeventig; Rinus Michels, Johan Cruijff en Johan Neeskens. Na het Spaanse voorwoord vertellen de Duitsers over hun werkzaamheden. BAFF (Bündnis Aktiver Fussball Fans, Ted.) heeft van de deelnemers het meest ervaring met uitwisselingsprojecten. BAFF wordt ondersteund door 30 voetbalteams uit de Bundesliga en lagere divisies. De organisatie werd opgericht in 1993. „We wilden het racisme aanpakken, maar hadden daarvoor wel een groot netwerk nodig. Dus besloten we om onze ideeën op stencils te zetten en uit te delen bij de sta dions. Nu zijn we een grote organisatie met 7.000 leden", zegt Gerd Dembowski. „BAFF is niet de enige Duitse fan-organisatie. In totaal lopen er in ons land 40 andere fanprojecten. Het geld dat daarvoor nodig is, wordt opgehoest door drie par tijen: de Duitse voetbalbond, de regio en de eigen stad." Hij vervolgt: „Wie mensen wil veranderen moet ze eerst begrijpen. Daarom begaf ik me een tijdje onder de fascisten en neo nazi's bij voetbalclubs. Ik ken ze nu en weet hoe men denkt. In 1999 heb- De wedstrijd in de halve finale van de Catalunya Cup tussen FC indruk van de Catalaanse voetbalbeleving ben we FARE (Football Against Racisme in Europe) met enkele anderen opgericht. De Europese voet balbond UEFA heeft daarvoor een geldpot beschikbaar gesteld tot 2007. Daarmee organise ren we anti-racisme campagnes in de stadions. Verder ondersteunt de muziekzender MTV ons werk, waardoor we erg veel jongeren bereiken. Twee jaar geleden kregen we voor ons werk een MTV Award, hier in Barcelona, uitgereikt door Patrick Kluivert. Dat gaf ons veel media-aandacht, waardoor we ons werk in heel Europa bekend konden maken. Het is namelijk een lange weg die we moeten afleggen." Volgens de Duitsers is er genoeg geld beschikbaar voor clubs die racisme willen aanpakken. „Iedere club kan 40.000 euro krijgen, maar dan moet de eigen voetbalbond dat bedrag verdubbelen. Dat is nog vaak een probleem maar in principe ligt het geld klaar dus ga het halen!", besluit Markus. De Ajax-delegatie verhaalt over de SVA, Ajax Kids Cub, Ajax Jonge Schare, VAK 410 en het sfeerteam. Dat leden van de SVA lid zijn van de supporters vereniging en niet direct van de club, zoals in Duitsland, zorgt voor enige verwarring bij de BAFF-delegatie. VeTder vertellen Martijn en Erwin over de sfeervolle acties van VAK 410 tijdens de wedstrijden in de Amsterdam ArenA. De Fransen hebben het vooral over discriminatie en het gebrek aan Fair Play in het amateurvoet bal. „Er is veel agressie in het Franse amateur voetbal", zegt Michael Nogues. „Daarom is er om de twee maanden een bijeenkomst, waarin we over dit probleem praten en we een manier zoe ken om deze trend uit te bannen. Daar gaat een preventieve werking vanuit, want de spelers weten dat ze gecontroleerd worden en diegenen die toch over de schreef gaan, krijgen persoonlijke begeleiding. Op die manier proberen we ze nor men en waarden bij te brengen." 's Middags staat een stadswandeling op het pro gramma, was het tijd voor een drankje op de Ram- Die 100 »»ehön«en< Schikenen 9egen FuOb» Barcelona en derdeklasser FC Peralado geeft een goede bias en trok men naar het straatfeest Gracia. Diverse straten zijn volledig versierd in een bepaald thema. De buurtbewoners werkten er het hele jaaT aan. Kleine straatjes werden volge propt met lange eettafels en podia voor muzikan ten en uiteraard werd er het nodige gedronken. Het is een aangenaam einde van een interessante dag vol nieuwe ervaringen. Donderdag 19 augustus: Europese Commissie Lluc Marti Pe gebruikt de dag voor het uitleggen van het jeugdprogramma van de Europese Com- oma tot kleinkind en struikelt de bezoeker nog net niet oveT de op de grond geslingerde zonne bloempitten. Verder kan de avond als volgt wor den omschreven: hectisch, warm en attractief. De stadionspeaker perfectioneert dit heerlijke avondje Zuid-Europees zomeTvoetbal. Hij kondigt de spelers aan als ware het een finale van de Champions League. Het mag duidelijk zijn dat de 4-0 overwinning van de ploeg van Frank Rijkaard totaal niet ter zake deed. Zaterdag 21 augustus: Evalueren met Hazes De slotdag van een cultureel voetbalweekje wordt gebruikt voor een evaluatie van de totale week. Eduard Gutierrez leidt dit slotonderdeel. Op grote flap-over papieren wordt iedere deelnemer gevraagd zijn of haar mening te geven over de workshops, excursies,begeleiding, organisatie en deelnemende landen. De algehele conclusie is dat het een leerzame week was met veel kanttekenin gen. „Dit was een kennismaking voor de toe komst. Ik denk dat we tijdens het volgende project slechts één onderwerp moeten kiezen en daar over moeten praten en concluderen. Nu liepen er veel onderdelen door elkaar", zegt Markus Flohr. Edwin Gerritsen bedankt namens de supporters vereniging Ajax iedereen voor zijn positieve bij drage. „We hebben toch veel gezien en gehoord. Dingen die we kunnen gebruiken voor de toe komst. Hopelijk kunnen we hier een vervolg aan geven in Amsterdam of Hamburg. Muchas gra- cias." Tenslotte bedankt Eduard Gutierrez de Europese supportersgroep namens de organisatie Barce lona Voluntaria. „Onze uitwisselingsprojecten hebben altijd betrekking op sociale problemen en dat hadden we nu voor het eerst aan het voetbal gekoppeld. We hebben elkaar nu voor het eerst gesproken en weten wat anderen doen. Daarop moeten we in de toekomst voorborduren. Net werken is heel belangrijk voor de toekomst. Het gaat er nu om dat we met nieuwe, goede initia tieven komen om deze week een passend vervolg te geven elders in de wereld. Verder denk ik dat de 4A Tijdens de interculturele slotavond van het uitwisselingsprogramma zingen de Catalanen uit volle borst het clublied van FC Barcelona mee. BAFF, de Duitse deelnemer met veel FC Sankt Paulifans, had veel interessant materiaal over de invloed van com mercie op voetbal en bestrijding van racisme. missie. De EU subsidieert dit uitwisselingsproject namelijk voor het grootste gedeelte. Doel van dit programma is om solidariteit en wederzijds respect te creëren bij jongeren onder ling. Op die manier kunnen zij actief bijdragen aan de bouw van één Europa. Dat leerproces moet op een informele en interculturele manier gebeu ren en dat kan op verschillende manieren, (voor meer info zie pagina 11 Ajax Jonge Schare, red.) Vrijdag 20 augustus: Catalaanse saamhorigheid Aangezien vrijdag ook daadwerkelijk een vrije dag is, kan iedereen deze naar eigen behoefte invullen. De SVA-groep vertrekt al vroeg naar Bar celona en maakt een rondrit in de toeristische stadsbus. Na de gezamenlijke middaglunch maakt Ajax Life gretig gebruik van het aanbod om 's avonds naar de wedstrijd van derdeklasser CF Peralada tegen FC Barcelona te gaan. De halve finalewedstrijd wordt gespeeld in het kader van de Catalunya Cup. Volgens begeleider Eduard Gutierrez is dit een sportevenement dat de Cata laanse trots en onafhankelijkheid hoog in het vaandel houdt. Dat gebeurt tijdens de wedstrij den in het Nou Estadio Municipal (capaciteit 13.000) door een ongekend saamhorigheidsge voel en het meebrengen van Catalaanse vlaggen. Op de tribunes zitten hele families, van opa en mensen in Vilanovahet nog lang over jullie zullen hebben, hahaha." Nadat iedereen zijn zegje heeft gedaan,beginnen de voorbereidingen voor het interculturele slot feest. Alle deelnemende landen moeten hun typi sche eetwaren en muziek laten horen en een dansje opvoeren. De SVA-delegatie heeft een fraaie tafel, bedekt met een spandoek van VAK 410, waarop de stad Amsterdam is getekend. Daarop worden de volgende lekkernijen uitge stald: drop, stroopwafels, kaas, leverworst, borrel nootjes, Heineken bier en wortels. OveT het ter rein schalt de stem van André Hazes, meegezon gen door Nederlanders en een moedige poging van enkele Spanjaarden. Verder kan de Ajax- marsch op veel populariteit rekenen. Er wordt tot in de kleine uurtjes doorgefeest voordat iedereen de volgende dag naar huis vliegt. Zondag 22 augustus: Coedemorgen Slechts een enkeling haalt het ontbijt, de anderen slapen daardoorheen. Als BAFF-lidThorsten Keiler bij de SVA-groep aanschuift, klinkt het in onver valst Nederlands "goedemorgen allemaal". Een beter voorbeeld van deze geslaagde week is ondenkbaar.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 9