'Dit is eert kennismaking voor de toekomst' 28 Augustus 2004 nummer 3 - Aiax Life M I' SVA gaat internationaal Door Sander Zeldenrijk Zondag 15 augustus: Mariana manana Op de tweede dag van de Olympische Spelen ver trekt een delegatie van de Supportersvereniging Ajax (SVA) naar de voormalige Olympische stad Barcelona, om daar - met andere supportersver enigingen - deel te nemen aan een Europees uit wisselingsproject 'Una Fuerza Social'. De groep bestaat uit begeleider Edwin Gerritsen (SVA/ Ajax Jonge Schare), Charlotte Jansen (sfeerteam), Gylia Sikkes (o.a. ledenraad), Sandra Turk (voormalig stagiair en betrokken bij internationale projec ten) alsmede Erwin Bergsma en Martijn van den Berg (Vak 410). Het project wordt gesubsidieerd door de EU en vindt plaats in Vilanova i la Geltrü, een klein dorpje zo'n 50 kilometer ten zuiden van Barce lona. Het hele evenement is opgezet door de vrij- willigersgroep Barcelona Voluntaria en heeft vooral het uitwisselen van ervaringen op suppor- tersgebied tot doel. De overige deelnemers komen uit Duitsland (BAFF), Spanje (FC Barcelona) en Frankrijk (AS Monaco). Engeland (Arsenal) en Italië (Juventus) moesten - tot grote teleurstelling van de organisatie - op het laatste moment afzeg gen. Op vliegveld El Prat staan Javier Urrutia Sanfeliu en Pau Martrat Sanfeliu al te wachten op de groe pen. Zij zijn deze zomermiddag namens Barce lona Voluntaria verantwoordelijk voor het afleve ren van de 'Europeanen'. Amper tien minuten nadat de Nederlandse delegatie voet op Cata laanse bodem heeft gezet, landt ook het toestel met de Duitse deelnemers. Gerd, Markus, Thor- sten, Henning, Jana en Oliver zijn fans van de der deklasser 1. FC Sankt Pauli maar komen namens een overkoepelende organisatie BAFF. „Er zouden nog een paar jongens van Bayern München komen, maar die hadden hun vakantie in deze week geboekt", zegt projectmanager Gerd. De Franse delegatie blijft beperkt tot David Boun- zaglo en Michael Nogues. Twee, ampeT Engels sprekende, tieners uit Toulouse. De fans van AS Monaco completeren het gezelschap. De treinreis naar het kustplaatsje Vilanova duurt 40 minuten, inclusief één overstap. Een bijko mend voordeel van het lange wachten op de luchthaven is, dat iedereen elkaar al een beetje leert kennen. Dat versnelt het weekprogramma. Het 'hotel' blijkt een voormalig streng katholieke basisschool te zijn, met wankele stapelbedden, vieze matrassen en weinig ventilatie. Na over de eerste teleurstelling te zijn gekomen, maken de riante doucheruimtes, de ontbijtzaal en de uitge breide avondpicknick iets goed. Maandag 16 augustus: Hippiegevoelens Lluc Marti Gual, projectmanager van Barcelona Voluntaria, legt het weekprogramma uit. „Ons belangrijkste doel is om een basis te leggen voor een samenwerking tussen educatie en sport. Tevens willen we een positieve bijdrage leveren aan vrijwilligerswerk, in relatie met educatie en sport van jongeren. Verder willen we voordelen halen uit de kennis van alle aanwezigen hier. Voor ons is dit de eerste bijeenkomst en we hopen dit in de toekomst ieder jaar te kunnen doen. Het idee voor dit project ontstond ongeveer een jaar geleden. Ik wens jullie allemaal een leuke en vooral leerzame week toe." Aangezien de organisatie van Barcelona Volunta ria het zwaartepunt van dit project in de laatste dagen heeft gelegd, staat er voor vandaag een eerste kennismaking op het programma. Dat betekent in dit geval met z'n allen naar het strand om daar te praten over de mooie dingen des levens en de verwachtingen, die iedereen van deze week heeft. Algemene conclusie: de jongeren hopen veel van de andere culturen te leren en uiteraard over de supporters in de betreffende landen. Terug in het basiskamp 'Sant Bonaventura' schrijft Lluc op een groot papier de volgende tekst: 'Football means': ledereen dient op te schrij ven wat de betekenis van voetbal in zijn/haar leven is. De antwoorden variëren. Een greep uit de reacties: Dankzij voetbal kennen we de woorden spanning, verdriet, glorie, verlies (Michael uit Frankrijk). Voetbal is maaT een spelletje (Carlos uit Spanje). De Ajax-delegatie gaat voor het vol gende: Voetbal is vriendschap, humor, bier, sfeer, TIFO, deel van het leven, reizen, vrijwilligersschap. Javi maakt de mooiste zin: „Voetbal is meer dan een leefwijze en Maradonna. Het is mijn eigen God en Michelangelo". Gerd (31) uit Duitsland gaat voor de volgende woordengolf: „Voetbal is een afspiegeling van de samenleving. Fans die onderdrukt worden door de politie, staanplaat sen die verdwijnen ten koste van zitplaatsen, het is een goede training voor kapitalisme en soms is het racisme, antisemitisme en seksisme. Boven dien is het een goede manier om de hele wereld over te reizen". Pau uit Spanje sluit de rijen met een korte maar krachtige zin. „Voetbal is een goed excuus om je vrienden twee keer per week te zien." 's Avonds staat er een informeel uitje op het pro gramma. Plaats van handeling: wederom het plaatselijke strand. Overdag vieren de Spanjaar den uit het verderop gelegen Barcelona hier hun vakantie met de hele familie, inclusief opa en oma. Naarmate het donkerder wordt, komen er steeds meer bohemians. Hippies, alternatieven en extreem links georiënteerde personen nemen bezit van het terras. Het aantal Tasta's, tattoo's en de geur van hasj neemt al snel toe. Zelfs het per soneel van de enige strandtent staat stoned ach ter de tap en kassa. Eerlijk gezegd is het ook voor de niet-gebruikers moeilijk om nuchter te blijven. De easy listening muziek maakt iedereen loom en melig. De tweede onderlinge contacten worden in een relaxte sfeer uitgewisseld. Dinsdag 17 augustus: Oerkracht en passie De dag begint met een presentatie van de Span jaarden over de club FC Barcelona. Om aan te geven hoe belangrijk de club voor zijn achterban is, citeren we Pau MaltTat Sanfeliu. „FC Barcelona is meer dan een club. Tijdens de onderdrukking van generaal Franco (Madrid) konden we alleen in het voetbalstadion onze gevoelens uiten. Boven dien zijn we geen deel van Spanje, we vertegen woordigen een land (Catalunya, red.)." Aan het eind van de middag wordt er op het strand een beachsoccertoernooi georganiseerd, waarin alle deelnemers verspreid worden over diverse teams. Terwijl de muziek over het strand waait, volgen de vliegende tackles in het mulle - en daardoor zwaaT te bespelen - zand elkaar in rap tempo op. Er is veel plezier en er ontstaat al snel een gezellig groepsgevoel. Ook de Fransen raken bij de groepen betrokken; de voetbaltaal blijkt dus inderdaad universeel. Na het avondeten wordt een film vertoond over de invloed van voetbal op mensen. 'The Match' gaat over een klein dorp in Schotland waarin slechts twee kroegen staan met ieder een eigen voetbalteam. Er is honderd jaar geleden een wed denschap afgesloten waarin de kroeg die hon derd keer op rij verliest, de andere pub mag slo pen. Nu spant het er om, want de matige voetbal lers hebben al 99 keer verloren. Dat ging ieder jaar gepaard met grote cijfers. Een nieuwe nederlaag betekent het einde van een eeuw kroegcultuur en sociaal samenzijn. Zover laten de voetballers het niet komen en uiteindelijk wint de slechte ploeg omdat het oveT passie beschikt en het strijdt voor de eigen onafhankelijkheid. Men grijpt het voet bal aan, om samen ergens voor te vechten. Bij ver lies is er immers geen kroeg meer en dat sociale aspect haalt de oerkrachten in deze mensen naar boven. Na de voorstelling wordt er gediscussieerd over wat het is om supporter van een bepaalde club te zijn en wat de invloed van voetbal.is op de aan wezigen. Albert Alcaraz heeft daarbij een leuke anekdote over de titanenstrijd FC Barcelona-Real Madrid. Als de Catalanen dat duel verliezen, is de arbeidsproductiviteit op de werkvloer de vol gende dag 50 procent lager. Woensdag 18 augustus: Catalaans kippenvel Vandaag ontmoeten de supporters in Camp Nou (het stadion van FC Barcelona) een vertegenwoor- Jordi Penas, president van de FC Barcelona Foundation, heet de supportersdelegaties welkom in het Camp Nou stadion. VILANOVA I LA CELTRÜ/BARCELONA - Al jaren volgt de SVA, zowel in binnen- als in buiten land, alle ontwikkelingen op supportersgebied op de voet. Vorige week ging een groep SVA- leden in de leeftijd van 18 tot 23 jaar naar het uitwisselingsproject 'Una Fuerza Social' in de Spaanse kustplaats Vilanova. En uiteraard reisde Ajax Life mee. De aanwezigen luisteren aandachtig naar de Amsterdamse presentatie over het werk van de SVA, Ajax Kids Club, Ajax Jonge Schare en VAK 410. De SVA-delegatie poseert in het Catalaanse voetbaltheater Camp Nou dat plaats biedt aan ruim 100.000 socios.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 8