De rechtsbuiten Van fluiten tot juichen 10% korting Hoe is het met... Ruud Kaiser? de BOUD'S INN ajax- Gehele Adidas Ajax uit-en thuiscollectie «shot) AIAXleden 1 - i§ Levering door heel Nederland AMSTERDAM - Voor 31 augustus hoopt Ajax zich nog te versterken met een rechtsbuiten. Lukt dat, dan is de speler in de Champions League direct inzetbaar. Op die datum sluit namelijk de transfermarkt en moet ook de spelerslijst voor de Champions League bij de UEFA worden ingeleverd. Voor die tijd zal er nog een werkvergunning moeten worden verkregen, dus haast is geboden. Voorin rechts, dat is de enige positie waar Ronald Koeman zijn elftal op korte ter mijn nog wil versterken. Mauro Rosales staat hoog op het verlanglijstje. De 23-jarige 'drib beldoos'is eigendom van Newell's Old Boys. Hij maakt - met rugnummer 12 - deel uit van de Argentijnse Olympische voetbalploeg. Ajax Life nummer 3 25 augustus 2004 Tom De Mul heeft Ajax zojuist op prachtige wijze op 0-1 geschoten tegen FC Twente. Doot Arnout Verzijl Ronald Koeman toont zich dit seizoen standvastig. Hij wil mooi voetbal laten zien met het 4-3-3 sys teem als basis en wijkt daar niet van af. De eerste twee competitiewedstrijden heeft Tom De Mul - die de laatste tijd zichtbaar progressie heeft geboekt - daarom als rechtsbuiten gefungeerd. Tegen FC Twente opende De Mul zelfs op fraaie wijze de score. Hij kneep naar binnen en haalde met zijn 'mindere' linkerbeen snoeihard uit. „Links is altijd mijn zwakke punt geweest. Daarom heb ik er veel op geoefend, ook thuis. Op de training probeer ik naar binnen te snijden en dan hard met links uit te halen", aldus De Mul voor wie het de laatste tijd alle maal wel héél erg snel gaat: „Vorig jaar ben ik bij de groep gekomen en sindsdien groei ik mee met het hoge niveau. Ik had echter niet verwacht al tegen FC Twente in de basis te beginnen. Toen ik het hoorde, heb ik direct naar huis gebeld. Mijn familie vond het prachtig en was bij de wedstrijd aanwezig." Afgelopen zondag, tegen NAC Breda, kwam de 18- jarige rechtsbuiten wat minder uit de verf. Koeman: „Tom had het zeker in het begin moeilijk. Maar met zijn voorzetten en acties kan hij voor gevaar zorgen en dat heeft hij ook gedaan." De trainer ziet op nationaal niveau geen probleem voor de rechtsbui tenpositie. „Maar internationaal voetbal, dat is nog een ander verhaal", aldus Koeman. De Mul zelf maakt zich er niet druk om: „Ik begrijp Ajax wel. Het is goed zo, want het moet ook weer niet te snel met me gaan." Ook Daniël de Ridder lijkt weer in beeld te zijn voor de rechtsbuiten plek. Koeman verklaarde aan het begin van het seizoen meer een rechter middenvelder in hem te zien: „Dat is zijn visie en die respecteer ik. Vanuit dat oogpunt begrijp ik dat ik niet speel, maar op deze manier stagneert mijn ont wikkeling. Zelf heb ik een andere visie en daar heb ik vorige week met de trainer over gesproken Ik heb hem verteld hoe ik me erbij voel en dat is niet pret tig. Ik kan best rechtsbuiten spelen." Het gesprek met de trainer heeft zijn uitwerking niet gemist. Tegen NAC mocht De Ridder voor het eerst dit sei zoen weer eens als rechtsbuiten spelen. Halverwege de tweede helft verving hij de moegestreden De het hele jaar mee bezig zijn natuurlijk. Tot hier en niet verder", aldus de trainer van Ajax. SPETTEREND Twee dagen later nam de spelersgroep collectief afstand van de gerezen problemen. Een vrij matte eerste helft tegen NAC kreeg een spetterend ver volg. Johnny Heitinga stookte het vuurtje na de rust op met twee indrukwekkende solo's. Bij de eerste had hij al kunnen scoren, maar bij zijn tweede poging was het wel raak: „Fantastisch, zo'n doel punt. Het gaf me een heerlijk gevoel. Al had ik er wel een stuk of drie kunnen maken vandaag. In de rust hebben we zelf aangegeven dat het niet soepel liep. We speelden flauwtjes, in een te laag tempo. Dat was niet de bedoeling. We wilden de fans wat laten zien in onze eerste thuiswedstrijd en dat is in de tweede helft goed gelukt." De vijfde treffer van Zla- tan Ibrahimovic was de kroon op een fraaie tweede helft. De Zweed produceerde een treffer van onge kende schoonheid door bijna het hele elftal van NAC op het verkeerde been te zetten en beheerst af te ronden. Ook Heitinga genoot van de treffer: „Schit terend natuurlijk. Maar we hebben het met zijn allen gedaan. Op deze manier laat hij zien wat hij kan", aldus de verdediger die over 'Zweden' nog toe voegde: „Op de training gaat het er vaak ook hard aan toe tussen Zlatan en mij. Dus wat er daar gebeurde, was niet abnormaal. We hadden een Engelse scheidsrechter, die liet vrijwel alles toe. Of hij het wel of niet expres deed, doet niet ter zake. Zoiets kan altijd gebeuren." Ibrahimovic zelf schoot met zijn twee treffers een hoop frustratie van zich af. Koeman: „Vooral de eerste was prettig voor hem. Hij moest omgaan met moeilijke omstandigheden en deed dat goed." De aanvaller werd vlak na de aftrap door het eigen publiek getrakteerd op enkele fluitconcerten, maar na zijn doelpunt in de 13de minuut was dat verdwenen. En na zijn fenomenale tweede doelpunt werd hij zelfs luid toegezongen en vervolgens gekozen tot Ajacied van de Wedstrijd. Het kan dus verkeren. Na afloop had Ibrahimovic heel wat uit te leggen aan de massaal op hem afge komen journalisten, maar ook onder die druk bleef hij koel en verloor zijn zelfbeheersing niet: „Het ging om de overwinning. Die hebben we behaald. Dat ik werd uitgefloten; het zij zo. Ik doe wat ik moet doen. Mul: „Volgens Koeman beschikken flankspelers als Mitea en De Mul over meer snelheid en diepgang in hun spel." De komst van Andy van der Meyde lijkt zo goed als uitgesloten. De rechterspits van Internazio- nale, over wie Van der Vaart zei "je mist hem pas als hij er niet meer is", staat in de belangstelling van diverse clubs. Dat doelpunt? Ik had de bal en zocht de ruimte. Ik heb niet nagedacht en ben richting doel blijven lopen. Het was een mooie goal, deze komt zeker in mijn top vijf." Het Ajax-publiek dacht er net zo over en bedankte de gehele ploeg na de voorstelling met een luid applaus. Koeman: „Dit was Zlatan op zijn best. Ik heb vandaag genoten van hem. Dit zijn de acties waar de mensen voor naar het stadion komen." Boukhari zet voor. Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl MSTERDAM -Johan Cruijff, Frank Rijkaard, Dennis Bergkamp, Marco van Basten, Danny Blind, Sjaak Swart en Piet Keizer zijn bekende spelers uit het verleden. Maar er zijn natuurlijk ook minder bekende of zelfs onbekende Ajacieden. Wat doen ze tegenwoordig en met wat voorgevoel kijken ze terug op hun Amsterdamse periodeIn deze Ajax Life; Ruud Kaiser (43) Door Sander Zeldenrijk „Ik voetbalde bij CEC, een hoofdklasser uit Drenthe. Mijn vader was daar jeugdvoorzitter en hij had een wedstrijd tegen Lucky Ajax geregeld. Als 15-jarig jochie mocht ik toen een voorwedstrijd spelen en daar werd ik ontdekt door Sjaak Swart. Omdat ik zo jong was, werd thuis besloten dat ik eerst naar Emmen zou gaan. DaaT deed ik het niet slecht en prompt verhuisde ik naar Go Ahead Eag les; ondertussen speelde ik ook in het UEFA-elftal. Ik was een snelle linksbuiten die zijn tegenstander passeerde en een afdraaiende voorzet gaf. Na dat jaar bij Go Ahead ging ik alsnog naar Ajax." „Ik debuteerde - als vervanger van Tscheu-la Ling - in de thuiswedstrijd tegen PSV. Dat was in het sei zoen i978/'79. Tegen Go Ahead Eagles maakte ik mijn debuut als basisspeler. Ray Clarke raakte tij dens de warming-up geblesseerd, waardoor ik kon spelen. Na zeven minuten scoorde ik het eerste doelpunt. Mijn Europese debuut was uit tegen Ath letic Bilbao. Eigenlijk was dat hele eerste seizoen een hoogtepunt. Een jaar later kreeg ik concurrentie van Simon Tahamata. Die had een fantastische wed strijd gespeeld in een FIFA-jubileumduel in Bern tussen Oranje en Argentinië. Ik vertrok daarop naar FC Antwerp en had daar een supertijd. Ik werd Spe ler van het Jaar en was conditioneel topfit; liep iedereen 'het snot voor de ogen'. Dat had niet alleen met mijn eigen mentaliteit te maken, maar ook met mijn trai ners bij Ajax. Bobby Haarms vond ik in eerste instantie maar een rare schreeuwerd, maaT toen ik ouder werd, besefte ik dat hij natuurlijk top was. Ik had de kwaliteiten om terug te gaan naar Ajax, maar zij kochten uiteindelijk Jesper Olsen. Toen wist ik dat een terugkeer heel moeilijk zou worden. Uiteindelijk speelde ik nog voot Coventry City, Nice, FC Den Bosch, SW en Wit- goor-Dessel, een Belgische Der deklasser. Na m'n loopbaan besloot ik mijn trainersdiploma's te gaan halen en begon in mijn woonplaats Oss als assistent bij TOP. Ik heb er zes een half jaar gewerkt, onder andere als Hoofd Opleidingen. In november 1997 werd ik opvolger van Jan Poortvliet bij RBC en vanaf de zomer van 1999 werk ik bij de KNVB. Momenteel ben ik trainer van Oranje-onder-17, waar ook een aantal Ajacieden bij zitten: John Goossens, Jeffrey Sarpong en Vurnon Anita. Hoe ik aan Ajax terugdenk? De club is een instituut, een échte topclub. Ik ben blij dat ik er heb gespeeld. Met Ajax heb ik toch maar mooi de dubbel gewonnen. Alleen internationaal presteer den we in mijn tijd niet zo veel. Maar dat is later helemaal goed gekomen." Ruud Kaiser speelde voor Ajax in het seizoen i978/'jg en de eerste twee maanden van het voetbal jaar i979/'8o. In 13 duels maakte hij twee treffers. Op 15 september 1979 speelde hij in Alkmaar zijn laatste duel: AZ'67-Ajax: 2-3. Vervolg van pagina 1 De concurrentiestrijd binnen de selectie van Ajax is momenteel ongekend hevig. Daar had Koeman voor de start van het seizoen al rekening mee gehouden. Bij de openingswedstrijd, tegen FC Twente, zaten de beide Wesley's - Sneijder en Sonck - zich op de bank te verbijten. Ook Zdenek Grygera stond niet in de basis, evenals zijn licht geblesseerde landgenoot Tomas Galasek. Ajax reisde voor de eer ste wedstrijd van het seizoen naar het verre Enschede in de wetenschap dat er vorig jaar met 2-0 was verloren. Dit jaar zou het zo'n vaart niet lopen. Ajax domineerde vanaf de aftrap en nam al halverwege de eerste helft afstand. Tom De Mul kapte de bal vrij voor zijn linkervoet en haalde snoeihard uit, o-i. Niet veel later was het opnieuw de Belgische tiener die hard op doel schoot. Ditmaal trof hij de lat, waarna de rebound door Rafael van der Vaart knap achter zijn voormalige ploeggenoot Sander Boschker werd geschoten. Ajax leek de zege moeiteloos veilig te stellen, toen Zlatan Ibrahimovic er - na 16 seconden - in de tweede helft 0-3 van maakte. Op aangeven van Nourdin Boukhari knalde hij binnen. De voormalige Spartaan (vorig seizoen uitgeleend aan NAC) vierde tegen FC Twente een Heitinga maakt er 3-1 van tegen NAC. niet meer verwachtte rentree in de basis en maakte met diverse assists en acties tegen Twente veel indruk. Ajax verslapte na de derde treffer en liet de gasten bijna terugkeren in de wedstrijd, maar ver der dan 2-3 kwam FC Twente niet. INCIDENT Een dag later vloog bijna de gehele A-selectie uit naar diverse internationale ontmoetingen. De meesten trokken naar Stockholm, waar zich woens dagavond een vervelend incident voor deed met Zlatan Ibrahimovic in een negatieve rol. De Zweedse spits trapte - bij de voorbereiding op het eerste doelpunt - Rafael van der Vaart op zijn enkel, waar door de aanvoerder van Ajax geblesseerd het veld moest verlaten. Daama kwam ook Johnny Heitinga nog onzacht in aanraking met de agressief spe lende Zweed. Van der Vaart'wachtte tevergeefs op excuses en repte na afloop over opzet, waarna een relletje was geboren. Twee dagen later greep Koe man in. Hij organiseerde een groepsgesprek, waarna de vrede gesloten leek. Koeman: „Ik geloof niet dat Ibrahimovic geprobeerd heeft om Rafael opzettelijk te blesseren. Evenmin als bij Heitinga. Wél vind ik dat de elleboog van Zlatan op Van Bronckhorst niet kan en daar heb ik met hem over gesproken. Daarnaast vind ik dat Rafael zich niet zo in het openbaar had moeten laten gaan over een collega. Beide spelers dienen te beseffen dat het belang van Ajax altijd moet prevaleren." Koeman had de verantwoorde lijkheid voor het goed houden van de onder linge verhoudingen gTaag bij de spelersgroep neergelegd, maar vanwege het ontbreken van een echte leider, heeft hij ditmaal zelf de harde noot moeten kraken: „De groep moet diverse karakters kunnen corrigeren. Ibrahi movic is een type dat wel eens anders reageert dan zou moeten. Maar na het ver trek van Chivu is er bij de groep niemand 'de 1 baas', dus moet ik dat zijn. Maar het is niet de bedoeling dat ik dat blijf doen. Ik wil hieT niet

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 3