'Nederlandse spelers zijn een stuk mondiger' Frank Rijkaard en de rust bij Barcelona De heilige Van Damme m RijmD 'ZROWpEl 28 augustus 2004 nummer 3 Ajax Life Cocu en Davids, kozen voor een ander avontuur. „Phillip wilde niet meer en Davids heeft zelf voor een andere club gekozen. Ik heb wel het idee dat de club - het bestuur - er alles aan gedaan heeft om hem hier te houden. Cocu's contractverlenging is afgeketst op iets uit het verleden. Van Mare wist ik dat hij van plan was om te stoppen, al had ik wel zoiets van "laten we eerst het EK maar eens afwachten"; ik hield het niet voor onmogelijk dat hij daardoor nog van gedachten zou veranderen. Maar dat was dus niet zo. Daar heb ik dan een dub bel gevoel bij; vooral als sportman deed het me pijn. Met Patrick heb ik een speciale band en ik vind het jammer dat hij weg is. Jammer, omdat ik hier net een jaar ben en hij nü al vertrekt. We hebben er samen over gesproken en kwamen tot de conclusie dat het beter voor hem zou zijn om weg te gaan. Er zijn momenten in het leven dat het beter is om afscheid te nemen en ergens anders opnieuw te starten. In de hoop te groeien naar iets dat je uit eindelijk voor ogen hebt." CONCURRENTIE Als al zijn spelers fit zijn, heeft Rijkaard te maken met een gezonde concurrentiestrijd binnen zijn selectie. Voor een trainer is dat lekker, maar te veel concurrentie binnen een groep kan verkeerd uit pakken. Ajax is daaT momenteel een voorbeeld van; „Als spelers niet professioneel met die con currentie kunnen omgaan, kan het inderdaad een negatieve uitwerking hebben op de sfeer in het team. Vorig jaar speelde dat hier nauwelijks, alleen bij de jonge jongens die nog niet zoveel voor het elftal betekenden. Dat had dus weinig invloed. Maar ik denk dat Nederlandse talenten mondiger zijn dan de Spaanse en als het hele elftal mondig is, is dat niet prettig werken. Het gaat erom dat er een eenheid ontstaat. De groep moet dat beseffen en bereid zijn daaraan te werken. Als iets of iemand daar van afwijkt, moet een trainer zijn maatregelen, oplossingen of creativiteit gebrui ken om weer in de buurt van die eenheid te komen." Uiteraard volgt Rijkaard vanuit Spanje het Nederlands elftal op de voet. Hij is dan ook niet verrast dat Marco van Basten en Johnny van 't Schip de overstap maakten van Jong Ajax naar de KNVB. Voordat Van Basten zijn jawoord aan de voetbalbond gaf, had hij eerst nog even een tele foontje met onder andere Rijkaard gepleegd. „Ik heb dat zelf niet als een adviserend gesprek erva ren, omdat we al heel vaak met elkaar over voetbal - en alles wat daarbij boort - praten. We hadden veel te bespreken. Marco is zeer punctueel en pro- BARCELONA - FC Barcelona eindigde vorig seizoen - na een fantastische eindsprint - op een tweede plaats in de Spaanse La Liga. De van oudsher in Catalonië aanwezige Amsterdamse enclave, is dit seizoen geminimaliseerd. Deze zomer vertrokken oud-Ajacieden Michael Reizi ger (Middlesbrough), Edgar Davids (AC Milan), Patrick Kluivert (Newcastle United) en Marc Overmars (gestopt). Ajax Life sprak met trainer Frank Rijkaard over FC Barcelona, het Neder lands elftal, Johan Cruijff en natuurlijk Ajax. „De verwachtingen moeten nu waargemaakt worden." jaren, maar met het aantrekken van Deco (FC Door Sander Zeldenrijk Porto), Giuly (AS Monaco), Larsson (Celtic) en Samuel Eto'o (Real Mallorca) wordt er dit seizoen De honger naar succes is dit seizoen enorm groot in door de spelers en Catalaanse media El Mundo Catalonië. Dat is op zich niet anders dan vorige Deportivo en Sport een hoofdprijs geëist. Immers, in het nieuwe mil- Rijkaard is in zijn sas met 'Bob ontmoet...' fessioneel. Als hij iets aangaat, wil hij daar eerst alles van weten. Hij begint nergens onvoorbereid aan en hij had dus veel vragen. Ik kreeg de indruk dat hij al vrij goed in zijn hoofd had zitten, wat hij precies wilde." En dan is er natuurlijk ook nog altijd Johan Cruijff. Rijkaard heeft dagelijks met hem te maken; soms direct, anders indirect. Achter de schermen en boven het Camp Nou zweven altijd de gedachten van El Salvador, een goede vriend van zowel president Laporta als van Rijk aard. „Dat soort mensen blijft altijd belangrijk, op wat voor manier dan ook. Door iets aan te geven, iets te prijzen of juist kritisch te bekijken. Dat geeft mensen stof tot nadenken. Ik vind dat prima. Zo gaat het ook in het dagelijks leven. Als mensen, met veel wijsheid en ervaring, bereid zijn dat door te geven aan een nieuwe generatie, dan is daar niets mis mee." Een ontmoeting met zijn voorma lige club Ajax in de Champions League zou Rijk aard leuk vinden. „Ik voel nog steeds een band met Ajax. Als ik in Nederland ben - en ik heb de tijd om naar een wedstrijd te gaan - dan is dat er altijd eentje van Ajax. Vorig seizoen heb ik nog een Europa Cup-wedstrijd meegepikt." lennium hebben de blaugranas nog geen landstitel weten te veroveren. Rijkaard, sinds vorig seizoen 'entrenador' van Barca, beseft dat hij dit jaar aan dat hoge verwachtings patroon moet vol doen. Ja, dit is een belangrijk jaar. Ik voel dat zelf ook zo. Ik vind het te ver gaan om dit het 'jaar van de waarheid' te noemen, maar ik vind wel dat de ver wachtingen nu waargemaakt moe ten worden. Dat klinkt wat concre ter." Daar waar de 16-voudig lands kampioen de laatste jaren een forse dele gatie Nederlanders in de selectie had, staat de teller dit sei zoen op één: Gio vanni van Bronck- horst. Overmars beëindigde zijn I voetballoopbaan, Kluivert en Reiziger vertrokken naar S Engeland en de I enige spelers die in I principe hadden kunnen bijtekenen, Frank Rijkaard is zichtbaar op zijn gemak in Barcelona. SOUTHAMPTON - Jelle van Damme (zo) heeft het naar zijn zin bij het Engelse Southampton. De verdediger verliet Ajax deze zomer, omdat hij in Amsterdam amper aan voetballen toek wam. Hij onderbrak zijn vakantie in Spanje om een vierjarig contract bij de club aan de Engelse zuidkust te tekenen. Zijn inmiddels ontslagen manager Paul Sturrock gaf hem vanaf het begin veel verantwoordelijkheid. Van Damme is tevreden. Door Sander Zeldenrijk In de voorbereiding speelde de Belgisch interna tional alle duels als linksback in The Friends Provi dent St. Mary's Stadium. De competitiestart is redelijk. Afgelopen zaterdag won Southampton de eerste thuiswedstrijd van het seizoen op 't nip pertje met 3-2 van Blackburn Rovers. De ploeg heeft drie punten uit twee duels. Jelle, wat is je eerste indruk van Southampton? „Ik krijg er een 'happy' gevoel bij. Het is een mooie club, qua naam en prestige natuurlijk minder dan Ajax. Maar ik woon momenteel in een rustige omgeving en heb goede mensen om me heen. Bovendien zit ik tien minuten van het strand." Ben je er tijdens de voorbereiding achter gekomen wat voor rol de manager precies voor jou in gedachten heeft? „Ik heb in de voorbereiding bijna alles gespeeld op de linksbackpositie. Tegen Chievo Verona wonnen we met 3-1 en maakte ik mijn eerste doelpunt voor The Saints. Ik neem alle corners en vrije trap pen. Paul Sturrock gaf me veel verantwoordelijk heid. Hij was een rustige coach." Opeens buldert er door de telefoon een motorge luid waar ze tijdens de TT in Assen zelfs jaloers op zouden worden. Wat is dat voor een lawaai, Jelle? „Dat is mijn ploeggenoot James Beattie. Hij heeft net een nieuwe Lamborghini gekocht en probeert indruk op me te maken. Momenteel woon ik bij hem thuis, maar ik heb wel een eigen huisje op 't oog." En, heb jij inmiddels ook zo'n peperdure auto? „Ik bezat een BMW X5, maar sinds kort rijd ik in een Porsche Carrera. Mooi ding man!" Coed, laten we het even tot het voetbal beperken. Hoe speelt Southampton? „We proberen van achteruit op te bouwen. Maar als dat niet lukt - of erg moeizaam gaat - hanteren we de lange bal richting onze beweeglijke en snelle spitsen, James Beattie en Kevin Phillips. Dat is een manier van voetballen die goed bij me past. Kijk, ik hoefde niet weg bij Ajax, maar ik wilde gewoon iedere week spelen. Dat was beter voor mezelf en de nationale ploeg. Ik heb het in die drie jaar bij Ajax naar mijn zin gehad en misschien had ik in het drukke wedstrijdschema ook wel eens een kans gehad. Maar met een fitte John O'Brien zou ik zelfs derde keus zijn." Volg je Ajax en hoor je wel eens iets van de spelers? „Ik zag de wedstrijd in het Tournament tegen Panathinaikos hier op SkySports. Dat was geen goede partij, maar ik genoot van Zlatan. Hij was weer fantastisch. Op het EK schitterde hij, heb ik écht van hem genoten. Die jongen is absoluut de beste spits met wie ik tot nu toe gespeeld heb. Zonder twijfel. Verder ontvang ik soms een SMS-je van Wesley Sonck en Tom Soetaers." Voor meer info over Jelle Van Damme bij Sout hampton: www.saintsfc.co.uk Van Damme gooit in namens zijn nieuwe werkgever Southampton.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 2