Gretige Van der Vaart wil turbulent jaar snel achter zich laten Aiax Life nummer 2 15 augustus 2004 I adidas Één van de taken van de aanvoerder is het in ontvangst nemen van een gewonnen beker. AMSTERDAM - Rafael van der Vaart heeft een turbulent jaar achter de rug. Het slechtste sei zoen in zijn carrière, een mislukt EK en wagonladingen kritiek die over hem uit werden gestort. Voor het eerst werd openlijk getwijfeld of kapitein de 2i-jarige middenvelder de aanvankelijke 'belofte' wel waar kon maken en of hij al over zijn top heen is. Hoe gaat hij om met al die kritiek? De aanvoerder antwoordt. Doot Daan Schippers Heel snel vergeten wil Rafael van der Vaart de negende editie van de Johan Cruijff Schaal. Ajax heeft zojuist met 2-4 verloren van FC Utrecht en de aanvoerder deelde in de algehele malaise van zijn team. „We hebben heel slecht gespeeld van daag", sombert hij na afloop. „Als we twee keer op voorsprong komen, mogen we nóóit meer verlie zen. We wilden de goede lijn van de voorbereiding doortrekken, maar dat is niet gelukt. We moeten deze wedstrijd maar heel snel vergeten. Nu staan we weer met beide benen op de grond en moeten volgende week tegen FC Twente vol aan de bak." Enkele dagen voor het duel om de Johan Cmijff Schaal, zei Van der Vaart nog: „We moeten niet vergeten dat we een goede, jonge groep hebben. Ik denk dat we sowieso van iedereen kunnen win nen, maar we kunnen ook wel eens tegen een zeperd aanlopen. Ik denk dat Feyenoord dit sei zoen sterker is geworden, terwijl PSV er nog niet helemaal in zit. Ik heb hoge verwachtingen op een goed seizoen; denk dat we er klaar voor zijn. FHet seizoen is geslaagd als we weer kampioen worden en zo ver mogelijk komen in de Champions League, dat is logisch. We moeten er gewoon een mooi jaar van maken. Het moet vooral een team- prestatie worden, dan kan ik - als individu - altijd nog uitgroeien tot uitblinker." Het zijn de woor den van een vroegwijs geworden aanvoerder, die een zwaar jaar achter de rug heeft. Een slechte eerste seizoenshelft, wagonladingen kritiek waarin niet zelden z'n privé-leven weTd aange haald en een zeer teleurstellend optreden tijdens EURO 2004. Ronald Koeman zei het al eerder: „Komend seizoen moet voor Van der Vaart het sei zoen van revanche worden." Hijzelf denkt echter niet in die termen. „Misschien is vorig seizoen wel m'n belangrijkste jaar geweest. Ik heb andere din gen geleerd, ben aanvoerder geworden en heb met tegenslagen te kampen gekregen. Dit wordt mijn vijfde jaar in Ajax 1. Drie jaar lang heb ik super gepresteerd, één jaar iets minder. Dat is het verhaal. Ik heb ook niet het idee dat ik me dit sei zoen extra moet bewijzen." De gretigheid die Van der Vaart tentoonspreidde tijdens het Amster dam Tournament, duidt echter op wat anders. Toch blijft hij ontkennen dat revanchegevoelens bij hem leven. Zo heeft hij ook het EK achter zich gelaten omdat 'het geen zin meer heeft daarover na te denken'. „En als ik weer lekker kan voetbal len, ben ik dat snel vergeten hoor. Dat gretige komt ook, omdat ik op een andere positie sta. Als linkshalf kan ik meeT het spel verdelen en kom ik meer aan de bal. Daar moet ik ook met m'n directe tegenstander meegaan. Achter de spitsen ben ik toch meer afhankelijk van de ballen, die ik krijg en de manier waarop ik aangespeeld word. Op die plek sta ik met een bepaald doel voor ogen en mag ik mijn man wel eens laten lopen." Hoe wel hij tegen FC Utrecht geen schim was van de speler tegen Panathinaikos en vooral Arsenal,lijkt de verandering van positie inderdaad goed uit te pakken. Als 'zwervende' linkshalf was de Heems kerker overal op het veld te vinden, terwijl hij kwistig met passjes strooide en duidelijk zijn ver antwoording als aanvoerder nam. Waarmee hij het kritiekpunt als zou het aanvoerderschap als een loden last op z'n schouders liggen, verwierp. „Pas dit seizoen ben ik voor het eerst aanvoerder, hè. Vorig jaar was ik tweede aanvoerder. En als eerste aanvoerder komt er toch wat meer bij kij ken. Zo deed Litmanen vorig jaar de persconferen ties, terwijl ik juist aanvoerder was in het veld. In het begin was het wennen, maar ik vind het een hele eer om aanvoerder van Ajax te zijn." KRITIEK De 'kapitein' van de Amsterdammers kreeg vorig seizoen met wel meeT kritiek te maken. Zo werd zijn vetpercentage aan de kaak gesteld en kreeg ook zijn vriendin Sylvie Meis er regelmatig van langs. Toch wil Van der Vaart het allemaal niet dramatischer maken dan het is. „Ik ben - wat dat Van der Vaart dolt twee tegenstanders van Arsenal. betreft - heel rustig, kan kritiek makkelijk naast me neer leggen. Het was even wennen omdat ik al die jaren alleen maar positieve kritiek had gekre gen en nu opeens negatief werd benaderd. Zo worstel ik m'n hele leven al met m'n vetpercen tage, ik weet van mezelf dat ik daar op moet let ten. Dat dóe ik ook, maar als ik soms wat minder speel, wordt het opeens daarop gegooid. Dan wordt gewoon gezocht naar dingen. Het is logisch dat er soms geschreven wordt dat het 'kut' is, maar de media moeten geen onwaarheden gaan verkondigen." Van der Vaart heeft met de kritiek leren leven. Het is de tol van een topvoetballer, die ook nog eens een bekende Nederlander als vriendin heeft. Eentje met wie hij volgend seizoen zelfs in het huwelijksbootje stapt, „ledereen zegt nu dat het tussen ons rustig is, maar dat is het altijd geweest. Wij wisten wel dat we bij elkaar zouden blijven, maar misschien hoopten anderen wel dat we uit elkaar zouden gaan of wat dan ook. ledereen heeft er een eigen mening over. Ik houd het er maar op dat hoge bomen veel wind vangen. En ja, van hoge bomen wordt veel verwacht. Maar ik kan niet meer doen dan honderd procent geven, voor mezelf en voor het team. Dat deed ik vorig seizoen ook, maaT toen was het gewoon niet goed genoegLaten we hopen dat het dit jaar een stukje beter gaat." De grootste winst zit 'm, vol gens Van der Vaart, in het feit dat hij zichzelf uit de moeilijke situatie van afgelopen seizoen heeft geworsteld en weer goed is gaan voetballen. „Vorig jaar kende ik een slecht begin van het sei zoen, maar ben na de winterstop steeds beter gaan voetballen. Ondertussen heb ik andere din gen beter ontwikkeld, heb ik meer persoonlijk heid gekregen doordat ik de aanvoerdersband droeg en ben altijd goed blijven omgaan met alle kritiek. Ik denk dat dat alleen maar goed is geweest. Verder ben ik nooit een doelpuntenma ker geweest (vorig jaar maakte hij 7 doelpunten tegenover 18 en 14 in de jaren daarvoor, red.) al kan het wel. Ik had gewoon de pech dat ik er in het begin teveel maakte, zodat iedereen dacht dat het normaal was, dat ik veel scoorde." Vooralsnog staat de teller voor Van der Vaart dit seizoen nog op nul, maar hijzelf wanhoopt niet en kent ook geen druk. „Ik scoorde zoveel toen ik op de positie achter de spits stond. Maar ook nu ik linkshalf speel, zal ik weer de goals maken, die de mensen zo langzamerhand van me zijn gaan verwachten. Of dit het seizoen van de waarheid is? Elk seizoen is het seizoen van de waarheid, dus ook dit sei zoen. Het heeft geen zin om mezelf druk op te leg gen van 'ik moet goed spelen' of 'ik moet dat doen', want ik kan het toch niet in m'n eentje. Ik kan nog zo goed voetballen, maar als het team niet draait, dan lukt het mij ook niet. Ik kijk altijd naar het teamverband. Als het team goed pres teert, komen de bloemen vanzelf wel. Zo moet iedere speler er over denken. We moeten gewoon lekker voetballen, ledereen bij Ajax heeft altijd te maken met druk, daar moeten we mee leren omgaan. Het enige wat we moeten doen, is kam pioen worden. Dat hebben we vorig jaar gedaan en moeten we nu weer doen. Dus of ik me zorgen maak voor komend seizoen? Nee, waarom zou ik?"

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 7