Laatste kunstje van Ibrahimovic? 'Hoe is 't met?' V -■ M Pasanen, Werders vaste waarde ajax- Gehele Adidas Ajax uit-en thuiscollectie shop AJAXleden s F 10% korting 4$ \V H Ajax huurt twee Argentijnen ,•3 V 00 Van Basten en de Oranje baan de BOUD'S INN Ajax Life nummer 2 15 augustus 2004 1 y' 1 K11 I V I j Levering door heel Nederland 18 \<r Zlatan Ibrahimovic wordt bejubeld na zijn treffer tegen Panathinaikos. AMSTERDAM - Zlatan Ibrahimovic kende een uitstekend EK. Na een korte rustperiode zorgde hij als enige speler voor wat opwinding op het Amsterdam Tournament. Zijn spel tegen Panathinaikos deed denken aan een spits die er per seizoen daadwerkelijk zo inschiet. Zlatan kan het verschil maken en van hem wordt dit jaar verwacht dat hij dat gaat doen. Het is de vraag of Ajax hem dan zal kunnen behouden. Door Sander Zeldenrijk Na amper twee weken trainen, stal de Zweed al de show tegen Panathinaikos. Hij maakte zelf de i-o en was bij de overige twee goals betrokken. „Het ging lekker. Ik voel me fit, althans op dit moment. Ik speelde met een hartslagmeter omdat ik pas twee weken bij de groep meetrainde. Na het EK ben ik naar Kroatië en New York gegaan; even helemaal niet meer aan voetbal gedacht." Op het EK schitterde Ibrahimovic. Daarmee kwam een droom uit, want hij had er immers zijn sei zoen op afgestemd. Samen met Henrik Larsson vormde de spits een gevaarlijk koppel. Ronald Koeman gaf op televisie toe bang te zijn, dat er nu waarschijnlijk meerdere clubs voor Ibrahimovic op de directiedeur van de ArenA zouden kloppen. Het bleef echter rustig. De deurbel deed het niet of hij hing te hoog. De Zweed zelf zegt niet verbaasd te zijn dat hij nog in de ArenA voetbalt. „Natuurlijk hoorde ik de geruchten, maar die heb ik allemaal naast me neer gelegd. Het bleef bij geruchten. De trainer hoeft niet bang te zijn. Ik ben er nog en we hebben in Engeland een goed gesprek gehad." Ronald Koeman, wat heb je in Engeland met Zlatan besproken? „Hoe hij zich het best kan ontwikkelen. Het is alleen te hopen dat Zlatan het hele seizoen fit blijft. Op dit moment loopt het lekker en speelt bij vlagen fantastisch. Het is duidelijk dat hij op de spitspositie mijn nummer één is. Hij liet tegen Panathinaikos zien, dat hij in de combinatie met Sonck ook goed uit de voeten kan. Zlatan oogt na twee weken training heel erg fit en gretig. Ik vind hem ook steeds meer betrokken bij zijn eigen ont wikkeling. Waarschijnlijk wordt hij nu gewoon volwassen. Soms vergeten we misschien wel eens hoe jong sommige spelers nog zijn." AMSTERDAM - Johan Cruijff, John Rep, Dennis Bergkamp, Marco van Basten, Piet Keizer, Rinus Michels en Patrick Kluivert zijn bekende Ajacieden. Maar hoe zit het eigenlijk met de onbekende AjaciedenDe eendagsvliegen. Wat doen ze tegenwoor dig en hoe kijken ze terug op hun periode in Amsterdam? Vandaag: Cuido Pen (44). „Ik woonde in 1975 in Amsterdam. In de zomer werd ik gescout in een campingelftal door SC Heerenveen. Daar kwam ik op mijn vijftiende in het eerste waarna Ajax me wilde hebben. Ik ging in 1977 terug naar Amsterdam. Ik heb getraind onder Tomislav Ivic, Cor Brom en Leo Beenhak ker. Met hem had ik een goede band. Brom gaf ons na een 4-0 nederlaag tegen Omonia Nicosia een boete van vijfhonderd gulden. Thuis hadden we namelijk al met 10-0 gewonnen. Na dat uit- duel vlogen we direct terug en kregen een straf- training." „Ik was een hardwerkende voetballer die het niet van zijn techniek moest hebben, hoewel dat later wel beter werd. Ik kon eigenlijk overal op het middenvelduit de voeten maar had jongens als Lerby en Arnesen voor me die zich net geves tigd hadden. Op zich had ik wel een goed schot maar jongens als Tahamata, Jensen en Ling maakten het spel." „Nadat ik in 78/79 en 79/80 voor Ajax speelde, met een basisplaats in de uitwedstrijd tegen HJK Helsinki als hoogtepunt, heb ik nog voor FC Den Haag en PEC Zwolle gespeeld. Nu woon ik in Heerenveen en werk als hoofd opleidingen bij SC Joure dat in de hoofdklasse uitkomt. Daar naast coach ik de vierdeklasser Nieuweschoot." Guido Pen speelde 23 duels in Ajax 1. Daarin wist hij niet te scoren. De Amsterdammer debu teerde op 21 april 1979 thuis tegen NEC. De verlo ren bekerfinale tegen Feyenoord (17 mei 1980, red.) was zijn laatste wedstrijd in het eerste. AMSTERDAM - Ajax heeft de talentvolle Argen tijnse voebtallers Sebastian Rusculleda (zie foto) en Gaston Sangoy voor één jaar gehuurd van Boca Juniors. Linkermiddenvelder Rusculleda meldde zich vorige week al in Amsterdam. Hij is linksbe nig en speelde in het reserveteam van Boca. De 19- jarige Sangoy, spits, speelde twee keer in het eer ste team van Boca Juniors en kwam elf maal uit voor het Argentijnse nationale team onder 17 jaar. Tijdens het Eurovoetbaltoernooi in Groningen werd Sangoy als topscorer uitgeroepen tot beste speler van het toernooi. Ook Rusculleda is gescout op het Terborg Toernooi, waar ooit Maxwell door de scouts van Ajax werd ontdekt. BREMEN - Petri Pasanen (Z3) tekende onlangs een vierjarig contract bij Werder Bremen. De Fins international verkaste voor - naar verluid - 2,5 miljoen naar de Duitse landskampioen en bekerwinnaar. Na een goede voorbereiding, maakt de sympathieke verdediger zich nu op voor de Champions League. „Mijn Duits is nog niet zo goed. Ik lees geen kranten en voel geen druk. Maar dat komt vast nog wel." Door SandeT Zeldenrijk Als Ajax Life hem belt, staat Bremen volledig op zijn kop voor de eerste thuiswedstrijd van dit sei zoen. Later die dag speelt Werder tegen Schalke'04. „Dat is nogal een beladen duel omdat Ailton, de topscorer van het afgelopen seizoen, in deze zomer van Werder naar Schalke ging. Dat geldt trouwens ook voor Krstajic", zegt de nieuwe rechtsback na de lichte ochtendtraining. Pasanen hoopt op een plekje centraal in de verde diging, maar imponeerde tijdens drie oefenduels vooral op de rechtsbackpositie. Trainer Thomas Schaaf verwoordde het aan de vooravond van het duel tegen Schalke als volgt: „Hij heeft zich erg snel aangepast. Dat tekent zijn klasse." De Fin, die ook nog enkele oefenduels voor Ajax speelde in de voorbereiding, is erg blij met zijn nieuwe werkgever. „Als een ploeg de titel én de beker wint, is er natuurlijk sprake van een goed team. Johan Micoud is hier de grote ster. Hij ver lengde onlangs zijn contract met drie jaar. leder een koestert hoge verwachtingen voor dit sei zoen." Contact met Ajax heeft hij momenteel wei nig, maar dat zal gedurende het seizoen wel gebeuren. „Ik SMS wel met 'Sonckie'. Een hele goede jongen. Op dit moment woon ik nog in een saai hotel, maar ik ben op zoek naar een apparte ment in het centrum van Bremen. Vergeleken met Portsmouth kan ik me hier buiten het veld beter vermaken. Ik krijg ook veel hulp van Pekka Lager- blom. Hij komt ook uit Finland en we hebben in Lahti zelfs op dezelfde school gezeten." De oud-Ajacied is onder de indruk van zijn nieuwe club. „Klaus Allofs, de technisch directeur, vertelde me dat zé me al lang volgden. Onze coach Thomas Schaaf is een typisch Duitse trainer. Hij loopt hier al rond vanaf de amateurs en is sinds vijf jaar bij het eerste elftal betrokken. Hij geeft de spelers veel verantwoordelijkheid, is tactisch erg sterk en zijn trainingen zijn strak. Ja, het voelt allemaal erg goed aan. Ik ben erg relaxt." Werder won later op de avond ondanks een stroomstoring met 1-0 van Schalke'04. Pasanen was bij de enige treffer betrokken. 'Heb je het al gehoord? Het Nederlands elftal gaat in Ajax-tenue spelen'. Het stemgeluid van mijn Rotterdamse collega is doorspekt met iro nie. De gratis meegeleverde, meewarige blik veelzeggend. Ook tijdens het voorbereidings- toernooitje van Sparta vormt Oranje het gesprek van de dag. Aan de oeveTS van de Maas kunnen ze het nog steeds niet verkroppen. Het funda ment van het Nederlands elftal bestaat al jaren uit goed opgeleid Amsterdams haTdhout. Wat kun je ook anders verwachten van een stad die gebouwdis op palen? Gerard Cox ging natuurlijk weer een stapje verder. De vergrijsde acteur pro beert door wild in het rond te roepen nog enig aanzien in het Rotterdamse deel van Nederland te behouden. 'Dit is Mokumse gekte. Van 't Schip is als trainer mislukt bij FC Twente, Van Basten heeft geen ervaring. Sinds er geen Feyenoorders meer meedoen, interesseert mij Oranje niets meer'. Ja? En? Wie hebben er dan zoal een uitver kiezing voor Oranje verdiend? Op die vraag geeft Rotterdams vergane glorie geen antwoord. Welk product van de plaatselijke jeugdopleiding zou überhaupt in aanmerking kunnen komen? Mis schien mogen we wel erg blij zijn, dat er al jaren nauwelijks meer Feyenoorders meedoen met de grote jongens. Met Van Gastel, Bosvelt, Van Hooijdonk en - heel soms - Paauwe zijn de Rot terdamse internationals van de laatste jaren wel zo'n beetje opgelepeld. Niet echt een rijtje om trots op te zijn. Zeker niet als je bedenkt dat geen van deze spelers zijn opgeleid door de subtopper uit Rotterdam-Zuid. Wil Cox dan zo graag 'Rot terdamse' jongens in Oranje? Met een rende ment van één talent per vijfjaar zou de spoeling dan wel heel dun worden. Giovanni van Bronck- horst was - voor Robin van Persie - eind jaren negentig de laatste zelf opgeleide speler, die enigszins indruk maakte. De eerste doet het goed bij Oranje. Van Persie, uitgekotst door het eigen legioen, moet het allemaal nog bewijzen. De politieke vluchtelingen Castelen, Kuyt en Bos- schaart werden elders van techniek en tactiek voorzien. De verbindingsweg tussen Amsterdam en Zeist wordt regelmatig van vers asfalt voor zien. Waar komen Reiziger, Davids, Van der Sar, Kluivert de broertjes De Boer etc. ook alweer van daan? Ook de nieuwe lichting internationals genoot op De Toekomst haar opleiding. Heitinga, Sneijder, Van der Vaart en straks natuurlijk De Jong en Stekelenburg. Het zou gewoon zielig zijn hen te dwingen samen te spelen met Feme Snoyl, Glenn Loovens en, tsja, kent u er nog één? Er is dus weinig, zeg maar géén, reden om vanuit Rotterdam frontaal de aanval op het nieuwe Oranje te openen. Marco van Basten geniet meer aanzien en heeft in zijn eentje meer bereikt dan de gehele selectie van menig andere club bij elkaar. Hij weet wat er nodig is in de top. Hij kent de achtergronden van zijn internationals en kan voortborduren op hun en zijn eigen opleiding. Voor sommigen is het wellicht een wrange con statering. Maar een liefhebber van puur voetbal komt automatisch in Amsterdam terecht. In de jaren zestig werd door Rinus Michels een aanval lende denkwijze geïntroduceerd. Diens meest prominente pupil Johan Cruijff fungeert sinds dien als priester van de aanvallende geloofsover tuiging. Daarmee heeft niet alleen Ajax, maar ook Oranje aanzien en respect in de hele wereld afgedwongen. Het is goed dat Marco van Basten het Nederlandse voetbal weer dat sprankelende gaat bijbrengen. Eigenlijk is het helemaal niet zo'n slecht idee. Wit shirt met een oranje baan. Amout Verzijl Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 3