Pienaar verstopt schoenen Vierde zege op rij in Amsterdam Tournament The SONY 2004 mt 15 AUGUSTUS 2004 NUMMER 2 AlAX LIFE Ajax wint toernooi opnieuw T E R O Tournament HOTEIES kctBox HOTEIES AMSTERDAM - Ajax heeft wederom het Amsterdam Tournament gewonnen. De club lijkt daarmee een abonnement op het traditionele sluitstuk van de voorbereiding te bezitten. Voor de vierde maal op rij eindigde Ajax op de hoogste trede van het podium. Ajax - Panathinaikos 3-2 (0-0) 53. Ibrahimovic 1-0,62. Sonck 2-0,64. Sonck 3-0 (p), 76. Maxwell 3-1 (ed), 83. Konstantinou 3-2 Ajax: Loborit, Obodai (69. De Ridder), Heitinga (46. Maxwell), De Jong, Escudé, Galasek (46. Grygera), Pienaar (46. Ibrahimovic), Sneijder (46. Van der Vaart), De Mul, Sonck, Soetaers Ajax - Arsenal 0-0 (0-0) Ajax: Stekelenburg, Obodai, Heitinga, De Jong, Maxwell, Pienaar (75. De Ridder), Galasek (46. Grygera), Van der Vaart (56. Sneijder), Sonck (56. De Mul), Ibrahimovic, Mitea Eindstand Amsterdam Tournament 1.Ajax 2-7(3-2) 2. River Plate 2-5 (i-o) 3. Panathinaikos 2-2 (2-4) 4. Arsenal 2-2 (0-0) Door Arnout Verzijl Het leek wel dé manier waarop hij zijn aanstaande contractverbetering wilde vieren. Met één treffer en twee beslissende acties voerde Zlatan Ibrahimovic de regie over de zege in de vrijdagwedstrijd tegen Panathinaikos. De Zweed betrad het veld in de tweede helft, op het moment dat de stand nog 0-0 was en had daarna slechts 10 minuten nodig om - via een schitterende individuele actie - de score te openen. Niet veel later kon doelman Galinovic een inzet van de spits niet vasthouden, waarna Wesley Sonck van dichtbij intikte. De Belg benutte twee minuten later ook nog een strafschop, nadat Anthony Obodai onderuit was gehaald in het straf schopgebied. De Ghanees was door een briljant steekballetje van Ibrahimovic vrij voor de keeper gezet. Het lijdt geen twijfel dat Ibrahimovic - die waarschijnlijk aan zijn laatste seizoen in Amster dam bezig is - één van de steunpilaren van het hui dige Ajax is. Maar hij is niet de enige. Op het mid denveld van Ajax huisvest de ware kracht van de ploeg. Tomas Galasek is de smeerolie die de schar nieren soepel doet lopen en zal - ondanks de con currentie van Sneijder, Pienaar en Van der Vaart - altijd spelen. Niet voor niets is hij ook de reserve- aanvoerder van Ajax. Galasek kreeg na het afgelo pen EK-voetbal drie weken rust van trainer Koeman. De trainer: „Op Tomas kan ik altijd rekenen. Hij speelt veel tijdens een seizoen. Daarom heeft hij drie volle weken gekregen, zodat hij kon uitrusten en even helemaal niet aan voetbal hoefde te den- Door Sander Zeldenrijk Nasief hoe goed ken jij Steven? „We voetbalden samen in de nationale jeugdelf- tallen van onder-17 en onder-20. Bovendien speelde ik enkele derby's tegen hem in Kaap stad. Steven kwam toen uit voor Ajax Cape Town en ik voor Santos. Als we met de nationale ploeg een interland spelen, bezoeken we in de dagen voor zo'n wedstrijd ook vaak scholen. Hij is erg aardig. Voor de buitenwereld is het een rustige en soms verlegen jongen, maar wie dichtbij hem staat, merkt dat 'Steve' ontzettend grappig kan zijn. Bij de nationale ploeg verstopt hij vaak schoenen van andere spelers, hahaha." Wat betekent Steven voor de Zuid-Afrikanen? „Net zoals alle spelers van het nationale elftal is ken." Die periode bracht de Tsjech voor het overgrote deel gewoon in Nederland door: „We hebben een weekje vakantie gevierd met de hele familie en voor de rest heb ik het rustig aangedaan. Dat beviel me uitstekend. Sinds 23 juli ben ik weer aan het trainen. Ik heb in het begin een conditietest gedaan en de uitslag daarvan was goed. Conditioneel ben ik altijd goed geweest, dus ik was ook niet bang voor een terugslag. Ik ben direct bij de groep aangesloten en na acht dagen speelde ik één helft mee tegen Panathinaikos. Eigenlijk is alles probleemloos verlo pen. Achteraf gezien, is het heel goed geweest dat Koeman de EK-gangers direct na afloop van de com petitie een week op vakantie heeft gestuurd." WAARDE Na de 3-2 zege op Panathinaikos, was een gelijkspel tegen Arsenal voldoende voor de eindoverwinning. Koeman stuurde tegen de Engelsen één van zijn beste teams het veld in. Het eerste kwartier over rompelde Ajax de Engelse kampioen, maar daarna zakte het hoge tempo wat in. Galasek werd in de rust vervangen door zijn landgenoot Zdenek Gry gera: Ik werd gewisseld omdat ik een schop tegen de binnenkant van mijn linkerknie kreeg. Dat gebeurde tijdens een duel rond de middenlijn. De plek is een beetje gezwollen, maar hopelijk niet ern stig. Conditioneel was ik alweer een stuk beter dan vrijdag. Het gaat dus de goede kant op. Tegen Arsenal voetballen is altijd moeilijk. Op het midden veld moesten we dicht bij elkaar spelen, omdat zij zowel met als zonder bal geweldig voetballen. We hij een voorbeeld voor de jeugd. Steven is wél de populairste voetballer. Als ik in Zuid-Afrika in een supermarkt kom, kijk ik meteen tegen een levensgrote poster van hem aan. Verder vormen Steven en ik, samen met Benni, volgens de Zuid- Afrikaanse sportbladen de basis voor de ploeg, die tijdens het WK 2010 in eigen land moet pres teren." Hebben jullie veel contact met elkaar? „Tijdens het Tournament heb ik zijn nummer gekregen, dus we zullen elkaar nu wel wat vaker bellen. Ik ben erg trots op wat hij hier presteert, ledereen in Zuid-Afrika wil bij Ajax spelen. Hoe wel ik het bij Panathinaikos ook niet slecht heb, geldt dat stiekem ook wel een beetje voor mij." stonden goed en hebben kansen gecreëerd. We trokken heel fanatiek van start. Dat gaan we dit sei zoen altijd doen, het hoort erbij als we thuis spelen in een vol stadion. Na verloop van tijd hebben zich wat meer mensen teruggetrokken richting de mid denlijn omdat de kracht van de tegenstander het niet toestond te blijven aanvallen. Dat zou zelf moord betekenen." Galasek hecht wel degelijk waarde aan de eerste prijs van het seizoen. „Het Tournament is de officiële presentatie aan ons eigen publiek. Ik heb het nu drie maal op rij gewon nen en het blijft leuk, maar een echte graadmeter is het niet. De competitie geniet natuurlijk prioriteit. Ja, ik heb ook gehoord dat Koeman wil dat we ver komen in de Champions League en natuurlijk ambieer óók ik dat. Maar we moeten wel realistisch blijven. Veel hangt af van de vomi van de dag, schorsingen en blessures. Of we dat kunnen opvan gen? Bovendien, er zijn veel teams die Champions League willen winnen. Kijk naar Arsenal, die probe ren het al jaTen en hebben geen succes. Als het hen al niet lukt, kunnen de mensen van ons niet al te veel verwachten. De eerste ronde overleven, moet natuurlijk wel kunnen." Tomas Galasek heeft nog een contract voor twee seizoenen. Wie daarna zijn opvolger moet worden, is koffiedik kijken. Alhoewel, in de persoon van Anthony Obodai beschikt Ajax inmiddels wel over een aardig alternatief. De technische staf is zeer te spreken over de ontwikkeling van de jonge Ghanees. Ook Galasek voor spelt hem een mooie toekomst. „Ik hoor wel eens zeggen 'Ajax heeft geen tweede Galasek'. Nou, Anthony kan het worden. Hij is een universele speler die op meer dere posities uit de voeten kan. Net als bijvoorbeeld Nigel de Jong. Dat is prettig voor de trainer. Zulke spelers heeft een club nodig. Obodai kan heel veel." De kleine Ghanees blijft bescheiden onder de lofuitingen van zijn ervaren ploegge noot. „Ik ben heel tevreden met mijn spel tot nu tóe en raak steeds meer gewend aan Ajax. Het niveau gaat me steeds beter af en dat komt mijn zelfver trouwen ten goede. Ik hoop voor dit sei zoen zelfs op een basisplaats; vorig jaar was daar nog geen sprake van. Daarover heb ik overigens nog niet met de trainer gesproken. Dat doet-ie ook niet. Als voet baller ben ik niet in de positie daar iets over te zeggen. De trainer bepaalt waar ik speel." Anthony Obodai is bereid grote offers te brengen om te slagen bij Ajax. „Daarom laat ik de Olympische Spelen ook schieten. Bij Ghana zijn er altijd pro blemen. Mensen van de bond zeiden tegen me dat mijn ticket voor Athene klaar lag, dus ben ik naar de luchthaven gegaan. Maar daar lag helemaal niks. In zulk soort dingen heb ik absoluut geen J zin. Het is voor mijn carrière beter als ik me op Ajax concentreer, dus ga ik niét naar de Spelen. Ajax is belangrijker, hoe 5 groot de Spelen ook zijn. Of ik nog wat 1 gehoord heb uit Ghana? Nee. Ze hebben I mijn telefoonnummer niet, dus dat zal ook lastig voor ze worden." Anthony Obodai speelde de volle 90 minuten mee tegen Arsenal. De eerste helft als rechtsback, daarna op de positie van de uitgevallen Galasek. Een voorbode? tèè - AMSTERDAM - Op het Amsterdam Tournament stonden er tijdens Ajax-Panathinaikos twee Zuid-Afrikanen in het veld. Een - reservedoelman Hans Vonk - bekeek de wedstrijd van wege een hamstringblessure vanaf de tribune. Ajax Life maakte met Panathinaikos ver dediger Nasief Morris een praatje over Steven Pienaar, onze eigen Zuid-Afrikaanse parel. Vlak voor aanvang van Ajax-Arsenal doet een gesprek met Morris denken aan oud-Ajacied Benni McCarthy. Ook zijn linkerhoektand is immers voorzien van een gouden vulling.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 2