'Steeds meer een eenheid Bus district Noord is kloppend Ajax-hart GROET A.F.C. AJAX FANZONE AJAX www.ajax.nl 15 AUGUSTUS 2004 NLIMMER 2 AjAX LIFE Koop Groen verzorgt de inwendige mens tijdens de busrit van anderhalf uur. Terwijl er in de bus inmiddels een potje is gemaakt voor het bier, wordt het ene na bet andere voetbal onderwerp in de groep gegooid. De busrit van anderhalf uur vliegt dan ook voorbij. Ajax Life heeft dan al te horen gekregen dat i. Ruud Gullit het bij Feyenoord maxi maal een halfjaar volhoudt omdat hij al heeft bewezen geen goede trainer te zijn, 2. De Amstel Cup nauwelijks aan spreekt door de vele veranderingen, 3. Veel buspassagiers als vrijwilliger actief zijn op de Open Dag, 4. Hatem ÏTabelsi zich helemaal gek heeft laten maken door z'n zaakwaarnemer en 5. Dat de organisatie van het Amster dam Tournament zich niet moet laten afschepen met B-elftallen. EENHEID Arjen Buursma hoort alle verhalen met een glimlach aan. Zo gaat het er blijkbaar altijd aan toe in de 'gezellig ste bus van Nederland'. Buursma: „Dit woTdt steeds meer een eenheid. Gemiddeld zit er zo'n 50 man in de bus. Johan Tegelt de catering. Ik ben onderweg naar Amsterdam altijd bezig om alles betaald te krijgen. Maar ondertussen ben ik ook aanspreek punt namens de SVA voor mensen, die met vragen zitten." Door de ontstane hechte vriendschap pen komt het geregeld voor dat er een groep vrijwilligers op pad gaat voor de SVA. Of dat nou het Sinterklaasfeest in Assen is of in een busje met tien man helpen op de Open Dag in Amsterdam; voor Ajax wijkt alles. Koop Groen (51) ondervond vorig jaar hoe close ieder een met elkaar is. „Ik werd 50 jaar en de jongens regelden toen achter mijn rug om een Ajax-shirt met het getal '50'. Zelfs mijn vrouw zat in de bus en ik wist van niets. Normaal moet zij altijd werken in het weekeinde vanwege haar baan in de horeca." Omdat de busreizen al zo'n kleine tien jaar worden georganiseerd, zijn er natuurlijk genoeg anekdotes uit de hoge hoed te toveren. De enerverende bustocht naar Madrid, voor de nu al legendarische uitwedstrijd tegen Atle- tico de Madrid, bracht de noorderlin gen Spaanse roem. Voor vijf minuten wel te verstaan. „We hadden een HOOGEVEEN - Busreizen naar voetbalduels zijn voor de meeste fans altijd iets bijzonders. Zeg nou zelf, wat is er nou mooier dan met tientallen andere roodwitte Ajacieden naar Milaan (reistijd 12 uur), Londen of Madrid af te reizen om Ajax aan het werk te zienDistrict Noord dóet het. Nu al weer voor het tiende jaar op rij. Het unieke 'busclubgevoel' mondde inmiddels uit in een fanatieke groep SVA-vrijwilligers. De 'bus van Noord': een rijdende kantine waarin men maar over één ding praat: Ajax. Door Sander Zeldenrijk Zondag 1 augustus 15.00 uur. Bij het treinstation Hoogeveen is het deze warme zomerdag rustig. Een aantal reizigers pakt de intercity naar Amsterdam en een enkeling springt op de fiets richting het stadscentrum. Op zo'n moment is het logisch dat een bus vol Ajax-supporters behoorlijk opvalt. Achter de ramen hangen shawls en vlaggen en als de supporters even uit stappen voor een sanitaire stop of een kop koffie, krioelt het opeens van de fraaie gele uittenues of het ver trouwde roodwitte heldenshirt. Het treinstation van Hoogeveen is opeens van Ajax. Organisatoren Arjen Buursma en Johan Wubbels begroeten de delegatie van Ajax Life hartelijk. De eerste busrit van het nieuwe seizoen is altijd weer een gezellige reünie. Hapjes en drank jes worden ruimschoots ingeslagen en na de vermoeide treinreis van twee dagen eerder (dag 1 van het Tourna ment) verheugt iedereen zich op de traditionele Ajax'asfalttocht naar de ultramoderne voetbaltempel. VOLMAAKT Jan Langes liet wegens privé omstan digheden vorig jaar geregeld verstek gaan, maar is dit seizoen weer van de partij. De 47-jarige noorderling gaat sinds 1998 mee met de bus van Buursma en Wubbels. „Waarom ik voor Ajax ben en niet voot Emmen of FC Groningen? Ajax durft risico's te nemen. Ik vind het prachtig om te zien hoe onbekende spelers als Grygera, Maxwell en Mitea bij Ajax belanden en vervolgens beter en beroemd worden. Ajax koopt bijna nooit volmaakte spe lers. Ik heb me er behoorlijk aan geïrri teerd dat jongens als Kluivert, Davids en Reiziger ooit voor niets naar AC Milan gingen. Ajax moet financieel meer rendement halen uit zijn spelers. De laatste tijd, denk aan Chivu en Van der Meyde, lukt dat aardig. Ajax is een opleidingsinstituut voor Europa." Zijn meest gekoesterde Ajax-herinne- ring dateert van 7 december 1966. Ajax-Liverpool, beter bekend als 'de mistwedstrijd'. „Suurbier, Swart, Kei zer, ik zat destijds voor de televisie. Ik kon helemaal niets zien en luisterde ademloos naar het wedstrijdcommen taar van Herman Kuiphof. Ik kreeg geen hap door m'n keel." Terwijl de bus een 'illegale stop' maakt - net voorbij Zwolle - om twee Ajax- supporters uit het weelderige gras naast de snelweg op te pikken, ver haalt Harm-Jan van Wijk over zijn clubliefde. „Sinds 1996 heb ik een sei zoenkaart. Het laatste half jaar in De Meer heb ik nog meegemaakt", aldus de 21-jarige Klazienavener. „De busreizen van district Noord zijn speciaal. Ik reis met een vaste„ groep supporters, ongeveer 35, naar alle thuiswedstrijden. Verder bezoek ik samen, met Arjen de meeste uitwed strijden. Voor 12,50 heb ik een retour tje Amsterdam. Afgelopen vrijdag gin gen we met de trein naar de eerste dag van het Amsterdam Tournament en toen was ik voor een retourtje toch zo'n 35 kwijt. De bustrip is dus niet alleen heel gezellig, maar ook nog eens véél voordeliger. Bovendien kost een biertje hier maar één euro. Een schap pelijk prijsje." Van Wijk bewaart speciale herinnerin gen aan de wedstrijd Ajax-Bayern München. „Toen begon het voor mij allemaal een beetje. Ik kan me van die dag nog alles herinneren. De dag in Amsterdam, een terrasje en iemand die - op de zwarte markt - 450 gulden voor mijn kaartje bood. Ik kan er wel een boek over schrijven." Verder spreekt hij zijn verbazing uit over een uitspraak van Ronald Koe man. „Ik las dat hij het vreemd vond er geen interesse voor Maxwell is. Zoiets had-ie toch niet moeten zeggen? Laat het maar lekker rustig blijven rondom onze Braziliaan. Hij is echt geweldig. Een speler die zó bij Manchester Uni ted of Real Madrid aan de slag kan." Spaans sprekende vriend mee en voor dat we het wisten, stonden we in het centrum van Madrid een interview te geven aan de Spaanse televisie." Het saamhorigheidsgevoel kwam ook duidelijk naar voren na afloop van de wedstrijd Ajax-Real Madrid, 13 septem ber 1995. „We stonden in de file op de Ai bij Amersfoort. Itï die tijd stond alle drank onderin de bus in een luik. Op een gegeven moment trok iemand van buiten, uit een andeTe auto, dat luik open en jatte een treetje Spa rood. Er stond ook veel bier, maaT deze perso- het móóiste moment van de busrit", aldus Koop Groen. Hij kijkt ook uit naar de Open Dag. „Vorig jaar stonden we bij een attractie bijna vijf uur in de felle zon. Na afloop was ik helemaal kapot, maar het gaf me een erg vol daan gevoel. Niemand staat er volgens mij bij stil dat we daar een hele dag mee bezig zijn. Wat denk je van alle vrijwilligers uit België? Na afloop wil den we de SVA-wedstrijd Ajax-Haar- lem niet missen, maar eenmaal in het stadion zaten we te knikkebollen. Zo moe waren we." Op weg naar de hoofdstad wordt er heftig gediscussieerd of een Ajax Life gelezen, uiter aard onder het genot van een biertje. nen hadden het blijkbaar voorzien op onze Spa-flessen. Toen we in de gaten kregen wat er gebeurde, rende ieder een de bus uit, naar die auto toe. Nou, binnen een mum van tijd hadden we alles weer in ons bezit." Ondertussen wordt er in de file bij Muiden, na een slordige anderhalf uür rijden, alvast een blik geworpen over de groene weilanden bij Weesp en Die- men. „Ik zie de ArenA. Dat is altijd weer Terwijl de chauffeur (vaste rijder Hans van Ginkel was op vakantie in Italië) de voetbalbüs het parkeerterrein op draait, spreekt Buursma de passagiers toe. „Een half uur na de wedstrijd vertrekken we", klinkt het streng. „En dat doet hij ook hoor", zegt Groen. Als iedereen even later trots poseert met het meegebrachte spandoek en de foto's genomen zijn, zwermt iedereen uit over het ArenA-complex. De aftrap voor het nieuwe seizoen zit erop. Eenmaal op het parkeerterrein naast de Amsterdam ArenA ontvouwt de groep trots het bekende spandoek voor dag 2 van het Amster dam Tournament.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 12