Stoelendans om basisplaats in vrijwel ongewijzigde selectie is begonnen Het wordt dringen voor een plekkie m Af - Si H; i V'-/ SPR, ^KUSSENS - en FC Omniworld - Ajax 1-5 (0-4) 17 JULI 2004 NUMMER 1 Ajax Life De bank van Ajax is dit seizoen goed bezet. De messen zijn geslepen. Ajax is in volle vaart begonnen aan de voorbereiding op het nieuwe seizoen. In de vrijwel ongewijzigde selectie wordt het voor de meeste spelers dringen geblazen. Er zijn maar elf plaatsen te vergeven en veel spelers, beduidend meer dan elf, menen daar aanspraak op te maken. ft m&r/ Tom Soetaers zet voor. De Belg mikt dit seizoen op een basisplaats. Door Arnout Verzijl Tom Soetaers deelt nog wat handtekeningen uit en spoedt zich daarna naar de douche. Ajax heeft zojuist afgetrapt voor de oefencampagne. FC Omniworld, Hoofdklasser met betaalde ambities, is met 5-1 verslagen en Soetaers heeft één keer gescoord. „Ik zeg eerlijk dat die goal me een lekker gevoel geeft. Ik ben scherp en voel me goed. Dan helpt zo'n treffer, ook al is het maar een nietszeg gende amateurclub waartegen we speelden." De Belg miste vorig seizoen de gehele voorberei ding van Ajax. Hij werd pas enkele dagen voor de start van de competitie overgenomen van Roda J.C. Of het daaraan lag, is wellicht wat ver gezocht, maar overtuigen kon de linksbuiten niet tijdens zijn debuutjaar in Amsterdamse dienst. „Terug kijken heeft geen zin. De laatste duels van de com petitie ging het best goed en daar houd ik me nu aan vast. Ik heb een aantal weken echt vakantie gevierd en nu is het lekker om weer te voetballen. Het is tijd om hard te werken en ik wil er vol voor gaan. Ik mik dit seizoen op een basisplaats." Soe taers moet daarvoor de concurrentiestrijd met Nicolae Mitea aangaan. Van Victor Sikora lijkt hij niets te vrezen te hebben; de derde linkerspits in de selectie staat op de transferlijst. Petri Pasanen bereikt sprintend als eerste de kleedkamer van het moderne complex in Almere. De Fin kopte de 0-3 tegen de touwen en dat doel punt kon wel eens z'n laatste treffer in Amster dams shirt zijn geweest. Op het moment van schrijven was nog niets definitief, maar zowel het Franse Lille als ook AS Parma zouden de verdedi ger graag willen inlijven. Van Ajax mag hij in ieder geval naar een andere club. Het vertrek van Pasa nen maakt de weg vrij voor een nieuw talent uit de eigen opleiding: Hedwiges Maduro, pas 19 jaar jong, maar met zijn 1.85 meter en forse postuur al een indrukwekkende gestalte. De nieuwkomer debuteerde in de tweede helft in Ajax 1 en was vooraf best een beetje zenuwachtig geweest: „Zo'n eerste wedstrijd is altijd wennen. Het ging redelijk, maar ik kan nog veel beter. Dat komt van zelf. Ik moest van de trainer 'gewoon lekker voet ballen, voor de verdediging', verder niets." Maduro heeft tot 19 juli de tijd een plek af te dwingen in de A-selectie. Dan loopt zijn stageperiode af. Zijn slagingskans is reëel, want zonder Pasanen herbergt de selectie slechts twee echte centrale verdedigers, Julien Escudé en Johnny Heitinga. Ook Nigel de Jong en Zdenek Grygera kunnen in het midden spelen, maar één van hen zal op de rechterflank komen te staan. Ajax wil dit seizoen mooier voetbal laten zien, dus is het de bedoeling dat één van de twee centrale verdedigers gere geld doorschuift naar het middenveld. Maduro deed dat tegen Omniworld op een zeer vanzelf sprekende wijze. Logisch voor een telg uit de eigen jeugdopleiding, want die is niet anders gewend. Escudé, uiteraard eerste keus in het basisteam van Koeman, zal zich die rol nog eigen moeten maken. De Fransman kreeg in zijn geboorteland het Ajax-systeem immers niet met de paplepel ingegoten. Dat excuus geldt niet meer. Koeman: „Van een aantal spelers die hier vorig seizoen nieuw kwam, verwacht ik dit sei zoen meer. De tijd van aanpassen is voorbij." DUBBELE SCHAAR Wesley Sonck is een 'populaire gast' bij de jonge handtekeningenjagers in Almere. Hij krabbelt zich suf en poseert gewillig voor de fototoestellen van kraaiende tienermeisjes. Ook voor hém is het seizoen van de waarheid aangebroken. De Belgi sche international - een grootheid bij onze Zui derburen - is er vooralsnog niet in geslaagd die status in het land van 'de dikke nekken' te berei ken. Dat baart hem ogenschijnlijk nog geen zor gen: „We zijn pas met de voorbereiding begonnen en alles verloopt goed. Ik kampte tijdens de vakantie nog met de naweeën van een barstje in mijn voet. Daardoor miste ik ook de laatste zes weken van het afgelopen seizoen. Ik ben al blij dat ik voluit kan trainen en moet eerlijk zeggen dat ik niet had verwacht vandaag al drie kwartier te kunnen spelen. Dat is dus een meevaller. Condi tioneel ben ik nog niet zo ver als vorig seizoen, daar moet ik vanaf nu hard aan werken. Maar dat zal in De Lutte zeker gebeuren." De'spits moet bij Ajax in de slag met Zlatan Ibra- himovic en Yannis Anastasiou. In de 4-3-3 variant die Koeman voor ogen staat, is maar plek voor één echte centrumspits. „Als Ibrahimovic fit is, speelt hij. Ik moet mijn best doen om een grote concur rent voor hem te zijn. Nee, daarmee zeg ik niet dat ik me neerleg bij een plek op de bank." Waar Sonck dan wél moet spelen, lijkt vooralsnog een raadsel. Zelf kan hij ook zo snel geen positie verzinnen. De rechtsbuitenplek is in ieder geval geen optie meer, zo beaamt hij ook zelf. Heeft hij dan niet stiekem gehoopt dat Ibrahimovic verkocht zou worden na diens goede prestaties op het EK? „Geenszins. Ik kan het juist goed vinden met hem." Dan was het wellicht een optie geweest om zelf te vertrekken? Afgelopen zomer werd zijn naam in verband gebracht met enkele clubs, waarvan die van Anderlecht het luidst klonk. „Anderlecht is genoemd ja, dat heb ik gehoord. Zij informeerden naar Van Damme en later ben ik daarbij betrokken. Waarom dat gebeurd is, weet Zaterdag 10 juli 2004 10. De Jong 0-1,16. Soetaers 0-2, 22. Pasanen 0-3,26. Cakir 1-3,34. De Mul 1-4,66. Obodai 1-5 Ajax: Lobont (46. Stekelenburg), De Jong, Pasanen, Escudé (46. Maduro), Maxwell (46. De Ridder), Obodai, Pienaar, Lindgren, De Mul (46. Sikora), Anastasiou (46. Sonck), Soetaers (46. Mitea) Daniel de Ridder overziet de situatie.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 8