Lobont of Stekelenburg Wie wordt Ajax' eerste doelman? Hans Vonk Ajax Life nummer 1 17 juli 2004 gg r«BNAMB0 vtv-ih i|j[Si r «b»aum a-i\s EE232 Voor Lobont is de situatie daarmee ook volledig veranderd. Hij kTeeg in de voorberei ding op vorig seizoen het volle ver trouwen van de technische staf, maar zag dat vertrouwen na één jaar verdwijnen als sneeuw voor de zon. Coort: „Bogdan heeft vorig jaar een goed seizoen gekeept, behalve de wedstrijden tegen FC Twente en Club Brugge. Dat de kloof tussen Maarten en hem kleiner is gewor den, betekent niet dat Bogdan stil is blijven staan. Hij is beter dan een gemiddelde Eredivisiekeeper; zit nét onder de top. Ik vind wel dat hij nog altijd door kan groeien." Lobont zelf kan goed leven met de nieuwe situ atie. „Het is eerlijk. Ik heb zelf al voor het einde van vorig seizoen gezegd, dat de beste moet spelen. Een con currentiestrijd is goed. Voor de trai ner is het moeilijk genoeg om te kie zen. Voor elke positie heeft hij twee spelers, ook voor die van doelman. Ik moet Koeman laten zien dat ik de beste ben." 1 In de eerste oefenwedstrijd van het i seizoen, tegen Hoofdklasser Omni- world, keepten zowel Lobont als Ste- Naam; Bogdan Lobont Geboortedatum: 18/01/1978 Geboorteplaats: .Hunedoara (Roemenië) Lengte: im84 Gewicht: 78 kilo Vorige clubs: Rapid Boekarest (80 wedstrijden), Dinamo Boekarest (22 wedstrijden) Wedstrijden in Ajax 1:42 Interlands: 29 Naam: Maarten Stekelenburg Geboortedatum: 22/09/1982 Geboorteplaats: Haarlem Lengte: img4 Gewicht: 84 kilo Vorige clubs: - Wedstrijden in Ajax 1:19 Interiands: - Naam: Hans Vonk Geboortedatum: 30/01/1970 Geboorteplaats: Alberton (Zuid-Afrika) Lengte: im86 Gewicht: 83 kilo Vorige clubs: RKC Waalwijk (105 wedstrijden), FC Wageningen (33 wedstrij den), FC Den Bosch (34 wed strijden), SC Heerenveen (263 wedstrijden) Wedstrijden in Ajax 1: - Interiands: 30 of wordt Maarten Stekelenburg dit seizoen de vaste sluitpost van Ajax. Kiest Ronald Koeman opnieuw voor Bogdan Lobont... AMSTERDAM - Het ziet er naar uit dat er deze voorbereiding een hevige keepersstrijd zal worden gevoerd tussen Bogdan Lobont (26) en Maarten Stekelenburg (21). Vorig sei zoen schonk Ajax' technische staf al in een vroeg stadium al haar vertrouwen aan de Roemeen. Dit jaar is dat anders en beginnen de Roem eense international en Neer- lands grootste keepersbelofte met een schone lei. Wie wordt komend seizoen de eerste doelman van Ajax? Doot Daan Schippers Precies 24 duels verdedigde Bog dan Lobont in het seizoen 2003/2004 het doel van Ajax. Het waren er 10 meer dan zijn geduchte concurrent Maarten Stekelen burg. In de eerste drie maanden van dit jaar was hij de vaste vervanger van Lobont, toen die met een rugblessure - opgelopen tijdens de winter stop op het trainingskamp in Portugal - op non- actief stond. In die negen wedstrijden (zijn 10de duel was het competitieslot, Ajax was toen al kam pioen) toonde Stekelenburg aan, dat hij was toe gegroeid naar het niveau van Lobont. Écht vanzelf sprekend dat de Roemeen na zijn blessure direct in de basis zou terug keren, was het dan ook niet, maar uiteindelijk gebeurde het wel. Mede daardoor raakte de kans van Steke lenburg, om als derde keeper van Nederland mee naar het EK te gaan, verkeken. Want, zoals de toenmalige bondscoach Dick Advocaat zei: „Als Ajax hem op de bank zet zodra Lobont fit is, waarom zou ik hem dan wel meenemen naar Portugal?" Inmiddels is de situatie weer hele maal open. Een jaar geleden kreeg Lobont nog in een vroegtijdig sta dium te horen dat hij in het seizoen 20Q3/2004 eerste keeper zou zijn. Maar deze jaargang zijn de kansen van Lobont en Stekelenburg gelijk. Ook keeperstrainer Wil Coort geeft toe, dat de situatie tijdens deze voor bereiding anders is dan gebruikelijk. „Vorig jaar was al snel duidelijk, dat Lobont eerste keus zou worden. Ook voor beide jongens was dat makke lijk, want die konden zich inleven in hun rol. Dit jaar hebben we beiden verteld dat er een nieuwe situatie is ontstaan en hoe we denken dat we die gaan invullen. Ze krijgen allebei een eerlijke kans. Maarten heeft het 't vorig seizoen prima gedaan, toen hij Lobont moest vervangen, en is dichter naar Bogdan toegegroeid. In zijn totaliteit heeft hij zich goed ont ij wikkeld, vooral fysiek. Maarten 1 kampte tot vorig jaar altijd met veel blessures, maar door hem meeT krachttraining te laten doen, heeft hij daar inmiddels minder last van. De kloof tussen Maarten en Bogdan is kleiner geworden." Beide doelmannen vinden de situatie helemaal niet zoveel verschillen van andere jaren. Of ze laten het gewoon niet merken. Stekelenburg bracht zijn vakantie door in Tur kije. Van de zes weken die hij vrij was, deed hij er vier niets en trainde hij er vervolgens twee voor zichzelf. „We hadden dit jaar iets langer vrij dan gewoonlijk. In de laatste twee weken heb ik daarom wat gelopen en wat aan krachttraining gedaan. Van het EK heb ik alleen de wedstrijden van Nederland gezien. Nee, ik zat niet te balen voor de televisie. Ik had uiteraard gehoopt dat ik erbij zou zitten, maar ik ben er nooit van uit gegaan." Lobont volgde EURO 2004 samen met zijn vrienden en familie in Roe menië, een land dat zich niet wist te plaatsen voor de eindronde. „Na de groepswedstrijden heb ik alles gezien. Het was een leuk toernooi met een winnaar die niemand had ver wacht. Natuurlijk dacht ik soms 'daar had ik kun- In het bijzijn van Louis van Caal en Arie van Eijden tekent Hans Vonk zijn verbintenis bij Ajax. kelenburg één helft. Voor rust was Lobont aan voerder, na de thee was dat Stekelenburg. Lobont kTeeg in de eerste helft één amateurtreffeT om zijn oren, Stekelenburg hield in het tweede bedrijf zijn doel schoon. Het zegt natuurlijk helemaal niets. Coort: „Tot nu toe heb ik niets gemerkt van een veran derde situatie, ook voor mij is er niets wezenlijks anders. Ook nadat Lobont vorig seizoen al snel eerste keus werd, bleven ze allebei keihard trainen. Want ook Maarten wilde fit zijn voor zijn wedstrijden in het tweede en was van plan er te staan als het nodig was. Nu verwacht ik het zelfde van ze. Vanaf Engeland, waar Ajax wedstrijden speelt tegen Queens Park Rangers en Luton Town, spelen ze om en om in de basis en mogen gaan uitmaken wie eerste keeper wordt."Op 15 augustus tegen FC Twente zal bekend zijn wie dit seizoen Ajax' eerste doelman is. Hans Vonk gaat al een aantal jaren mee in de voetballerij. Eind jaren tachtig maakte hij bij RKC Waalwijk al zijn entree in het Betaald Voetbal. Via FC Wageningen, FC Den Bosch en opnieuw RKC Waalwijk groeide hij uit tot betrouwbare sluitpost van SC Heerenveen én het nationale elftal van Zuid-Afrika. Op zijn 34ste maakt Vonk de overstap naar topclub Ajax, waar hij Sander Boschker opvolgt die na één jaar weer terugkeert bij FC Twente. Vonk beseft dat er maar een kleine kans is dat hij aan spelen toekomt, maar weet wat hem te wachten staat. „De situatie van Sander en mij is niet te vergelijken. Hij dacht vorig jaar dat hij een kans had om bij Ajax tweede keeper te worden. Ik ga vooralsnog nergens van uit, alhoewel niemand weet hoe het kan lopen." Dat het niet logisch is dat een keeper in de nadagen van zijn carrière op de bank gaat zit ten, geeft Vonk toe. „Een keeper kan tot zijn 36ste mee op topniveau, maar ik wilde dit gewoon meemaken." Het geeft wellicht aan dat hij langzamerhand al bezig is met het einde van zijn loopbaan. „Ik zou na mijn car rière wel iets willen doen in Zuid-Afrika, in het onroerend goed bijvoorbeeld. Nu het WK 2010 daar georganiseerd gaat worden, zal er een booming business op gang komen. En omdat ik er de weg ken, heb ik natuurlijk een lichte voorsprong." ft ABN-AMRO nen staan', dat lijkt me logisch. Verder heb ik een beetje voor mezelf gelopen en voetvolley gespeeld met vrienden." Zowel Lobont als Stekelenburg richt zich voor de volle honderd procent op de positie van eerste doelman. Stekelenburg had bij een andere Eredivisieclub erva ring op kunnen doen, want Ajax was bereid hem te verhuren. Coort: „In principe was ik er voor stander van om hem nog een jaartje aan een andere club te ver huren. Dan had hij in de Eredivisie wedstrijdritme kunnen opdoen en hadden wij kunnen zien hoe hij zich houdt als hij een héél jaar onder de lat staat. Ik wil uiteraard niet op de zaken vooruitlopen, maar als Bogdan eerste keeper wordt, willen we Maarten alsnog verhuren. Want de continuïteit over een heel seizoen, hebben we bij Maarten nog niet gezien." Ste kelenburg: „Ik wil graag hieT bij Ajax spelen. Koeman heeft aange geven dat ik een eerlijke kans krijg en daar wil ik voor gaan. In de voorbereiding speel ik nét zoveel wedstrijden als Bogdan en daarin moet ik het laten zien. Ik ga er niet vanuit dat ik op de bank beland, ik zal er alles aan doen om eerste keus te worden."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 7