T li KYMPPI Ajax Life nummer 20 29 mei 2004 er gebeurt en sluit niets uit. Eerst wil ik nog zelf voetballen." Ondertussen zijn Jukka Koskinen en Tommi Kautonen er ook even bijgekomen. De twee kennen Jari al vanaf bun tienerjaren en zijn net als bun jeugdvriend erg betrokken bij bet wel en wee van FC Labti. De vader van Kautonen speelde vroeger in betzelfde team als vader Litmanen. „We voetbalden altijd samen. Ik gaf de pass en bij maakte de doelpunten. Jari kreeg altijd de cre dits. We bebben negen jaar samenge speeld. Wist je dat zijn vader ook beel vaak geblesseerd was? Mijn vader bad nooit wat en ik ook niet. Misschien is bet ook wel een beetje genetisch bepaald." Koskinen, al happend in een worstje van de barbecue, vindt bet knap dat Litmanen zijn privé-leven uit de publi citeit weet te houden. „Ook bier glij den de kranten steeds meer af naar een lager niveau." De plaatselijke Finse krant Etela-Suomen Sanomat maakte daarentegen een Litmanen- special ter ere van diens terugkeer. Voor de Finse media blijft de belang rijkste vraag wanneer er een tweede Jari Litmanen opstaat. Het lijkt echter uitgesloten dat er op korte termijn nog zo'n talentvolle spe ler doorbreekt. Al is bet alleen maar vanwege de druk die er op de schou ders van zo'n talent komt te liggen. Christian Sund, de 24-jarige Fins- Zweedse aanvaller van FC Labti: „Toen Jari in 1995 tot Fins Voetballer van bet Jaar gekozen werd, won ik als 17-jarige de prijs Talent van bet Jaar. Achteraf moet ik constateren dat ik niet goed met die druk kon omgaan. Nu spe- Jari doet zijn verhaal voor de Finse tv. IÏEIA SWWïH SANUMAÏ SUBÊ 'BHbhÉSut '•v<x toaepwsMatiie** g Avtia ummt, WMMMMMiilMBMI ion met open armen p*isats(mteMr*as*sia tiwwpsefim iwfcitfv&ut «vfewoM# De harde kern verzamelt ruim voor de aftrap in de nabij het stadion gelegen supporterskroeg. Nederlandse Hoofdklasser. De wedstrijd is niet uitverkocht. Tijdens bet eerste duel van Litmanen in Labti zaten er 13.000 toeschouwers op de tribune. Vandaag zijn dat er 2.630. Bij de eerste wedstrijd gaf een telefoonbedrijf alle kaarten gratis weg", zegt Jaakko. „Vandaar dat er zoveel mensen waren. Maar waarschijnlijk waren er toch wel zo'n zesduizend betalende bezoekers geko men. Dat is voor Finse begrippen beel erg veel. Het was natuurlijk wel de terugkeer van Litmanen!" voetballen. Tastbaar en dichtbij. Nostalgie is ook de Finnen niet vreemd. Als Litmanen de deur van zijn grote jeep opent, strompelt daar een geblesseerde speler uit, die drie 'tennisballen' op z'n voet beeft. „Ik heb een diepe snee van twee centimeter op mijn WTeef. Het is inmiddels wel gehecht maar tennissen zit er vandaag niet in." Terwijl zijn jeugdvrienden Tommi Kautonen en ex- Willem ll-er Jukka Koskinen zich op bet gravel een weg naar succes slaan, houdt Lit manen alle standen bij. Kampman is namelijk rond bet middaguur vertrokken voor een familiefeestje, waardoor Litmanen nu de 'baas'is en een oogje in bet zeil houdt. Zo ont spannen als deze middag bebben we hem zel den gezien. Het is duidelijk dat de Fin geniet. Hij lacht hartelijk als één van de spelers niet tegen zijn verlies kan. De linksback van FC Labti, Kalle Eerola, roept Ajax Life en laat vol trots zijn tennisoutfit zien. Het nieuwste shirt van bet Nederlands elftal! „Ik heb hem ooit nog eens een training gegeven toen bij klein was", zegt Litmanen. In de kleedkamer staat een bank die in iedere woonkamer zou kunnen staan. Als Litmanen wat meer tijd ter beschikking beeft, gaat bij licht onderuit gezakt in de bank zitten en legt bij zijn been op een krukje. Op de achtergrond klinkt rockmuziek van AC/DC. Kortom, niet de meest voor de band liggende plek voor een interview. Maar wel speciaal in dit geval. Hier voelt de Fin zich thuis, is bij omringd door vrienden en gunt hij ons een blik op zijn privé- leven. Iets dat bij normaal buiten de publici teit houdt en wat door de meeste Finnen De speciale Jari Litmanen krant. wordt geaccepteerd. Terwijl de spelers één voor één de uitslagen van bun onderlinge potjes komen doorgeven, vertelt Litmanen over zijn terugkeer. „Het is leuk om weer bij de mensen in de buurt te zijn, die belangrijk voor me zijn geweest. Hier ben ik geboren en getogen en woonde er tot m'n 20ste. Ik ben twaalf jaar weg geweest en kwam bier alleen in de zomer of tijdens de winterstop. Op sportief gebied is dit natuur lijk wel een behoorlijke stap terug. In mijn hoofd wilde ik afscheid nemen bij Ajax, maar toen kwam dit op mijn weg. Ik moest ook bin nen een aantal dagen beslissen, omdat de transfermarkt op 15 april sloot. Ik heb mijn gevoel gevolgd. Er zijn bier goede ideeën en alles is min of meer op mij afgestemd. Dit is iets nieuws en ik weet niet boe bet uit gaat pakken maar bet is wel een uitdaging. Daarom heb ik bet gedaan." AMSTERDAM Inmiddels is Litmanen bij FC Labti tweede assistent. Zien we hem ooit terug als trainer bij Ajax? De deur staat in Amsterdam immers open. „Ik heb natuurlijk al vaak gezegd dat Ajax mijn club is. Amsterdam beeft een speci aal plekje in mijn hart veroverd. Ik word nu in ieder geval al betrokken bij bet trainerscbap. FC Labti beeft een jonge groep en als de moge lijkheid zich voordoet, geef ik individuele trai ningen aan spelers. Als de tactiek woTdt besproken, vraagt men ook naar mijn mening. Ik voel me na twaalf jaar buitenland meer Europeaan dan Fin. Ik heb veel ervaring opge daan en voel me een rijk mens. Ik zie wel wat ispringen. dat bet de hoogste tijd is om naar bet stadion te gaan. Hij is de enige met een auto. Daar door rijdt men met zeven personen naar bet nabijgelegen stadion. De F-side van FC Labti beet 'Vak A3' en bestaat uit honderd mensen. Twintig van ben blijven onder de wedstrijd de hele tijd staan; de harde kern. Ze zingen vrijwel de gehele wedstrijd en hoewel Jaakko de teksten probeert te vertalen, haakt bij al vrij snel af. Onbegonnen werk. Het fana tisme waarmee de groep echter achter de club staat, werkt aanstekelijk. ZON De wedstrijd wordt voor Nederlandse begrip pen gespeeld onder schitterende omstandig heden. De ondergaande zon werpt een warme gloed over de groene bossen en ergens daar middenin strijden 22 spelers om de overwin ning. Het stadion beeft een open karakter en is voor 'glippers' nauwelijks een uitdaging. Kaartjes voor de wedstrijd van vanavond kos ten tussen de vier en tien euro per stuk. Ieder een staat netjes in de rij om een entreebewijs te kopen en niemand wordt gefouilleerd. Het is vergelijkbaar met bet sportcomplex van een Gelukkig begint de ex-Ajacied vandaag in de basis. Litmanen speelt met '10' maar in de praktijk staat bij in een 4-4-2-formatie voorin, samen met de Franse spits Noam Surrier. In bet eerste half uur lijkt bet credo 'alle ballen op Jari'. Iedere fluwelen balbehande ling wordt door de aanhang ondersteund met applaus en gejuich. Echter, de bij vlagen geniale ingevingen krijgen vrij wel nooit een vervolg, want daar voor ontberen zijn ploeggenoten simpelweg kwaliteit. FC Lahti-MyPa eindigt in een weinig sprankelende 1-1. De ex-Ajacied nam zijn ploeg veelvuldig op sleeptouw, kreeg in de blessure tijd een vervelende tik tegen de enkels en lijkt met een terugkeer naar de fysiek harde Veikkausliiga voor de moeilijkste weg naar lichamelijk herstel gekozen te bebben. Na afloop geeft bij live op de Finse televisie zijn wedstrijd analyse en deelt bij bandtekenin gen uit. Nadat er met 'Litti' een afspraak is gemaakt voor de volgende dag spreekt Ajax Life Jari's tegenstan der aan. MyPa-speler Tuomas Kansikas loopt namelijk met een grote glimlach richting spe lersbus. „Vandaag heb ik mijn debuut gemaakt", zegt bij trots. „Kom je voor Litma nen? Hij is mijn grote voorbeeld. Toen ik 13 was, zag ik hem op televisie de Champions League winnen met Ajax en vandaag stonden we samen in bet veld. Ongelooflijk hè! Over morgen word ik 23. Dit beschouw ik alvast als een mooi cadeau." CHAMPAGNE Een dag na de wedstrijd staat er op bet trai- ningscomplex Kisapuisti een tennistoernooi gepland en viert men tegelijkertijd de verjaar dag van trainer Kampman. Dat gaat in Labti gepaard met champagne (om 10:30 uur 's och tends) en een barbecue. Kisapuisti wordt, als daar tenminste genoeg budget voor is, bet nieuwe onderkomen van FC Labti. Het terrein werd gebouwd voor de Olympische Spelen van 1952, waarna Reipas er zijn thuisduels speelde. Nadat de dub in 1996 fuseerde met Kuusysi Labti verhuisde men naar bet Labden Stadion. Een kleine Jari zag op bet boofdveld van Kisapuisti zijn jeugdidool Kevin Keegan

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 9