Voetbal als pleister op maatschappelijke wond? Gebundeld Fenomeen FANZONE AJAX Nieuwkomer Röntgenboys wint in Kalmthout 29 MEI 2004 NUMMER 20 Ajax Life AMSTERDAM - Alle Engelse clubs zijn zich allang bewust van hun belang voor de gemeenschap. De Supportersvereniging Ajax en Hoge school van Amsterdam signaleerden de nieuwe trendbeweging op het eiland en vroegen zich af of deze idealen ook al de Noordzee waren overgewaaid. De HvA onderzocht de Nederlandse situatie en conclu deerde dat de voetbalclubs hier veel meer voor de mensen beteken den dan we dachten. Dit vormde de basis voor een meeting die op vrijdag 14 mei in het supportershome plaatsvond. Door Sandra Turk en Sander Zeldenrijk De Engelsen gebruiken de naam van een voetbalvereniging om sociale problemen in bet land aan te pak ken. Zo richtte Manchester City 18 jaar geleden het 'City in the Commu nity' op. De club was één van de eer ste verenigingen in Engeland dat zich betrokken voelde met de lokale gemeenschap. Via verschillende pro jecten proberen ook andere clubs de medemens een beter leven te bie den. Denk daarbij aan anti-drugs preventie, gezondheidsprojecten, gehandicaptenvoetbal of bijvoor beeld het 'playing for succes' project. Daarbij krijgen moeilijk lerende kin deren speciale begeleiding en maken ze kennis met computerpro gramma's en internet. Jacques Nagel, marketing- en sales manager bij Ajax, opende de mee ting en onderstreepte het belang van dit initiatief. Hij gaf enkele voor beelden van Ajax' maatschappelijke betrokkenheid buiten het veld. Zo onderhoudt de club bijvoorbeeld nauwe banden met verschillende goede doelen. Zo is Nigel de Jong ambassadeur van De Nierstichting, Johnny Heitinga van de Bart Foun dation en behartigt Rafael van der Vaart de belangen van Villa Pardoes. Verder zijn Maxwell en Steven Pie- naar in hun eigen land ook bij ver schillende projecten betrokken. De trainers zijn ieder jaar op een gehan dicaptendag aanwezig waar zij hun eigen G-team coachen. De meeste Nederlandse voetbal clubs leefden lang in de veronder stelling dat het oplossen van sociale problemen een overheidstaak is, maar langzamerhand pakken steeds meer verenigingen hun 'sociale ver antwoordelijkheid'. Enkele clubs, zoals Roda JC (Teamplay) en FC Utrecht (De Elf en jijzelf) zijn voor zichtig begonnen met projecten. Frank Rutten, algemeen directeur van Roda JC kwam persoonlijk ver tellen over het project Teamplay. Daarin koppelt de club jongeren aan de vereniging om hen, via training, bepaalde vaardigheden aan te rei- "ken en het negatieve gedrag om te buigen. Hierdoor wordt hun sociale, educatieve en professionele capaci teit vergroot. FC Utrecht houdt zich bezig met het project 'De Elf en jijzelf'. Dat is vooral gericht op het gedrag van ouders en kinderen langs het veld en dat slaat goed aan. In ieder geval zijn de spor tieve prestaties en sfeer langs het veld verbeterd. Ouders en kinderen voelen zich meer betrokken bij hun vereniging. GEZAMENLIJKE AANPAK Tijdens de workshops in het suppor tershome constateerde men dan ook tevreden dat de eerste sociale projecten in Nederland voorzichtig van de grond gekomen, ledereen was het erover eens dat clubs veel meer voor de maatschappij kunnen betekenen dan nu het geval is. Geheel terecht kwam aan de orde dat het niet alleen een zaak van de clubs is. Het vereist een gezamen lijke aanpak. Zonder de medewer king van de KNVB, Overheid en gemeente zal het moeilijk blijven om dergelijke projecten van de grond te laten komen. Gastspreker Gavin Mellor van het Manchester Institute of Popular Cul ture onderzoekt momenteel de sociale functies van voetbalclubs. Hij concludeerde onder andere dat het 'Football in the Comunity' ooit op landelijk niveau begon maar dat de verantwoordelijkheid in de loop der jaren bij de clubs zeifis komen te lig gen. Mellor erkende het Neder landse besef om via samenwerking vooruitgang te boeken en noemde de bijeenkomst in het supporters- Clarence Seedorf kreeg op jonge leeftijd al een biografie. 'Het crite rium is niet zijn leeftijd, maar het verhaal dat de speleT met zich meetorst', aldus auteur Simon Zwartkruis in zijn proloog. Collega journalist Mark van den Heuvel vond het tijd voor een boek over het 'fenomeen' Rafael van der Vaart. 'Geen echte biografie, want die is over een 21-jarige nog niet te schrijven. Het is wel een boeiende kijk op het leven van een voetballer die al heel goed is en nog veel beter zal worden', meldt de achterzijde van het 142 pagina's tellende boekje. De lezer wordt, verspreid over vijf tien hoofdstukken, uitgebreid geïnformeerd over de roots van de Ajacied (en die liggen niet alleen in Spanje en op het woonwagen kamp), de ontwikkeling die de Aja cied de laatste jaren doormaakte en zijn relatie met presentatrice/ actrice Sylvie Meis. Verder is er ook een fictief interview in het boekje opgenomen, waarin de 43-jarige Van der Vaart in 2026 terugblikt op zijn loopbaan. Veel van de hoofdstukken zijn ech ter al eerder opgenomen in het tijdschrift Sportweek. Het boek leest in ieder geval makkelijk weg. Ideaal voor op vakantie, langs het zwembad. Positief: een gedeelte van de opbrengst van het boek gaat naar de Rafael van der Vaart Foundation. Rafael van der Vaart FENOMEEN Uitgeverij TIRION ISBN 90-4390-589-5 Winkelprijs 14,98 euro De supportersvereniging geeft tien exemplaren weg. Daarvoor moeten jullie de volgende vraag beantwoor den: wat was de eerste voetbalver eniging van Rafael van der Vaart? Stuur je antwoord voor i juli naar het volgende adres: Redactie Ajax Life, o.v.v. prijsvraag 'boek Van der Vaart', Postbus 22944, 1100 DK in Amsterdam. home een goede start voor Neder land. Hij hoopte, met alle andere aanwezigen, dat de meeting een basis vormt voor verdere verdieping in het onderwerp en vervolgbijeen- komsten met deskundigen. KALMTHOUT - Een nieuwe kampioen, ontspanning, een Fair Play Cup voor Dappre Strijders en een lekker Belgisch biertje. Het achtste internationale zaalvoetbaltoernooi in Kalmthout werd opnieuw een ongekend succes. Het deelnemersveld bestond dit jaar uit tien ploegen, waaronder enkele nieuwkomers zoals de sup portersvereniging RBC Roosen daal, de Röntgenboys uit Apel doorn en FC Achterbroek. Zij namen de plaats in van GBA, dat op het laatst afzegde. Tijdens het toernooi bleek al snel dat titelverdediger Magie Mauves Anderlecht concurrentie kreeg van Röntgenboys. Niet zo heel gek dus dat die twee ploegen zich via de sportief verlopen voorronden naar de finale voetbalden. In de kwalita tief hoogstaande potjes had de nieuwkomer uit Apeldoorn echter wel strafschoppen nodig om zich ten koste van De Stekers uit Mechelen voor de eindstrijd te kwalificeren. Magie Mauves ver sloeg FC Achterbroek. De halve finales brachten het beste voetbal op dit internationale toernooi. Er werd zeeT aanvallend en attractief gespeeld. De finale Magie Mauves Ander lecht - Röntgenboys was een fysiek duel. Er werd gestreden om de bal, de belangen waren immeTs groteT dan in de poulewedstrijden. Enkele gele kaarten en een rode, wegens commentaar op de scheidsrechter, waren het gevolg. De nieuwkomers kwamen vlak voor het eindsignaal op gelijke hoogte waardooT zij opnieuw strafschoppen dienden te nemen. Aangezien er niemand van hen miste en Magie Mauves een kans verkwanselde kreeg het toernooi een nieuwe winnaar. De beker, uit handen van het gemeentebestuur en de sportraad van Kalmthout, ging mee naar Apeldoorn. De spor- tiviteitbeker werd unaniem door de scheidsrechters toegekend aan Dappere Strijders. Verder waren er dankwoorden richting de SVA en de teams. Sommige jongens had den immeTs een grote afstand afgelegd om present te kunnen zijn. Na afloop werden enkele wedstTijdsituaties besproken en akkefietjes onder het genot van (een boel) Belgisch pintjes uitge praat. UITSLAG: 1. Röntgenboys, 2. Magie Mauves Anderlecht, 3. FC Achterbroek, 4. De Stekers, 5. Ajax Antwerpen, 6. De Stengel Antwerpen, 7. Standard Luik, 8. RBC Roosendaal, 9. Kilmar nock, 10. Dappere Strijders. www.ajax.n

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 12