Michael Reiziger voelt wel voor terugkeer Patrick Kluivert gretig Ajax Life nummer 19 15 mei 2004 'Ajax zit in mijn hart' beter kennen en slijpen er automatismen in het team. En we vormen een heel hechte groep, ook belangrijk. Volgens Marc Overmars is dit het beste Barce lona waarin hij ooit heeft gespeeld. Mee eens? „Ja, ik weet dat Mare dat heeft gezegd. Ik ben het daar niet mee eens. Maar ik zit hier natuur lijk ook wat langer dan Mare. Het beste Barce lona waarin ik speelde, was in mijn eerste twee seizoenen. We werden toen met overmacht kampioen. Rivaldo, Figo, Guardiola. Dat waren ook wel heel goede spelers hoor. Vijf weken voordat de competitie afgelopen was, waren we al kampioen. Nu moeten we nog twee ploe gen inhalen. Ik denk dat de tweede plek het hoogst haalbare is. Maar dat zal al een hele prestatie zijn, zeker als je ziet waar we vandaan komen." Sinds Edgar Davids eTbij is, dendert Barcelona over de tegenstanders heen. Wat is zijn invloed? „De komst van Edgar is heel belangrijk geweest voor Barcelona, maar Ronaldinho is veruit de belangrijkste speler bij ons. Op zijn positie is hij de beste in de wereld. Op de training laat hij soms dingen zien, ongelofelijk. Daar zijn de wedstrijden helemaal niks bij. Het is echt een genot om naar Ronaldinho te kijken." Je hebt er nooit een geheim van gemaakt dat je ooit nog eens in Engeland wil spelen. Heb je die wens nog steeds nu Barcelona zo goed dTaait? „Ja. Mijn contract loopt deze zomer af. Ik weet op dit moment nog niet of ik mijn overeen komst verleng. Nu geniet ik gewoon van ons spel en wacht af. Het is niet zo dat ik het EK wil gebruiken om me in de schijnwerpers te spe len. Ik maak me er gewoon nog niet druk om." En een terugkeeT naar Ajax? „De jaartjes beginnen te tellen hoor, zeker als ik ook nog in Engeland wil spelen. De tijd dringt dus. Maar ik sluit het zeker niet uit. Het heeft natuurlijk ook wel wat om bij de club waaT alles begonnen is, af te sluiten. Ajax zit in mijn hart. Ik zal nooit voor een andere club in Nederland kunnen spelen, net zoals ik in Spanje alleen voor Barcelona uit zal komen." Een stap zoals Figo die maakte, van Barcelona naar aartsrivaal Real Madrid, zal jij dus niet doen? „Ik zou dat inderdaad niet kunnen. Ik heb een band met Barcelona, met deze streek. De men sen zijn hier trots, hebben hun eigen cultuur." Je zit al zeven jaar al bij Barcelona. Heb je al een 'penya' (fanclub)? „Nee. Mijn penya's (doelt op zijn drie kinderen) zitten thuis. Hahaha." Op clubniveau heb je altijd prijzen gepakt, maar met Oranje lukt het steeds net niet. Hoe komt dat? „Eigenlijk is dat toch niet zo vreemd? Neder land is een klein land en heeft nog maar één keer een prijs gepakt. Zelfs in de jaren zeventig werd er geen toernooi gewonnen. Wat dat betreft heeft onze generatie het nog niet zo slecht gedaan. Alles moet tijdens een EK of WK in elkaar vallen en dan is er veel mogelijk. Maar aan ons zal het niet liggen. We gaan er in Por tugal alles aan doen. Het is de laatste kans voor deze generatie om een prijs te pakken." Michael Reiziger is w Oranje de concurrent van Johnnie Heitinga voor de rechtsback positie. Michael Reiziger (31) grijnst van oor tot oor. De rechtsback van het Nederlands elftal en Barcelona zit goed in zijn vel. De ex-Ajacied heeft vertrouwen in een goed verloop van EURO 2004 en zijn club draait sinds jaren weer uitstekend. Wat wil een mens nog meer Door Jeroen Haverkort Na een paar magere jaren speelt Barcelona weer het voetbal wat de 'socios' in Catalonië graag willen zien: technisch hogeschoolvoet bal, gepaard met resultaat. Dit seizoen lijkt een nieuw Dreamteam op te staan met de Brazili aanse baltovenaar Ronaldinho als dirigent. De secondanten van Ronaldinho moeten voorna melijk uit de eigen jeugd komen: Victor Valdés staat onder de lat, Carlos Puyol is het symbool voor de Catalaanse onverzettelijkheid en Xavi is eindelijk zijn belofte aan het inlossen. Andere talenten kloppen al voorzichtig aan de deur van Camp Nou. Allemaal ingrediënten die Michael Reiziger niet onbekend voorkomen. De Barcelona-verdediger groeide immers bij Ajax uit tot de voetballer die hij nu is. „De mensen zijn weer trots op de club. Dat gevoel hebben ze heel lang moeten missen. Ik voel me dan ook heel goed. Het ultieme moment was natuurlijk de winst op Real Madrid. Toen we aankwamen op het vliegveld, stonden ruim 4.000 supporters ons op te wachten. Voor het eerst sinds het kampioen schap in 1999 gingen de mensen weer de straat op. Wij hebben dan ook flink feest gevierd. De overwinning maakte in de spelers groep ook heel wat los. Veel van ons vlogen de volgende dag naar hun nationale elftal.Wij.de Nederlanders, moesten ons melden in Noord- wijk voor de interland tegen Griekenlanden de Spaanse jongens speelden in die week tegen Italië. Zij moesten zich in Madrid melden, maar vlogen toch even op en neer naar Barcelona om het feest niet te hoeven missen. Winnen in Spanje is zoveel mooier dan winnen in Neder land. Op dat soort momenten besef ik me dat ween Ik weet nog dat, bij aankomst in Noord- wijk, we een looptraining kregen. Je weet wel, met van die piepjes. Ik hoop dat ze die resulta ten weg hebben gegooid. Hahaha. Nee, hoor. Het ging wel." In het begin van het seizoen liep het nog stroef bij jullie. Waar komt die ommezwaai van daan? „Het duurde inderdaad even voordat het ging draaien. Dat was ook niet zo vreemd. De club kreeg een nieuwe president, er veranderde veel: een nieuwe trainer, nieuwe spelers, een nieuw beleid. Die ontwikkelingen hebben tijd nodig. De trainer heeft nu eindelijk een sys teem gevonden waarin iedere speler weet wat er van hem verwacht wordt, leder kent zijn taak en positie, hierdoor leer je elkaar steeds als de groep het veld op ging, moest ik naar de fysiotherapeut. Daarna naar huis. Om een uur of vijf kwam ik dan weer terug, dan was gelukkig iedereen van het veld verdwenen. Hoefde ik niet meer naar trainen de spelers te kijken. En dan tot half acht ging ik weer aan de slag met de fysio. Het schema hing me al snel de keel uit." Het duo Kluivert Van N i stel rooi j, het lijkt afgeschreven na een 3 aantal mislukte pogin- S gen. Maar bondscoach 1 Dick Advocaat heeft nog S steeds vertrouwen in de twee. Hetzelfde geldt voor Kluivert. „Waarom zouden wij niet samen kunnen spelen? Het móet simpelweg werken tussen ons. Van de paar dagen per jaar dat we bij elkaar zijn, krijgen we geen automatismen. Maar straks zijn we weken bij elkaar en kunnen we daar aan werken. In alle Tust. Elke verdediging moet toch angst krij gen als ze op het wedstrijdformulier onze namen zien staan. Ik kan me niet voorstellen dat verdedigers blij zijn met Ruud en mij, omdat we elkaar tot nu toe nog niet altijd hebben weten te vinden. Zij zien alleen maar die namen staan. We zullen alleen inderdaad wel beter moeten. Maar geldt dat niet voor het hele elftal?" En de toekomst? Kluivert moet met zijn af lopende contract in 2005 verder kijken dan het EK. „Ik weet echt nog niet wat er gaat gebeuren. Eén ding weet ik wel heel zeker, tegenwerking van een handjevol Spaanse journalisten gaan me niet wegsturen. Met één goal raken ook zij altijd weeT in hosanna stemming. Er is veel wat me in Barcelona houdt. Mijn gezin heeft het er goed naar de zin. Mijn kinderen spreken vloeiend Spaans en Nederlands. En Engels trouwens. Dus ze zouden ook moeiteloos mee kunnen naar Engeland, ha!" Door Nathalie Nuiten Een revalidatieperiode is niet bepaald iets voor Patrick Kluivert, de veelbesproken spits van FC Barcelona. „Ik ben weer volledig her steld van mijn blessure en dat is een erg fijn gevoel. Ik had een botkneuzing onder mijn knie, maar de pijn is helemaal weg. Ik heb twee maanden lang niet kunnen voetballen. Dat is voor mij de eerste keer dat ik er uit heb gelegen, deze revalidatieperiode was totaal nieuw voor mij. En ik kan zeggen, dit was een hele vervelende ervaring. Twee keer per dag werd ik behandeld, 's Morgens rond half elf, Als 18-jarige maakte hij naam en faam als spits van het jeugdige Ajax met de winnende goal in de Champions League finale tegen AC Milan. Gezien zijn enorme staat van dienst zou hij tot de 'oudjes' kunnen behoren, maar wellicht moeten zijn beste jaren nog komen. Nu, negen jaar later, wordt Patrick Kluivert tijdens het EK in Portugal 28 jaar. Nadat hij voor het eerst in zijn leven een periode van blessureleed heeft overwon nen, is hij helemaal klaar voor de eind ronde.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 7