Bob ontmoet Aron Winter 'Arie, Arie, Arie scandeerden ze en ik vond het geweldig' Ajax Life nummer 18 1 mei 2004 WIIMNAARSMEIMTALITEIT Aan het einde van het seizoen 1999/2000 nam Bob Haarms op indrukwekkende wijze afscheid van Ajax. Winter was erbij en genoot mee. „Bob werd rondgereden door de gracht met een dubbeldekker en op het veld reed een Romeinse kar. Tsja, Bob is écht een legende. Ik ken hem al vanaf de jeugd bij Ajax. Ik was 17 jaar toen ik van de amateurs van SVL uit Ley- stad naar Amsterdam kwam. Bob was er één van opgestroopte mouwen. Ik kende hem van naam, maar wist toen nog niet wie hij was. Op dat moment openbaarde hij zich als een harde en autoritaire trainer. Hij liet ons keihard wer ken en had het altijd maar over vroeger. "Wer ken voor je poen". Pas later ben ik het waarom van zijn aanpak gaan beseffen, kreeg ik begrip voor zijn manier van trainen. Hij doet het om iemand het uiterste uit z'n loopbaan te laten halen. De persoon Bob leerde ik pas op latere leeftijd kennen, een fantastische man. Tegen woordig lijkt het alsof de spelers zich er te gemakkelijk vanaf maken. De winnaarsmenta liteit die Bob predikte, mis ik wel eens. Verslap pen bestond niet onder Bob." RENTREE OfSSssspei» 14, wél MS Amteriunt, Ssfc ben ik bij de dub betrokken, dat is echt gewel dig. Er werken allemaal gezellige mensen, Als ik alleen al denk aan secretaresses als Christa, Rosalie en Claudia, de vrouwen van het spe lershome Joan, Paula, Eisen Marjaen die ik ben vergeten. Ik vind het heel leuk om daar even langs te gaan, even wat te dollen. Dat clubge voel, heerlijk. Ajax is gewoon één van de mooi ste clubs ter wereld. In het buitenland heb ik gemerkt hoe hoog Ajax overal staat aange schreven. In Italië is Ajax een heel grote naam; dat blijkt wel uit de manier waarop onze jonge talenten aan alle kanten worden gevolgd. Ajax staat altijd in de picture. De hele wereld kent de club. Al winnen Italianen bijna altijd van Ajax, toch hebben ze op voorhand zoiets van 'o jee'. Hun benadering van voetbal is totaal anders dan hier. Wij willen aanvallen, de bal hebben. Dat zijn ze niet gewend, dus moeten ze anders spelen tegen ons. Wij willen bij een i-o voorsprong de tweede goal maken. Bij hen is een gelijkspel op voorhand al goed genoeg. Kijk maar eens naar Ajax in de Champions League. Veel beter zijn, maar bijna altijd verlie zen. Opmerkelijk." Op zijn beurt geeft Bob Aron een pluim: „Ik heb er velen zien gaan en komen. Allemaal hebben ze bij ons iets meegekregen van de maatschap pij. Aron is geslaagd. Hij heeft een geweldige carrière achter de rug en die afgesloten bij zijn oude club. Dat is prachtig." Het debuut van Aron in Ajax 1 staat Bob nog helder voor de geest. Dat was op 6 april 1986, Ajax won met 3-0 van FC Utrecht. Winter maakte de laatste treffer. „Amsterdammers gebruiken voor alles altijd een verklein woordje. Dus Aron werd Arie en daar is-ie nooit meer vanaf gekomen." Winter: „Ik vond het geweldig als de supporters dat zongen. Als het elftal niet draaide en ik mocht warmlopen, galmde het "Arie, Arie, Arie" van de tribunes. Ik was nog geen 20 jaaT en vond het overweldi gend. Het heeft jaren standgehouden." In zijn debuutjaar won Ajax de KNVB Beker door in de finale RBC met 3-0 te verslaan. Het jaar daarop, het tweede seizoen van Johan Cruijff als trainer, volgde er meer. „Cruijff is heel belangrijk voor me geweest en heeft me veel geleerd. Cruijff wist spelers als geen ander te prikkelen en het maakte hem daarbij niet uit wie. Status telde voor hem niet. Maar als het minder ging, pakte hij altijd de sterkste aan. Mij beschermde hij, maar toen ik het te makkelijk afdeed, heeft hij ook mij aangepakt. Cruijff was een soort vaderfiguur voor me." Na amper een jaar als profvoetballer actief te zijn, stond Aron Winter op het bordes van het Leidseplein met de Europa Cup voor Bekerwin naars in z'n handen, te zwaaien naar een uit zinnige mensenmenigte. „Dat was prachtig. Al die mensen. Voor een speler is het natuurlijk het mooiste om een prijs te winnen. De beker of het kampioenschap en daarna Europese bekers. Een huldiging meemaken was iets geweldigs, maar het winnen was waar het uit eindelijk allemaal om gaat. De afstand tussen spelers en publiek is normaal best groot, maar op die speciale momenten niet. Lees verder op pagina 7 AMSTERDAM - Aron Winter heeft een indrukwekkende carrière achter de rug. Johan Cruijff liet hem wennen aan het grote werk, maar daarna koos hij zijn eigen pad. Via Lazio Roma en Internazionale keerde hij in 1999 terug bij Ajax. En passant werd hij in de zomer van 2000 recordinternational met 85 interlands. Het bewogen voetballeven van een echte Ajacied werd uitvoerig besproken bij Bob aan tafel. Door Arnout Verzijl Hoe het nu met hem is en wat hij tegenwoor dig allemaal doet, wil Bob precies weten. Deels is de oude oefenmeester daarvan al op de hoogte, want samen met Fred Grim en Dirk de Groot verzorgt het duo clinics voor-hoofdspon sor ABN AMRO. Tijdens zijn laatste contractjaar hield Winter zich al bezig met het ontplooien van commerciële activiteiten voot Ajax. Maar dat is niet het enige wat hem bezighoudt: „Sinds anderhalve maand ben ik me aan het voorbereiden op de cursus Coach Betaald Voet bal die ik in september ga volgen. Momenteel ben ik met bijscholing bezig. Omdat ik geen trainersachtergrond heb, is het goed dat ik stage loop onder leiding van Wim KoeveTmans en Ronald Spelbos. Ik word als het ware bijge spijkerd. De andere cursisten hebben diverse trainersdiploma's in handen. Normaal gespro ken heeft iemand Oefenmeester I nodig om de cursus Coach Betaald Voetbal te mogen volgen, maar vanwege mijn staat van dienst geldt die verplichting niet voor mij. Dus is mijn bagage niet volledig. In overleg met de KNVB bezoek ik een wedstrijd in het Betaald Voetbal en schrijf daar een rapport over. Dat wordt twee weken later in Zeist besproken. Zo wil ik inzicht krij gen in voor een traineT relevante zaken.Trainer worden lijkt me leuk, maar of ik er nu al geschikt voor ben, dat weet ik niet. Ik volg de cursus vooral, omdat ik in één jaar tijd het hoogste diploma kan halen. Normaal gespro ken doet iemand daar minimaal een jaar of vier over; soms nog langer." Omdat zijn goede vriend Richard Witschge momenteel in Japan balt, is het opzetten van voetbalprojecten door een stel oud-voetballers - waaronder ook Regi Blinker en Steve Goosen - voorlopig in de ijskast gezet. Het gezelschap was juist begonnen met enkele projecten ten bate van het jeugd- en amateurvoetbal. En alsof het niet genoeg is, bezit Winter ook nog een Italiaans restaurant in Lelystad (The Italian Lounge) en zet hij zich in voor diverse goede doelen: Onder meer voor de 'Stichting Gelijk spel' en de 'Johan Cruijff Welfare Foundation'. Ik houd me dus vooral met leuke dingen bezig, ben heel selectiefin wat wel en wat niet." Wel licht zijn belangrijkste activiteit is het door brengen van veel tijd met zijn kinderen. Win ter: ,,'s Avonds ben ik hoofdzakelijk thuis. Dat kwam nauwelijks voor toen ik in het buiten land speelde. Ik kan nu veel tijd met mijn kin deren doorbrengen. Zo ben ik heel bewust met mijn zoon bezig, die geboren is toen ik naar Nederland terugkeerde. Daar geniet ik van en ik heb er nu meer tijd voor dan destijds bij de twee oudsten. Ik vind het geweldig." In 1999 keerde Aron Winter - na zeven zwoele Italiaanse jaren - terug naar Ajax. Een over gang die hij niet had zien aankomen: „We had den het prima naar ons zin in Italië en voelden ons eigenlijk meer Italiaan dan Nederlander. Mijn contract bij Inter liep nog door. Toen kreeg ik van het ene op het andere moment te horen dat m'n moe.der nog maaT een half jaar te leven had. De keus was toen snel gemaakt: ik wilde terug naar Nederland, het liefst naar met frisse moed verder, maar kreeg ik te maken met Co Adriaanse, duidelijk een trainer met een andere kijk op voetbal. Zonder daar over uit te wijden, bleek al snel dat we niet met elkaar konden opschieten. Hij heeft Richard Witschge en mij flink aangepakt; soms voelden we ons zelfs vernederd. Bij aanvang van mijn derde jaar heb ik het toch weer geprobeerd. Misschien lag het wel aan mezelf, ook al wist ik hondeTd procent zeker van niet. Het pakte inderdaad niet goed uit en het was beter om weg te gaan. In dat jaar was Frank Rijkaard trainer bij Sparta en hij kon me goed gebrui ken. Uiteindelijk ben ik naar Sparta gegaan. Daar heb ik - ondanks de degradatie - een geweldige tijd gehad. Sparta is een mooie, échte vereniging. Maar natuurlijk ging het er heel anders aan toe dan dat ik gewend was. Na dat jaar keerde ik weer terug bij Ajax. Ik kende een goede voorbereiding, maar ik merkte dat ik er een jaar lang uit was geweest. Ik speelde weinig en was op een gegeven moment alleen maar aan het trainen. Toen heb ik nagedacht en ben - naar mezelf toe - zo reëel mogelijk mat, Vm Vttuoo tm -zuoo mm Ajax. Ik was er immers begonnen en vond Ajax een mooie club om mijn carrière af te sluiten. Danny Blind en trainer Jan Wouters wilden me graag hebben, maar Ajax moest in principe een hoog transferbedrag betalen. Daarom ben ik met Inter-voorzitter MoTatti gaan praten. Hij begreep mijn situatie en heeft alle medewer king verleend aan de overgang. Hij lag niet dwars en voor heel weinig geld kon ik terug. Met het toenmalige bestuuT hebben we een hele lijn uitgestippeld. De eerste twee jaar zou ik voetballen, in het derde jaar minder spelen en vanaf het vierde jaar zou ik de jeugd gaan begeleiden. Mijn rol als 'oudere speler' was daarmee ingevuld; we waren het eens. Helaas is dat niet helemaal goed verlopen. Het begon al in mijn eerste jaar. Jan Wouters - écht een fantastische trainer vind ik hem - werd ontsla gen. Bij Ajax liep het niet en door het verlies van mijn moeder waren mijn eigen prestaties beneden niveau. In mijn tweede jaar wilde ik geweest. Een voetballer wil wedstrijden spelen en ik had geen doel meer voor ogen. Het plezier verdween langzaam; ik was alleen maar hard aan het trainen. Maar dat kan ik in mijn eigen tijd ook wel. Daarom heb ik besloten te stop pen en ben ik nog steeds in gesprek met Ajax om wat met de commercie of jeugd te doen. Op dit moment loop ik stage bij de commerciële afdeling, maar beslissen doe ik later.' Aron Winter is vooral directeur Arie van Eijden dankbaar voor diens inspanningen. „Hij heeft me goed geholpen en daar ben ik hem zeer dankbaar voor. Mijn rentree bij Ajax is niet helemaal geworden wat ik ervan had ver wacht, maar ook dat is het leven. Mijn afscheid in het Concertgebouw was schitterend en mijn gevoel voor Ajax is niet veranderd. Het is mijn duppie en zal dat altijd blijven. Veel spelers van het huidige eerste elftal heb ik nog in de jeugd zien voetballen. Ik ga geregeld kijken op De Toekomst. Ook in het commerciële traject Bob slaat Aron Winter amicaal op de schouder.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 5