Het jaar van Wesley Sneijder 'Ik ben nog niet op topniveau' Jong Ajax-Jong Feyenoord zwarte dag in clubhistorie IITIRICH OESVA EEN CHRONOLOGISCH OVERZICHT 1 MEI 2004 NUMMER 18 AJAX LIFE AMSTERDAM - iets meer dan een jaar geleden maakte Wesley Sneijder zijn debuut voor Ajax i. Inmiddels is hij international en speelde een belangrijke rol bij het behalen van het aanstaande landskampioenschap van de Amsterdammers. De ig-jarige middenvel der vertelt over het afgelopen hectische seizoen, wat hem zijn eerste huldiging op het Leidseplein gaat brengen. In een jaar tijd is zijn leven flink veranderd. Door Patrick Leemans Wesley, vertel jouw visie eens op dit kam pioensjaar. „Het was een seizoen met alles erop en eraan. Ik heb dit jaar veel hoogte- en dieptepunten gekend. Mijn absolute hoogtepunten zijn de wedstrijd met het Nederlands elftal tegen Schotland en het thuisduel met Ajax tegen PSV. Die overwinningen waren ontzettend belangrijk voor het Nederlandse voetbal en het kampioenschap van Ajax. Ja, toevallig maakte ik in beide wedstrijden een schitterend doel punt. Vooral de goal tegen de Eindhovenaren is één van de mooiste die ik tot nu toe in mijn carrière gemaakt heb." Iedere week praatAjax Life even bij met een Ajacied. Deze keer is dat met Maarten Stekelenburg (21). De talent volle stand-in voor Bogdan Lobont kwam de afgelopen week in het nieuws door uitspraken van bonds coach Dick Advocaat. Die verklaarde dat Stekelenburg - samen met Sander Westerveld van Real Sociedad - strijdt om de positie van derde doelman bij Oranje tijdens het komende EK in Portugal. Maarten, heb je gehoord wat de bonds coach heeft gezegd? „Ja, ik vernam het op televisie en vond het leuk om te horen. Ik stond er behoorlijk van te kijken, want normaal gesproken komt een keeper, die bij zijn club weinig aan spe len toekomt, niet in aanmerking voor Oranje." Heb je al een vakantie geboekt deze zomer? „Nee, toevallig niet. De bondscoach kan dus altijd een beroep op me doen. Het lijkt me ook fantastisch om zo'n groot toernooi mee te maken. Voor mijn ontwikkeling zou dat heel goed zijn. Maar, ik moet reëel blijven. WesteTveld is terug van een blessure en staat weer in het doel bij Real Sociedad. Dan is het logischer om voor hem te kiezen, want zolang we geen kampioen zijn, speel ik niet." Je moet daarom balen van het gelijkspel bij NEC? „Zeker. Koeman heeft gezegd mij tegemoet te willen komen als de titel binnen is. De wedstrijden die nog resteren, zou ik dan mogen keepen. Maar als we punten blijven verspelen, neemt de kans op speeltijd af. Laten we daarom hopen, dat het uit bij FC Zwolle wel lukt. Heb ik in ieder geval nog twee wedstrijden om te laten zien wat ik kan." Kent dit seizoen ook een schaduwzijde voor je? „Dieptepunt was de uitschakeling in de Cham pions League door Club Brugge, waardooT we niet eens UEFA Cup-voetbal konden spelen. Ook het verlies in de achtste finale van de Amstel Cup tegen NAC was teleurstellend. En natuur lijk zorgen de gevolgen van de situatie na Jong Ajax-Jong Feyenoord voor een smetje op dit kampioenschap. Dat incident heeft een enorme impact gehad. Ik ben wel heel blij dat de huldi ging op het Leidseplein straks doorgaat. Ik ben in de jeugd vaak genoeg kampioen geweest, maaT daar in hartje Amsterdam, heb ik nog nooit gestaan. In 1995 was ik wel aanwezig op het Museumplein.Toen - als supporter - om het winnen van de Champions League te vieren. Ik stond helemaal achterin bij een boom, met een sjaal,T-shirt en pet op. Dat weet ik nog goed! En nu ben ik degene die gehuldigd word." Het kan inderdaad hard gaan „Soms is het moeilijk te bevatten, hoe>snel het met me gegaan is. Vorig jaar brak ik door op clubniveau en dit seizoen ook internationaal. Ik moest vooral wennen aan het feit dat alle ogen op me gericht zijn; steeds meer mensen houden me in de gaten. Op een gegeven moment wérd ik geleefd. Op sommige ogen blikken vind ik alle aandacht vervelend, zeker als ik in mijn vrije tijd met mijn familie ergens heen ga. Dan lijkt het net alsof alleen ik besta, terwijl ik toch gelijk ben aan de mensen om me heen. Maar het afgelopen jaar heeft ook mooie dingen gebracht. Ik was vroeger een enorme fan van Jari Litmanen en dit seizoen heb ik met hem mogen samenspelen. Ook Edgar Davids is een voorbeeld voor me, hij was mijn ploeg- maatje tijdens Nederland-Schotland. Weet je wat helemaal vreemd is? Om zelf een idool te zijn. Tom de Mul vertelde me, dat hij naar me kwam kijken toen ik nog bij Jong Ajax voet balde. Hij was een fan van me en net na de win terstop werd hij mijn collega! Ik vind overigens niet, dat mijh doorbraak te vroeg kwam. Acht tien jaar is een prima leeftijd om aan een car rière te beginnen. Ik ben nog steeds bereid om naar iedereen te luisteren en veel te leren." Wat heb je dit jaar dan zoal geleerd? „Ik weet nu wat het is om met de media en met kritiek om te gaan. Maar dit seizoen heeft me vooral geleerd, dat ik niet moet denken dat ik er al ben. Ik ben nog lang niet op topniveau; m'n plafond bij Ajax is nog niet bereikt. Trainer Ronald Koeman heeft me dit seizoen ook wel eens op de bank gezet. Natuurlijk vind ik dat niet leuk, maar hij vertelde me, dat ik af en toe mijn rust moet pakken. DaaT heb ik alle begrip voor. Zijn werkwijze is anders dan die van mijn oude jeugdtrainer Danny Blind. Bij Jong Ajax was ik een ster, in Ajax 1 ben ik één speler uit een heel goede selectie. Daar moest ik aan wennen, maar inmiddels weet ik hoe Koeman te werk gaat. Hij houdt er van om zijn spelers te prikkelen." Waar ga je je op richten nu het 2gste lands kampioenschap bijna binnen is? „Er is nog veel moois op komst. Eerst volgt het EK in Portugal en daarna wil ik me weer hele maal richten op het nieuwe seizoen met Ajax. Ik wil voor alle prijzen gaan, maar vooral voor de Champions League. Daarvoor moeten er wel meer ervaren krachten bij komen. Na dit seizoen zullen enkele spelers Ajax verlaten en als we volgend jaar in Europa een rol van bete kenis willen spelen, moeten we voetballers van niveau erbij halen. Want anders hebben we een te jonge groep. Ja, Dennis Bergkamp had ik er graag bij gehad. Ik wil gewoon alles winnen. Zelfs een wedstrijd tegen de Marocprofs of tegen een Efteling-elftal wil ik succesvol afslui ten." AMSTERDAM - ledereen met gezond verstand heeft de ordinaire, kortstondige kloppartij op enkele spelers van Jong Feyenoord zwaar veroordeeld. Er zijn grenzen overschreden en de schreeuw om maatregelen weerklinkt in alle geledingen. Ajax Life sprak met diverse partijen en belicht dit dieptepunt uit de clubhistorie. Door Sander Zeldenrijk Oe supportersvereniging Ajax stuurde, één dag na de wedstrijd, het volgende persbericht de deur uit: De SVA betreurt de gang van zaken na afloop van de voetbalwedstrijd Jong Ajax tegen Jong Feyenoord ten zeerste. Wij spreken ons afkeuren en afgrijzen uit over dit gedrag. Wij betuigen onze spijt over de gebeurtenissen aan de gekwetste Feyenoord-spelers. Wij wensen hun een voorspoedig herstel. De SVA wil niet aanvaarden dat onder het mom van supporter-zijn excessen - zoals gisteravond - plaatsvinden. Wij streven er in ons beleid dan ook naar de kans op der gelijke ernstige gebeurtenissen te ver minderen. Wij menen dat het incident het belang onderstreept van de spoedige invoering en handhaving van adequate dadergerichte maatregelen, die er sterk toe zullen bijdragen om dit soort inciden ten te voorkomen. 15 april: - Jong Ajax-Jong Feyenoord loopt na afloop uit de hand. Enkele supporters mishande len spelers van de bezoekende club. - Feyenoorder Jorge 'Kike' Acuna wordt met een hersenschudding afgevoerd naar het AMC-ziekenhuis. 16 april: - Directeur Betaald Voetbal Henk Kesler van de KNVB wil niet vooruitlopen op het onderzoek van de openbare aanklager maar denkt dat Ajax de veiligheid rond de wedstrijd heeft onderschat. - Feyenoord-vooTzitter Jorien van den Herik beticht Ajax én de KNVB van grove nalatig heid. - De gemeente Amsterdam weTkt niet mee aan een huldiging op het Leidseplein. 17 april: - De KNVB is woedend op de uitlatingen van Feyenoord-preses Jorien van den Herik. Vol gens de bond zijn debetrokken clubs en de lokale overheid verantwoordelijk voor de wedstrijdorganisatie. Alleen als een ver zoek bij de KNVB wordt ingediend,bemoeit de bond zich hiermee. - De geplande jeugdwedstrijden (van de Bi en Di) tussen Ajax en Feyenoord worden tot nader order uitgesteld. - Ajax is bereid enkele selectiespelers bevei liging te geven. - Op advies van de directie traint de A-selec tie van Ajax achter gesloten deuren. - John van 't Schip verklaart in de media dat hij - voor aanvang van de wedstrijd tegen Jong Feyenoord - tot twee maal toe heeft geïnformeerd of de veiligheidsmaatrege len wel afdoende waren. - Op de persconferentie vertelt Daniël de Ridder hoe hij Feyenoorder Robin van Per- sie samen met John van 't Schip ontzette. - Financieel-directeur Jeroen Slop legt de schuld bij de supporters zelf. Hij vindt het te makkelijk om achteraf te oordelen dat Ajax te weinig veiligheidsmaatregelen heeft getroffen. De oude garde Ajax-supporters keurt de mishandeling van de Feyenoord-spelers af. 'Grenzen zijn overschreden'. Rafael van der Vaart schrijft in zijn column in DeTelegraaf dat 'de glans van de landsti tel is verdwenen'. Lees verder op pagina 13

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 2