'Er moeten koppen rollen Vak 410: supporters over rellen op De Toekomst Ajax Life nummer 18 1 mei 2004 Wil je als (ex-) sporter een unieke zakelijke mogelijkheid om f— geld te verdienen? Bel voor een afspraak: Eric van Millingen 06-29073565 ima (trainings-Zopleidingscentrum is aanwezig) AMSTERDAM - Ajax wil de daders van de rellen op De Toekomst zo snel mogelijk pakken en geeft personen die op het veld liepen 'waar schijnlijk' een tweejarig stadionverbod. Enkele supporters uit Vak 410 irriteren zich daarnaast over de generalisering in de media. Op per soonlijke titel - en met een stadionverbod in het vooruitzicht - ver tellen zij hun kant van het verhaal. Door Sander Zeldenrijk Totaal aangeslagen geven Tom en Mark hun visie op de bewuste donderdagavond, 15 april. Er hangt hen immers een stadionverbod van twee jaar boven het hoofd. Het zijn fanatieke supporters die Ajax overal volgen, uit en thuis. Bovendien zor gen zij in de Amsterdam ArenA voor sfeer. Beide fans zitten namelijk ook in de TIFO-groep van Vak 410, bestaande uit ongeveer 30 actieve personen die zich op een positieve en ludieke manier willen manifeste ren. Zij worden aangevuld met tien tallen jongens die zelf hun vlaggen bandieri's meenemen. Het duo voelt zich geen leiders van Vak 410, maar'de buitenwacht' (lees: Ajax en de overige vakgenoten, red.), ziet dat anders, omdat ze - als TIFO- groep - veel dingen regelen. TIFO Vervolg van pagina 22 18 april: - Ajax-voorzitter John Jaakke zegt in h et TV-programm aBuit enhof dat Ajax de veiligheidssituatie op De Toekomst anders had moe ten aanpakken. Bovendien wil hij op korte termijn met zijn Feye- noord-collega om de tafel gaan zitten om verdere escalatie te voorkomen. Tussendoor meldt Jaakke dat Ajax per jaar al g 1,8 miljoen kwijt is aan veiligheids- kosten. - Een aangeslagen Ajax verspeelt in de ArenA twee punten tegen RBC Roosendaal. Voorafgaand aan het duel houdt traineT Ronald Koeman een speech die met luid applaus wordt ontvan gen door alle Ajax-supporters. 19 april: - De eerste 'relschoppers' zijn door de politie gearresteerd. Zij wor den verdacht van openlijke geweldpleging. - De Tweede Kamer wil vaker een meldingsplicht voor relschop pers (mensen met een stadion- staat min of meer voor een visuele strijd tussen supportersgroepen, waarbij geen geweld hoort. De gedachte is om de andere aanhang op een leuke en originele manier de loef af te steken. Daarom had men voor de wedstrijd tegen Jong Feyenoord spandoeken meegenomen en was er afgespro ken om vuurwerk mee te nemen. Een pessimist zegt dan "met dat vuurwerk maak je een wedstrijdje op De Toekomst belangrijker dan dat hij is", maar een TIFO-lid ziet dat als een manier om spelers nog eens extra te motiveren om voor het kam pioenschap te gaan. IMPULSIEF Na afloop van de wedstrijd - door Ajax met 3-1 gewonnen - besloot de groep van 30 man impulsief om het veld te betreden. Men wil de spelers verbod, red.) bij voetbalwedstrij- den. De PvdA stelt als voorwaarde dat verenigingen een 'waterdicht' stadionverbod hanteren. Het hui dige verbod stelt volgens de poli tieke partij weinig voor. De Kamer voelt niets voor een voetbalwet naar Engels model. - Minister Remkes (Binnenlandse Zaken) laat een onderzoek instel len naar de rellen rondom het duel. Het 'auditteam voetbalvan dalisme' gaat dit uitvoeren. Het team, onder leiding van oud staatssecretaris van Sport Margot Vliegenthart, is in augustus opge richt om geweld en vandalisme in het profvoetbal te onderzoeken. Jeugdwedstrijden vallen hier in principe buiten, maar voor deze gelegenheid maakt men een uit zondering. - Vak 410 voelt zich in de hoek gezet. Het 'sfeervak'wordt door de media beschouwd als aanstichter van alle problemen. 20 april: - De Haagse burgemeester Deet- van Jong Ajax felici teren en deelgenoot worden van de feest vreugde. De ploeg deed immers goede zaken in de competi tie, waarin ook Jong Feyenoord voor de landstitel strijdt. Aan de andeTe zijde van het veld stapten echter een paar 'onbekende jongens' hetzelfde veld op met achteraf duide lijk andere bedoelin gen. Tom en Mark kennen hen niet. Op het moment dat de situatie escaleerde besloot Mark van het veld te stappen en stond Tom aan de grond genageld als enkele relschop pers met hun vuisten wapperden, te verbouwereerd om in te grijpen. Omdat Tom en Mark - vanwege hun regelmatige sfeeroverleg met Ajax - bekend zijn bij de club, zaten ze al snel aan tafel bij Ajax. In de media en het geruchtencircuit viel de naam van Vak 410 inmiddels erg vaak. De daders leken daarmee snel gevonden. Of niet? Natuurlijk zijn Tom en Mark geschokt door wat zich op het veld afspeelde, ledereen moet immers met zijn poten van spelers afblijven. Maar dit is toch niet alleen hun schuld? Mark verwoordt het als volgt: „Er is een verschil tussen 'verantwoorde lijk zijn voor' en 'aangesproken wor den op'. Ajax vindt dat wij, door het veld te betreden, de mogelijkheid hebben gecreëerd voor ongeregeld heden. Anderen waren dan mis schien ook niet op het veld gegaan." STIGMATISEREND Ook in het geval van Vak 410 lijkt het erop dat de meerderheid moet lij den onder de daden van een min derheid. Hoewel Mark betwijfelt of man uit zijn kritiek op de KNVB. Deze is volgens hem te laks bij de bestrijding van het supportersge- weld. De burgervader doet zijn uit spraak na presentatie van het rap port van het auditteam gebaseerd op de wedstrijd ADO Den Haag-Ajax. - Johan Cruijff geeft zijn mening in De Telegraaf: "Wat we de afgelo pen week bij Ajax 2 - Feyenoord 2 hebben gezien, is het dieptepunt van een jarenlang durend gedoog beleid." 22 april: - De eventuele huldiging op het Leidseplein kan toch doorgaan. Cohen noemt het wel een 'laatste kans' voor de supporters. DE MAATREGELEN Ajax wil alle personen die op het veld van De Toekomst liepen een stadion verbod opleggen. De politie gaf een week na het incident een beeld van hun onderzoek. Volgens hen kwa men er na afloop 70 man op het veld, waarvan 20 tot 30 personen agres- www.ajax.nl de personen die op het veld Feye- noord-spelers mishandelden, ook daadwerkelijk op Vak 410 staan. Het zou kunnen. In ieder geval zijn de mensen van Vak 410 de 'gebeten hond', ook in de media. Het duo ergert zich daarover. 'Stigmatise rende' en 'generaliserend' noemen ze de manier waarop er over 'hun' Vak is geschreven. Er worden nogal wat argumenten genoemd. Zo zou het weigeren van een spandoek tijdens Feyenoord- Ajax ten grondslag liggen aan de problemen. „Grote onzin. Dat staat hier totaal los van. Het slaan van spelers vinden ook wij het laagste van het laagste." Verder zou de jonge garde zich willen bewijzen ten opzichte van de F-side. „Met zo'n actie profileert niemand zich. Bovendien, als er één groep serieus wordt genomen, zijn wij het wel. We hebben respect afgedwongen door de manier waarop we met Ajax over legden en sfeerverhogend bezig waren." Vak 410 zou ook opgericht zijn omdat er geen plek meer was op de F-side. „Alsof we een afvoerputje zijn voor jonge gasten. Wij wilden des tijds gewoon sfeer creëren aan de Noordzijde van de ArenA. Sommige jongens hadden zelfs een kaart op de F-side en zijn naar Vak 410 gegaan", zegt Tom. Hij vervolgt: „Vak 410 is nog steeds een vak waar 'het maken' van sfeer bovenaan staat, ook al zal er onge twijfeld wel eens een jointje of bier tje genomen worden. Maar iedereen staat er om zijn eigen beweegrede nen. Men denkt dat wij iedereen op het vak kennen, maar dat is abso luut niet zo. Omgekeerd wel: veel mensen kennen ons wel omdat we sfeer willen maken en daar iedereen bij nodig hebben." De twee zien de toekomst somber tegemoet. Ze hopen dat de rotte plekken uit het vak worden verwij- sief overkwamen en 5 tot 7 mensen daadwerkelijk spelers hebben geschopt en geslagen. In de eerste week werden 48 mensen gehoord en zijn er vier aanhoudingen verricht. De Amsterdamse politie verwacht op termijn meer aanhoudingen te ver richten, maar vraagt om geduld. DE BURGEMEESTER Job Cohen laat donderdagavond 22 april op een persconferentie weten dat een huldiging op het Leidseplein doorgang kan vinden als Ajax even tueel landskampioen wordt. Cohen kwam tot dat besluit nadat hij was overtuigd van de 'krachtige inspan ningen'van Ajax om de daders op te sporen en aan te pakken. Hij waarschuwt de 'fans' wel meteen. „Ik verwacht niet dat er ongeregeldheden zul len komen, eerder het tegen overgestelde. Gezien de reactie van de supporters op de speech van Ronald Koe man denk ik dat men er alles aan zal doen om er een feest van te maken." derd. „We waren op de goede weg. Als wij wegvallen, is de kennis en kunde weg. Als je het TIFO-team weghaalt, wordt Vak 410 pas echt een broeinest zonder hiërarchie, dan is er helemaal geen sturing. Het is toch een snelgroeiend vak, bestaande uit jonge Ajax-suppor- ters. Daardoor is er weinig sociale controle. Men moet elkaar kunnen corrigeren." Inmiddels heeft Ajax-voorzitter John Jaakke een intern onderzoek aange kondigd naar de samenstelling van het sfeervak. De twee vinden dat er naast het 'uitvoerende' sfeerteam ook nog een soort van bestuur zou moeten komen dat wel grip heeft op het hele vak. Op die manier krijgt de achterban ook duidelijke leiders. Nu heeft het TIFO-team een leidersrol dat alleen is gebaseerd op het orga niseren van ludieke en positieve acties en losstaat van de wanorde lijkheden op De Toekomst. „We heb ben zelfs met de burgemeester over legd hoe we de huldiging op het Leidseplein zouden aankleden", zegt Tom. De gemeente gaf ons zelfs de kans om het balkon van de stads schouwburg aan te kleden. Hoe kun nen mensen dan denken dat wij al onze tijd en energie in twee minu ten willen verspelen?" Een evaluatie moet er nog komen. „We hebben een hoop over ons heen gekregen. Van alle kanten, ledereen is het erover eens dat dit heel erg is en nooit meer mag gebeuren. Het plezier is wel voor een groot gedeelte verdwenen. Het is duidelijk dat er koppen moeten rollen op korte termijn. Er rust natuurlijk veel druk op de schouders van Ajax. Van de media, de politie en Feyenoord. Er zijn genoeg beelden dus de échte daders moeten te achterhalen zijn." de namen van de twee Ajacieden zijn gefingeerd. De burgemeester ziet het voor de fans als een 'laatste kans' om te laten zien dat een dergelijke huldi ging wel degelijk op het Leidseplein thuis hoort. Eerder had de SVA al furieus gere ageerd op het feit dat loco-burge meester Van der Horst een eventu ele huldiging op het Leidseplein ter discussie had gesteld. „Onaccepta bel dat op deze wijze tienduizen den Ajax-supporters gestraft en gedupeerd worden naar aanlei ding van het wangedrag van een in verhouding veel kleinere groep zich supporter noemende lieden." Ver der pleit de SVA nogmaals voor een dadergerichte aanpak.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 13