Nigel de Jong maakt de honderd vol (D 3 Van der Sar staat voor belangrijke keuze 17 APRIL 2004 NUMMER 17 AjAX LIFE ROTTERDAM - Tegen Frankrijk was het zover: de 100e Ajacied debuteerde op woensdag 31 maart in het Nederlands elftal. Toeval of niet, maar die Ajacied was Nigel de Jong. Vorig jaar brak hij - tegen Arsenal in de Champions League - Europees door en klikte het en passant uitstekend met Thierry Henry. En laat Henry nu ook aanwezig zijn bij zijn doorbraak in Oranje. Door Jeroen Haverkort „Het is leuk dat ik de 100e Ajacied ben in Oranje, ik sta zo toch meteen maar mooi in de boeken. Maar bet belangrijkste is dat ik mijn debuut beb gemaakt." Laat in de avond, na de wedstrijd, staat Nigel de Jong zeer tevreden Ajax Life te woord. In zijn tas zitten onder meer het baasje dat iedere Oranjedebutant krijgt alsmede twee shirts: eentje van Les Bleus met nummer twaalf en zijn eigen Oranjeshirt, eveneens met nummer twaalf. „Ik beb twee Oranjeshirts gekregen voor de wedstrijd, kon er dus mooi één ruilen met Thieiry. Het was leuk hem weer te zien. We hebben een speciale band sinds de wedstrijd die we met Ajax tegen Arsenal speelden in de Champions League. Daarnaast hebben we een gemeenschappelijke vriend. We voetballen graag tegen elkaar, vandaar die omhelzing na de wedstrijd." Maar hoe leuk het weerzien met zijn maatje ook was, het hoogtepunt van de avond was natuurlijk de 69e minuut van de wedstrijd. De Jong kwam in het veld voor ploeggenoot Rafael van der Vaart en was eindelijk een échte Oran jeklant. „Tegen de VS zat ik er wel bij, maar speelde niet. Toch was ook die wedstrijd al een hele ervaring op zich. Ik hield dan ook geen kater over aan het feit dat ik niet speelde. Van avond zou ik - denk ik - dat wél hebben gehad. Er waren wat afzeggingen en ik zat er voor de tweede keer bij. De kans dat ik aan spelen toe zou komen, was dus aanwezig en gelukkig gebeurde dat ook." Wat hem wél verraste, was het feit dat hij zijn Oranjedebuut op het mid- denveld maakte. „Het kwam inderdaad als een verassing dat ik samen met Edgar Davids op het middenveld stond. Héél speciaal ook, want Davids is altijd mijn idool geweest. Nee, ik had geen plankenkoorts. Ik denk dat de bonds coach gekeken heeft naar Ajax, waar ik ook wel eens op dezelfde positie speel. Natuurlijk sta ik graag op het middenveld, maar ik ben realis tisch; bij Oranje komen voor die positie meeT jongens voor in aanmerking. Clarence Seedorf heeft meeT dan vijf streepjes op mij voor. Ik zie het vooralsnog dan ook als een eenmalig iets, want momenteel is het middenveld redelijk vol. De bondscoach zoekt naar een geschikte rechtsback en op-die plek zal ik mij dan ook in eerste instantie richten." Twee Ajacieden en vijf oud-spelers van Ajax start ten met Oranje tegen Frankrijk. Nigel de Jong en Wesley Sneijder kwamen later in het veld. NOORDWIJK - Edwin van der Sar staat voor een belangrijke keuze. Keert hij terug naar Nederland en accepteert hij de aanbieding van PSV, óf dient hij zijn contract uit bij het Engelse Fulham en verkast hij daarna pas naar een andere club? Door Jeroen Haverkort Als één van de laatste'gouden Ajacieden'zocht Edwin van der Sar (33) het avontuur. Amster dam werd in 1999 verruild voor Turijn, maar Gianluigi Buffon verdrong de lange Voorhou- ter twee seizoenen later uit de basis bij Juven- tus. Het Engelse Fulham verloste hem uit Italië, maaT de bevrijding drukt nu als een loden last op de schouders van de doelman van Oranje. Als enige van zijn voormalige ploeggenoten bij Ajax strijdt hij niet bij een grote buitenlandse club om de prijzen. Vandaar dat hij de belang stelling van PSV, dat een opvolgeT zoekt voor Ronald Waterreus, serieus neemt. Veel kan en wil hij over de Eindhovense interesse niet kwijt, maaT Van der Sar geeft toe dat het bui tenlandse avontuur niet is geworden, wat hij ervan had verwacht. „Ik ben vrij laat naar het buitenland gegaan en meteen naar een topclub. Het is wat tegenge vallen allemaal, maar om nou te zeggen dat ik daarom een verkeerde keuze heb gemaakt? Er is geen gouden regel over wat de beste tijd is om naar het buitenland te gaan. Clarence Seedorf is op een heel jonge leeftijd vertrokken en heeft de stap naar de absolute top via een kleinere club (Sampdoria) gemaakt. Dus wat is wijsheid? In 1999 was ik gewoon toe aan een nieuwe stap in mijn loopbaan." CONCURRENTIE Maar bij Juventus kon Van deT Sar nooit echt aarden. Twee jaar later werd die club dan ook ingeruild voot Fulham. Zijn sterke punt, mee- voetballen, was in Italië niet belangrijk. Een keeper staat er in de Serie A puuT om de ballen tegen te houden. Net als in Italië, kende hij ook in Engeland mindere momenten. Zo verloor Van der Sar vorig seizoen, als gevolg van een blessure, bijna zijn basisplek aan Maik Taylor. Hij brak zijn middenvoetsbeentje en de reser vedoelman deed het vervolgens zó goed, dat manager Chris Coleman Taylor in de voorberei ding op dit seizoen ook een kans gaf. Van der Sar won de concurrentiestrijd echter glansrijk, waarop Taylor vertrok naar Birmingham City. Dit seizoen laat de ex-Ajacied voortdurend zien dat hij nog steeds een zeer goede keeper is; met de wedstrijd tegen Arsenal op 30 november 2003 (0-0) als uitschieter. De vraag is echter of het nog voldoening geeft om bij Fulham te keepen? Vorig jaar degra deerde de club immeTS bijna en in dit seizoen zit er niet meer in dan een plaatsje in de mid denmoot. „Fulham is een warme club en mijn gezin en ik hebben het erg naar ons zin in Londen. Mijn contract loopt nog tot 2005. Ik heb geen indica ties gekregen dat Fulham mij wil verkopen om zo nog een transfersom te pakken. Echt veel interesse is er ook nog niet echt, behalve dan van PSV. Ik kan ook nog een jaar bij Fulham kee pen. Daarna hoop ik nog wel twee of drie jaar op niveau te spelen. Waar dat is, maakt me niet uit." BESLISSING Wat dat betreft is het logisch dat hij twijfelt aan een terugkeer naar Nederland, want Van der Sar is niet kapot van het niveau van de vaderlandse competitie. „Ik volg het Neder landse voetbal nog wel, maar ik moet zeggen dat het achteruit is gehold. Er gaan steeds meer jongens naar het buitenland en ze doen dat ook nog eens op een steeds jongere leef tijd. Daar komt nog bij dat buitenlanders niet staan te springen om in Nederland te spelen. De paar talenten die er zijn, worden niet vol doende gestuurd door ervaren krachten. Ook niet bij Ajax. De enige ervaren speleT is Tomas Galasek en dat is te weinig. Jonge jongens wor den door het gebrek aan routine onvoldoende gestuurd. Van hen mag niet verwacht worden, dat ze een zodanig constant niveau halen, dat ze het hele elftal op sleeptouw kunnen nemen. Met Rafael van der Vaart en Wesley Sneijder heb ik het bij het Nederlands elftal wel eens oveT het buitenland. Maar ze vragen meeT hoe ik ermee ben omgegaan en wat ik heb meege maakt. Ik geef ze geen adviezen over wanneer ze de stap moeten nemen en hoe ze die stap moeten nemen. Ze zijn volwassen genoeg om een eigen beslissing te nemen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 2