der Vaart De kracht van Rafael van F c Het verlangen van een jonge aanvoerder Ajax Life nummer 15 20 maart 2004 Van der Vaart zwaait naar de niet zichtbare Steven Pienaar die Ajax zojuist op 4-2 heeft gezet tegen Roda IC. AMSTERDAM - Tegen Roda JC maakte Rafael van der Vaart in een competitiewedstrijd pas voor de tiende maal in dit seizoen de go minuten vol. Een opmerkelijk laag aantal dat het huidige seizoen van zowel club als aanvoerder typeert. Ondanks dat het de laatste twee wedstrijden goed was, loopt het gewoon niet zoals vooraf gehoopt. Maar: „Daar worden we uiteindelijk alleen maar sterker van", aldus Van der Vaart. Door Amout Verzijl De redenen voor veel van zijn mindere optre dens zijn eenvoudig op te voeren. Bijvoorbeeld de diverse blessures en een schorsing als gevolg van de rode kaart in het duel met PSV. „Door een aantal lichte blessures moest ik steeds weer wat duels missen. Tegen ADO Den Haag bijvoorbeeld, kreeg ik last van mijn bovenbeen. En in de interland tegen de VS 'schoot het' in m'n lies. In tegenstelling tot vohg jaar, heb ik nu bewust gekozen om niet te spelen voordat ik volledig hersteld ben. Vroe ger deed ik dat niet en was het gevolg vaak dat ik nóg langer was uitgeschakeld. Nu ben ik ver standiger en denk aan mezelf" Maar zich alleen achter blessureleed verschui len, zou de werkelijkheid verbloemen. Rafael van der Vaart is mans genoeg om dat zelf ook in te zien. Dit seizoen is het spel van de 21- jarige middenvelder niet zo florissant als de laatste jaren: „Als team spelen we niet fantas tisch en dat geldt dus ook voor mij. Maar het heeft geen zin dat op te hangen aan het feit dat ik er een aantal wedstrijden niet bij was en dat ik minder doelpunten heb gemaakt. Dat zegt me niks. Feit is dat het nu niet zo loopt als ik gewend ben en ik dus extra hard moet trai nen. Dan komt 'het gevoel' vanzelf weer terug." Afgelopen zondag bewees Van deT Vaart op de goede weg te zijn. STROEF De verwachting in de ArenA was dat - na een slechte decembermaand - de Ajax-machine na de winterstop weer geolied zou gaan lopen. De uitschakeling in de Champions League en de Amstel Cup zorgden er immers voor, dat er veel ruimte in het speelschema zit. Alle tijd en gele genheid dus om goed te gaan voetballen en de competitie op een indrukwekkende wijze af te sluiten. Vooralsnog is dat slechts ten dele gelukt; Ajax leed tegen SC Heerenveen en FC Utrecht twee opeenvolgende nederlagen, die de titelaspiraties in gevaar hadden kunnen brengen.Van derVaart:„ln Friesland zat ik met een liesblessure op de tribune. Vooral de tweede helft was heel slecht, dat kon iedereen zien. Tegen FC Utrecht was ik nog niet wed- strijdfit en begon op de bank. Dat was evenzeer een beroerde wedstrijd. We creëerden weinig kansen; er zat geen spanning in. Ik moest 19 minuten voor tijd invallen en nét toen scoor den zij. Vervolgens werd het wel heel moeilijk de nederlaag af te wenden. In het verleden heb ik ook wel meegemaakt dat we twee slechte duels achter elkaar verloren. Maar dan kregen we tenminste nog kansen. Nu was dat niet zo. Gelukkig kwam tegen RKC Waalwijk - in ieder geval wat uitslag betreft - de ommekeer. Waarom het zo stroef loopt, weet ik niet. Er zit ten momenteel geen gemakkelijke wedstrij den bij vooT ons. Vorig jaar wisten we, dat als we thuis speelden, we toch wel zouden win nen. Nu is dat niet vanzelfsprekend meer." Op de eenvoudige overwinning op ADO Den Haag en de prachtige zege op PSV na, vecht Ajax na de hervatting van de competitie vooral tegen zichzelf. Al vindt Van der Vaart dat de toppeT tegen PSV, die door Ajax met 2-1 werd gewonnen, ook geen geweldige wedstTijd was: „Het was niet top. Wel goed, omdat we won nen. Maar als Jan VennegooT in de tweede minuut na de rust die bal niet op de paal had geschoten voor een leeg doel, waTen we met 0-2 achtergekomen en hoe zou de competitie er dan hebben uitgezien? Maar goed, dat gebeurde niet en daar hebben wij nu een buffer van negen punten op PSV aan te dan ken. Tegen SC Heerenveen hadden we de pech dat we vlak voor rust een doelpunt tegen kre gen. Ook de tegentreffer bij FC Utrecht was niet nodig en kwam ongelukkig tot stand. Het kwartje valt steeds net verkeerd. Lange tijd is het goed gegaan, zoals tegen Roda JC in de eer ste wedstrijd na de winterstop, toen we met 1-2 wonnen." ORANJE Op woensdag 31 maart speelt het Nederlands elftal de tweede oefenwedstrijd richting het Europees Kampioenschap dat deze zomer in Portugal plaatsvindt. Vorige maand werd de Verenigde Staten met 1-0 verslagen. Ditmaal is de tegenstander - die naar de naam Frankrijk luistert - van een ander kaliber. Absolute wereldtop! Met vierenhalve Ajacied aan boord (Van der Vaart, Heitinga, Sneijder, De Jong en Van der Meyde), spreekt het Nederlands elftal weer een aardig mondje Amsterdams. De eer ste inbreng van Van der Vaart dateert van okto ber 2001, toen Nederland in Arnhem tegen Andorra speelde. Toenmalig bondscoach Louis van Gaal riep hem op het laatste moment op: „Samen met Ruud Knol werden we overgehe veld uit het trainingskamp van Jong OTanje. Met klamme handjes ging ik er naar toe. Ik vond het heel wat om met alle grote voetbal lers van het land te gaan spelen. Oranje is het hoogst haalbare en erbij komen, vond ik heel speciaal, ook al duurde het die ene keer maar één dag. Daarna ben ik volledige voorbereidin gen gaan meemaken. Aanvankelijk bleef dat ook spannend; ik had écht het gevoel dat ik me weeT helemaal moest bewijzen. Een plek vero veren in de groep. Het voelde net als toen ik voor het eerst bij Ajax kwam. Knokken voor m'n plek. Datzelfde gevoel bespeurde ik ook bij Johnny en Nigel toen ze er tegen de VS voor het eerst bij waren. Ze waren stiller dan dat ze nor maal bij Ajax zijn. Maar die twee zijn bijde hand genoeg om zichzelf te redden, dus het was niet nodig dat ik ze wegwijs maakte. Het was voor hen ook makkelijker omdat Wesley en ik er al zijn. En Andy van der Meyde niet te ver geten. Toen ik bij Oranje kwam, was ik hele maal alleen." Het Nederlands elftal speelde in de recente geschiedenis feitelijk slechts één goede interland: de 6-0 zege op Schotland. Van der Vaart en Wesley Sneijder stonden in dat duel gezamenlijk op het middenveld. Sinds dien is er veel discussie of een elftal met de twee jongelingen erin wel goed kan functione ren. Ook bij Ajax wordt daarover gesproken. Van der Vaart: „Ik word wel eens moe van die discussie, al kan ik het wel begrijpen. Mensen kijken nou eenmaal veel naaT ons. De laatste drie wedstrijden met Ajax hebben we niet samengespeeld en werd er maar eentje gewonnen. Dus waar lag dat nou aan? Natuur lijk kunnen we samen in één elftal spelen.Toen we in de competitie in één team speelden, heb ben we zelfs vrij veel wedstrijden gewonnen. Ik heb er met Ronald Koeman over gesproken en hij zei me dat hij nog steeds in ons als duo gelooft. Op dit moment is het enige probleem dat het vertrouwen moet terugkeren. Bij Wes ley, bij mij en bij alle anderen. Want niemand loopt fantastisch te voetballen. Voorheen was het voldoende als er eentje bovenuit stak; dan wonnen we wel. Maar nu is dat niet zo. Dat moet weer groeien en dan is het meteen gebeurd met die discussie over Wesley en mij. Niemand kan van ons eisen dat het altijd goed gaat. Door hard te trainen en te werken, móe ten de successen terugkomen. In voorgaande jaren hoefden we minder hard te werken en ging het automatisch toch goed. Nu dus niet. Daardoor kom ik straks alleen maar sterker uit deze periode tevoorschijn, daar ben ik van overtuigd. Het kan niet altijd fantastisch zijn. Ach, het enige wat telt, is dat we straks met de kampioensschaal in onze handen staan. Dat wil ik het liefst. Als aanvoerder kampioen wor den en dan naar Portugal om daar zoveel mogelijk te spelen en zover mogelijk te komen. Vervolgens zie ik wel verder. Een transfer? Voor het geld hoef ik niet naar het buitenland te gaan, het wordt pas interessant als er een club komt die ik 'helemaal top'vind. Op dit moment wil ik lekker bij Ajax blijven, ik heb hier nog 2,5 jaar te gaan. Ik heb het prima naar mijn zin bij Ajax." Van der Vaart speelde tegen Roda JC een prima wedstrijd. Hopelijk heeft de aanvoerder hiermee een mindere periode afgesloten.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 7