Jl LflPercwe Bob Haarms'Levend Monument' AJAX FANZONE Hl 'Ruilbeurs vooral voor uitbreiden netwerk Verzamelwind waait door supportershome X X X Dartstoernooi Aiax Life nummer 15 20 maart 2004 1 '.F----- L, www.ajax.rl Amsterdam - Ajax-icoon Bob Haarms is maandagavond 8 maart, tijdens het programma FC Godenzo nen van AT5, benoemd tot 'levend monument' van de Gemeente Amsterdam. Tijdens het programma brak wethouder Belliot in en ver raste 'de goede beul' met de eenma lige eervolle benoeming. Haarms vierde op die dag zijn 70ste verjaar dag en was behoorlijk ontdaan. „Alles was versierd. De hal, de studio en het zitje waar we voor de uitzen ding zaten, geweldig. Tijdens de uit zending leek het wel of we in een gezellig kroegje zaten, lekker onbe vangen waardoor ik nauwelijks in de gaten had dat het live op tv werd uit gezonden. Drie goede vrienden van me (Krol, Endt en Litmanen) hadden me uitgekozen toen plotseling de wethouder de studio inkwam waarna ik benoemd werd tot 'Levend monument' van Amster dam. Toen was ik even stil. Wat een eer." Hannah Belliot noemde Haarms een levend voorbeeld van het spor- S tief culturele erfgoed van Amster- dam. De hersteltrainer is de eerste I Amsterdammer met deze titel. Of 1 hier ooit een gevolg aan wordt gege- I ven, is volgens Belliot nog maar de vraag. In totaal dragen 7000 gebou wen in de stad dit keurmerk, maar er is slechts één 'levend monument'. Bob Haarms was assistent-coach tij dens alle grote successen van Ajax en is momenteel nog steeds actief bij zijn liefde 'Ajax'. Niet alleen als grasmeester, maar ook als voorzitter van het Supportershome, als Ajax- icoon en als oud-hersteltrainer wordt hij dagelijks benaderd en uit genodigd. Een supporter zal hij nooit met lege handen laten staan, er is altijd wel een speldje of een kaartje om uit te delen, of de hand tekening van de meesteT zelf. „Alles was en is 'pro Ajax' en daar gaat het om", aldus het 'levend monument'. MMtewaui Delflandplein 14,1062 HR Amsterdam, Tel: 020 - 615 46 29 1 Ma. t/m vr. 12.00 I tot 22.00 uur Volgende Ajax Life ontmoet Bob Tornty Bruins Slot. HAARLEM - Darten, dat kunnen heus niet alleen Hagenezen. Ook de Ajax-spelers werpen geregeld een pijltje in het spelershome. En ook de supporters doen natuur lijk niet onder voor hun favoriete spelers en houden jaarlijks een dartstoernooi met de eigen aan hang. Vrijdagavond 2 april staat er een toernooi gepland in Haar lem. „Het is de bedoeling dat het een gezellige avond wordt met Ajacieden onder elkaar. In voor gaande jaren kwamen er zo'n honderd fans op af. Dat aantal hopen we nu ook weer te halen", aldus Sandra van de Brand van het organisatiecomité. „Er wordt via een poulesysteem gespeeld, zodat iedereen minstens drie wedstrijden speelt. Leden van de SVA betalen 3; niet-leden 5." De aanstaande concurrenten van Co Stompé en Raymond van Barneveld kunnen zich aanmel den op het volgende adres: gylia- sikkesoi@hotmail.com of even een belletje plegen naar 06- 50622077. De inschrijftermijn sluit op 29 maart. Plaats van han deling is Pub Crawler. De feeste lijke pijltjesavond begint om ongeveer acht uur. trots twee verschillende versies van het Ajax-jaarboek i997/'98. Voor een verzamelaar zijn dat de items die er toe doen. Hoe minder er van op de markt zijn, hoe groter de drang om zo'n archiefstuk te bemachtigen. „Wat hier ligt, is ongeveer een tiende deel van mijn verzameling. Ik was hier vanmorgen al om kwart over acht. Hoewel ik veel spullen verkocht heb, is het wel vervelend dat ik zelf minder goed kan rondkijken. Maar goed, het belangrijkste van vandaag is dat ik toch weer connecties heb gelegd. Ik was van tevoren behoor lijk nerveus voor deze dag. Komen er veel mensen? Kan ik leuke dingen ruilen? Maak ik nieuwe contacten? Kijk, je moet ook nieuwe verzame laars kweken. Daarom geef ik af en toe ook wat weg." Verzamelaar Peter kijkt op het eind nog even bij de andere standhou ders. Terwijl de meesten hun spulle tjes opruimen, worden er elders nog wat zaken gedaan. Peter is ook tevre den over het verloop van de dag. „Het leukste moment van vandaag? Ik vind het toch weer geweldig dat er volwassen mannen zijn die op zoek zijn naar Ajax-cluppers (een variant op de flippo-hype die ons land enkele jaren geleden kende, red.)." Organisator Ad Bergkamp staat zelf natuurlijk ook op de beurs. Hij laat deze ochtend zijn vrijwel complete verzameling Ajax-singles zien. Toch heeft hij weer twee nieuwe exem plaren aan zijn collectie kunnen toe voegen. Een half uur na het eind van de beurs kijkt hij met een tevreden gevoel terug. „Ik ben in ieder geval niet ontevreden. Er zijn een hoop mensen komen kijken. Er waren ook meer verzamelaars die een tafel hadden gereserveerd. Nee, ik vind het niet erg dat er op de ruilbeurs ook gehandeld wordt. Dat moet iedereen lekker voor zichzelf weten. Het zijn allemaal verzamelaars en men weet heus wel wat een bepaald item waardis." Zelf had hij een redelijk uniek jubi leumboek ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van Ajax te koop liggen voor driehonderd euro. „Iemand bood 225. Toen verlaagde ik nog naar 275, maar uiteindelijk heb ik hem niet weggedaan. De vol gende beurs? Die staat gepland voor oktober. Ik wil dit twee keer peT jaar doen", besluit hij. singles en oude toegangskaartjes uit het begin van de jaren tachtig op de kop getikt. Die drie singles kost ten me 40. Toen die man bij mijn tafel keek, vond hij een stuk of twin tig programmaboekjes die hij nog niet had. Daar vroeg ik toen ook veertig euro voor, zodat het eigenlijk alsnog ruilen is." Schuin tegenover de tafel van verza melaar Peter bewerkt een ijverige Paul Hoogendijk (45) plastic poppe tjes. De Almeerder is miniatuurschil der en levert op bestelling hele elf tallen. Ajax, het Nederlands elftal van het WK'74, FC Barcelona of Arsenal? Geen enkel probleem. „Ik kan iedere club leveren. Het is natuurlijk uniek spul. Uiteraard werk ik met milieuvriendelijke verf. Ik krijg de plastic poppetjes aangele verd van een speelgoedfabrikant, maar bewerk ook tinnen poppetjes. Ik heb ook wel eens een heel stadion gemaakt voor een Liverpool-fan. Die wilde ook een wedstrijdmoment uit een FA Cup-finale hebben. Een elftal kost 15. Het is leuk als relatiege schenk." Het zijn de woorden van een markt koopman. Op een ruilbeurs valt de Almeerder echter een beetje buiten de toon, hoewel zijn producten gre tig aftrek vinden. Schuin tegenover het 'atelier' van Hoogendijk heeft een andere verza melaar voor de gelegenheid maar een paar tafels gereserveerd om zijn spulletjes te presenteren. 'Ajax-junk' Tom (39) heeft zojuist een order geplaatst bij zijn overbuurman. „Ja, ik wil graag drie teams van Ajax hebben en twee van het Nederlands elftal, waaronder de groep van het WK'74. ïk had thuis al iets staan van Manchester United en ik heb gewoon iets met poppetjes!", klinkt hij enthousiast. CONNECTIES De Amsterdammer toont daarna AMSTERDAM - Een unieke vaan van de wereldbekerwedstrijd Ajax-Gremio, een kaartje van de wedstrijd met het 'staafincident', een miniatuurschildering van jouw favoriete Ajax-elftal of een officiële wedstrijdvaan van het duel Ajax- Windsor Eton uit 1947. De echte verzamelaar kwam op 6 maart op de Ajax- ruilbeurs goed aan zijn trekken. eens wat. Veel gezichten die daar rondlopen, heb ik hier vandaag ook al in het supportershome gezien." Hoewel de tweede editie van de Ajax-ruilbeurs beter wordt bezocht dan de eerste, heeft Van der Windt nog wel een advies voor de organisa tie. „Voor mijn gevoel is het verstan diger om de beurs toch wat later op de dag te plannen. Bijvoorbeeld van één tot vier uur 's middags." AANBOD Terwijl de spelers van het tweede elf tal op het aangrenzende trainings veld aan hun balvaardigheid scha ven, wurmen zich in het supporters home steeds meer mensen voor de tafels, waar standhouders hun dub bele Ajax-memorabilia aanbieden. Te koop, maar het liefst te ruil. Het is tenslotte een ruilbeurs, toch? „De prijzen variëren vandaag erg", ana lyseert verzamelaar Peter (31). „Het aanbod is goed. Ik heb zelf een paar Door Sander Zeldenrijk Aat van der Windt (50) is zaterdag ochtend al vroeg vertrokken vanuit zijn woonplaats Hoorn. De Noord- Hollander is een fanatiek verzame laar van ArenA-cards, dagpasjes en telefoonkaarten op voetbalgebied. Vanachter zijn tafel verkoopt of ruilt hij boeken, wedstrijdkaartjes, pro grammaboeken en natuurlijk de ArenA-cards. „Zelf ben ik nog speci aal op zoek naar een ArenA-card uit 1998 met een blanco achterkant. Ik denk dat ik er in totaal zo'n 160 heb. Ik heb ze zelfs al van het concert dat René Froger hier komende zomer nog moet geven." Bij hem is - net als bij vele anderen - het verzamelvirus ooit begonnen met de befaamde Panini-plaatjes. Tegenwoordig struint hij beurzen af op zoek naar ware collector-items. „Op de ruilbeurs van het cultureel centrum in Diemen vind ik ook wel

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 13