LaPemmdOf AJAX passie d in je www.ajax.nl Financiering nodig? Regel het via je eigen club! Ajax Finance Ajax Finance: Betrouwbaar, snel en eenvoudig Bel voor een direct advies 020 - 3 111 444 'L r iwllpïiwS Ajax Life nummer 14 6 maart 2004 JKlNr^ Grote uitgaven komen niet altijd op een geschikt moment. Profiteer daarom van de nieuwe service van Ajax. Via Ajax Finance, een 100% dochter van ABN AMRO, kun je voordelig een financiering afsluiten. Daarbij profiteer je niet alleen van onze gunstige tarieven, maar ook van onze Ajax-aanbiedingen. Het gemak van Ajax Finance: Altijd een betrouwbaar advies Een Ajax-bankpas Extra financiële ruimte Gunstige rentetarieven '°9 077 078 86300 16 Wil jij geheel vrijblijvend een advies aanvragen? Bel van ma t/m vrij van 8.30 uur tot 18.00 uur via 020 - 3 I II 444 of surf 24 uur per dag naar www.ajax.nl. maakt omdat ik altijd fit was. Daar leefde ik ook naar. Stappen en drinken deed ik niet. Ger- rie en ik leefden als monniken en moesten altijd om half elf naar bed. Als het vijf over half elf was, stond onze vader bij de deur "is er iets met je horloge aan de hand?"" Thuis werd de inmiddels beroemde techniek van het duo bijgeschaafd. „Achter ons huis lag een pleintje. Daar leerden we van alles. Gerrie en ik waren continu bezig. Op straat hebben we het voetballen geleerd. Kinderen doen dat nu, in het computertijdperk, steeds minder. Wij gingen tot 's avonds laat de straat op met een broodje in onze mond! Als het buiten slecht weer was, waren we in onze slaapkamer te vinden. Daar stonden twee bedden tegen over elkaar. Het was krap in huis omdat we met zijn negenen waren. Maar Gerrie en ik gingen dan op onze knieën zitten en dan mikten we op het schot achter ons. Op die manier probeer den we koppend tot scoren te komen. Ik was altijd bezig. Ik praatte tegen mijn schoenen en ging met de bal naar bed. Zo groeiden we op. Er was niks anders dan voetbal." TRANEN Om aan te geven hoe hecht het team in de suc cesvolle jaren zeventig was, haalt Mühren de vriendschappelijke wedstrijd tegen SV Mep pen uit 1973 aan. „We speelden die wedstrijd op recettebasis. Er was ons destijds verteld dat er meer dan 4.000 toeschouwers zouden komen, maar op een gegeven moment zaten er wel 15.000 in het stadion! Dat pikten we natuurlijk niet. Johan Cruijff kwam toen voor ons op. Hij ging in de rust naar Van Praag toe. Zei hij "als we niet uitbetaald krijgen naar dit aantal mensen, gaan we nu gewoon naar huis".Toen kwam het natuurlijk voor elkaar. Als er iets gebeurde, sprongen de spelers allemaal voor elkaar op de bres. Johan voorop." Toch verruilde de Volendammer die 'fantasti sche tijd'halverwege het seizoen i974/'75 voor FC Twente. „Natuurlijk had ik geduld en wilde ik veel leren. Maar 15 wedstrijden per jaar was voor mij niet meer voldoende; ik wilde meer. Daarbij stond Gerrie ook op het middenveld; we speelden beiden linkshalf. Veel mensen dachten dat hij mijn grootste concurrent was, maar we hebben ook geregeld samengespeeld. Uiteindelijk ruilde Hans Kraay me in december '74 tegen René Notten. FC Twente had - na Ajax, Feyenoord en PSV - destijds een fantastische ploeg en speelde ieder jaar Europees voetbal. Het was dan ook niet slecht, maar ook weer niet van het topniveau dat ik bij Ajax gewend was. Ik ging met tranen in mijn ogen bij een wereldclub weg." Na FC Twente, waarmee Mühren onder andere de UEFA Cup-finale verloor van Borussia Mön- chengladbach) vertrok hij naar Ipswich Town. Dat ging zo: „Ajax wilde me na 2,5 jaar afwe zigheid eigenlijk weer terug. Als ik een jaartje langer bij FC Twente was gebleven, kon ik voor vier ton terug naar Ajax, waar nu wel wekelijks een plaatsje voor me in de ploeg was. M'n hart lag natuurlijk ook nog bij de club. Ik had in die tijd een mondelinge afspraak met het bestuur van FC Twente, een zogenaamd 'gentlemen's agreement'. Nu zou niemand zo iets nooit meer doen en moet alles zwart-op-wit op papier staan. Maar destijds had ik er alle ver trouwen in. Maar wat gebeurde er? Ik haalde het Nederlands elftal en werd international. Prompt wist men bij FC Twente niets meer van onze afspraak en vroeg acht ton. Ajax vond dat veel te hoog. Terepht! ik had er geen trek meer in en ging terug naar FC Volendam om mijn conditie op peil te houden. Ik moest fit blijven en hoopte dat er een club zou komen. Op een gegeven moment trainde ik in Volendam op het hoofdveld, toen Bobby Robson opeens bij het hek stond. Hans Kraay sr. had hem getipt. Robson zegt nog steeds dat hij mij in Volendam ontdekte, maar dat was natuurlijk niet zo. Ik ging naar Engeland maar ben eigenlijk een beetje gevlucht, omdat ik geen club had. Ips wich Town betaalde 6,5 ton (guldens natuur lijk). Een schijntje. In Engeland lopen ze met zo'n bedrag in hun achterzak." Nadat hij, met zijn Ajax-bagage als belangrijk ste ingrediënt, ten koste van AZ de UEFA Cup finale won en in Engeland 'Speler van het Jaar' werd (als eerste buitenlander in de Britse voet balgeschiedenis), rinkelde de telefoon vanuit Manchester. United was aan de lijn! Mühren: „Voor mijn gevoel was dat de laatste kans om voor een grote club te spelen. Qua naam is Ajax een fantastische vereniging, maar qua accom modatie en naam in de wereld was Manches ter United ook niet niks. Elke week speelde ik voor 50.000 mensen, terwijl in De Meer maar 15.000 toeschouwers kwamen. Raar eigenlijk, want Ajax verdiende eigenlijk iedere week wel meer dan 50.000 bezoekers! We speelden bij Ajax voetbal dat verder nergens ter wereld te zien was. Alleen Cruijff was al een toegangs kaartje waard." TERUG BIJ AJAX Na drie jaar Manchester United (FA Cup-winst met een benutte strafschop op Wembley), keerde de inmiddels 35-jarige routinier terug naar Ajax, tegelijkertijd met Bob Haarms. Cruijff had het trainersstokje van Aad de Mos en ad-interim coach Tonny Bruins Slot overge nomen en kon wel wat routine gebruiken in zijn jonge ploeg, die verder bestond uit spelers als Van Basten (20), Vanenburg (20), De Wit (21), Bosman (20), Koeman (21), Van 't Schip (20) en Silooy (21). Hieronder de korte dialoog die de terugkeer van Mühren naar Amsterdam inleidde: Alles begon met een belletje van Sjaak Swart. Swart: „Arnold, je hebt nu vakantie. Kun je een wedstrijdje voor Lucky Ajax komen spelen?" Mühren: „Sjakie, dat ligt een beetje moeilijk. Ik heb hier nog verplichtingen en een doorlopend contract." Swart: „Wat doe je daar dan nog? Waarom kom je niet terug naar Ajax? Johan wordt de nieuwe trainer. Zal ik hem even bellen?" Mühren: „Maar Sjakie ik heb nog een doorlo pend contract." Vijftien minuten later. Telefoon. 'El Salvador' himself. Cruijff:„Ikzoek nog een linkermiddenvelder. Een rustpunt op het middenveld en jij past precies tussen die jonge honden. Je kent de Ajax-cul- tuur als geen ander. Lijkt je dat wat?" Mühren: „Natuurlijk Johan, graag! Mijn hart ligt nog steeds bij de club. Maar ik moet dan wel eerst met de voorzitter aan de slag." Dankzij de ruimhartige opstelling van Man chester United mocht Mühren daar weg. „Ze zagen me het liefst blijven, maar waren heel menselijk. Dat heb ik hen ook verteld. Ik vond het fantastisch dat ze zo meewerkten. Die voorzitter dacht natuurlijk dat het na dat ene jaartje met me afgelopen zou zijn. "Als je dan zo graag wilt, moet je maar gaan". Niet wetende dat ik nog vieT jaar door zou gaan, h ah aha." Zodoende keerde Mühren terug naar Mokum. Financieel moest hij iets inleveren van zijn supercontract bij Manchester, maar dat deed hem niets. Mühren wilde gewoon graag bij zijn Ajax aan de slag. De Amsterdammers waren net kampioen geworden en Mühren voelde zich als een vader tussen zijn kinderen. „Ik kwam in een fantastisch, jong elftal. Het waren goede voetballers die nog aan de wieg van hun carrière stonden. Ik moest in dat team op de v-v nÉWn'ft'W» l44q

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 5