'Ajax vraagt heel veel van een keeper' Keeperstrainer Wil Coort: HHIIRICII 6 MAART 2004 NUMMER 14 AjAX LIFE AMSTERDAM - Wil Coort (43) is sinds igg8 keeperstrainer bij Ajax. Dit seizoen strijden drie mannen om de positie van eerste doelman. Ajax Life sprak met de vakman over de hoge eisen van Ajax, de hiërarchie en natuurlijk de toekomst. Door Sander Zeldenrijk De positie van een keeper is uiterst lastig, want iedere persoonlijke fout is meestal cruciaal. Denk maar aan het grabbelwerk van Bayern München-goalie Oliver Kahn tegen Real Madrid. Als Ajax-keeper licht de lat echter nóg hoger. „We vragen hier gewoon heel erg veel van een keeper", zegt Coort. „Ajax speelt meestal ver van het eigen doel af en dat bete kent dat een keeper dus heel veel Tuimte voor en achter zich heeft. Dan komt hij vaak in situ aties terecht, waarbij hij maar één juiste keuze Iedere keer praat Ajax Life even bij met een Ajacied. Ditmaal is dat Jelle Van Damme. De sympathieke Belg moest vanaf de bank toekijken hoe Ajax tegen twee achtereenvolgende neder lagen opliep en staat ondertussen in de belangstelling van het Belgische Anderlecht. Jelle, Belgische kranten melden dat AndeT- lecht belangstelling voor je heeft. „Dat moet niet al te serieus worden geno men. Momenteel kom ik nauwelijks aan spelen toe, maar op mijn jeugdige leeftijd zou een overgang naar Anderlecht een stapje terug zijn. Ik zit gewoon goed bij Ajax ook al speel ik niet. Ik weet voor mezelf ook wel, dat ik niet 'eeuwig' op die bank kan blij ven zitten." Verhuren? „Nee dat wil ik niet. Als Ajax daar mee zou komen, dan zoek ik zelf liever iets andeTs. Dat heb ik ook met mijn manager bespro ken. Als ze aan verhuren beginnen, dan komt er meestal geen einde aan. Op dat moment ga ik wel op zoek naar een andere ploeg; er zal best interesse voor me zijn. Nu wacht ik gewoon nog even af. In ieder geval tot aan het eind van het seizoen. Tegen die tijd neem ik voor me zelf wel een beslissing, maar voorlopig ben ik er nog niet écht mee bezig. Kijk, ik ben nog maar 20 jaar. MaaT aan de andere kant zit ik nu al bijna 2,5 jaar bij de ploeg. Om te groeien, moet ik veel spelen, ervaring opdoen. En, met alle respect, in tien wedstrijden met Jong Ajax lukt dat niet. Ik zeg niet dat dit van een lager niveau is, maar een helft met Jong Ajax is toch anders dan een helft tegen FC Utrecht." Je traint lekker en oogt gretig; ben je inmid dels ook blessurevrij? „Ja, mijn enkel is zo goed als genezen, al zal het nog wel een hele tijd duren voordat die weer 100 procent is. Ik ben gewoon wed- strijdfit en als Koeman me nodig heeft, dan sta ik er." kan maken. En juist dat is het moeilijkste voor een keeper." Hij vervolgt: „Een Ajax-keeper moet goed zijn in de diepte. Hij moet de lob eruit kunnen halen als de bal direct over onze verdediging wordt gespeeld. Hij moet sterk zijn in één- tegen-éérT situaties en daarnaast willen wij dat onze keepers de voorzetten vanaf de zij kant eruit halen. Ze moeten dus allround zijn, want Ronald Koeman wil ook dat ze opbou wend hun steentje bijdragen. Links en rechts aannemen en trappen, weten waar ze hun aanspeelpunten kunnen vinden. Dat soort din gen." Coort kwam in de zomer van 1998 naar Amsterdam. Zelf keepte hij op jonge leeftijd bij Derdeklasser TGG, The Goal Getters. Op zijn 19de stapte de Bosschenaar over naar BW, dat toen in de Hoofdklasse speelde. Hoewel deze club fuseerde met FC Den Bosch heeft Coort nooit Betaald Voetbal gespeeld. „Ik was een anticiperende doelman. Minder sterk op de lijn en daarom probeerde ik de meeste situaties zo in te schatten, dat ik problemen van tevoren kon voorkomen. Vorig seizoen was een ramp met al die bles sures. Iedere keeper was wel minimaal één keeT geblesseerd en soms zelfs nog gelijktijdig. Overigens waren bijna al die blessures contact blessures. Gelukkig hebben we dit jaar minder problemen en zitten we met Robert Zwinkels - die overigens langdurig geblesseerd is - Sven Taberima en Henrik Moisander ook ruim in de keepers bij Jong Ajax. Uit Zuid-Afrika kwam stagiair Moeneeb Josephs een week op proef om zijn kwaliteiten te tonen." Hoe kijkt Coort eigenlijk terug op de stage van de Zuid-Afrikaan? „Mijn eerste indruk was positief. Hij beheerst van alle aspecten wel iets. Dat is op zich dus wel goed. Aan de andere kant: hij is al wel 23 jaar. Dan is het moeilijk om nog met een aantal dingen aan de slag te gaan. Er waren uitstekende berichten uit Zuid- Afrika overgewaaid en dan is het goed om eens te kijken wat daar rondloopt." Wellicht speelt het eventueel voor een jaartje verhuren van Maarten Stekelenburg, volgend seizoen, hierbij ook een rol. In dat geval worden Bogdan Lobont en Sander Boschker de eerste en tweede doelman. Voor een club als Ajax dringt zich dan de vraag op of er een derde doelman gehaald moet worden of dat er even tueel iemand vanuit de jeugd doorstroomt. Op het moment van schrijven is Stekelenburg echter alweer een aantal wedstrijden eerste keus, Lobont is bijna hersteld van een rugbles sure en Boschker speelde de laatste weken z'n wedstrijdjes in Jong Ajax. ■1 Keeperstrainer Wil Coort. Voor Ajax Life geeft Coort een spelersanalyse van het trio. Bogdan Lobont: „Is weer fit en traint volop mee. Hij speelde de eerste seizoenshelft heel goed, op de uitwedstrijden tegen Club Brugge en FC Twente na. Dat waren funeste duels. Niet dat Ajax hem dat aanrekent, maar hij had daar wel een negatief aandeel in. Dat eerste tegen doelpunt in Brugge mag nooit gebeuren. Maar goed, dat weet Bogdan zelf ook wel. We trainen er honderdduizend keer op, maar sommige dingen gebeuren nou eenmaal. Het gaat er alleen om op welke momenten het gebeurt. Bij hem was dat nét een slecht moment. Gebeurt het tegen FC Zwolle en staan we met 4-0 voor, dan praat niemand er meer over. Snap je?" Op het trainingskamp in Portugal trainden Coort en Lobont (en uiteraard Stekelenburg en Boschker) ook erg goed en toonde de Roemeen veelvuldig, waarom hij in Ajax 1 thuis hoort. Toch sloeg ook daar het noodlot toe. „Tijdens de aller laatste training van het kamp, gaf ik hem nog wat voorzetten. Op een gegeven moment springt hij naar een 'honderd in een dozijn bal'en vangt hem. Maar precies op het moment dat hij landt kon hij geen kant meer op; het was in z'n rug geschoten. Op de één of andere manier is dat bij hem toch een zwakke plek. Toen dat gebeurde had ik echt een kater. We hadden zó goed toege werkt naar de start van de tweede competitiehelft en dan gebeurde dit." Maarten Stekelenburg: „Laat dit jaar zien wat voetballen voor Ajax inhoudt. Hij is op alle momenten scherp en dat is terug te zien in de wedstrijden. Een hele verbetering als ik dat vergelijk met vorig jaar. Daar heb ik hem in Por tugal, tijdens de evaluatie, ook een compli ment voor gemaakt. Een tweede keeper moet gewoon altijd scherp zijn. Toch vind ik nog steeds dat hij komend seizoen verhuurd moet worden. Laat-ie maar eens een heel seizoen zien wat voor keeper hij is, qua betrouwbaar heid en stabiliteit. Hoe speelt hij een jaar lang op een bepaald niveau? Alleen zó kan hij laten zien of hij geschikt is voor Ajax 1. Een keeper van 2i is normaal gesproken nog erg wisselval lig. Het seizoen daarop mag Maarten dan de concurrentie aangaan. En dan hebben we als club eventueel nog Kenneth Vermeer voor een plaatsje daarachter. Natuurlijk is dat nog erg ver weg, maar daar moeten we als club wel naar kijken." Blijft over Sander Boschker: „Ik heb ontzettend veel respect voor de manier zoals hij zich manifesteert. Het is heel moeilijk om opeens als derde keeper te moeten functio neren, terwijl hij bij FC Twente jarenlang eerste keus was. Hij stelt zich fantastisch op binnen de groep. De tTainingsintensiteit ligt hier voor hem hoger dan bij FC Twente. Daar had hij maar twee keer per week keeperstraining, voor de rest werd hij vrijgelaten door de trainer. "Doe maar wat voor jezelf, over drie kwartier kom je bij de groep". Dat is voor een keeper funest. Onbewust gaat-ie het dan toch wat rustiger aan doen. Hier heeft hij met mij te maken. Soms maar een kwartiertje, soms een half uur of een hele training. Sander heeft nu wat last van zijn knie, maar dat vormt geen probleem als we één keer per dag trainen. Hij heeft zó veel ervaring als keeper, dan is dat harde trainen niet meer zo nodig. Als we hem in het eerste nodig hebben, staat hij er gewoon. Dat is het voordeel van een wat oudere keeper." Tijdens het trainingskamp in Portugal lagen de drie bij elkaar op de kamer. Een bewuste keuze van Coort. „Natuurlijk! Ik ben er achter gekomen dat keepers sowieso meer over hun vak praten dan voetballers. Zet ze maar bij elkaar op de kamer en laat ze maar praten over keeperhandschoenen en andere zaken. Dat is alleen maar goed voor ze!"

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 2