'Geen kleffe heldenverering' m AJAX FANZONE Documentaire JohanCruijff: Steven Pie naar: 'leuk om te zien' Ajax Life nummer 14 6 maart 2004 /Vs? AMSTERDAM - Johan Cruijff is een legende. Niet in alleen Nederland maar ook in Catalonië. In de documentaire 'En un momento dado' wordt nog eens duidelijk hoe groot de inbreng van 'De Verlosser' in de Catalaanse cultuur wel niet is. Ajax Life bekeek het eerbetoon aan de Amsterdammer in de bioscoop en vroeg enkele bezoekers naar hun mening. Door Sander Zeldenrijk Zelfs Joan Laporta, de huidige presi dent van FC Barcelona, is niet te beroerd om voor de camera van regisseur Ramon Gieling een voet balactie van de voetballer Cruijff na te doen. Een hele andere interpreta tie van 'respect' dan zijn voorganger Nunez, die Cruijff ten val bracht, niet wetende dat de roep om de beste voetballer ter wereld daarna alleen nog maar groter zou worden. 'En un momento dado' (vertaald: 'het moment datje wordt gegeven')! Cruijff gaf de Catalanen hun moment met een verpletterende uitzege in het stadion van aartsri vaal Real Madrid (0-5). Real was - toen nog meer dan nu-de ploeg van de regering en het Spaanse esta blishment en voor Catalanen hét symbool van hun onderdrukking. Met die 5-0 gaf de Nederlander de Catalanen hun verloren trots terug. Een leuk detail in de voorbereiding op dat duel: Cruijff's vrouw Danny was uitgerekend op 15 februari. Pre cies op die dag moest FC Barcelona tegen Real Madrid spelen. Toeval of niet, een week eerder dan gepland kwam zoon Jordy via een keizer snede ter wereld. De film is een soort liefdesgeschie denis tussen de Catalanen en Cruijff. Dertien mensen vertellen voor de camera wat voor invloed (hoop en trots) Cruijff op hun leven heeft gehad. Op het eind praat El Salvador zelf ook over zijn belangrijkste momenten. Geert Meijerink bekeek de film met een collega. „Op sommige momen ten kreeg ik 'vellenkip', één van de uitdrukkingen die Cruijff heeft toe gevoegd aan de Spaanse taal. Wat ik goed vind aan de film? De gesprek ken met de Catalanen maken ons Nederlanders duidelijk, waarom hij in 1973 als een verlosser werd bin nengehaald. Kan dat spichtige man netje ons verlossen van ons minder waardigheidscomplex tegen Madrid en Franco? Ja dus. En in 1988 stond Barca er opnieuw slecht voor toen Johan van Ajax kwam. Ditmaal ver loste hij als trainer de Catalanen van dat gevoel onderdrukt te zijn. Tussen 1989 en 1994 pakte het elftal de meeste prijzen uit de clubgeschiedenis en kreeg het de bij naam 'Dream Team'. Wat ik ook goed vind, is dat de film geen kleffe heldenverering is." Floor van Langen: „Het duurt even voor dat ik de lijn te pak ken had, maar na een h alf uur werd h et echt leuk om te zien. De archiefbeelden van Cruijff in actie en zijn afscheid bij Barca zijn natuurlijk toch de hoogtepunten uit de documentaire." Ben Papenburg: „De film gaat niet alleen oveT Cruijff, maar ook over de strijd tegen de gevestigde orde in Madrid; over vrijheid en trots. Als voetbal liefhebber hadden er wat mij betreft meer voetbalmomenten in mogen zitten." Terugblik 'Ajax uit Afrika' AMSTERDAM - Drie maanden geleden ging de voorstelling 'Ajax uit Afrika'in première. De show, neergezet door Theatergroep De Nieuw Amsterdam, kreeg lovende kritieken. Ajax Life blikte terug met de schrijfster, de hoofdrolspeler en met Steven Pienaar, wiens leven min of meer als leidraad is genomen voor het verhaal. Door Sander Zeldenrijk Ajaxola is een voetbalheld uit Zuid- Afrika. Als deze talentvolle speler de kans krijgt om zich in Europa te bewijzen, is iedereen trots op hem. Maar tegelijkertijd verlangt men ook steeds meer van hem. 'Ajax' maakt kennis met de positieve en negatieve aspecten van het voetbal lers-bestaan. 'Ajax uit Afrika' gaat over de kansen in het rijke Europa en de prijs die daarvoor moet worden betaald. Hoofdrolspeler Marlon David Henry speelt de rol van Ajax. Na afloop van de show in Hoorn hoorde de uit Almere afkomstige acteur dat'hij'in de zaal was geweest. Undercover, dat wel, maar hij deelde handteke ningen uit dus hij moést het wel zijn. 'Hij' is Steven Pienaar, Ajax' ongeslepen diamant op het mid denveld. Henry, 28 jaar geleden geboren op de West-Indische Eilanden, speelde onder andere in Aïda en stond toen iedere avond voor 1.750 man op de planken. Ter vergelijking: 'Ajax uit Afrika' trok gemiddeld honderd toe schouwers. „Bij de première was ik wel zenuwachtig omdat er veel familie zat. Maar daarna ging het lekker. Ik was wel bang dat er in Den Haag of Rotterdam eventueel pro blemen zouden komen, maar er gebeurde gelukkig helemaal niets." De zanger/acteur heeft tot zijn spijt geen enkel idee hoe men bij Ajax over de theaterproductie denkt. Daarom vroeg Ajax Life het maar aan Steven Pienaar. De Zuid-Afri kaan reageerde positief op de voor stelling. „Ik heb de show ergens in januari bekeken, in Hoorn. Ik vond het een aardig stuk, waarin goed werd geacteerd. Ze hebben het ook min of meer op mijn leven geprojec teerd. Het was in ieder geval leuk om te zien. Sommige dingen kwamen me bekend voor. Als de hoofdper soon vanuit Afrika naar Nederland gaat bijvoorbeeld. Maar hij maakte meteen een ander meisje zwanger en dat kwam me nou weer niet bekend voor, hahaha. Ik hooTde van één van mijn huisgenoten dat ik eens naar die show moest gaan kij ken. Zij meende dat ik dat wel leuk zou vinden. Toen dacht ik 'Oké, ik ga er naar toe'." Wat zou Henry willen zeggen tegen de mensen die de voorstelling niet hebben bezocht? „Die hebben een heel goed verhaal gemist. Niet alleen over voetbal, maar over verschillende aspecten van de Nederlandse samenleving. Hoe iemand in een andere cultuur moet integreren bijvoorbeeld. En andere actuele zaken. Ik weet niet of er een video of DVD uitkomt, maar er is wel beeldmateriaal opgenomen." 'Ajax uit Afrika' is geschreven door Lydia Rood (47), acteur van onder andere 'Nfrana, zwarte ster'. Dat boek gaat over een Ghanees voetbal talent dat naar de jeugdopleiding van Ajax wordt gehaald. Voordat ze aan het schrijven toe kwam, inter viewde ze onder meer de huidig Aja- cied Yakubu die destijds 15 jaar oud was. Mede op basis van dat boek werd zij gevraagd door Theater groep De Nieuw Amsterdam om 'Ajax uit Afrika' te schrijven. Rood is al zes jaar seizoenkaarthouder bij Ajax en was erg bang voor een nega tieve reactie van AFC Ajax. „Er zaten drie verhaallijnen in het stuk. De thuis/heimwee variant, een liefdes- lijn én het voetbalverhaal over Ajax' carrière. In het stuk wordt de voet baller Ajax langzaam maar zeker harder en onverschilliger. Zijn karak ter verandert enorm. Als ik Pienaar nu zie, vind ik dat echt een schatte- bolletje. Echt een liefie. Ik vraag me dan af hoe lang hij dat nog blijft. De buitenwereld gaat zich ook anders naar spelers gedragen als ze beken der worden. Ik vond het een mooie show. In totaal heb ik de voorstelling drie keer gezien en ik vond hem steeds beter worden. En zover ik weet, zijn er nooit problemen geweest. In Den Haag was het stuk zelfs een groot succes!" Wie 'Ajax uit Afrika' op video wil bekijken, moet contact opnemen met Maaike Tjepkema van Theatergroep De Nieuw Amsterdam. Tel: 020 - 6278672 of post@denieuwamsterdam.nl Hoofdrolspeler Marlon David Henry als Ajax. www.ajax.n

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 13