'Hier hebben we minder kans politie tegen te komen' Fietsen met Babel Jtei«t#4f©n Mu»i§ Man 6 MAART 2004 NUMMER 14 AlAX LIFE AMSTERDAM - Zodra een contractspeler van Ajax de volwassen status van 18 jaar heeft bereikt en zijn rijbewijs kan overleggen, krijgt hij de beschikking over een heuse lease-auto. Maar wat als een 17-jarige z'n debuut maakt in Ajax 1? Dan komt-ie gewoon met de fiets naar de ArenA. Ajax Life haalde Ryan Babel thuis op en vergezelde hem op de tweewieler naar de training. Door Daan Schippers Foto's Stanley Contha Als de Amsterdamse Poort dichterbij komt, mindert de sneeuwval en begint Babel nog wat meer de gids uit te hangen. Hij wijst naar het politiebureau en naar een groepje junks dat voor een gebouw van de verslaaf- denopvang staat. „Die mensen doen verder geen vlieg kwaad, maar hier worden ze geholpen", zegt hij wijs. Onder de rook van het politiebureau stuurt Babel zijn fiets de stoep van het winkelcentrum op. „Eigenlijk mag dit niet, maar verderop is de weg open gebroken. Ik word wel eens aangesproken door politieagenten en dan stap ik af en loop een stukje. Maar verderop spring ik weer op m'n fiets." Zijn hele leven woont Babel al in de Bijlmer, de wijk die deze zaterdag is ondergedompeld in een laag wit poeder. Hij werd 17 jaar geleden geboren in de flat Kikkenstein, niet ver van de wijk Kelbergen, waar hij nu samen met zijn ouders en zijn 15- jarige broertje en 11-jarige zusje woont. Voetballen deed Babel voor SV Die- men en Fortius in Amster dam-Oost. Bij de laatste club werd hij gescout door Ajax. Onderwijl fiet send, wijst Babel naar zijn oude basisschool 'Onze Wereld'. „Daarna heb ik op de Open Scholenge meenschap Bijlmer (OSB, red.) gezeten en vervol gens op het ROC bij de RAI." „We kunnen beter door deze straat fietsen, die is rustiger en we hebben minder kans om politie tegen te komen", grinnikt Babel. Hij kent de weg door het winkelcentrum op z'n duimpje en weet dat de wetsdienaren vaker door de andere winkelstraat - daar waar onder meer de HEMA is gevestigd - patrouilleren. „Ik wandel hier regelmatig. M'n kle ren koop ik in de binnenstad, maar ik help mijn moeder hier ook wel eens met boodschappen doen." Boze blikken van voorbijgangers krijgt Babel niet, wanneeT hij door het winkelcentrum fietst. Maar ook geen blikken van herkenning trouwens. „Dat komt omdat ik m'n muts op heb. Maar ik word op de fiets wel eens herkend hoor, vooral door jon geren. Door ouderen wat minder." Babel is de enige Ajacied die op de fiets naar de ArenA komt, maar desondanks krijgt hij zelden vreemde opmerkingen naar zijn hoofd. „M'n teamgenoten maken wel eens grappen, maar daar houdt het bij op", zegt hij. „Er wonen nog vier jongens in de Bijl mer, maar die komen allemaal met het openbaar vervoer. Vanaf de C2 tot en met de Ai - zolang ze op school zitten' - worden de jeugdspelers van Ajax met een busje van Garskamp opgehaald. Maar als een speler eenmaal in Jong Ajax zit, gebeurt dat niet meer." Op z'n sportieve tweewieler zet Babel er vaart in. Hoewel het slechts 20 minuten fietsen is naar de ArenA, is hij vandaag extra vroeg van huis vertrokken. Meestal neemt hij dezelfde route. Langs de laagbouwwoningen van Kortvoort, een stuk door het Bijl merpark, over winkelcentrum de Amsterdamse Poort en het laat ste stuk over de Arena Boulevard. „Ik kan ook een andere route nemen", vertelt Babel. „Maar die gaat vooral door het Bijlmerpark en is een stuk saaier. De weg die ik nu fiets, gaat door een leukere omgeving." Het sneeuwt behoorlijk deze zaterdagoch tend wanneer Ajax Life mid den in de Bijl mer bij Ryan Babel aanbelt om mee te fiet sen naar de training in de ArenA. Het is iets over half elf. Warm aan- gekleed, met een muts op z'n hoofd en handschoenen aan, komt de Ajacied naar buiten. Écht zin om te gaan trainen lijkt hij niet te hebben. Heeft dat te maken met het vroege tijdstip of met het slechte weer? „Alleen als het héél vroeg is, glad of als het stortregent, ga ik niet met de fiets", vertelt de nieuwbakken Ajacied. „Dan ga ik met bus 59 of 61. En heel soms brengt m'n vader me." En toch heeft Ajax Life het idee dat Babel - wanneer hij de deur achter zich dichttrekt - deze dag lie ver een lift in de auto van zijn vader had gekregen in plaats van met ons mee te fietsen." Zodra hij het Bijlmerpark in fietst, begint Babel enthousiast te ver tellen over het Kwakoe-festival. Hij legt uit waar het jaarlijks terugkerende exotische festival iedere zomer plaatsvindt en ver telt dat hij regelmatig gaat kij ken. Zo lang het niet nodig is om er te vertrekken, wil Babel in de Bijlmer blijven wonen. „Pas als ik in het buitenland zou gaan voet ballen, zou ik weggaan. Ik heb hier alles bij de hand; de Amster damse Poort bijvoorbeeld waar zo leuk kan worden gewinkeld. Er is veel ruimte en het is nog niét zo druk als in het centrum van de stad. En er zijn genoeg veldjes om te voetbal len en dat is ook belangrijk. Bovendien wonen al m'n vrienden in de BijlmeT." Het laatste stuk naar de ArenA gaat over de Arena Boulevard, langs Pathé Arena, de Heineken Music Hall en Pepsi Stage. „Als ik even snel een filmpje wil pak ken, ga ik vaak naar Pathé ArenA. Maar soms ga ik ook naar het centrum. Laatst heb ik hier Shouf Shouf Habibi nog gezien. In de Heineken Music Hall ben ik maar één keer geweest, voor Holiday on Ice. Concerten zijn meestal 's avonds laat en m'n ouders hebben dan liever niet dat ik ga. Dat kan ik best begrijpen." Na een tocht van zo'n 20 minu ten door hevige sneeuwval en flinke wind, loopt Babel de hoofdingang van de ArenA bin nen, klaar voor de training van Jong Ajax die op het - dankzij de veldverwarming - sneeuwvrije veld kan worden afgewerkt. Omdat de blessuregolf binnen de selectie van Ronald Koeman langzaam slinkt, werd Babel gedwongen om een stapje terug doen. „Dat vind ik helemaal niet erg. Sonck was weer fit en hij had geklaagd dat hij niet meer op rechts wilde spelen op de training. Daarom gebeurde het wel eens dat ik op de rechtsbuitenpositie kwam te spe len. Ik heb zelf aangegeven dat dat voor mij ook niet goed was en Koe man was het daar wel mee eens. Nu train ik weer met Jong Ajax mee en is het wachten tot ik weer eens opgeroepen word." Hoewel ervoor de supporters een enorme fietsenstalling is aangelegd, parkeert Babel zijn fiets gewoon tegen een paal voor de ArenA; z'n eigen overdekte fietsenstal ling. Zelfs tijdens zijn debuutwedstrijd tegen ADO Den Haag stond zijn fiets tegen de paal geleund. „Als ik - voordat ik m'n rijbewijs heb - nog eens word opgeroepen voor het eerste, zal ik dat gewoon weer doen. Behalve misschien als het Ajax-Feyenoord is. Of tenzij m'n vader me brengt, hahaha." In december vieTt Babel zijn 18de verjaardag. Onmiddellijk zal de Ajacied dan beginnen met rijles sen. Zodra hij zijn rijbewijs heeft gehaald, hoopt hij - in overleg met de club - een lease auto te krijgen; dan is hij einde lijk van de fiets af. „Zo kan je het wel zeggen ja."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 12