wmmm AJAX De passie die in je zit Financiering nodig? Regel het via je eigen club! Ajax Finance Ajax Finance: Betrouwbaar, snel en eenvoudig Bel voor een direct advies 020-3 111 444 www.ajax.nl P* r.M mx AittrsaajuujMI2 'MA* «tmttifë Grote uitgaven komen niet altijd op een geschikt moment. Profiteer daarom van de nieuwe service van Ajax. Via Ajax Finance, een 100% dochter van ABN AMRO, kun je voordelig een financiering afsluiten. Daarbij profiteer je niet alleen van onze gunstige tarieven, maar ook van onze Ajax-aanbiedingen. Het gemak van Ajax Finance: Altijd een betrouwbaar advies Een Ajax-bankpas Extra financiële ruimte Gunstige rentetarieven I 09 g03oo 16 Wil jij geheel vrijblijvend een advies aanvragen? Bel van ma t/m vrij van 8.30 uur tot 18.00 uur via 020 - 3 11 of surf 24 uur per dag naar www.ajax.nl. 444 ce f'3 -'ww^ Ajax Life nummer 12 14 februari 2004 I pioensjaar. Hij bestudeert bet bijschrift en zegt dat er iets niet klopt. „Naast Dick Schoenaker staat niet Jan Everse, maar iemand anders. Is dat niet Hannie Das?" Bob gluurt mee, knikt en complimenteert: 'Nog even scherp als vroeger, jongen'. Een seizoen later, op 21 augustus 1977, deed zich een merkwaardig incident voor. Ajax speelde uit tegen FC Utrecht. Trainer Ivic haalde Hans Erkens uit het veld en bracht de Duitser Peter Lübeke in de ploeg. Met Lerby en Arnesen mee gerekend, stonden er op dat moment drie bui tenlanders in het veld en volgens de toen gel dende Tegels was dat er eentje teveel. Bob: „Direct na die wissel was er een journalist die mij op dat feit wees. Binnen een minuut heb ben We ingegrepen en Lerby naar de kant gehaald, voor Geert Meijer. Op het formulier hebben we, na de wedstrijd, ingevuld dat Lerby er voor Lübeke in kwam. Met een administra tieve boete van een knaak kwamen we er mee weg." In 1979 en 1980 werd Ajax tweemaal op rij landskampioen. De eerste titel werd behaald onder leiding van Cor Brom. Voor Lerby werd dat seizoen ig78/'79 het jaar van zijn échte doorbraak. Hij veroverde definitief een basis plaats en miste slechts één van de 47 officiële wedstrijden. „In dat seizoen vond tevens de afscheidswedstrijd van Johan Cruijff plaats. Wat een afgang. We verloren met 0-8 van een 'tot op het bot gemotiveerd' Bayern München. Klaus Augenthaler, toen net 19, had de opdracht gekregen Cruijff te schaduwen en geen meter ruimte te geven. Voorin speelde Karl Heinz Rummenigge één van zijn beste wedstrijden ooit. Die Duitsers wilden revanche nemen voor een oefenduel dat enkele jaren geleden bij hen had plaatsgevonden. Ajax won toen (in 1972, red.) met 0-5 en speelde het laat ste half uur met de verdediging voorin en de voorhoede achterin. Zo'n vernedering had Bayern nog nooit meegemaakt. Nu was het hun kans op revanche." Lerby voetbalde dat seizoen de sterren van de hemel. De reden? 'Het kwartje'was gevallen bij de jonge middenvelder. Een duur kwartje, dat wel: exact tienduizend gulden om precies te zijn. „Die zomer moesten Frank en ik bij voor zitter Jaap van Praag thuis komen. Ons con tract was verlopen. Hij zei 'Hier is de nieuwe verbintenis. Frank verdient tienduizend gul den meer, omdat hij de betere voetballer is. Daar kan je tekenen'. Op de terugweg heb ik geen woord tegen Frank gezegd. Mijn vader sprak op me in 'jongen, je wilde toch altijd voetballer worden? Geniet er dan van'. Ik reageerde natuurlijk fel, maar redeneerde later dat hij gelijk had. Ik dacht bij mezelf'we zullen wel eens zien, wie hier de beste voetbal ler is'." FOTOTOESTEL Het jaar daarop werd Cor Brom al in september opgevolgd door Leo Beenhakker. Ajax vero verde de landstitel, verioor de bekerfinale van Feyenoord en reikte in de Europa Cup voor Landskam pioenen tot de halve finale. Daarin was Nottingham Forest de tegenstander. Bij het horen van de naam van de Engelse ploeg schrikken Haarmsen Lerby op.'Weetje nog?' klinkt het. Bob: „Tij dens de inspectie van het veld liep één van onze spe lers met een fototoestel wat opnames van het stadion te maken. Op anderhalf uur voor de aftrap! Spren was woedend over zoveel ama teurisme en heeft dat de desbetreffende speler in de catacomben laten weten ook. Wat dat betreft hadden we een goede aan hem. Spren was een op en top professional, kon iedereen motiveren en zelf fantas tisch voetballen." Lerby zelf baalt nog steeds van de ver loren tweestrijd tegen de Engelsen. „Het had niet gehoeven. Uit verloren we met 2-0. In de tweede helft kreeg Kees Zwamborn een bal niet goed onder con- trole. Die stuiterde tegen zijn arm: strafschop. Tijdens S de return in het Olympisch I Stadion kwamen we niet verder dan een 1-0 overwinning." Over zijn temperament: „Twee jaar geleden kwam ik Ray Clarke tegen op de tribune bij een wedstrijd. Hij was in 1979 onze topscorer met 31 doelpun ten. Op het moment dat hij me zag, lachte hij tegen zijn vrouw 'Dit is de man die - in m'n hele leven - het meest op me gescholden heeft'. Ik zei 'dat was niet zo bedoeld,hoor Ray'." Toen Spren Lerby in de zomer van 1983, na de gewonnen bekerfinale tegen NEC, afscheid nam van Ajax, verloor de club een fantastische voetballer. De Deen sloeg een brug tussen de gouden generatie van Krol, SuurbieT, Hulshoff en de nieuwe lichting Van Basten, Rijkaard en Vanenburg. De mooiste prijzen werden dan wel niet gewonnen, maar dankzij Lerby heeft die periode toch een gezicht gekregen. „Bij Ajax moeten we altijd presteren. 'Laat het maar zien' zegt de buitenwacht altijd, daarmee de druk opvoerend. Zo is de mentaliteit van de Amsterdammer. Alleen als een topsporter met dié druk kan omgaan, dan redt-ie het. Ajax heeft mij dat bijgebracht. Het is een fantasti sche club, waar sterren gaan en komen. Er heb ben al zoveel goede voetballers in het 'zware' shirt van Ajax gespeeld, dat de mensen niet meer wakker liggen van nog een grote naam. Wie voor Ajax uitkomt, moet gewoon goed voetballen." - Na afloop van een uitwedstrijd bij FC Twente wordt Lerby gefeliciteerd met het resultaat door de Ajax-trainer Cor Brom.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 5