Sander Boschker went aan nieuwe rol 'Zlatan' respecteert Ibrahimovic AÏTRICH 14 FEBRUARI 2004 NUMMER 12 AlAX LIFE DERDE DOELMAN Aan het begin van de competitie wisselden Boschker en Stekelenburg elkaar af voor een plek op de reservebank; Lobont was en is de onbetwiste nummer één. Toen de Roemeen in Portugal geblesseerd raakte, nam Maarten Ste kelenburg diens positie onder de lat over, daar mee Boschker definitief degraderend tot derde doelman. „Ik heb er geen moeite mee dat ik geen eerste keeper meer ben. Ik ben rustig; sta liever achteraan dan in het middelpunt van de belangstelling. Maar van binnen knaagt het wel. Op de tribune zitten, is niet leuk. Als ik voor een duel niet bij de 'eerste 18' heb gezeten, rijd ik na afloop altijd met de smoor in naaT huis." Desondanks heerst er niet of nauwelijks onderlinge rivaliteit tussen de drie keepers. De situatie is onvergelijkbaar met die bij Feye- noord, waar Patrick Lodewijks eh Edwin Zoete- bier elkaar nauwelijks het licht in de ogen gun nen. „Als ik op de bank zit, bereid ik me voor alsof ik moet spelen. Zo train ik ook. De intensi teit van de oefeningen ligt hier beduidend hoger dan ik gewend was. In Enschede kregen we slechts twee maal per week keeperstrai- ning. Daarbuiten moesten we zelf een war- ming-up doen en vervolgens aangeven, wan neer we bij de groep wilden aansluiten. In Amsterdam beschikken we over een aparte keeperstrainer. Het logisch gevolg is dan weer dat er hier veel zwaarder wordt getraind. Ik moet bijvoorbeeld veel meer trappen dan ik ooit gedaan heb. Een goede traptechniek is voor het spel van Ajax een eerste vereiste. Ik merk de gevolgen van de toegenomen hoe veelheid trainingen wel aan mijn knie. Daar ben ik al drie keer aan geopereerd en daardoor heb ik moeite om het allemaal vol te houden. Maar als we niet iedere dag twee maal voluit trainen, is het goed te doen." Vanwege de blessure van Lobont zit Boschker sinds de winterstop wekelijks op de bank en omdat de Roemeen wat trager hersteld dan was verwacht, zal die situatie nog wel even voortduren. De kansen op een debuut voor Ajax zijn dus toegenomen. „Ik weet niet wat ik daar van moet verwachten; laat het maar over me heen komen. Een paar jaar geleden won ik ooit met FC Twente in de ArenA. Destijds riep ik - bij een opstootje - de toorn van het thuispu bliek over me af. Ik hoop maar dat ze dat verge ten zijn!" AMSTERDAM - Sander Boschker maakte afgelopen zomer de overgang van FC Twente naar Amsterdam. Omdat Ajax in de personen van Maarten Stekelenburg en Bogdan Lobont al over twee uitste kende doelmannen beschikte, was zijn komst met name bedoeld om het keepers aanbod in de breedte te versterken. De ervaren doelman stond twaalf seizoenen onafgebroken onder de lat in het eerste van de Tukkers, voordat hij bij Ajax de tweede viool kwam te spelen. Een verhaal over de opmerkelijke keuzes van een vastberaden keeper. Door Arnout Verzijl Sander Boschker staat bekend als één van de beste penaltykillers van het land. Bij Ajax heeft de 33-jarige doelverdediger nog niet de kans gehad die specialiteit te laten zien. Hij kreeg dit seizoen nauwelijks speeltijd. Boschker speelde drie wedstrijdjes met de reserves, maar kwam voor Ajax 1 alleen tijdens enkele oefenduels in actie; op zijn officiële debuut wacht hij al sinds juli 2003. Bij een dergelijke wedstrijdreeks hoort normaal gesproken een ontevreden voetballer. Maar dat geldt niet voor Boschker. De goalie is een opgewekt per soon, kent z'n plaats en heeft het bij Ajax goed naar zijn zin. „Ik heb eigenlijk een heel dubbel gevoel aan mijn eerste zes maanden bij Ajax overgehouden. Toen ik hier afgelopen zomer kwam, was ik best ambitieus. Maar toen ik eerst een probleem aan mijn lies kreeg - en vervolgens een vervelende knieblessure - kwam van die plannen niets terecht. Ik speelde op een zaterdag een oefenwedstrijd in Ermelo, tegen DVS'33. Dat ging goed, maar twee dagen later werd mijn knie stijf. De dag erna vertrok ken we naar Engeland om twee oefenwedstrij den te spelen. Toen ik daar het vliegtuig uitliep, was mijn knie nog dikker geworden. Er zat vocht in en daardoor ben ik een tijd uit de rou latie geweest; een forse streep door de reke ning." Voordat hij zijn handtekening onder een twee jarig contract in Amsterdam zette, voerde de doelman een goed gesprek met Ronald Koe man, waarin Boschkers mogelijkheden voor dit seizoen uitvoerig aan bod kwamen. Koeman vertelde eerlijk dat Lobont - in principe - zijn eerste keuze voor de positie onder de lat was. Boschker was dus op de hoogte van het feit dat hij daar niet voor in aanmerking zou komen, maar dat aspect speelde geen beslissende rol bij zijn uiteindelijke keuze voor een verhuizing naar Amsterdam. „Ik was toe aan een nieuwe uitdaging. Een paar jaar geleden wilde ik FC Twente al verlaten, maar toen deed de club me een dermate goede aanbieding, dat ik daar op in ben gegaan.Toen Ajax zich afgelopen zomer meldde, hoefde ik niet lang na te denken. Ik heb heel bewust voor Amsterdam gekozen, kon daardoor een kijkje nemen in de keuken van een topclub. Tot nu toe bevalt het uitstekend. Ik heb dan ook absoluut geen spijt van mijn beslissing. Alles gebeurt hier op een hoger niveau dan in Enschede." Het feit dat Boschker maar weinig speelt voor Jong Ajax, ligt 'm in het feit dat Koeman van mening is dat Steke lenburg meer behoefte heeft aan het opdoen van veel wedstrijdritme, dan de meer ervaren Boschker. Iedere keer praat Ajax Life even bij met een Ajacied. Dit keer is dat John O'Brien. Terug van een blessure speelt hij, alsof hij nooit is weggeweest. Zelfs de supporters uit eigen land willen hem weer eens met eigen ogen aan het werk zien. Zodoende kreeg de links back voorafgaand aan de wedstrijd tegen PSV bezoek van Ajax USA. In dit nummer van Ajax Life blikt hij alvast vooruit op de oefeninterland Nederland-Amerika in 'zijn' ArenA op 18 februari. John, wat verwacht je van de wedstrijd tegen Nederland? „Nederland zal op zoek gaan naar de juiste basisopstelling met het oog op het EK in Portugal. Wij komen met een nieuwe groep en moeten nog aan elkaar wennen. Onze WK-kwalificatie begint pas in de zomer, dus je zou kunnen zeggen dat onze voorberei ding begint met het duel dat we tegen Nederland spelen." Jij komt waarschijnlijk tegenoveT Andy van der Meyde te staan? „Geen idee, ik weet nog op welke plek ik kom te staan. Meestal speel ik met Amerika op het middenveld. Maar misschien sta ik wel linksback. De kans is aanwezig dat ik Wesley Sneijder of Rafael van der Vaart tegenkom, want ik speel het liefst op het middenveld." Op welke spelers moeten de scouts van Ajax extTa letten? „Bobby Convey. Dat is een talentvolle mid denvelder die erg goed gespeeld schijnt te hebben op het WK voor speler onder de 20 jaar. En Damarcus Beasley en'Landon Dono van. Dat zijn een beetje de jonge jongens die er aan komen." AMSTERDAM - Zlatan Ibrahimovic is jong, gretig en loopt over van ambities. De Zweed houdt zelfs zoveel van het spelletje, dat hij de laatste negen maanden niet naar zijn protesterende lichaam luisterde. Vlak na de winterstop besloot de spits zich alsnog aan zijn lies te laten opereren en nu traint hij zich dagelijks een slag in de rondte. „Ik mis het voetbal iedere dag, maar ik moet mijn lichaam leren respecteren. Dat is moeilijk voor een jonge speler, maar ik heb nu ondervonden hoe belangrijk het is." Doot Sander Zeldenrijk De Zweedse pers meldde zich onlangs massaal in de ArenA. Dé vedette van de natie was immers geblesseerd en moest zelfs geopereerd worden. Wat zou dat voor het EK in Portugal betekenen? Zijn meespelen zou toch niet in gevaar komen? „Daar ga ik totaal niet van uit. Ik ben alleen maar geopereerd aan m'n lies. Daar was iets slap en dat hebben ze sterker gemaakt. Wat precies, dat weet ik ook niet, ha! Ik denk dat ik anderhalf uur 'weg' was. Ik had na de operatie wel wat last van mijn schouder, maar dat schijnt normaal te zijn", waren de geruststel lende woorden aan zijn landgenoten. Nu de paniekcoëfficiënt tot het nulpunt is gedaald, kunnen de Zweedse bladen zich weer met Zlatan-geruchten en -roddels vullen, iets waar Ibrahimovic zo langzamerhand moede loos van wordt. „De kranten staan vol met geruchten over een eventueel vertrek van mij. Als ze over mij schrij ven, is dat namelijk goed voor de verkoopcij fers. Ze schrijven alles over me. It feels like they're amateurs. De Nederlandse pers is voor mijn gevoel veel professioneler voor wat betTeft het voetbal." Het enige waar hij zich mee bezig wil houden, is het herstel van zijn 'heilige lichaam'; de rest is bijzaak. Vragen over zijn contractonderhan delingen met Ajax? „Ga maar naar mijn zaak waarnemer." Ibrahimovic is tevreden bij Ajax, voelt zich lek ker en traint dagelijks van half elf tot drie uur om zo fit mogelijk te zijn bij zijn terugkeer in de hoofdmacht. Dat moment ligt nog wel zes a zeven weken weg. „Maar misschien herstel ik wel sneller", zegt hij er hoopvol achteraan. De ambities voor 2004 rollen in rap tempo van zijn tong. „Ik wil honderd procent fit worden, de landstitel pakken en het EK winnen ...euhh... het zo goed mogelijk doen op het EK in Portu gal." Het is dus duidelijk: Zlatan Ibrahimovic komt terug. Gretiger en wijzer dan ooit.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 2