Paspoort Tom De Mul Aiax Life nummer 11 31 januari 2004 4 Thomas Vermaelen klaar voor het grote werk AMSTERDAM - Drie jaar geleden maakte Tl Beerschot Antwerpen naar Ajax Bi. Sinds a speler van de A-selectie noemen. Met hem Door Daan Schippers Zoals dat eigenlijk een beetje bij Belgen hoort, is ook Th om as Vermaelen de bescheidenheid zelve. Zijn afkomst is aan zijn accent amper meer te horen; de drie jaar in een Nederlands gastgezin hebben duidelijk een stempel op zijn uitspraak gedrukt. Hoewel Vermaelen nog speelgerech tigd is voor Ajax Ai, heeft Koeman hem deze win terstop al bij de A-selectie gehaald. Samen met Daniël de Ridder en landgenoot Tom De Mul. Uiteraard was Vermaelen zeeT verrast toen hij hoorde dat hij mee mocht naar het trainings kamp in Portugal. „Vrijdag voor de winterstop moest ik bij Koeman op kantoor komen. Toen vertelde hij het me. Het kwam als een enorme verrassing, een droom die uitkwam. Ik wilde het liefst meteen naar huis bellen, maar de training stond op het punt van beginnen. Gelukkig kon ik nog snel een SMS-je sturen." 'Thuis' is voor Vermaelen het Belgische Sta broek, in de provincie Antwerpen. Hij kwam ter wereld in het nabijgelegen Kapellen. Zijn vader heeft een bedrijf in sanitair, Vermaelen L. Co, waar zijn moeder de administratie voor haar rekening neemt. Oudere broer Wouter, vroeger ook een aardige voetballer, studeert. Vader Ver maelen was vroeger meer een wielrenner. „Mijn talent heb ik van m'n moeders kant. Haar broers konden aardig voetballen." De voetbalcarrière van Vermaelen begon bij Germinal Ekeren, de club die later opging in Germinal Beerschot Antwerpen. „Daar speelde ik vanaf m'n vijfde, m'n broer voetbalde er vroeger ook. Dankzij het samenwerkingsver band met Ajax kwamen er veel scouts kijken. Ik werd uitgenodigd voor een testwedstrijd en speelde een toernooi mee met de Bi. Daarna mocht ik blijven." Vermaelen speelde één seizoen in de Bi en werd vervolgens overgeheveld naar de Ai. Na een volledig jaar op dat niveau, kwam hij dit seizoen in Jong Ajax terecht. Het kan dus snel gaan. „Ik moest veel achterlaten toen ik op m'n lijk want bij iedere club trekken landgenoten veel met elkaar op. In België worden de verrich tingen van Ajax natuurlijk op de voet gevolgd. Landskampioen: Wij natuurlijk. Ajax beeft de beste selectie. Tegen Roda J.C. kwamen we moei zaam op gang, maar door twee prachtige treffers van Sikora en Soetaers wonnen we toch. Net zoals later tegen NEC. Allemaal een goed teken. Wie wint het EK 2004: Nederland of Portugal. Nederland heeft zoveel goede spelers. Als ze in actie komen zoals tegen Schotland, rollen ze iedereen op en kan niemand Oranje stoppen. Het spel van Portugal vind ik fantastisch om naar te kijken. Al die technische hoogstandjes en indivi duele kwaliteiten; dat wordt ub juni écht genie ten. Ik hou van trucjes en spectaculair voetbal. Favoriete eten: Biefstuk met friet. Er zit niet zoveel verschil tussen de Belgische en Neder landse keuken. Jullie koken iets zoeter, dat is eigenlijk alles. Wat dat betreft viel de overgang me reuze mee, al had ik er aanvankelijk proble men mee, dat ik.na een training niet naar m'n ouderlijk huis kon gaan. Ik moest enorm wen nen aan mijn nieuwe leefomgeving en miste mijn 'eigen thuis' natuurlijk. Maar gelukkig ging dat snel over. Wat ik niet te eten vind? Spruitjes. Die krijg ik écht niet weg. Vakantieland: Spanje is leuk. Met diverse jeugdploegen ben ik ook elders in Europa geweest, bijvoorbeeld in Turkije. Buiten Europa was ik nog nooit. Vanwege de drukte met Ajax en mijn studie heb ik me voorlopig niet meer beschikbaar gesteld voor de Belgische jeugd ploegen. Dat werd me teveel van het goede. Auto van de club: Ha, over twee maanden word ik 18 jaar en dan ga ik meteen beginnen met m'n rijbewijs. Met een auto ben ik een vrijer mens. Moet ook wel, want in Vinkeveen zijn de busverbindingen zeker niet optimaal. homas Vermaelen de overstap van Germinal Ie winterstop mag de 18-jarige verdediger zich is Ajax weer een Belgisch talent rijker. 15de naar Ajax kwam; mijn school, m'n vrien den. Ik wilde heel graag, alhoewel mijn ouders voorzichtiger waren. Maar ik wist dat Ajax bekend stond om de goede jeugdopleiding. Het was een grote kans voor me en ik wilde het absoluut proberen." JARI LITMANEN De grootste stap voor Vermaelen was die van België naar Nederland. Daar kwam wel wat meer voor kijken dan alleen maar het rood witte Ajax-shirt aantrekken, zoals hij dat vroe ger op de training van Germinal ook al regel matig deed. „Ik moest me op alle fronten aan passen. Het eerste probleem was, dat ik me in mijn nieuwe omgeving thuis moest gaan voe len, want anders zou ik niet lekker in mijn vel zitten. In het eerste gastgezin waarin ik belandde, liep het niet zo best, maar momen teel voel ik me helemaal op m'n gemak." Op het veld duurde het slechts zes maanden voordat hij zich had aangepast. „Het spel gaat hier veel sneller, de spelers zijn beter en de competitie is sterker. Maar na het eerste half jaar was ik aan alles gewend en mocht ik af en toe al meedoen met de Ai. Ik merk het verschil tussen Nederlands en Belgisch voetbal als ik met België-onder-19 meedoe. Daar hebben ze liever dat ik de bal gewoon wegtrap, in plaats van dat ik een probleem voetballend probeer op te lossen." En 'voetballende oplossingen' zoeken, dat doet Vermaelen graag. Verder is hij van mening dat hij goed kan koppen en ook zegt hij een aardig linkerbeen te hebben. Met die eigenschappen hield hij zich goed staande tijdens het trai ningskamp in Portugal. Zo goed zelfs, dat Koe man hem bij de selectie wilde houden. „Ik had dat niet verwacht. Toen ik naar Ajax kwam, had ik eigenlijk nooit het idee dat ik het eerste zou kunnen halen, al had ik het natuurlijk wel - als doel - voor ogen." Een doel dus, dat hij inmiddels bereikt heeft en waar hij nog steeds verbaasd over is. „Ik speel nu samen met iemand als Jari Litmanen, die ik in 1995 nog op televisie zag. Dat is fantastisch. Het niveau ligt hoog, maar ik kan goed meeko men, al zeg ik het zelf. Zodra ik betere spelers om me heen heb, ga ik zelf ook beter voetbal len. Het zal lastig zijn om dit seizoen nog een basisplaats te veroveren, maar daar hoop ik in de toekomst wel op. Het is een droom om op topniveau te kunnen spelen. Nu wil ik gaan uitvinden wat het hoogst haalbare voor me is. Maar m'n eerste droom is inmiddels al uitge komen." Door Arnout Verzijl Naam: Tom De Mul. Geboortedatum: 4 maart 1986. Geboorteplaats: Wilrijk, dat ligt zo'n 30 kilome ter bij Antwerpen vandaan. Ik ben opgegroeid in Kapellen. Niet lang geleden zijn mijn ouders gescheiden. Ik woonde daama de ene week bij mijn moeder, de andere bij mijn vader. Gelukkig kunnen ze nog goed met elkaar overweg. Sinds anderhalf jaar woon ik in een gastgezin in Vin keveen. Samen met Gideon de Graef,een Neder lands talent wiens ouders in België wonen. Broers/Zussen: Ik heb één zus, Julie. Die is 22 jaar. Ze studeert en woont in Brussel. Eerst heeft ze Germaanse taalwetenschappen afge maakt en inmiddels is ze begonnen aan een tweede studie. Ik heb goed contact met haar. Eerste club: FC Capellen. Inderdaad, in Kapel len. Alleen begint de naam van de club met een 'c'. Ik was zes jaar oud toen ik met voetballen begon. Al mijn vriendjes gingen op voetbal, dus ik kon natuurlijk niet achterblijven. Omdat ik zo snel was, had m'n moeder liever gezien dat ik op atletiek ging. Maar ik vond dat niks. Vorige clubs: Ik was 13 toen ik door de jeugd- coördinator van Germinal Beerschot Antwer pen gevraagd werd. Dat was in het eerste jaar van de fusieclub. Ik kwam bij GBA in de C-jeugd terecht. Drie jaar later meldde Ajax zich. Ik heb lang over de overstap nagedacht, maar uitein delijk toch gekozen om naaT Amsterdam te komen. Voor een jeugdvoetballer is Ajax het beste wat hem kan overkomen. Ook al was ik nog eTg jong, toen ik naar Nederland verhuisde. Opleiding: Momenteel zit ik in 5 VWO. Ik heb de ambitie mijn diploma te halen, maar dat wordt heel zwaar, nu ik bij de A-selectie zit. Met een HAVO-diploma zou ik ook al tevreden zijn. Voorbeeld: Luis Figo en Andy van deT Meyde. Figo is een fantastische voetballer. Hij lost alles op techniek op en daar kan ik zó van genieten. Van der Meyde is een heel goede rechtsbuiten. Straks, op het EK in Portugal, ga ik vooral op hén letten. Vroeger had ik een poster van Ronaldo op mijn kamer hangen, maar een idool is hij nooit geweest. Favoriete positie: Rechtsbuiten of op '10'. Voor die laatste positie ben ik nog niet klaar als het om Ajax 1 gaat; wellicht later! Ronald Koeman heeft me gezegd dat ik me in eerste instantie op de rechtsbuitenpositie moet richten. Goede punten zijn m'n snelheid, techniek, passeerbeweging en voorzet. Minder is mijn linkerbeen en kopkracht. Ik oefen tegenwoordig iedere dag met links. Beste Ajacied: Toch wel Jari Litmanen. Het is jammer dat hij dit seizoen vaak geblesseerd is. Als ik iets nodig heb, kan ik altijd bij hem terecht, dat heeft hij me verteld toen ik bij de groep kwam. Ook Zlatan Ibrahimovic, Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart zijn erg goed. Die laatste twee zijn echte Hollanders hé? Teveel Belgen bij Ajax: Als ze het goed doen niet. Ik denk dat het grote aantal van nu toeval is; een gevolg van de samenwerking tussen Ajax en GBA. Voor mij is het alleen maar leuk, we trekken best veel met elkaar op. Logisch natuur-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 9