De Kwakel 0297 - 23 19 90 E-mail: info@awg.nl Internet: www.awg.nl Waar bouwen nog topsport is 'Ik hoop nu blessurevrij te blijven' BEGRIP OPVOEDING BI JANUARI 2004 NUMMER 11 AJAX LiFE Grygera baalt van eerste seizoenshelft AMSTERDAM - Zdenek Grygera (23) is ontevreden over zijn spel in de eerste competitiehelft. De sympathieke Tsjech kwam door blessures niet zo vaak in het veld als hij had gehoopt, maar gaat de Ajax-fans in het tweede seizoenshelft definitief overtuigen van zijn kwalitei ten. „Koeman heeft gelijk als hij zegt dat ik meer lef en initiatief moet tonen." Door Sander Zeldenrijk In de perskamer van de Amsterdam ArenA staat Zdenek Grygera Ajax Life te woord. Voor de gelegenheid heeft dit blad een tolk inge huurd, want de Tsjechische rechtsback spreekt weliswaar een beetje Duits en Engels en volgt ook Nederlandse les; voor een interview vol staat dat echter nog niet. De verdediger meldde zich deze zomer in de ArenA. Na drie jaar Sparta Praag was de tijd rijp voor een overstap naar Nederland. "Ajax heeft de opvolger van Hatem Trabelsi al in huis", luidde het commentaar van de techni sche staf. Grygera ging tijdens de voorberei ding mee naar Engeland, maar moest vervol gens in Tsjechië wachten op een verblijfsver gunning. Met het aantrekken van de Tsjechische interna tional liet Ajax Juventus, AS Monaco, Borussia Dortmund, Valencia en CSKA Moskou achter zich. Voor Grygera zelf was het duidelijk dat hij naar Ajax zou gaan. „Ajax betekende een spor tieve verbetering. Toen ik van de interesse hoorde, zat ik in trainingskamp met Sparta Praag. Toen heb ik eerst met Tomas Galasek gesproken en pas-daarna met de technische staf. Ik wilde weten hoe zij over me dachten en uiteindelijk vormde die mening de aanleiding om onze relatie verder te ontwikkelen." Hij tekende een contract dat hem tot de zomer van 2007 aan Ajax bindt. Voor de verdediger, die zowel centraal als op de rechtsbackpositie uit de voeten kan, ging daarmee een droom in vervulling. Vorig seizoen raakte Grygera onder de indruk van Ajax'prestaties in de Champions League. Hij wist dus wat hem te wachten stond. „Ik zag dat het een aanvallend team was, met een goede organisatie. Ajax is een grote club, een begrip in Europa en zal dat ook altijd blijven. Ga maar na welke spelers hier hebben gevoetbald. Velen van hen werden later belangrijk bij hun nieuwe ploeg." Twijfels om de stap naar het buitenland te maken, kende hij niet. „Nee, ik speelde al drie jaar bij Sparta Praag. Ook de mensen bij de club vonden dat voor mij de tijd gekomen was eens verder te kijken. De overgang was niet eens zo groot, omdat Sparta Praag ook op een aardig niveau voetbalt natuurlijk; Wat Ajax in Nederland is, geldt voor Sparta in Tsjechië. Het voornaamste verschil ligt 'm in de intensiteit tijdens de trainingen. Die ligt hier veel hoger. Daarnaast wordt er in Nederland aanvallender gespeeld." Zdenek Grygera zag op 14 mei 1980 het levens licht in het plaatsje Holesova. „Daar wonen ongeveer 15.000 mensen. Ik begon met voet ballen toen ik zes jaar oud was. Mijn vader was mijn eerste trainer in een jeugdteam. In de zesde klas ben ik naar de voetbalschool van FK Zlin gegaan. Daar bleef ik tot mijn 18de. Ik heb nog even Tweede Divisie gespeeld, maar daarna kwam al mijn transfer naar FC Petra Drnovice." Hoewel de meeste Tsjechen het thuis niet breed hebben, vindt Grygera dat hij een rede lijke opvoeding genoot. „Mijn ouders stonden altijd voor me klaar en brachten me overal naar toe. Dat is de reden dat ik het zo ver heb geschopt. Voetbal biedt de Tsjechen een vlucht uit de realiteit. Helemaal nu de resultaten van het nationale team zo goed zijn, stijgt de pop ulariteit enorm. Dat geeft de mensen zoveel vreugde, dan vergeten ze de dagelijkse beslommeringen. Er zijn plannen om in Praag een nieuw stadion te bouwen. Op sportief vlak zitten er dus verbeteringen aan te komen. Het is een goede zaak dat Tsjechië in dit jaar toe treedt tot de EU. Ik hoop dat het ons vanaf dan beter gaat." Hoewel Grygera's problemen onvergelijkbaar zijn met die van zijn landgenoten, hoopt de verdediger dat het hem op sportief gebied beter afgaat dan in het eerste competitiedeel. Zo kampte hij enkele weken met een ham stringblessure en miste hij daardoor veel wed strijden, waaronder beide confrontaties met AC Milan. De vraag is hoe Koeman zijn achterhoede gaat vormgeven. Wat gebeurt er bijvoorbeeld als Trabelsi en Grygera allebei fit zijn en Escudé en Heitinga (centraal) en Maxwell (linkback) hun posities innemen. Het is algemeen bekend dat de aanvallende impulsen van Trabelsi hoger worden geschat dan die van zijn Tsjechische teamgenoot. Grygera zelf laat de spelersana lyse liever aan anderen over. „ledereen speelt op zijn eigen wijze. De deskundigen mogen beoordelen wat de verschillen zijn tussen Hatem en mij. Ik kan alleen maar zeggen dat hij enorm veel potentie heeft en ontzettend veel diepgang langs de lijn." Koeman benadrukte tijdens de winterstop dat Grygera nog te weinig lef en initiatief toont aan de rechterflank. De zelfkritische voetballer is de eerste die dat beaamt. „Ik weet zeker dat ik ook op dat niveau kan presteren. Zoiets moet groeien. De reden dat ik af en toe niet over de flanken opkom, heeft ook met mijn blessures te maken." De Tsjech is behoorlijk onder de indruk geraakt van de oefenmeester. „Hij is een hele serieuze trainer die openstaat voor communicatie. Koe man heeft jaren op het hoogste niveau gevoet bald en kent het spelletje als geen ander. Dat is belangrijk. Hij is absoluut één van de beste trainers met wie ik ooit gewerkt heb." Wanneer de Oost-Europeaan terugblikt op 2003, beseft de twintiger dat het een jaar was met twee gezichten. „Het eerste halfjaar was teleurstellend omdat ik er met Sparta Praag

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 6