'Wampi' bloeit op in Bergen Tomas Galasek helemaal terug NATURALISATIE 31 JANUARI 2004 NUMMER 11 AJAX LIFE Door Patrick Leemans Tomas, goed dat je terug bent. Vertel eens hoe het was in Portugal. „Het was weer een heerlijk trainingskamp. We kennen de locatie inmiddels goed en hebben genoten van het mooie weer. We hebben getraind, gefietst en gezwommen. Op de laat ste dag, toen we vrij waren, ben ik met Jari Lit- manen en John O'Brien een terrasje gaan pak ken. Nee, ik heb geen biertje op, hahaha! Dit keer sliep ik met Nigel de Jong op een kamer. Mijn vaste slapie, Zdenek Grygera, verbleef met een Nederlander op de kamer, omdat hij de taal sneller machtig moet worden. Ik heb me vermaakt door DVD's en sport op de TV te kij ken. Ook heb ik goed kunnen revalideren van mijn blessure. Nu voel ik me weer lekker, maar in de Algarve heb ik een kleine terugslag gekend. Daarom trainde ik een periode minder fel en was ik wat voorzichtig. De start van de tweede seizoenshelft wilde ik per se meema- Door Sander Zeldenrijk Volgens veel supporters speelde Wamberto zijn beste wedstrijden voor Ajax als aanval lende middenvelder, nét achter de spits. Maar opmerkelijk genoeg stond hij daar slechts zel den; meestal kwam hij in actie op de linkerf lank. Maar de Italiaanse trainer van Bergen - en oud Juventus-speler Sergio Brio - deelt de mening van de fans en posteert 'Wampi' voor lopig achter de diepste spits. „Voor mij is dat een fijne positie. Co Adriaanse probeerde het met me op die plek en dat ging, bijvoorbeeld uit tegen Celtic, best goed. Ik kan daar met mijn dribbel en snelheid goed uit de voeten." Het wekt geen verbazing dat de 29-jarige Bra ziliaan blij is als Ajax Life hem telefonisch naar de eerste ervaringen vraagt. „Vóór de winter stop hoorde ik van mijn zaakwaarnemer Roger Henrotay dat er een paar Belgische clubs in me geïnteresseerd waren. Ik wilde graag naar Ber gen, omdat ik wist dat ik daar zou spelen. Dat is ook beter voor mijn conditie, want ik doe hier meer wedstrijdritme op. Natuurlijk is het een kleine club, maar de mensen hebben hier wel veel ambitie." Wamberto beseft dat er nog veel werk verricht moet worden om met deze ploeg progressie te boeken. „In het begin was het wel moeilijk. Ik moest me erg aanpassen, want bij Ajax is alles veel professioneler geregeld. HieT behoor ik meteen tot de betere spelers, hoewel ik natuurlijk niet automatisch van een basis plaats uit mag gaan. Dit voelt gewoon beter. Onze trainer komt uit Italië. Ik versta hem een beetje, want ik spreek Portugees en dat is een beetje hetzelfde als Italiaans. Onze trainer moet wel Franse les volgen. Ik vind hem minder goed dan Ronald Koeman. Die is veel beter en rustiger." In de vorige editie van Ajax Life kwam de sympathieke Braziliaan uitgebreid aan het woord over zijn aanstaande naturalisatie tot Nederlander. Bovendien: twee van zijn drie zonen spelen in de jeugdopleiding van Ajax en zijn vernederlandst. En ook zijn vrouw vond volledig haar draai in het dage lijkse Amstelveense leven. „Ja, ik blijf gewoon in Nederland wonen en heb in mei nog één examen. Eigenlijk verandert er dus niets. Ik speel alleen bij een andere club." Dus rijdt hij een paar keer per week terug naar Nederland of komt zijn vrouw op wed strijddagen met het kroost naar Bergen. „In principe ben ik zondag vrij, want we spelen bijna altijd op zaterdag. Van Bergen naar Amstelveen is het ongeveer drie uur rijden, maar dat vind ik niet zo erg." Een afscheid bij Ajax moet er nog komen. „Ik heb alleen met Ronald Koeman, Ruud Krol en David Endt gesproken. Zij wensten mij succes en ik heb hen ook veel succes gewenst voor de rest van het seizoen. Dat was een vervelend moment, omdat ik het in het begin moeilijk vond om weg te gaan. Maar nu ik er zo over na denk, ben ik wel blij dat ik deze stap heb gezet." AMSTERDAM - Een vervelende bovenbeenblessure hield Tomas Galasek anderhalve maand aan de kant. Maar na een perfect verlopen revalidatie die werd afgerond tijdens het trainingskamp in Portugal, staat hij weer helemaal ter beschikking van trainer Ronald Koeman. En dat is maar goed ook, want de 31-jarige middenvelder is onmisbaar gebleken in het huidige, jonge Ajax. Dat de 26-voudig Tsjechisch international het zelf ook naar zijn zin heeft in Amsterdam, blijkt uit zijn contractverlenging tot 2006. BERGEN - 'Waarom kiest een speler van het grote Ajax voor een club als Bergen?'. Die vraag kreeg Wamberto - direct na zijn toch wel onverwachte transfer - als eerste voorgelegd door de Belgische pers. Het antwoord was eenvoudig: de keuze van de Braziliaan geeft inderdaad aan hoe graag hij weer 'lekker' wil voetballen. Na ruim vijfjaar Amsterdam keerde de aanvaller terug naar België. Zijn eerste wedstrijd, spe lend op '10', won de kleine aanvaller met 3-0 van de voormalig satellietclub van Ajax, GBA. Wamberto in het shirt van zijn nieuwe club. ken. Ook de trainer vond het prima, dat ik op tijd mijn rust pakte. Dat beviel me goed. Vier dagen voordat we terug naar Nederland vlo gen, was ik helemaal hersteld. Maar als ik in de wedstrijd tegen Roda J.C iets gevoeld zou heb ben, zou ik direct gewisseld worden. Want ik wil niet opnieuw ver terugvallen, zodat Ajax me straks weer een hele tijd moet missen." Logisch, want tijdens je afwezigheid bleek maar weer eens dat Ajax moeilijk zonder je kan. „Ik beschouw het als een compliment dat men sen me onmisbaar vinden. Maar ik ben niet de enige speler die Ajax gemist heeft. Op dit moment ontbreken nog Lobont, Trabelsi, Gry gera, Van Damme, Maxwell, Obodai, Pienaar en Ibrahimovic. Zij hebben zich - om uiteenlo pende redenen - nog steeds niet kunnen aan sluiten bij de A-selectie. Bij elkaar is dat bijna een heel elftal! Omdat de resultaten een beetje tegenvielen, zocht de buitenwereld naar ver klaringen. Normaal ben ik onzichtbaar, maar op dat moment kwam ik plots in beeld en werd mijn naam genoemd. Het doet me groot ple zier als mensen waarderen wat ik doe en mijn spel respecteren. Maar ik vind dat - in geval van mijn afwezigheid - Ajax gelijkwaardige voet ballers achter de hand heeft om mijn absentie op te vangen." Met je contractverlenging in november 2003 heb je aangegeven je profcarrière ook in Amsterdam te willen beëindigen. „De keuze om een nieuwe verbintenis aan te gaan, was niet moeilijk. Ik voel de waardering van de trainer, mijn medespelers, de mensen binnen de club en de supporters. Dat is heel belangrijk voot me. Die zaken gaven me een steuntje in de rug om langer in Amsterdam te willen blijven. Dit Ajax biedt voldoende per spectiefvoor de toekomst, het behalen van nóg meer successen is mogelijk en ook dat woog mee in mijn beslissing een nieuw contract aan te gaan, want ik heb nog veel ambities. Het doet me dan ook goed dat er nog steeds talenten doorbreken, want door hen is er nog slagen en ik denk dat dat gelukt is. Ik geniet van ieder moment waarin ik bij Ajax mag spe len en als ik fit blijf - en de club en ik zijn tevre den over elkaar - dan verwacht ik, dat ik inder daad mijn profcarrière hier zal beëindigen." voldoende potentie. Uiteraard ben ik blij met het feit dat ook Ajax verdeT met me wil. Blijk baar vindt de club, dat ik als één van de oudste en ervaren spelers van waarde kan zijn. Toen ik in 2000 naar Amsterdam kwam, wilde ik hier

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 4