Daniël de Ridder verbaast technische staf Pasanen went aan Portsmouth 'Kans om te laten zien wat ik kan' HATTRICK 31 JANUARI 2004 NUMMER 11 AJAX LIFE Petri Pasanen kwam in de zomer van 2000 naar Amsterdam. Zijn debuut vond plaats in Alkmaar, tegen AZ. In zijn eerste seizoen veroverde bij de landstitel in de Beloften- competitie. Dit seizoen speelde de Fin 11 duels, waaronder de wedstrijden tegen Grazer AK (thuis), AC Milan (uit), Club Brugge (thuis) en Celta de Vigo (thuis). Sinds zijn komst naar Amsterdam, speelde Pasanen 74 duels (competitie, beker en Europacup) voor Ajax en scoorde daarin acht keer. AMSTERDAM - Daniël de Ridder (19) gaat samen met Tom De Mul en Victor Sikora strijden om de rechtsbuitenpositie. De geboren en getogen Amsterdammer overtuigde trainer Ronald Koeman in de winterstop van zijn kwaliteiten. „Als ik de kans krijg, dan pak ik hem gewoon." Doot Sander Zeldenrijk De Ridder is al een goede voetballer (anders had hij niet bij Ajax gezeten), maar hij had nu al nóg beter kunnen zijn. „Ik was 18 toen ik mijn VWO-diploma haalde. Daarna kon ik me pas volledig op het voetbal storten. Sindsdien ben ik veel vrijer in mijn manier van voetballen. Ik neem meer rust en denk vaker na over mijn eigen spel. Daarvoor moest ik echt afzien en mijn krachten verdelen over twee toppresta ties: mijn studie én Ajax." De kenners omschrijven hem als een creatieve voetballer. Niet zo gek als zoon van een kunst schilder en een hobbyfotografe. „Ik ben offen sief ingesteld en kan op meerdere posities uit de voeten. Rechtsbuiten, rechtshalf, op '10' en zelfs als linksbuiten die naar binnenkomt. Ik ben rechtsbenig, maar kan wel wat met links. Daarnaast heb ik een goede dribbel en pass en kan tevens makkelijk een man uitspelen." Aan het eind van het trainingskamp in Portu gal had De Ridder een 10 minuten durend gesprek met trainer Ronald Koeman. Deze ver- Iedere week praat Ajax Life even bij met een Ajacied. Ditmaal met Ryan Babel, die onlangs een profcontract tekende. De 17- jarige aanvaller zat in het thuisduel tegen NEC onverwacht op de bank. Na afloop stond hij als een waardig voetballer de pers te woord. Na de plichtplegingen vertok hij naar huis. Per fiets. telde hem dat hij zich vooralsnog op de rechts buitenpositie dient te richten, al speelde hij - opmerkelijk genoeg - tijdens de vriendschap pelijke duels steeds als rechtshalf. Waar gaat zijn eigen voorkeur naar uit? „Maakt me niet uit, als ik maar speel. Rechts buitens zijn erg afhankelijk van de aanvoer. Het kan zo maar zijn dat ik minder in het spel betrokken wordt. Aan de andere kant, als ik veel ballen krijg, is het weer een heel lekkere positie. In dat opzicht vind ik 'rechtshalf fijner, omdat ik dan vaker in balbezit ben en mezelf in de wedstrijd kan spelen." De tiener kreeg van Koeman nog meer goed nieuws. „Hij was heel positief over me wat betreft mijn spel en discipline. Hij vond me altijd al wel goed, maar toen nog meestal té gretig en spelend zonder verantwoordelijk heid. Op de rechtshalfpositie had ik heel gecon troleerd en in dienst van het elftal gespeeld. In dat opzicht had ik de technische staf wel ver baasd." Zijn 'Portugal 2004' verliep sowieso louter positief. Hij pakte, als één van de weinigen, alle speelminuten, werd makkelijk in de groep opgenomen en mocht dus bij de A-selectie blij ven. „De meeste jongens kende ik al. Ik voelde me vanaf het begin een onderdeel van het team. Het is een soort chemie, voelde me nooit buitengesloten. De trainer complimenteerde mij tevens met het feit dat ik zo goed in de groep lag. Ik trok niet echt op met een speciaal groepje, omdat ik juist zoveel mogelijk jongens wilde leren kennen; vond ook dat ik daarvoor moest openstaan. Ik sliep met Tom Soetaers op één kamer, speelde computerspelletjes met Ibrahimovic en met weer een ander ging ik naar de sauna. Er zijn genoeg manieren om tot elkaar te komen." Qua oefenstof moet het toch een grote over stap zijn geweest? „Het niveau ligt natuurlijk hoger, maar zoals Jong Ajax de laatste maan den speelde... Dat was ook van een hoog niveau hoor! Het voornaamste verschil zit'm in het fysieke- en slimheidsgedeelte. Ajax 1 is net iets beter, net iets professioneler. Dat zijn details." De multifunctionele tiener weet wat hij nog nodig heeft voor een basisplaats. „Ik moet dwingender gaan spelen. Maar dat moet groeien. Fysiek kan het altijd nog beter en daar werk ik hard aan. Ik leg het niet vaak af, maar als ik tegenover iemand als Ibrahimovic sta, heb ik meer stevigheid nodig om hem af te stoppen. Dergelijke spelers lopen meer rond in de top. Verder ga ik er gewoon alles aan doen mijn kans te grijpen. En als ik die krijg, dan pak ik hem gewoon." Daniël de Ridder passeert Jeffrey Leiwakabessy. De aanvaller startte tegen NEC in de basis, nadat hij vier dagen eerder tegen Roda JC al zijn debuut had gemaakt. Ryan, wanneeT hoorde je dat je bij de selectie zat? „Na de ochtendtraining met Jong Ajax. John van 't Schip verwees me door naar Ronald Koeman. Die vertelde me dat ik bij de selec tie zat, omdat Rafael van der Vaart zich niet lekker voelde. Het was onzeker of hij zou spelen. In dat geval was Jason Culina eerste keus en ik tweede." Hoe heb je de wedstrijd beleefd? „Allereerst wil ik natuurlijk dat Ajax wint, maar stiekem hoopte ik op een invalbeurt. Het duel verliep niet zo gemakkelijk. Dat vertelde de trainer ons in de rust. NEC speelde heel compact en John O'Brien moest dieper spelen. Ik luisterde aandach tig en zat tussen Nigel de Jong en Tomas Galasek." Opeens gaat Ryans telefoon. Het is zijn vader die in het stadion aanwezig is en vraagt waar hij blijft. Tja, die interviews nemen toch meeT tijd in beslag dan hij had kunnen vermoeden. „Ik wist niet dat er zoveel pers in mij geïnte resseerd was. Ik dacht dat ze op Daniël de Ridder stonden te wachten, omdat hij Man of the Match was, of een paar andere grote spelers. Ik moet wel wennen aan die aan dacht. Of dit eenmalig is, dat weet ik niet. Ik was een tijd geblesseerd aan mijn rechter knie, maar heb de laatste weken hard gewerkt. Ik zie het wel." PORTSMOUTH - Petri Pasanen (23) verruilde Ajax in de winterstop voor het Engelse Portsmouth. De verdediger speelt het resterende gedeelte van dit seizoen op huurbasis voor de promovendus. „Bij Portsmouth vindt alles op een lager niveau plaats. Maar ik speel wél Premier League." Door Sander Zeldenrijk De Finse verdediger van Ajax benutte de afge lopen winterstop om zijn voetbalhersens eens flink te spoelen. Dat deed hij tijdens een veer tiendaagse vakantie in het warme Mexico. Zijn vooruitzichten bij Ajax waren niet goed. Johnny Heitinga was indrukwekkend sterk teruggekomen van een langdurige kniebles sure en mede daardoor werd het voor de Fin steeds moeilijker om zich in de basis te spelen. „Ik wilde verhuurd worden en heb dat bij de leiding gemeld. Ajax wilde meewerken en uit eindelijk kon ik naar verenigingen uit Duits land, Spanje en Italië. Maar Portsmouth liet blijken me heel graag te willen hebben." Na twee weken vakantie en met slechts één training in de benen, debuteerde Pasanen in de uitwedstrijd tegen Aston Villa. „Ik merkte dat ik makkelijk mee kon. Ik was wel nerveus en kende mijn teamgenoten niet eens bij naam. Ik speelde centraal naast Arjan de Zeeuw en hoewel we met 2-1 verloren, ging het best goed. De drie volgende duels speelden we ook samen achterin. Portsmouth heeft momenteel veel geblesseerden, maar ik ga ervan uit dat we niet degraderen." Zijn overgang betekende tevens een omscha keling op voetbalgebied. Pasanen doet tegen woordig minder aan opbouwen. 'Alle ballen naar voren', luidt het credo bij Portsmouth. „Ik krijg hier weinig tijd om te denken. Wat dat betreft, mis ik het voetbal van Ajax. Maar aan de andere kant word ik hier wel als voetballer completer van. Bij Portsmouth vindt alles op een lager niveau plaats, maar ik speel wel Pre mier League. Sta tegenover jongens als Anelka, Angel, Fowler en Okocha. Die lopen niet in Nederland rond." NEDERLANDS De sympathieke Fin woont in het centrum van Portsmouth, een stad met 200.000 inwoners aan de zuidkust van Engeland. „De mensen herkennen me al als ik op straat loop. Af en toe vragen ze om een handtekening, maar verder houden ze zich kalm. Ik zit hier nu een maand en ga af en toe met de Nederlandse jongens - doelman Harald Wapenaar en verdediger Arjan de Zeeuw - op stap. Ik spreek hier vaker Nederlands dan bij Ajax!" De verschillen met Ajax zijn, zoals gezegd, groot. „Op het trainingscomplex hebben we bijvoorbeeld een paar kleine kleedkamers, ter wijl we bij Ajax in één grote ruimte zitten. Bij Ajax trainde ik bovendien veel meer met de bal; hier op fysieke arbeid. Ik moet sterker wor den en beter gaan koppen, want hier is iederéén lichamelijk erg sterk. Wedstrijden zijn loodzwaar, net zoals de velden. Één wedstrijd kost zoveel kracht, dat het er op de training vaak wat relaxed aan toe gaat." Blijft over de toekomstvraag. Wil hij na dit sei zoen terugkeren bij Ajax of ziet hij zichzelf in Engeland blijven? „Daarvoor is het nu nog te vroeg. Dit is een mooie kans om te laten zien wat ik kan. Ik zie daarna wel wat er op me afkomt. Op dit moment moet ik wel zeggen dat ik Ajax mis. De club, de mensen. Ik weet gewoon niet wat er straks gaat gebeuren."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 2