'Hamboergeur, frikadel en frieten' Wamberto wordt Nederlander AMSTELVEEN 20 DECEMBER 2003 NUMMER 10 AJAX LIFE zijn, laat ik mijn zoontjes altijd op blote voeten spelen, zodat ze weten hoe ik vroeger leefde. Ze moeten zich wel bewust zijn dat ze het nu erg goed hebben." Vijfmaanden geleden begon Wamberto met al het papierwerk dat aan de naturalisatie gekop peld is. „Binnenkort krijg ik een test met 30 vra gen. Daarvan mag ik er maar twee fout hebben. Als ik slaag, worden mijn kinderen Nederlan der. Mijn vrouw blijft Braziliaanse, dat is han dig voor als we op vakantie naar Brazilië gaan. Ik moet me goed voorbereiden op die test, dus als er supporters zijn die nog wat boeken heb ben over de geschiedenis van Nederland, de cultuur en zo, moeten ze dat maar naar de SVA mailen." Coed Wamberto, laten we dan nu alvast begin nen met een voorproefje. Noem twee bekende Nederlandse schilders. „Ik begrijp je niet. Wat zei je?" Schilders, net zoals Picasso. „Aah. Van Goog en... de andere ben ik verge ten." Er is in Amsterdam een plein naar hem ver noemd en hij heet geen Leidse. „Ah, dat is het Rem bran dtplein. Rembrandt dus." Hoe luidt de naam van het Nederlandse volks lied? „Het volkslied van Brazilië heet 'Inoe', maar ik zou niet weten hoe het hier heet." Hoe heet onze koningin? „Ah deze is niet moeilijk. Oh nee, ik wilde iets anders zeggen, Maxima, die is beter, hahaha." Het begint met een 'B'. „Beatrix!!" Noem drie dingen die je in een snackbar kunt kopen? „Hamboergeur, frikadel en frieten, hahaha. De kinderen eten het wel eens, maar voor mij is het niet lekker." Welke kleuren zitten er in de Nederlandse vlag? „Blauw, rooi en wit. Wat is de begin? Rooi-wit- blauw of blauw...?" Nee, je had het in één keer goed. Aan welke lan den grenst Nederland? „België en Duitsland. Dat is het." Hoeveel inwoners telt Nederland? „Alsjeblieft! De buitenlandse? Of in totaal? Pfff...ik weet het niet. (stilte). Zestien? Zestien miljoen." Coed gegokt Wamberto! De volgende: noem drie Nederlandse kranten. „De Telegraaf, Algemeen Dagblad en Het Parool. Die laatste lees ik soms wel eens. Ik lees van alles een beetje, maar het meeste nieuws volg ik via internet." Wat zijn klompen? „Wat is klompen?" Ja, dat vraag ik aan jou! „Geen idee. Houten schoenen? Oh ja, dat heb ik een keer geprobeerd. Liep iedereen daar op vroeger? In Brazilië lopen we altijd op blote voe ten." Wie is André Hazes? „Dat is een Nederlandse zanger. Ik heb hem nooit zien optreden. Soms hoor ik hem op de radio." Hij heeft altijd een zonnebril op. „Beetje bier ook toch? Hahaha." Heel redelijk Wamberto. Nu even een paarsport- vragen. Hoe vaak stond Nederland in de finale van het WK-voetbal? „Weet ik niet. Ik heb ze niet gezien." Twee keer in 1974 (Duitsland) en 1978 (Argenti nië). Dan wordt de volgende ook lastig. Hoe vaak speelde Ajax de finale van de Europacup 1? „Ik weet alleen dat ze in 1995 tegen AC Milan speelden en wonnen." Ajax stond zes keer in de finale van het Euro pacup i-toernooi, Wamberto! „Oh ja, ik heb er wel eens iets over gehoord, maar die wedstrijd tegen Milan kan ik me her inneren. De wedstrijd tegen Gremio in Japan voor de Intercontinental Cup trouwens ook." Dit is een makkelijke. Welke Brazilianen hebben ooit voor Ajax gespeeld, behalve Maxwell en jij? „Dat is Marcio Santos en Walker natuurlijk ook. In totaal maar vier. De meeste Brazilianen gaan naar PSV." Noem vier spelers van het Nederlands elftal die in 7988 Europees kampioen werden? „Tsjezussü" Ik zal je een hint geven. Sommige spelers zie jij elke dag bij Ajax. (lachend)Ronald Koeman? Ehm...Danny Blind ook? Nee, hè?" Als je met het tweede speelt, zie je ze ook wel eens. „Marco van Basten? En Van 't Schip ook? Nee hè. Wel? Nog eentje. Sonny Silooy?" Denk maar aan het trio van AC Milan. „Oh, natuurlijk Ruud Goelit en Frankie Rijkaard ook." Heel goed. Autosport: Ayrton Senna was de beste autocoureur in Brazilië. Wie is dat in Nederland? Alle Brazilianen zijn toch Fi-fanaten? „Dat klopt, maar toch weet ik het antwoord niet. Jos Verstappen? Ken ik écht niet." Wat is haring? „Weet ik niet." Dat zul je straks in Volendam wel merken. Het is vis. „Rauwe vis, zonder te bakken of koken?" Hoe zeggen we elkaar gedag bij het afscheid? Noem drie mogelijkheden. „'Doei,'dag','tot ziens'en 'tot straks', hahaha." Heel goed. Rio heeft de Copa Cabana. Noem een bekende badplaats in Nederland. „Westwijk." Wat? „Westwijk, ja?" Bijna. 'Wijk'is goed. „(stilte)...Noordwijkl...Meer ken ik erniet.Zand- voort? Wel eens van gehoord." Noem twee politieke partijen in Nederland. „Oh jee (stilte). PS? In Brazilië heb je ook alle maal partijen met letters." Je bedoelt SP. Weet je er nog één? „Nee." PvdA, VVD, CDA, D'66... „Wat veel! Politiek is altijd moeilijk voor een buitenlander." Ken je het liedje 'Heb je even voor mij'? „Ja, dat ken ik wel. Hele mooie muziek, maar ik heb geen idee van wie het is." Frans Bauer. Wel eens van gehoord? „Nee." Al met al haalt Wamberto een kleine vol doende voor de test. Van de 20 vragen heeft hij er - héél soepel gerekend -12 goed beant woord. Een zesje dus! Nu maar hopen dat de sympathieke Braziliaan over een paar maanden ook slaagt voor zijn laatste test. Succes Wamberto! Mocht u nog informatieve boeken voor de Braziliaan hebben, stuur dan een mail naar redactie@svajax.nl. Alvast bedankt! AMSTERDAM - 'Wamberto heeft de Nederlandse nationaliteit aangevraagd', zo stond er eind oktober op diverse teletekstpagina's te lezen. Ajax Life wilde het fijne weten achter dit toch wel opmerkelijke besluit. De Braziliaan toog mee naar Volendam en volgde de speciale Ajax Life-inburgeringscursus. Door Sander Zeldenrijk Ruim vijf jaar geleden, in de zomer van 1998, trok Ajax' toenmalige trainer Morten Olsen Wamberto de Jesus Sousa Campos aan. De kleine, snelle dribbelaar was afkomstig van het Belgische Standard Luik. Van de ploeg van des tijds speelt alleen Jari Litmanen nog bij Ajax. Tussentijds ging de Fin een paar jaar naar Spanje en Engeland en dat maakt van Wam berto de langstzittende Ajacied. Bijna zes jaar draagt hij inmiddels het witte shirt met de rode baan. In die periode vond hij, samen met zijn vrouw en drie kinderen, zijn plekje in de Amstelveense gemeenschap. Wamberto's kinderen spreken beter Nederlands dan Portugees en zijn hét voorbeeld van een succesvolle integratie. „Ik wil vooral Nederlander worden vanwege mijn gezin. Zij willen hier niet meer weg. Thuis spre ken we Portugees met ze, maar als ze samen spelen - of met vriendjes - praten mijn kinde ren gewoon Nederlands. Daar leer ik ook van. Net als Maxwell, want die komt vaak bij ons over de vloer." Wamberto aardt goed in Noord-Holland. „Ik heb hier veel vrienden. Niet alleen bij mij in de straat, maar in héél Amstelveen, ledereen zegt me altijd gedag. In mijn eerste jaar had ik het best moeilijk, gelukkig wonen hier toevallig veel Brazilianen. Ik weet nog dat ik in het begin door het centrum liep en mensen Portugees hoorde praten. Ik heb contact gelegd, we dron ken wat met elkaar en dat was het begin van een aantal goede vriendschappen." Wamberto is een man van de wereld. Op jonge leeftijd werd hij voor 6.000 dollar gekocht door een spelersmakelaar en naar België gestuurd. Daar - in Seraing - begon zijn Europees avon tuur. Met beide handen greep hij zijn kans op een mooie toekomst, waarvan hij inmiddels weet dat die in Nederland ligt. „Ik spreek Nederlands, Frans, Spaans, Portugees en ik volg Engelse les. Ik wil later een voetbalschool in Brazilië beginnen en dan is het belangrijk dat ik Engels spreek. Op dit moment heb ik er al een basisschool laten bouwen. Als ik een voetbal- school opricht, wil ik daar zelf bij betrokken zijn. In mijn geboortestad hebben de kinderen en hun families geen geld, dus probeer ik hen op deze manier te helpen. Als we in San Luis

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 8