20 DECEMBER 2003 NUMMER 10 AiAX Li FE de deuren zelfs voor me open. Liverpool werkte écht heel goed mee, want in eerste instantie wilden ze me niet kwijt. Geld is nooit het belangrijkste voor me geweest, ik heb altijd voor het spel gekozen, ik voetbal omdat ik het leuk vind. Daarom ben ik ook zo lang bij Ajax gebleven. Ik had bij Liverpool nog een éénjarig contract maar uiteindelijk mocht ik transfervrij weg. In principe hadden ze gewoon een bedrag voor me kunnen vragen. Er waren ook andere clubs die interesse hadden en wilden betalen, maar ik wilde gewoon terug naar Ajax. Uitein delijk ben ik dus transfervrij naar Ajax gegaan." „In de loop van de jaren is Ajax mijn club geworden. Hier wordt voetbal gespeeld zoals ik dat graag zie. Toch was het leuk om de andere kant eens te leren kennen. Eerst kwam ik hier als een jonge speler en nu behoor ik tot de ouderen. Ik vind het leuk om met jonge spelers te werken, die écht plezier hebben en door wil len groeien. Daarom tekende ik een tweejarig contract. Eigenlijk was het één plus één. Als een van beide partijen het na vorig seizoen niet meer had zien zitten, bestond de mogelijkheid om uit elkaar te gaan. Na dit seizoen is alles nog open. Misschien ga ik het werk van Sjakie als materiaalman of van Bob als conditietrainer wel combineren. Die oefeningen weet ik alle- maal wel uit m'n hoofd. Nee serieus, ik denk er nog niet aan. Voorlopig wil ik dit seizoen nog 1 gewoon voetballen. Het is alleen jammer dat ik 1 lang geblesseerd ben geweest." Bob springt in: I „De jongens hebben je nodig voor het grote werk, jon gen!" Vervolg van pagina 4 tobde met zijn knie. Hij trainde een dag voor de finale voor het eerst mee. We misten min of meer vijf fitte basisspelers! Ja, dan wordt het spel minder." Bob: „Frank en Ronald werden er in de verlen ging uitgehaald. Die zaten helemaal kapot en konden dus ook geen penalty meer nemen! Ter wijl dat normaal wel de jongens zijn die hun verantwoordelijkheid nemen." VERHUIZING Na de verloren finale maakte heel Ajax zich op ■voor de verhuizing van de Watergraafsmeer naar Amsterdam Zuidoost. 'De Meer' was er niet meer en werd 'Amsterdam ArenA'. Ajax behield een goed elftal maar de spelers die net buiten de basis vielen, waren onervaren. „In de breedte werd het inderdaad iets minder", zegt de middenvelder vanachter zijn warme cap puccino. „We haddén dat jaar ook zoveel bles sures. We hebben dat jaar dacht ik wel 30 spe lers gebruikt. Mario Melchiot was toen 18 jaar en speelde meer wedstrijden dan Danny Blind!" Desondanks waren de verwachtingen bij de supporters erg hoog. Ajax kon nu immers ook financieel meedoen met de grote clubs. „Rijkaard stopte en jongens als Reiziger, Davids, Finidi en Kanu gingen weg. Dit was gewoon weer een nieuwe groep. Of ik ook niet weg had willen gaan? Ik had al bijgetekend voor drie jaar. Eigenlijk is er sinds mijn komst naar Ajax ieder jaar wel interesse geweest. Maar ik voelde me thuis, hoefde niet weg. We boekten spor tieve successen en bezaten een leuke groep. Het was gewoon mooi. Vergeet niet dat we dat seizoen toch nog de halve finale van de Cham pions League haalden." Zo teleurstellend als het seizoen 1996/'97 ver liep, zo succesvol deden de Amsterdammers het een jaar later. Louis van Gaal vertrok naar Barcelona en zijn opvolger Morten Olsen kwam met een tiental nieuwe spelers op de proppen, waaronder Shota Arveladze, Michael Laudrup en 01eTobiasen.„Ja, dat team zag er weer goed uit. Na dat slechte jaar hadden met name de oudere jongens zoiets van 'we moeten het maar even laten zien'. Bovendien was iedereen fit. Ik vond Ole destijds geweldig. Hij was een aanvallend back, zoals Trabelsi nu. Laudrup en Richard Witschge kenden elkaar al vanuit hun Barcelona-tijd en Shota schoot alles raak. Uit eindelijk werd dit weer een ploeg die goed in elkaar stak." In de laatste wedstrijd voor de winterstop raakte Litmanen echter geblesseerd. Gevolg: revalideren met Bobby. Iets dat hij in al die jaren veelvuldig deed. „Soms had ik 'iets' en dan wilde ik voor mijn gevoel even met Bob trainen. Hij gaf gewoon een hele goede training en ik voelde me daar lekker bij. We voelden elkaar goed aan." Bob kan zich nog een hersteltraining herinne- Feest in de kleedkamer na het behalen van het landskampioenschap in 1998. RUMOERIG Nadat Ajax in dat jaar de dubbel veroverde, kwam het rumoerige seizoen iggÖ/'gg. „Frank en Ronald de Boer wilden en gingen uiteindelijk weg, Morten Olsen werd ontslagen en Jan Wouters werd hoofdtrainer. Hij was eerder doorgeschoven dan hij zelf wilde. Toch een rare situatie. In de com petitie hadden we het na de Kerst tegen iedere tegenstander moei lijk, maar uiteindelijk pakten we toch de beker ten koste van Fortuna Sittard." Drie dagen later speelde Litmanen in een wedstrijd, die lange tijd zijn afscheidswedstrijd bij Ajax was. Samen met Blind verdween één van de laatste bepalende spelers van de succesvolle Ajax-periode. „Danny kampte met knieproble men en kon de Amstel Cup-finale niet spelen. Eigenlijk zou ik na die wedstrijd ook het liefst zijn gestopt, maar ik moest een week later nog meedoen tegen NAC. Toen Danny werd gewisseld kreeg ik het moeilijk, omdat het publiek zijn naam maar bleef zingen en ik hem - op het videoscherm - zag in de dug-out. Ik zag dat hij het moeilijk had. We hadden zeven jaar samengespeeld en we waren goed bevriend geraakt. Ja, dat deed me wel wat." ren aan de vooravond van de uitwedstrijd tegen VfL Bochum. „Het had een dag voor de wedstrijd hard geregend en eigenlijk konden we niet op het veld trainen. 'Wat moeten we nu?', zei ik. Toen hebben we aan de terrein knecht gevraagd of hij de stadionmasten aan wilde zetten, zodat we buiten het stadion in dat kleine beetje licht dat we had den, toch konden trainen." Jari: „Ik deed een loopoefening op gravel en liep van de ene naar de andere doellijn. Toen zag Bob me op een gegeven moment niet meer. Het was dat hij alles klokte en daar door wist hij wanneer ik er weer aan kwam." „Op de slotdag van de transferperiode kwam het uiteindelijk rond, écht op het laatste moment, 's Avonds was ik in Amsterdam voor de laatste besprekingen en 's ochtend nam ik de eerste vlucht naar Manchester. Vervolgens ging ik met de taxi naar Anfield Road. Daar lagen alle papieren al klaar. De mensen hielden Litmanen probeert een basis te leggen voor de tweede seizoenshelft. „Ik moet nu fit blijven tot aan de winterstop, dan hebben we twee weken vakantie en dan weer drie weken voorberei ding. Zo kan ik een goed eind aan mijn seizoen geven." Litmanen verdween naar het bui tenland. Anderhalfjaar Barcelona en anderhalf jaar Liverpool prij ken nu achter zijn naam. Litmanen liet uiteindelijk merken dat hij een 'eventuele terugkeer' wel zag zitten. Toen ook Ronald Koeman iets zag in een roodwitte I rentree, stond niets een transfer 3 meer in de weg. Alleen de finan- I ciën moesten nog rondkomen. Bob stoomt Jari klaar voor de UEFA-cupwedstrijd tegen VfL Bochum winter 1997.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 6