'Hier wordt voetbal gespeeld zoals ik dat graag zie' ■Imm j; -- -# I 20 DECEMBER 2003 NUMMER 10 AlAX LIFE Bob ontmoet Jari Litmanen Bob en Jari beleven het allemaal nog een keer. AMSTERDAM - Wie had ooit gedacht dat een Finse voetballer één van de populairste Ajax-spelers uit de geschiedenis zou wordenJari Olavi Litmanen (32) won met Ajax alles wat er maar te winnen viel. De technische middenvelder is bezeten van verzorgd voet bal. Hij werd verliefd op Ajax en trouwde met de club, waarbij Louis van Gaal als één van de belangrijkste getuigen fungeerde. Hij vond nog wel een andere uitdaging maar keerde na drie jaar terug. we geen enkele kans. Dat was een bevestiging dat we internationaal nog moesten groeien. Na PSV-uit ging Rijkaard op de plek van John van den Brom spelen. Daardoor kwam er meer ver dedigende balans in het team. Lullig voor John, want hij speelde gewoon goed." AUTOMATISMEN De climax van een uiterst talentvolle lichting volgde in het seizoen ig94/'95. Ajax pakte de landstitel, waarna de talentvolle voetbalvul kaan ook op de internationale velden ging exploderen. Er werd geen enkel duel meer ver loren, zowel nationaal als Europees. „We had den gewoon 16 goede, vrijwel gelijkwaardige spelers. Als er iemand afviel, werd hij moeite loos vervangen. Ik leerde iedereen steeds beter kennen. Met Ronald de Boer en Finidi heb ik eigenlijk nooit iets afgesproken, maar de bal kwam wel op het juiste moment op de juiste plek. Die automatismen waren heel belang rijk." Het gaat te ver om Litmanen persoonlijk ver antwoordelijk te houden voor het bereiken van de Europa Cup-finale. Maar met zes treffers op weg naar die eindstrijd was zijn invloed niet gering. In die finale zat het hem niet mee. Licht cynisch: „Ja, dat geluk had ik weer. In mijn hele leven heb ik drie keer een'hevige aanval van hooikoorts gehad en uitgerekend een week voor de finale kreeg ik er één. De zondag voor de finale heb ik nog met Bob getraind, maar na een half uur was ik al helemaal kapot. Die maandag vroeg Van Gaal me of ik kon spelen. Door Sander Zeldenrijk Aan het eind van het gesprek, dat op verzoek van Litmanen en gastheer Bobby Haarms wordt gehouden op jeugdcomplex De Toe komst, zegt de Fin met een geheimzinnig lachje: „Jongens bedankt, ik ga nu bij de jeugd kijken. Even bekijken of er wat talent tussen- loopt." De glimlach slaat op het laatst besproken hoofdstuk. 'Wat gaat Litmanen doen na dit sei zoen?' Hoewel hij het zelf niet met zoveel woor den zei en Bobby hem desondanks alvast een baan aanbood, wil de middenvelder 'voorlopig nog even genieten van het actieve voetbal'. Logisch, want Jari Litmanen is met recht een nog actief voetbaldier. Zo eentje die bij voor keur niet over de periode na zijn actieve loop baan wil praten. Dit is al weer zijn 17e seizoen Betaald Voetbal. Op 15-jarige leeftijd debu teerde hij in de Finse competitie, waarna hij zes jaar later besloot de wereld te gaan verkennen. Na een oefenstage bij PSV en Ajax wist hij dat zijn toekomst in Nederland zou liggen. We schrijven het seizoen ig92/'93. „Ik had Ajax een seizoen eerderde UEFA Cup zien winnen en PSV had in 1988 nog de Europacup-i gewonnen. Het Nederlandse voetbal 'paste' gewoon bij me." De toen nog volslagen onbekende Litmanen tekende voor Ajax. Haarms kan zich de stage periode van de Fin nog goed herinneren. „We speelden een duel tegen AGOVV en Jari speelde rechtshalf. Dat verliep niet helemaal zoals we gehoopt hadden. De volgende wedstrijd mocht hij op '10' spelen en toen wisten we meteen dat we hem een contract moesten aanbiéden." Litmanen wist niet wat hij meemaakte op de trainingsvelden bij De Meer. „Zelfs btj het Finse nationale team had ik nimmer op zulk hoog niveau gevoetbald. Dat technische en tactische voetbal was op veel hoger niveau dan in Fin land. Ik weet nog dat ik geblesseerd was toen ik vanuit de Finse competitie overkwam. Stond Bob me die eerste ochtend meteen op te wach ten bij het Holiday Inn. Ajax speelde zijn eerste seizoenswedstrijd, uit tegen Dordrecht, maar ik maakte een week later pas mijn debuut, thuis tegen Go Ahead Eagles. Ik kwam er, geloof ik in voor Bergkamp. Die had er toen al weer twee keer gescoord." De aanvaller was in dat eerste jaar erg belang rijk voor Litmanen. „Bergkamp kon na het sei zoen I99i/'g2 al weg. Hij had de UEFA Cup gewonnen en werd topscorer van het EK in Zweden. Maar hij wilde nog één seizoen bij Ajax spelen. Ik wist dat hij na dat jaar weg zou gaan, dus kon ik nog één seizoen van hem leren. Ik had geen haast. Ajax bouwde een nieuw elftal. Clarence W DRzk-tfrnm-txaatotïsu» Seedorf kwam erbij, Tarik Oulida en Mare Overmars. Edgar Davids ging op de plaats van Bryan Roy spelen en Edwin van der Sar verving Stanley Menzo. Allemaal nieuwe spelers, die tegelijk bij het eerste elftal kwamen en steeds meer naar elkaar toe groeiden." Litmanen kwam in zijn eerste seizoen tot een totaal van 14 duels, waarin hij éénmaal scoorde. „Ik had in Finland al een hele competitie gespeeld, kwam geblesseerd in Amsterdam aan en liep natuurlijk op m'n tenen. Alles was nieuw en ook buiten het voetbal moest ik veel regelen. In november stuurde Van Gaal me dan ook voor twee weken naar Finland. Toen kwam de winterstop en pas daarna kon ik helemaal fris begin nen." Een jaar later werd de definitieve basis gelegd voor zijn grootste Ajax- triomfen. „Frank Rijkaard keerde terug en dat was een enorme impuls voor mij en de anderen. Finidi kwam erbij waardoor Davids linkshalf weTd. Overmars ging linksbui ten spelen en ik op de positie van Bergkamp. Er veranderde veel in korte tijd, maar het klikte meteen." Bob vult hem aan: „Ja, toen is het eigen lijk allemaal begonnen." Niet zo heel gek dus, dat Ajax voor het eerst sinds het seizoen ïgSg/'go weer eens de landstitel greep. „Nee want er waren veel wedstrijden waarin we de tegenstander compleet wegspeelden. Wij weTden echter op onze beurt weer I bij PSV weggetikt en ook 1 uit tegen Parma hadden I 'Natuurlijk kan ik spelen', zei ik, Maar het was een moeilijke afweging." „Om in een finale, en wel tegen AC Milan, goed te spelen, moest iedereen honderd procent zijn. En dat was ik dus niet tijdens die wedstrijd, ter wijl ik ook nog eens in de mandekking stond bij Marcel Desailly. AC Milan had zowel individueel en als ploeg meer ervaring met het spelen van finales. Om in zo'n wedstrijd mijn eigen topni veau te halen, moet ik vrij zijn in m'n hoofd. En dat is dus niet gelukt. We speelden dat jaar veel goede wedstrijden maar in de finale konden we dat niveau niet brengen. Een jaar Later, tegen Juventus, gebeurde hetzelfde. Maar goed, de eindstrijd tegen AC Milan wonnen we gelukkig." In datzelfde seizoen volgde Litmanen in De Meer eens een wedstrijd, staande tussen het publiek. Een actie die tot op de dag nog wordt gewaardeerd door de Amsterdamse fans. „Dat was tijdens Ajax-NAC. De eerste helft zat ik in vak M en de tweede helft stond ik op de F-side. Ik wilde dat eens meemaken en ik vond het erg mooi!-Ik had natuurlijk al eens een wedstrijd vanaf de tribune gezien, maar nu keek ik samen met de harde kern." „Wellicht komt het door dit soort acties, dat het hele stadion begint te gillen als hij warmloopt. En natuurlijk door alle successen. Een teken van kwaliteit. Het is ook nogal wat, wat-ie gepresteerd heeft", zegt Haarms tegen de Fin, die voor het eerst geen antwoord paraat heeft. Na de ECi-winst pakt Ajax ook de Wereldbeker en de Europese Supercup. Litmanen wordt Sportman van het Jaar 1995. Ajax ging door, Jari ging dooT en niemand kon de geoliede voetbal machine stoppen. Behalve blessureleed. „We speelden heel goed, hadden in de competitie anderhalf jaar niet verloren en waren ook in Europees verband 19 duels ongeslagen. Rond de wedstrijden om de Europese Supercup kreeg ik last van mijn lies. Nederland kende een strenge winter. Ik trainde en speelde wel maar niet voor honderd procent. Dan gaat het lang zaam in mijn hoofd vreten. Als ik pijn voel en ik train en speel maar door, dan wordt het op een gegeven moment alleen maar erger en dan moet ik kappen. Daarom namen we toen de beslissing om in Finland te revalideren." Hoewel hij het zelf niet bevestigt, is het wel een feit dat de Fin aan het eind van dit intensieve voetbaljaar één van de meest frisse spelers in de selectie was. Hij schoot Ajax met twee cru ciale treffers tegen Panathinaikos naar de tweede achtereenvolgende CL-finale. Alleen daar in Rome, in die beslissende wedstrijd, stond niet het Ajax dat het gehele seizoen zo gedomineerd had. Litmanen haalde als één van de weinigen zijn niveau. Hij scoorde in de finale en benutte een strafschop in de verloren penal tyserie. „Juventus was toen gewoon beter. Overmars - op dat moment onze beste speler - raakte geblesseerd en kon bijna een jaar niet spelen. In de competitie vingen we dat nog wel op door Peter Hoekstra aan te trekken, maar die was Europees niet speelgerechtigd. Voor een finale moet een ploeg zowel individueel als gezamen lijk top zijn. Behalve Overmars misten we tegen Juventus ook de geschorste Reiziger. De broer tjes De Boer hadden een maand niet getraind vanwege enkelblessures en Patrick Kluivert Lees verder op pagina 6

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 4