Ajax getinte WK-poule Goed jaar voor Escudé Nieuwenburg bijna fit HHIT R 1 Cl Galasek onzeker voor Twente-uit 20 DECEMBER 2003 NUMMER 10 Ajax Life AMSTERDAM - Zondag speelt Ajax zijn laat ste competitiewedstrijd in 2003 tegen FC Twente. Ajax Life belde, een dag na Ajax - FC Utrecht, even met de medische staf om te vragen hoe de geblesseerde spelers er voor staan. De belangrijkste conclusie: Tomas Galasek is een twijfelgeval voor de wedstrijd in Tukkerland. De Tsjech kampte begin deze week nog met een blessure aan zijn linker bovenbeen. In Amsterdam verwacht men dat Tom Soetaers en Wamberto (beiden kampten met een hamstringblessure) beschikbaar zijn voor het slotduel van de eerste competitiehelft. John O'Brien heeft -als het goed is- zijn eerste speelminuten gepakt in het Amstel-Cupduel van Jong Ajax tegen FC Twente. Jelle Van Damme is volle dig fit verklaard van zijn enkelblessure. Hij speelde dan ook al enkele minuten mee in de duels tegen Club Brugge en FC Utrecht. Verder herstelt Hatem Trabelsi voorspoedig van zijn knieblessure. De Tunesiër was afge lopen maandag in Parijs voor een routine controle en hij ligt op schema. Dat betekent dat de rechterverdediger zich in principe halverwege januari bij de groep zal voegen. Steven Pienaar revalideert in het kracht honk en herstelt ook goed. Of hij na de win terstop direct fit is, is op dit moment nog onduidelijk. De Zuid-Afrikaan kampt al geruime tijd met een zenuwblessure aan zijn linker onderbeen. Jong Ajax-doelman Robert Zwinkels (meniscus) kent een lichte terugslag. De goalie kreeg vocht in zijn knie en richt zich nu op een rentree na de winter stop. Hij traint op De Toekomst. Iedere week praat Ajax Life even bij met een Ajacied. Ditmaal met Rafael van der Vaart. Ook de aanvoerder van Ajax kon de uitschake ling in de Champions League niet voorkomen en had daar na afloop flink de pest over in. Rafael, het zag er tegen Club Brugge uit alsof jullie geen moment in je eigen spel zijn geko men. Hoe kon dat gebeuren? „We gingen te gemakkelijk mee in hun spel. Wij hanteerden te veel de lange bal. Daar door zag het er heel onrustig uit van onze kant. Ik weet ook niet hoe dat komt. Soms heb je van die dagen. Het liep gewoon niet. De staat van het veld werkte niet in ons voordeel, maar daar had Club Brugge net zo goed last van." Werd je tijdens de wedstrijd op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen in Milaan? „We wisten wel dat Celta de Vigo voor stond tegen AC Milan. Dat betekende dat we moesten winnen om verder te gaan in de Champions League. Dus moesten we komen. Dat hebben we gedaan, waardoor er gaten vielen. Dat resulteerde in de tweede tegengoal. ledereen was mee naar voren. Ze stonden zomaar voor Lobont en dan ging die bal ook nog heel lullig door zijn benen." En nu? „Dit is dramatisch natuurlijk. Voor de club, voor ons, voot iedereen. We speelden niet goed, maar hebben in ieder geval wel geknokt. Nu richten we ons op de competi tie, dat is het belangrijkste. Deze wedstrijd is niet van invloed op mijn toekomst bij Ajax." AMSTERDAM - Het Nederlands elftal heeft het niet getroffen met de loting voor de kwalifica tiewedstrijden voor het WK 2006, dat in Duits land plaatsvindt. Oranje werd ingedeeld in groep 1 en speelt tegen Tsjechië, Roemenië, Fin land, Macedonië, Armenië en Andorra. Het is één van de zwaarste groepen. Oranje treft dus, net als op de EK-eindronde, opnieuw Tsjechie. Dat betekent een ontmoeting tussen dartele Ajacieden als Rafael van der Vaart en Wesley Sneijder enerzijds en Tomas Galasek en Zdenek GTygera anderzijds. Roemenie is een opponent waar Nederland niet vaak tegen heeft gespeeld. In de aanloop naar EURO 2000 speel den beide landen een oefenduel tegen elkaar in de ArenA. Bogdan Lobont verdedigde des tijds het Roemeense doel. De keeper van Ajax, die zich met zijn land niet wist te plaatsen voor het EK 2004 in Portugal, ziet mogelijkheden. „Direct na de loting had ik via de telefoon con tact met mijn vader. We waren het er over eens dat het weliswaar een lastige poule is, maar dat er voldoende mogelijkheden zijn om bij de eer ste twee te komen. Samen met Finland, Oranje en Tsjechië gaan we uitmaken wie er naar het WK gaat. Het is leuk dat ik onderweg teamge noten als Petri Pasanen, Rafael van der Vaart, Tomas Galasek en Wesley Sneijder, tegenkom. Maar op het veld geldt vriendschap niet. Dan zijn we concurrenten van elkaar. Het EK hebben we verspeeld door een pietluttig gegeven straf schop tegen Noorwegen (vermeend hands Chivu, red.) en een tegengoal in blessuretijd bij Denemarken. Zoiets mag ons niet nog eens overkomen." De 25-jarige Lobont is dit jaar uitgegroeid tot de vaste keuze van trainer Ronald Koeman: „Het laatste jaar is bijzonder belangrijk voor me geweest. Eindelijk bleef ik blessurevrij. Ik ben nu een betere doelman dan vorig jaar. Voor een keeper is het wellicht nog belangrijker dan voor een speler om zoveel mogelijk duels ach ter elkaar in actie te komen. Alleen door veel te spelen, kun je wedstrijdritme opbouwen. Daar gaat het om. Een keeper moet veel spelen om te kunnen groéien. Na iedere wedstrijd voel ik dat ik beter word. In alles." AMSTERDAM - In juli werd Julien Escudé de eerste Fransman in Amsterdamse dienst ooit. Een half jaar later staat de verdediger nog steeds onvoorwaardelijk achter die opzienba rende keuze. „Ik ben bij Ajax een completere voetballer geworden." De 24-jarige Fransman verklaarde zijn keuze voor Ajax destijds door te stellen dat de club altijd alles wil winnen. Net als hijzelf. De uitschakeling in de Cham pions League door Club Brugge kwam dan ook hard aan: „Daar baal ik nog steeds flink van. Ik had er niet op gerekend dat ons Euro pese avontuur al voor de winterstop voorbij zou zijn. Vorig seizoen haalde Ajax de kwartfi nale en dat had ik nu weer gehoopt. Ook voor de talentvolle spelersgroep is het een tegen valler, net als voor de club in zijn geheel en het Nederlandse voetbal. Het moeilijk bespeel bare veld is één van de redenen van de neder laag in Brugge. Net als de fysieke kracht van de tegenstander en het fanatieke Brugse publiek. Maar we hebben denk ik vooral verlo ren vanwege de onervarenheid in de spelers groep." Ondanks de taalbarrière, Escudé volgt samen met Nicolae Mitea en Zdenek Grygera een intensief lesprogramma Nederlands, is de aanpassing vlot verlopen. Met Hatem Trabelsi en Wesley Sonck kan hij in zijn moederstaai communiceren. Tijdens de trainingen en wed strijden beschikt hij over voldoende voetbaltaal om medespelers te verstaan en te corrigeren. „Toen ik hier zes maanden geleden arriveerde, had ik bepaalde verwachtingen van de club. Die zijn allemaal uitgekomen. Ik ben onder de indruk van de kwaliteit van de spelersgroep, gezien de heel jonge leeftijd van de meeste voetballers. Ik heb er geen spijt van deze stap te hebben gemaakt. Ajax is een grote club die voor de prijzen gaat, dat is nieuw voor me. Ik leer veel, van zowel de spelers als de trainer. Ik denk dat ik op diverse niveaus vooruitgang heb geboekt. Mijn handelingssnelheid, rechtervoet, techniek en positiespel zijn verbeterd." Julien Escudé woont in het centrum van Amsterdam en is sinds kort weer herenigd met zijn vriendin. In maart verwacht het koppel hun eerste kind. Het wordt een jongen. „Naast per soonlijk geluk, hoop ik volgend jaar op de landstitel. We moeten alles op het kampioen schap gooien. Ik denk dat we over voldoende kwaliteiten beschikken om kampioen van Nederland te worden. Met wie ik samen in het centrum van de verdediging speel, maakt me daarbij niet uit. Johnny Heitinga is snel en speelt op basis van techniek. Yakubu is fysiek juist weer heel sterk en dat geldt ook voor Pasanen. Ik kan met iedereen uit de voeten. De samenwerking met Heitinga verloopt goed, maar het maakt niet uit wie er staat, ledereen weet wat er moet gebeuren. In de ploeg zitten bepaalde automatismen.de spel opvatting blijft hetzelfde." Escudé zal er komende zomer, tijdens het EK in Portugal, niet bij zijn. Hij heeft nog geen telefoontje van de Franse bondscoach mogen ontvangen. Journalisten bellen hem wel regelmatig om te informeren naar zijn vorderingen: „Ajax is in Frankrijk een grote club. Als ik het hier goed blijf doen, kom ik misschien na het EK in aan merking voor de nationale ploeg. Van spelers als Desailly en Lizarazu wordt verwacht dat ze afzwaaien. Er komt dus ruimte voor jonge, talentvolle spelers. Dus wie weet. Maar eerst moet Ajax kampioen van Nederland worden." John Nieuwenburg wordt in Zeist behandeld aan zijn geblesseerde knie. ZEIST - John Nieuwenburg, wie is dat ook alweer? Was dat niet... Niets in de voetballerij is vergankelijker dan roem. John Nieuwenburg kan het weten. Bijna vijfjaar geleden tekende hij als veelbelovend talent een contract bij Ajax. Sindsdien wordt hij achtervolgd door blessureleed. Eerst ging zijn linkerknie kapot, daarna begaf zijn rechterknie het. Ruim ander half jaar geleden was dat. Uitgerekend in de competitiewedstrijd van Sparta, waar hij op dat moment op huurbasis acteerde, tegen Ajax. Oplettende toeschouwers hebben Nieu wenburg vrij recent, in september, op de trai ningsvelden in Amsterdam gezien. Na een zware revalidatie in Zeist te hebben doorstaan, trainde hij ongeveer vijf weken met Jong Ajax mee. Juist op het moment dat hij weer wed strijden leek te gaan spelen, moest hij wederom onder het mes. Zijn lichaam had teveel littekenweefsel aangemaakt, waardoor hij zijn knie niet pijnvrij kon strekken. Opnieuw werd hij veroordeeld tot 'Camp Zeist', maar het einde van zijn lijdensweg is eindelijk in zicht. „Twee weken geleden werd ik gebeld door Marco van Basten. Hij informeerde hoe het met me ging en vertelde me, dat ik moest bellen zodra ik weer helemaal fit was. Welnu, dat moment is bijna gekomen. In december heb ik de laatste fase van mijn hersteltraining goed doorstaan. Voluit sprinten en springen. Ik hoop er na de winterstop, als Jong Ajax met de voor bereiding op komend seizoen begint, weer bij te zijn. Ik heb er enorm veel zin in. Mijn humeur is opgeklaard en ik voel me sterker en fitter dan ooit. Na mijn rentree in september bleef ik last van pijntjes houden. Ik kon mijn rechterknie niet helemaal strekken. Nu heb ik echt nergens last meer van. Johnny Nieuwenburg gaat weer voetballen!" De verdedigende middenvelder heeft een halfjaar de tijd om te bewijzen dat hij volledig hersteld is. Komende zomer loopt zijn contract bij Ajax af en de club heeft al in een eer der stadium aangegeven dat hij op zoek kan naar een andere vereniging.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 2