'We hebben helemaal niets meer man' Ajax Life nummer 10 20 december 2003 ja GELUIDSMIX Balen in Brugge Fraaie choreografie aan de zijde van de fanatieke Brugse aanhang. BRUGGE - Niet alleen Ajax had z'n zaakjes slecht geregeld tegen Club Brugge, ook de Belgische politie maakte er qua infrastructuur een potje van. Voor de 1.400 meegereisde Ajax-supporters was het duel in België er één om snel te vergeten. Door Sander Zeldenrijk Foto's Carla Smit Amsterdam, Deiie Alpihof, dinsdagmiddag twee uur. De drie luxueuze witte touringcars die klaar staan, contrasteren flink met de helder blauwe hemel. Vijf uur voor de aftrap is ieder een licht nerveus voor de ophanden zijnde en op voorhand al beladen wedstrijd tegen Club Brugge. Gezelligheid voert desondanks de boventoon. Bovendien is het in de bus lekker warm, zeker vergeleken met de schrijnende kou buiten. Een voorproefje voor vanavond, want de weersomstandigheden in Brugge naderen het Poolklimaat. De plaats waar moet worden opgestapt, doet terugdenken aan de goede oude tijd. Het Stadion 'Delle Alpi' in Turijn is immers de plek waar Ajax in 1992 de basis legde voor de UEFA Cup-winst middels een 2-2 gelijkspel tegen AC Torino. Of een gelijk spel vanavond voldoende is voor een nawinters vervolg van het Champions League-avontuur, is mede afhankelijk van de uitslag bij AC Milan- Celta de Vigo. De verwachting is dat de suppor- tersrit, overigens aantrekkelijk geprijsd voor 25,- zo'n kleine vier uur in beslag zal nemen. Breda is het eerste reisdoel, want daar wachten nog eens twee bussen op ons gezelschap. In totaal zullen er ruim 20 touringcars naar België trekken, helemaal conform het advies van de autoriteiten vanwege de uit de hand gelopen thuiswedstrijd in Amsterdam. Aad uit Halfweg is een trouwe supporter van Ajax. Hij reist zijn club al jaren achterna. Ook vandaag. Zijn vrien den stappen elders in het land op, in Brugge moet later deze dag de gebroederlijke hereni ging plaatsvinden. Onderweg houdt men via de mobiele telefoon veelvuldig contact met elkaar, ledereen wil weten hoe de situatie in Brugge is. Aad heeft veel ervaring met busrei zen. „Ik kan me nog een wedstrijd tegen Juven- tus herinneren. Toen stonden we vlakbij het stadion in de file. Dat schoot helemaal niet op. Op een gegeven moment reden we tussen de Italiaanse supporters en hoorden allemaal sire nes. Wat bleek nou? De spelersbus van Juven- tus reed - onder politiebegeleiding - dwars door de menigte heen. Toen ze ons passeerden, zijn we er snel achteraan gegaan en konden we zo gemakkelijk doorrijden. Prachtig." Als de bussen volgens schema in Breda arriveren, stapt ook Maurice Peeters van de Belgische afdeling van de SVA aan boord. Hij toont met gepaste trots een Belgisch krantenartikel, waarin verslag wordt gedaan van zijn opmer kelijke liefde voor Ajax. Hij woont in België, maar stapt desondanks op in Nederland. „Getooid in een Ajax-bodywarmer, muts en enkele roodwitte shawls. Je denkt toch niet dat ik met die kleren door Brugge was gaan lopen?" AGENTEN Na een onderbreking van 20 minuten vervolgt Applaus en gezang voor de Ajacieden tijdens de inspectie van het erbarmelijke speelveld. het Ajax-gezelschap de reis. Bij Antwerpen is een grote file de eerste tegenslag. Om de tijd te doden worden er nog maar wat drankjes besteld. Een enkeling steekt 'ter ontspanning' een joint op en het toilet maakt - na al dat ver orberde goudgele vocht - ook aardig wat overu ren. De aanwezige vrouwen willen graag bij een benzinepomp naar de WC, maar de Belgi sche politie verbiedt de fans om ook maar op één van de locaties te stoppen. Dit tot ergernis van de vrouwelijke Ajax-fans. Nadat de bussen Ant werpen eindelijk gepas seerd zijn en Gent in zicht is gekomen,komen de eerste telefoontjes van supporters die al bij het Jan BTeydel Stadion staan. Sommige jon gens zijn teruggestuurd omdat ze geen kaartje hebben en enkele ande ren wachten nog op hun toegangsbewijs, die ie mand anders voor hen meebrengt, ledereen is nu op de hoogte over het grote aantal agen ten dat in de stad op de been is. Tijdens de rustige bus reis zorgt één van de Ajax-fans voor wat hilari teit. De persoon in kwestie opent namelijk een mixdrankje met een aansteker, waarbij het dopje hard via het dak weer op zijn voorhoofd terugkaatst. Gevolg: een snelgroeiende bult en veel lachende medepassagiers. „Ik ben tenmin ste wel de eerste in de bus met een wond", pocht hij vergeefs. Op 50 kilometer van Brugge - het is al donker en de buitentemperatuuTme- ter geeft -4 graden Celcius aan - passeren de eerste auto's met Belgische fans. Ze toeteren luidruchtig, maar behalve de vele middelvin gers en sjaaltjes die uit het raam wapperen, is er weinig origineels te zien bij de Zuiderburen. Eén passagier steekt zijn arm uit het raam en toont ons een fles Ajax-wasmiddel. Ludieker wordt het niet meer. Het enige dat wel toe neemt,is de drukte op de snelweg. Met alle ver tragingen van dien. De absolute (anti-) climax volgt als de Amsterdamse delegatie het stadion van Club Brugge op twee kilometer nadert. Ter wijl de Belgische politie ongeïnteresseerd een kaartje legt in hun commandowagens, staan de Ajax-bussen in de file tussen alle Brugge- fans. Hoezo veilig? Even later wordt het nog erger. In de laatste straat richting het parkeer terrein voor de bezoekende supporters rijden de bussen door een smalle weg, aan beide kan ten grenzend aan bos. Ook hier is geen enkele politiewagen te zien, om van een escorte naar het stadion maar niet te spreken. Wel allemaal drukgebarende fanatieke Club Brugge-'fans', die weinig goeds in de zin hebben. IRRITATIE Door het lakse optreden van de politie en de veel te nauwe toegangswegen naar het sta dion, ontstaat er irritatie in de bus. Een enke ling pleit ervoor om eerder uit te stappen. Als de bus een Chinees restaurant passeert, vraagt iemand "haal jij even wat Chinees Opa!". Geen wonderlijke gedachte. Het hele gezelschap zit immers al vijf uur in de bus, teTwijl hetzelfde asfalttraject ook in ruim drie uur gereden had kunnen worden. Uiteindelijk blijft iedereen netjes zitten. Op het parkeerterrein is het inmiddels een drukte van jewelste met Ajax-bussen en Nederlandse personenauto's. Bekende stewards worden begroet en daarna maakt iedereen zich uit de voeten om nog snel even de omwisselbiljetten om te ruilen voor échte toegangskaarten. Het optreden van de Amsterdamse zanger Barry van Vliet is dan al gemist en het Ajax-vak staat redelijk vol. Daar komt nog eens bij dat veel fans nog maar wei nig gegeten hebben en de hotdogs ongeveer dezelfde temperatuur hebben als een sneeuw laag op de Himalaya. Eenmaal in het vak volgt wederom een teleurstelling. „Ik betaal ver domme 43,- voor een kaartje en wat krijg ik? Een stoeltje zonder rugleuning, waarvan de zit- bodem bevroren is. Moet ik hem soms eerst schoonmaken en dan met een natte reet naar de wedstrijd kijken?", moppert één van de Aja cieden terecht. Het gevolg is dat bijna iedereen het gehele duel staand volgt. Het wedstrijdver loop maakt de Ajax-fans niet bepaald vrolijker en iedereen wil na het laatste fluitsignaal zo snel mogelijk naar de bussen. Gelukkig is de Belgische politie ook zo verstandig om de sup porters niet lang in het stadion vast te houden. Onder een overvloed aan Belgische ME-ers wor den de teleurgestelde fans begeleidt naar het parkeerterrein. Rond de klok van half twaalf loodsen vele Belgi sche motoragenten de roodwitte Ajax-escorte via enkele donkere bosweggetjes richting snel weg. Terwijl de felblauwe zwaailichten het donkere en mistige Bmgge enigszins 'opfleu ren', zwaait de plaatselijke Brugse aanhang de Ook op P2, het parkeerterrein naast de ArenA, vertrokken enkele bussen richting Brugge. Amsterdamse delegatie uit. De harde kern is in geen velden of wegen te bekennen. Onderweg volgt weer een deja vu van middelvingers, obscene gebaren en veel, héél veel, autogetoe ter. In de bus zijn de reacties verschillend. De zin "het is terecht dat we zijn uitgeschakeld", valt niet goed bij iemand twee rijen naar ach teren."Ik denk dat ik doodga, zo ellendig voel ik me. We hebben gewoon helemaal niets meer man!". Om de beste fan wat op te beuren, wordt hem een zak chips aangeboden. „Het vergoedt niets, maar toch bedankt." Opmerkelijk genoeg praat men na de eerste vijf minuten nagenoeg helemaal niet meer over de wedstrijd, ledereen drukt zijn hoofd tegen het busraam en voor de (weinige) slechte slapers wordt er een videootje gestart. Rond de klok van één uur, als de film afgelopen is, vormt de suizende wind, het keiharde gesnurk van één van de passagiers en het ritmische gebeuk van de Belgische snelweg een aparte geluidsmix. In tegenstelling tot de heenreis hebben de bus sen nu maar net 3,5 uur nodig om weer het Delle Alpihof in de Watergraafsmeer te berei ken. Daar stroomt de bus rap leeg en zoekt iedereen zo snel mogelijk zijn of haar weg naar het eigen bed. Zondag wacht FC Utrecht.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 17