EJ22J3 -%V mumno (xhóa s WWW, ocfcda Ajax Life nummer 10 20 december 2003 If tgfif AiM SO ga vooralsnog door als clubtrainer. Er zit nog veel rek in de huidige spelersgroep bij Ajax. Pak de elftalfoto van twee seizoenen geleden er maar eens bij; dan zie je vele nieuwe gezich ten. Het is helemaal niet erg om hier nog een langere tijd te zijn. Als speler kreeg ik op een gegeven moment het gevoel 'het is genoeg'. Als trainer zal ik dat hier ooit ook wel krijgen en als ik dat merk, is het mooi geweest. Maar het is nog niet zover. Overigens zie ik mezelf niet zes jaar lang trainer zijn bij Ajax. Vier of vijfjaar is voor een trainer lang genoeg om bij één club te werken; uitzonderingen daargela ten. De spelersgroep is gebaat bij af en toe een nieuw gezicht voor de groep. Dat werkt verfris send." Wat is het leukste moment dat u in twee jaar tijd bij Ajax hebt meegemaakt? „De vreugde na het 1-1 gelijkspel bij AS Roma. Daarmee gingen we afgelopen seizoen over naar de kwartfinale van de Champions League. Zowel voor mij persoonlijk - als voor de club - was het een fantastisch moment. Ons lukte wél, nota bene met veel spelers uit de eigen jeugd, wat andere clubs niet hebben bereikt." En wat het vervelendst? „Dat zijn twee momenten. Allereerst natuur lijk die nederlaag in Brugge. Dat was een forse teleurstelling voor iedereen. Daarnaast de uit schakeling in de kwartfinale tegen AC Milan. Terwijl we in Milaan zó goed speelden, ging het in de laatste minuut alsnog fout. We ver dienden het om dooT te gaan. Nog steeds vraag ik me af wat er zou zijn gebeurd, als het wél goed was afgelopen. Wie weet hadden we de Champions League dan wel gewonnen. In de halve finale zou Internazionale, waar we eerder al twee maal van hadden verloren, de tegenstander zijn geweest. Maar inmiddels was de groep enorm gegroeid en zat boordevol vertrouwen. Alles was mogelijk geweest. Het doet nog pijn als ik er aan denk, hoe kapot iedereen van die nederlaag was." Hoe zwaar zijn de laatste minuten voor een trainer die op de bank zit en niets meer kan doen? Bijvoorbeeld destijds in Milaan? „Als trainer kijk ik wat vaker op de klok dan toen ik zélf in het veld stond. Een speler is met de wedstrijd en zijn tegenstander bezig, al is ook in het veld de spanning voelbaar. De laat ste vijf minuten in Milaan hoopte ik dat het snel over zou zijn. Ik bleef angstig dat er een lange bal richting ons strafschopgebied zou gaan, al had ik het gevoel dat het eigenlijk niet meer fout kon gaan. AC Milan had zich overge geven en wij hadden constant balbezit. En toen ging het tóch nog mis." In het bijzijn van Louis van Caal signeert Ronald Koeman zijn nieuwe verbintenis bij Ajax. Bondscoach Dick Advocaat trok onlangs het boetekleed aan. Hij zei dat hij op het WK in 1994 te lang doorgegaan was met dezelfde groep spelers. Begrijpt u dat? „Het WK in 1994 was mijn laatste grote toer nooi. Ik weet niet op welke spelers hij doelde^ Op Rijkaard, Wouters of op mij? Ik weet nog dat hij Frank Rijkaard destijds een wedstrijd op de bank heeft gezet. Een trainer moet spe lers beoordelen op wat ze brengen. Ik begrijp overigens niet dat hij achteraf zegt 'ik had het toen anders moeten doen'. Een trainer moet gewoon de beste spelers opstellen, ongeacht leeftijd of andere factoren." Zou u zelf bondscoach willen zijn? Het is een mooie 'job', maar nog niet op dit moment. Voorlopig vind ik het nog leuker om clubtrainer te zijn, omdat ik dagelijks met een talentvolle groep bezig ben. Bondscoach zijn is niet eenvoudig; iedere keer moet er een goed resultaat worden neergezet. Daarna verdwij nen de spelers weer naar hun clubtrainer. Al blijft het natuurlijk een geweldige uitdaging om met het nationale team op een groot toer nooi te spelen." wel merkt dat 'ie niet aan de bak komt. Daar praat ik met hem over, maaT de reactie moet van de speler zelf komen. Hij moet terugvech ten." Waarom heeft IbTahimovic het wel gered en Mido niet? „Zlatan had wel eens z'n nukkige momenten, maar viel nooit buiten het team of buiten de discipline die ik als trainer als voorwaarde stel. Mido wel. Die lapte dingen aan zijn laars. Daar ontstond, ook binnen de spelersgroep, steeds meer onvrede door. We hebben veel met Mido gepraat, hem zelfs vergeven. Maar het houdt een keer op. Het kan niet zo zijn, dat een speler in de selectie maar doet waar 'ie zin in heeft. Op een gegeven moment leek het naar buiten toe op een probleem tussen Mido en Koeman. Maar dat was niet zo, het ging tussen Mido en Ajax en dan is er maar één oplossing: wegwe zen. Daar heb ik nog geen seconde spijt van gehad." Waar kwam Nicolae Mitea ineens vandaan? „Via onze contacten in Roemenië werd hij ons op een presenteerblaadje aangereikt. Mitea heeft de seizoensvoorbereiding meegemaakt. Aanvankelijk dachten we een spits van 18 jaar gehaald te hebben, maar later hebben we hem linksbuiten gezet, omdat we op de training zagen dat hij bepaalde kwaliteiten voor die positie had. We hebben geluk gehad dat hij zich zo snel heeft aangepast. Mitea is dit sei zoen een positieve verrassing, net zoals Johnny Heitinga. Van hem wisten we intern al dat hij een talentvolle verdediger was. Maar ik had niet verwacht dat hij zó snel al op dit niveau en op deze positie uit de voeten zou kunnen. Ik vroeg me een tijdje geleden nog af of hij zich verdedigend staande zou kunnen houden. Maar als ik kijk naar die paar duels die hij nu heeft gespeeld, dan denk ik dat hij dat kan. Af en toe maakt hij nog een slippertje, maar dat heeft vooral met zijn jeugdige leef tijd te maken. Dit soort type spelers zal dat - in vergelijking met pure verdedigers - altijd blij ven houden." Heitinga wordt, net als De Jong, in verband gebracht met Oranje. Is dat niet te vroeg? „Nee. Op dit moment denk ik dat Heitinga en De Jong voetballers zijn die mee zouden moe ten naar het EK. Bij een groot eindtoernooi heeft de bondscoach te maken met een vaste groep van 18,19 spelers. Voor de laatste twee of drie plaatsen in de selectie komen vervolgens diverse voetballers in aanmerking. Om een goede keuze te bepalen, dient hij zich af te vra gen wie er goed in de groep liggen en wiens aanwezigheid de sfeer ten goede kan komen. In 1988 zaten Wilbert Suvrijn en Wim Koever mans in de selectie. Die hadden er alles aan gedaan om bij de groep te komen, hoewel ze vooraf al wisten, dat ze nauwelijks speeltijd zouden krijgen. Maar ze hadden een prima instelling en dergelijke spelers hebben een positieve invloed op het groepsgevoel. Meer, dan als er drie bij lopen die een chagrijnige kop hebben, omdat ze nauwelijks speelminu-, ten krijgen. De bondscoach moet 22 spelers meenemen, die er alles aan doen om de juiste sfeer te creëren zodat het EK zonder proble men kan worden afgewerkt. Ze moeten voor anderen door het vuur willen gaan en accep teren dat ze niet altijd zullen spelen." Waarschijnlijk stapt Advocaat komende zomer op. Was het écht geen optie voor OTanje te kiezen? „Komende zomer kwam te vroeg voor me. Maar voor de toekomst zeg ik 'waarom niet'. Ik Een zichtbaar teleurgestelde Ronald Koeman bedankt de fans na de uitschakeling in Milaan.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 11