'Er zit veeI rek in de huidige spelersgroep9 Ronald Koeman 20 DECEMBER 2003 NUMMER 10 AlAX LiFE AMSTERDAM - Het is alweer twee jaar geleden dat Ronald Koeman het trainersstokje overnam van Co Adriaanse. Een landstitel, een kwartfinaleplek in de Champions League alsmede een ongelukkige uitschakeling tegen Club Brugge later, tekent Ajax Life de tussenbalans op. In een openhartig gesprek neemt de 40-jarige toptrainer, die vlak voor de winterstop zijn contract met twee jaar verlengde, geen blad voor de mond: „Vorig jaar hadden we de Champions League kunnen winnen en nu liggen we er helaas vroeg uit." Door Jan Hermen de Bruijn en Arnout VeTzijl We zijn halverwege het seizoen 2003/2004. Bent u tot nu toe tevreden? „Afgezien van de uitschakeling in Brugge natuurlijk wel. Afgelopen zomer hebben we met Andy van der Meyde, Cristian Chivu en Mido drie goede spelers zien vertrekken. Vooral de invulling van het overnemen van de positie van Chivu was heel moeilijk, zowel bin nen als buiten het veld. De nederlaag in Brugge is mede bepalend voor het gevoel dat ik bij dit seizoen heb. De stimulans die uit zou gaan van een vervolg in de Champions League of de UEFA Cup, missen we. Dat is een domper. Maar verder heb ik dus een positief gevoel. We staan al tien punten voor op de nummer drie, Feyenoord. Dat moet, normaal gesproken, vol doende zijn om hen voor te blijven, omdat ik Feyenoord niet in staat acht die achterstand goed te maken. We willen graag kampioen worden." Bent u tevreden oveT het functioneren van Julien Escudé? „Ja, hij voldoet aan mijn verwachtingen. Ik wist vooraf dat hij wel een tijdje nodig zou hebben om z'n 'plekkie' te vinden. Niet wat betreft zijn voetbalkwaliteiten overigens, want hij is een goede voetballer die veel pro blemen op techniek oplost. Maar de taal en de positie in het veld zijn natuurlijk lastiger voor hem. Hij wordt vaak vergeleken met Chivu. Niet helemaal onlogisch, want beiden hebben wel iets nonchalants in hun spel. Maar bij de beoordeling van Escudé wordt nogal eens ver geten dat öök Chivu wel eens een foutje maakte of afwezig was. Het verschil tussen de twee is dat Chivu iets meer de indruk wekte het ook op 80 procent af te kunnen. Dat idee geeft Escudé me minder, wellicht ook omdat hij iets minder snel is dan bijvoorbeeld Hei- tinga, wanneer het aankomt op het oplossen van problemén." Wie heeft de rol van Chivu buiten het veld overgenomen? „Dat hebben ze eigenlijk met elkaar gedaan. Als Bogdan Lobont iets zegt, kijkt iedereen en wordt er geluisterd. Hij heeft een beetje het karakter dat Chivu ook had. Ook de rol van Jari Litmanen is groter geworden dan vorig sei zoen. Tomas Galasek zegt niet veel, maar als 'ie z'n mond opendoet, luistert iedereen. Dat komt doordat hij in alles een voorbeeld is. Galasek geeft altijd 100 pmcent en verzaakt nooit. Rafael van der Vaart maakt - net als alle jeugdspelers - een volwassen indruk. Rafael is een pijler binnen dit Ajax. Het aanvoerder schap is goed voor zijn ontwikkeling." Is Ajax momenteel verder dan PSV? „Wat is verder? Als ik beide elftallen met elkaar vergelijk, dan vind ik dat wij een attractiever elftal hebben. Maar misschien komt dat wel doordat ik Ajacied ben. Wij hebben een aantal jonge spelers met uitstraling en beschikken over meer kwaliteit dan PSV. De onderlinge duels moeten maar uitwijzen wie er verder is. Vorig seizoen waren we daarin ongelukkig, doordat de twee ontmoetingen met PSV steeds gepland stonden na een zwaar duel in de Champions League. Nu zullen we moeten bewijzen, dat we verder zijn dan PSV. Dat kan, ook al omdat we door onze grote selectie beter in staat zouden moeten zijn om problemen op te vangen." Op basis waarvan is de huidige selectie samengesteld? „Primair om op nationaal niveau succesvol te zijn. Deelnemen aan de Champions League is zö belangrijk, dat we het liefst ieder jaar kam pioen willen worden. En lukt dat niet, dan maar tweede. Deze selectie moet die doelstel ling aankunnen. In Nederland dan, want als we in de Champions League zes basisspelers missen, beschikken wij niet over het vermogen om van een club als AC Milan te winnen. Het is onbetaalbaar om 23 spelers van internatio naal niveau te hebben. Ajax staat er om bekend met jonge spelers te willen werken. Die krijgen hier een kans en daardoor worden ze steeds beter. Soms betrap ik mezelf erop dat ik wel eens teveel van ze eis." De ontwikkeling van de meeste spelers gaat razendsnel. Kan iedereen meekomen? „Bij Ajax speelt iedereen een niveau hoger dan bijvoorbeeld bij Vitesse, Roda JC of AZ. Het is dus niet gezegd, dat een voetballer, die bij zijn club goed presteert, datzelfde ook bij Ajax kan brengen. Iedere nieuwe aankoop heeft hier aanpassingsproblemen Dii Ajax krijgt iemand - normaal gesproke 1 een jaar de tijd om aan de druk, die nerg^rii. zo groot is als hier, te wennen. Maar het tweede jaar moet een nieuwe speler er staan. Victor Sikora bijvoor beeld, iemand die ik zelf heb gehaald, brengt, om wat voor reden dan ook, nog niet wat er van hem verwacht wordt." Verbaast u zich eigenlijk nog steeds oveT de kwaliteiten van Maxwell? „Door de langdurige blessure van John O'Brien hebben we voor de linksbackpositie moeten kiezen tussen Maxwell en Jelle Van Damme. In aanvallend opzicht heeft Maxwell meer kwali teiten. Als linkshalf kon hij al fantastisch uit de voeten, maar nu is hij ook in verdedigend opzicht enorm gegroeid. Aanvankelijk dacht ik nog dat hij niet overeind zou blijven, wanneer hij met een goede rechtsbuiten geconfron teerd zou worden. Maar nu ben ik al zo ver, dat ik niet eens meer kijk wie er bij de tegenpartij rechtsbuiten staat. Hij kan iedereen aan. Het is terecht dat Maxwell voor het Olympisch elftal van Brazilië is geselecteerd. Die uitverkiezing heeft hij zelf afgedwongen, door op hoog niveau prachtige wedstrijden te spelen. Met Maxwell en HatemTrabelsi als vleugelverdedi gers krijgt het elftal veel aanvallende impul sen. Zonder hén zouden we twee goede troe ven missen." VeTwacht u dat Trabelsi bij Ajax blijft? „De ontwikkelingen op de internationale markt zijn moeilijk in te schatten, omdat de financiële mogelijkheden van clubs beperkt zijn. Van der Vaart bijvoorbeeld, zal een aar dige duit moeten kosten. Desondanks gaan we ons na de winterstop voorbereiden op het eventuele vertrek van spelers. Dat kost veel tijd. Julien Escudé kwam vorig jaar bijvoor beeld pas in februari, maart in beeld als moge lijke opvolger van Chivu. Maar mocht Trabelsi ons verlaten, dan denk ik dat we bij Ajax zijn opvolging al hebben ingevuld. Op het moment dat Chivu voor AS Roma koos, ontstond bij ons de gedachte twee verdedigers aan te trekken, ook al omdat de mogelijkheid van een op han den zijnde transfer van Trabelsi een rol speelde. We hebben niet gewacht en Zdenek Grygera aangetrokken. Dat Trabelsi bleef, was natuurlijk fantastisch. Een alternatief voor zijn positie is dus - ook met Nigel de Jong - nu al voorhanden. Dat komt momenteel helemaal van pas, omdat Trabelsi al weken niet inzet baar is. Grygera is een heel ander type verdedi ger. Aanvallende impulsen zijn de kracht van Trabelsi; Grygera heeft dat minder. Vaak is ver dedigen in Nederland een vies woord, leder een moet hier technisch kunnen voetballen en aanvallen. Maar ik zie een kentering. Lang zaamaan keren we terug naar de tijd dat ook ónze ploegen weer mogen verdedigen. Ajax is in defensief opzicht sterker geworden door de komst van Grygera." Een tijdje geleden huldigde u de opvatting dat Wesley Sneijder en Van der Vaart niet in één elftal zouden kunnen spelen. Daar bent u van teruggekomen. Waarom? „Sneijder heeft het heel goed gedaan tegen Schotland. Maar zonder afbreuk te doen aan die prestatie, de tegenstand was natuurlijk minimaal. Hij kreeg veel ruimte en speelde in een elftal dat draaide. Oranje was daarvoor met de grond gelijk gemaakt en had heel veel 'gif'in zich. Dan ontstaan dit soort scores.Toen ik vertelde hem niet samen met Van der Vaart op één middenveld te laten spelen, liep het bij ons stroef. Uit tegen RBC kwam de combinatie Sneijder/Van der Vaart bijvoorbeeld niet uit de verf. Tomas Galasek was er die wedstrijd niet bij en dat scheelt in verdedigend opzicht enorm. Nu is de situatie anders, al heb ik nog steeds m'n twijfels. De media spelen ook een belangrijke rol. Ook al zou ik zelf niet willen, dan toch kan het gebeuren dat ik, als trainer, uiteindelijk een bepaalde richting word inge duwd. Het Nederlands elftal speelde met een andere middenveldbezetting dan wij. Met Cocu in zijn rug en Davids er omheen, kon Sne ijder lekker spelen. Maar dan moeten som mige van zijn medespelers wel een andere rol gaan vervullen. Galasek of Anthony Obodai kunnen wij in zo'n geval goed gebruiken. Der gelijke aanpassingen zijn nodig, maar als Sneijder aanvallend zó belangrijk wordt, dan doe ik dat." Er wordt bij Ajax tegenwoordig niet meer zo krampachtig vastgehouden aan het ooit zo heilige 4-3-3 systeem. Vanwaar die omme zwaai? „Het belangrijkste is het idee waarmee we een elftal het veld in sturen. Wij gaan steeds uit van 4-3-3, maar wél met de kanttekening dat we daar vanaf kunnen stappen als dat nood zakelijk is. En dat gebeurt; vooral internatio naal maar af en toe ook nationaal. Ik vind het getuige van een extra kwaliteit van een elftal dat het van systeem kan veranderen. Ik beschik over voldoende spelers die op diverse posities uit de voeten kunnen. Dat maakt het voor de tegenstander moeilijk om op onze speelwijze te anticiperen. Ik heb niet het idee dat ik het elftal met een probleem opzadel als ik niet met buitenspelers speel. Vroeger werd daar bij Ajax inderdaad halsstarrig aan vast gehouden. De tijden van 'kalk aan de schoe nen', zijn voorbij, al moeten we aan 'het idee' vasthouden. Daar komt natuurlijk bij dat, als er resultaten worden geboekt, het makkelijker wordt om veranderingen door te voeren. Wie hier niet wint, weet dat 'ie daar op afgerekend wordt." Kan Ajax eigenlijk nog wel zonder Zlatan Ibra- himovic? „Intern is er nooit een discussie geweest over zijn kwaliteiten. Wel over wat hij er mee doet. Is hij de 'nummer 9' die een club als Ajax wil hebben? Of gaat hij teveel voor eigen roem? Met die vraag hebben we wel geworsteld. Uit eindelijk heeft hij de tijd gehad zich door zijn moeilijke periode heen te slaan, zodat hij zelf de omslag kon maken. Op een gegeven moment is bij hem 'het kwartje gevallen'. Hij ziet nu in hoe hij anders én beter kan functio neren, terwijl hij toch nog acties en kunstjes kan blijven uithalen. Ik heb het idee dat hij inmiddels weet wat er op ons niveau van hem wordt gevraagd." Bij het publiek is Ibrahimovic pas dit seizoen geaccepteerd. Hebt u zich wel eens geërgerd aan de soms negatieve ontvangst door de fans? „Soms heb ik me daaraan gestoord, ja. Maar ik vroeg me ook af, waaraan het lag. Misschien kwam het ook wel gedeeltelijk door de speler zelf. Bij Ajax zijn club en publiek veeleisend. Spelers wordt niet altijd de tijd gegund die ze nodig hebben; dat gebeurt nu weer met Sikora en Tom Soetaers. Het publiek denkt: een speler van Ajax moet goed voetballen. Klaar. Ik denk wel eens 'geef ze wat meer krediet', maar weet dat dit nu eenmaal bij Ajax hoort. Maar voor een speler kan het heel vervelend zijn. Vooral als hij in een moeilijke situatie zit en het publiek zich bij iedere verkeerde bal roert. Soetaers heeft het best moeilijk omdat hij ook

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 10