Olympische droom Maxwell 'Soms zijn we te lief voor elkaar' Ontmoeting in Portugal HHIÏBICK Robin Muller van Moppes: 6 DECEMBER 2003 NUMMER 9 AJAX LIFE LISSABON - De loting voor EURO 2004 heeft vier Ajacieden in één groep samengebracht. Rafael van der Vaart en Wesley Sneijder nemen het op zaterdag 19 juni 2004 om 20.45 uur in Aveiro op tegen Tomas Galasek en Zdenek Crygera. Sneijder sprak over een zware loting voor Oranje: „Tsjechië kennen we, dat is een heel goede ploeg. Over Duitsland hoef ik niets te zeggen, Nederland-Duitsland is altijd bijzon der. Maar het maakt toch niet uit tegen wie we spelen. Vooraf had ik wel bekeken bij welke ploegen we mogelijk terecht zouden kunnen komen en ze waren allemaal even sterk." Galasek spTak woorden van dezelfde strek king. Het kloppende hart van het Amster damse middenveld is vooral blij dat er dit maal respect is voor de kwaliteit van zijn land: „Bij de kwalificatieduels ontbrak dat. We hebben Nederland laten zien hoe goed we zijn. Nu is Oranje niet meer op voorhand overtuigt van de zege." De Tsjech hoorde het resültaat van de loting op de trap, die van het speelveld naar de kleedkamers leidt. „In de rust van de wedstrijd tegen Feyenoord hebben we het er niet over gehad. Maar na afloop wel natuurlijk. Beide landen kennen elkaar inmiddels goed." Iedere week praat Ajax Life even bij met een Ajacied. Ditmaal met Johnny Heitinga. Tegen AC Milan keerde hij terug in de basis opstelling van Ronald Koeman. Het treffen met SC Heerenveen had hij wegens een schorsing (rode kaart tegen ADO Den Haag) moeten missen. Heitinga is er weer hele maal bij. Johnny, je baalde flink na de treffer van Shevchenko. Waarom? „Het was een typisch doelpunt voor AC Milan. Weer verliezen we met één goal ver schil van ze en opnieuw op een schlemielige manier. Eigenlijk hadden we het duel onder controle en kwamen nauwelijks in de pro blemen. Tot dat ene moment, net als de vorige keer. Balen, want we hadden niet hoeven te verliezen." Vond je niet dat AC Milan de zege verdiende? „Misschien wel, maar juist dit soort momenten, waar die goal uit kwam, wilden we voorkomen. Toch overkomt het ons opnieuw. Ik weet ook niet wat we er aan moeten doen. Nog meer geconcentreerd blijven, 95 minuten lang." Je zorgde voot een warm moment in de ArenA toen je Inzaghi de bal ontfutselde, terwijl hij alleen op het doel van Lobont afstormde. Hoorde je het applaus van de tribunes dat daarop volgde? „Een beetje wel. Maar op dat moment had ik maar één doel voor ogen en dat was voorko men dat AC Milan nog een tweede treffer zou maken. Het is mijn taak goals te voorko men. Op dat moment lukte dat, maar we bleven toch weer met lege handen achter en dat gevoel overheerst. Nu moeten we het tegen Brugge laten zien." In .fmK-buod .wvrv AVqtfff AMSTERDAM - De eerste kennismaking van Maxwell met de Braziliaanse Olympi sche ploeg is uitstekend verlopen. De verdediger kan terugkijken op een goede trainingsstage met het Olympisch elftal van Brazilië. De 22-jarige Ajacied ver bleef van 10 tot en met 19 november in zijn land. Door Arnout VeTzijl Maxwell was de enige nieuweling in de selec tie; een uitgelezen mogelijkheid dus om zijn nieuwe ploeggenoten te leren kennen. Onder hen de andere'Europese' Brazilianen Motta (FC Barcelona), Rochemback (Sporting Portugal), Eduardo Costa (Bordeaux) en Néné (Real Mal- lorca). In de twee oefenwedstrijden, tegen Corinthians en Santos - die beide werden gewonnen - speelde Maxwell een voorname rol als linksback. Hij kwam in totaal 165 minuten in actie. „Ik werd twee weken voor de start van het oefenkamp gebeld door bondscoach Ricardo Gomes. Hij is een grote ster in ons land en maakte deel uit van het Braziliaanse team dat in 1994 wereldkampioen werd. Hij vroeg me of ik beschikbaar was. Dat was ik natuurlijk. In de nacht na de uitwedstrijd tegen ADO Den Haag stapte ik in het vliegtuig. Nou vlieg ik wel vaker naar Brazilië, maar ditmaal was het een bijzon dere vlucht. Maandag heb ik kennis gemaakt met de andere spelers en gingen we van start." De jonge Ajacied had niet lang nodig om zich aan te passen. In Amsterdam valt hij op van wege zijn surplus aan technische kwaliteiten, maar nu bevond hij zich tussen gelijken. „De bondscoach legde op de eerste dag een bepaalde oefening uit. Het koste ons geen enkele moeite om die direct goed uit te voeren. Gomes was behoorlijk onder de indruk. We hebben een fan tastisch elftal. Eind december verza melt de selectie zich voor het Olym pisch kwalificatietoernooi. Dat wordt van 7 tot 25 januari gespeeld in Chili. We zitten in een groep met Uruguay, Paraguay, Venezuela en Colombia. Alleen de winnaar plaatst zich voor de Olympische Spelen in Athene. Dat wordt dus nog een zware opgave. Ik hoop dat ik geselecteerd word. Aan het einde van de trainingsstage heb ik nog met de bondscoach apart gesproken. Hij zei zeer tevreden over me te zijn. Maar ik juich pas als ik de uitnodiging schriftelijk binnen heb", aldus Maxwell. De Olympische titel is de enige prijs die het Braziliaanse voetbal nog ontbeert. Voor het land, dat zichzelf beschouwt als het grootste en beste voetballand J ter wereld, is het dus meer dan een ere- 1 zaak Olympisch kampioen te worden. De bondscoach van Ecuador heeft Jose Valencia van Jong Ajax opgeroepen 1 voor het Olympisch elftal. i AMSTERDAM - Robin Muller van Moppes (tg) heeft zijn affiniteit met de bal via de genen meegekregen. De hele familie tenniste op hoog niveau en zijn vader reikte vroeger tot Ajax 3. Robin hoopt één dezer dagen een contract bij de Amsterdamse club te tekenen. „Ik wil het maximale uit mezelf halen. Het mag niet zo zijn dat ik later terugkijk en denk 'had ik maar een stapje harder gezet'. Doot Sander Zeldenrijk Robin Gerard Jan Muller van Moppes. Bij een voetballer met zo'n lange naam hoort eigenlijk een bijnaam, zoals in Portugal en Brazilië gebruikelijk is. 'Robinho' of 'Muller' doen het dan redelijk goed. „Tijdens ieder interview komt die naam aan de OTde. Maar ik ben écht niet van adel. Het is een familiekwestie; bepaald niet boeiend. Mocht ik ooit doorbreken in het eerste dan zal ik ook niet een speciale naam kiezen. Ik hoop alleen wel dat de letters dan op mijn shirt passen. Wat de supporters dan zingen? 'Mullertje, Mullertje, Mullertjuhh', hahaha. Zoiets zal het wel worden, denk ik." Maar voorlopig is het zover nog niet, hoewel het moment van een debuut in Ajax 1 weer een stapje dichterbij is gekomen met het tekenen van een contract. Één dag voor Ajax-Feyenoord had hij zijn eerste gesprek. „Het was positief. Ik zat in één kamer met John van 't Schip, Marco van Basten en Louis van Gaal. Ik was een beetje nerveus omdat het toch allemaal grote namen zijn. Maar ze yvaren tevreden over m'n ontwik keling. Ik heb ook lekker gespeeld en veel progressie gemaakt. Niet alleen op fysiek vlak, maar ook mentaal. Ik ben veel zelfverzekerder aan de bal en meer overtuigd van mijn eigen kunnen." Muller van Moppes speelde in de jeugdoplei ding samen met John Heitinga en Wesley Sne ijder. Heitinga was de Amsterdammer al een keer eerdertegen gekomen.Tijdens een vriend schappelijke wedstrijd met Voorland D4, ergens in 1991, wekte Muller van Moppes Ajax' interesse in een rechtstreeks duel tegen de ver dediger van Ajax Ei. Achter het oude stadion De Meer had de middenvelder aan één wedstrijd genoeg om de scouts te overtuigen. Hij mocht meteen op proef komen. De geboren Amsterdammer maakte opnieuw indruk en zag zijn wens in vervulling gaan: spe len bij Ajax. In diezelfde periode imponeerde hij niet alleen de voetballiefhebbers met zijn sublieme balgevoel. Bij de tennisbond wisten ze ook maar al te goed wie Robin Muller van Moppes was: namelijk Nederlands kampioen onder twaalf jaar, zowel in- als outdoor. „Sport staat en stond centraal in ons gezin. Maar op een gegeven moment - ik was 13 - verloor ik het plezier in tennis. Ik ging zonder lol naar de trai ning en verloor veel wedstrijden van oudere jongens. Toen ging ik nadenken. De keuze voor voetbal was niet bewust. Dat sloop er lang zaam in." Nadat hij aanvankelijk (tot en met Ajax Cl) gemiddeld 20 tot 25 goals per seizoen maakte, kreeg de Ajacied het in de B2 zwaar. Een situatie vergelijkbaar met die van een aantal jaren eer der bij het tennis. „Dat was moeilijk. Bovendien raakte ik geblesseerd. Ik bleef ook achter in mijn lichamelijke groei waardoor ik fysiek ach terop raakte." Maar op basis van een gezonde mentaliteit hervond hij het plezier en speelt hij momenteel onder twee grootheden uit het voetbal: Marco van Basten en Johnny van 't Schip. Jong Ajax doet het onder hun leiding goed, maar volgens Muller van Moppes is de ploeg nog tot veel meer in staat. „Dit is een jong, talentvol team. We moeten nog meer naar elkaar toe groeien en kritischer op elkaar worden. Soms zijn we te lief voor elkaar. In het veld moeten we er staan en mogen we elkaar - indien nodig - verrot schelden. Als dat na de wedstrijd maar weer over is. Dat gebeurt nu nog te weinig. Ook op de training hoor ik ons weinig coachen. Dat is een bepaalde schuchter heid. Het is niet zo dat we denken 'ik zeg maar niets anders krijg ik gezeik'." PRATEN De middenvelder bekent zelf ook geen grote prater te zijn. „Ik zoek niet zo snel contact met de trainer. Dat ligt niet in mijn karakter. Ik ben een rustige jongen. Het heeft te maken met de verhouding tussen een trainer en zijn speler. Die is anders dan tussen spelers onderling. Maar het gaat steeds iets beter. Een paar jaar geleden zei ik helemaal niets." Op het veld laat hij liever zijn voeten spreken. De Ajacied noemt zichzelf een sobere teamspe ler. „Ik zal geen risico's nemen en ben meer iemand die simpel speelt. Inzicht, mentaliteit en techniek zijn mijn sterke punten, maar mijn handelingssnelheid moet nog beter. Net zoals mijn linkerbeen. Ik kan er wel een goede bal mee schieten, maar niet zoals Sneijder; die is pas echt tweebenig! Ik heb alleen niet zo veel tijd gehad om daar, buiten Ajax om, nog aan te werken. Meestal moest ik tennissen of huis werk maken, terwijl andere jongens - mis schien Wesley ook wel - na de training op straat extra oefenden", concludeert hij haast veront schuldigend. ".[9>frT3 niirrr nsvod x'eiv brrow sbrrslavrav UjjnfiAfr-'s.. Robin Muller van Moppes koppend in actie voor Jong Ajax.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 2