Ik blijf erbij dat negen punten volstaat om de volgende ronde te halen' DEPRESSIE DRUKTE I 22 NOVEMBER 2003 NUMMER 8 AjflX LIFE Ajax gaat ten onder aa VICO/AMSTERDAM - Het keerpunt van het seizoen 2003/2004 nadert met rasse schre den. Een voorzichtige analyse leert dat Ajax het in de competitie naar behoren doet. Dankzij de recente overwinningen op AZ en ADO Den Haag is Ajax koploper met een voorsprong van vier punten op naaste belager PSV. Het verrassende AZ staat daar nog tussen. In de Champions League ligt alles open. De dubbele confrontatie met Celta de Vigo leverde een overwinning en een nederlaag op. De thuiswedstrijd tegen AC Milan, op 26 november in de ArenA, is daarom van cruciaal belang. Door Arnout Verzijl De wedstrijd tegen de eeuwige rivaal uit Mil aan valt precies tussen twee niet eenvoudige klussen in de vaderlandse competitie. Komende zondag is SC Heerenveen te gast in Amsterdam. Een week later staat de eerste 'Traditional' van dit seizoen op het pro gramma, eveneens in de hoofdstad. Met het oog op het overvolle programma is de hui dige klassering van Ajax geen overbodige luxe. Het lijkt alweer lang geleden, maar de 3- 2 gewonnen thuiswedstrijd tegen AZ is een belangrijk meetpunt geweest. Tot twee keer toe kwam Ajax vroeg in de wedstrijd op ach terstand. In de tweede helft knokte de ploeg van Ronald Koeman zich helemaal leeg. Dat resulteerde in een dozijn doelrijpe kansen, waarvan er uiteindelijk twee werden benut. De beslissende treffer van Tomas Galasek, die zijn contract tussentijds tot 2006 verlengde, viel in de laatste minuut uit een strafschop. „We hebben het moeilijk gehad tegen een ploeg die durfde te voetballen. Door knullig balverlies kwamen we al vrij snel op achters tand. Na de rust hebben we ze bij de keel gepakt en niet meer losgelaten. De winnende goal viel door een dubieuze strafschop, maar zat eraan te komen. Op basis van de kansen hebben we verdiend gewonnen", aldus Koe man. De overwinning verschafte Ajax lucht. Geplaagd door blessures en schorsingen kon de oefenmeester in de onlangs gespeelde wedstrijden geen enkele keer dezelfde elf mensen het veld in sturen. Tegen de Alkmaar- ders ontbraken bijvoorbeeld de geschorste Rafael van der Vaart en de geblesseerden Ste ven Pienaar en Hatem Trabelsi. De Tunesiër is waarschijnlijk pas na de winterstop weer fit, maar Van der Vaart mag tegen Feyenoord weer spelen. Koeman verbaast zich over de gang van zaken. Oceaan, Europa binnentrekkende oceaande pressies. Maar de dagen dat Ajax in Vigo ver toefde, was het er prima. De depressie ver scheen pas na de wedstrijd en dan met name in het Amsterdamse kamp. Een dag eerder was er nog volop sprake van optimisme. Volgens de berekeningen van Ronald Koeman heeft Ajax negen punten nodig om zich te plaatsen voor de achtste finale van de Champions League. Een zege op Celta de Vigo zou dus volstaan. De afsluitende training vond dan ook in ontspannen sfeer plaats. Kort ervoor had de trainer van Ajax een enigszins hilarische persconferentie gegeven. Hij zette iedereen op het verkeerde M «5» SK8SBÜ must Tomas Galasek pegelt de winnende treffer achter AZ-doelman Timmer, 3-2. In de wetenschap dat Rafael van der Vaart in de Champions League wel beschikbaar was, reisde Ajax twee dagen later vol goede bedoe lingen af naar Vigo. De Spaanse kustplaats ligt vlak ten noorden van de grens met Portu gal in de provincie Galicië. Voor landen die volgend seizoen deelnemen aan het Europees Kampioenschap in Portugal vormt de stad een ideale uitvalsbasis. Het enige probleem is de meteorologische omstandigheden. Het weer in Vigo is net zo verraderlijk als een bui teling van Celta-aanvaller Milosevic in het strafschopgebied. Galicië vormt vaak een gemakkelijke prooi voor, via de Atlantische been door onverwacht zijn eigen in het Nederlands gegeven antwoorden in het Spaans te vertalen. En andersom. Veel nieuws viel er overigens niet te beluisteren. Zoals altijd weigerde de Ajax-trainer 24 uur voor de aftrap zijn opstelling prijs te geven. Koeman bracht de door de UEFA verplicht gestelde perstijd door met amusante dooddoeners die vooral door de Spaanse journalisten gretig werden geïnhaleerd. Er waren echter meer aandachtige toehoorders. De persruimte grensde pal aan de uitgang naar een drukke verkeersweg. Enkele gevatte Ajax-supporters wurmden de deur, die hen toegang ver schafte tot de persconferentie, open en namen onbewogen plaats om te luisteren naar het relaas van de trai ner. Deze in Ajax-tenue gehulde 'objectieve' jour nalisten mochten onge stoord blijven zitten. Ongeveer duizend belang stellenden kwamen de dag voor de wedstrijd af op de training. Onder hen opval lend veel jonge Spanjaar den. De eveneens in ruime mate aanwezige Amster damse volgers hielden zich bezig met het gissen naar de opstelling. Na de gebruikelijke opwarmoefe- ningen en het positiespel, werden de hesjes uitge reikt. Ook aan Nicolae Mitea. Vplgens de vaste vol gers echter vooral om de tegenstander zand in de ogen te strooien. 'Want Koeman is nog nooit met hem in de basis begonnen en zal dat bij zo'n belang rijke wedstrijd toch niet doen?' Het moest dus wel een afleidingsmanoeuvre zijn. Wel werd duidelijk dat Johnny Heitinga zijn plaats moest afstaan aan Abuba- kari Yakubu en dat Nigel de Jong op rechtshalf Steven Pienaar zou vervangen. Zdenek Grygera kon daar door op zijn favoriete posi tie rechtsback spelen als vervanger van Hatem Tra belsi. Voor Rafael van der Vaart was het duel met Celta de Vigo de ideale mogelijk heid om zich te onttrekken aan de sleur van het geschorste voetballeven. De jonge ster moet door een schorsing drie competitiewedstrijden aan zich voorbij laten gaan en de Champions League is een heer lijke onderbreking van die periode. Tevreden zwetend liet hij na de laatste training weten: „Het veld ligt er goed bij. De entourage lijkt wel een beetje op de uitwedstrijd tegen Valencia vorig seizoen." Of we een vlam mende Van der Vaart zouden kunnen ver wachten? „Dat weet ik niet, maar de sfeer is goed en ik ben erg gretig. Tegen AZ zat ik gespannen op de tribune, dat is maar niks. Een wedstrijd missen vanwege een schorsing is toch heel anders dan wanneer je gebles seerd bent." Op de ochtend van de wedstrijd is het een drukte van belang in de omgeving van Esta- dio Balaidos. Stalletjes met supporterswaren zijn al opgetuigd. Het stadion ligt middenin een wijk met veel barretjes en flatgebouwen. Hele gezinnen melden zich bij de kassa om Wesley Sonck is eerder bij de bal dan verdediger Sergio en geeft een voorzet. hun entreebewijzen te kopen. Dat is voor niet seizoenkaarthouders even slikken. De duur ste kaarten kosten liefst negentig euro. Maar daarvoor zit je dan wel lange zijde, met de neus op de middenlijn. De rol van de suppor ters kan een bepalende factor zijn. Drie dagen eerder heeft Celta de Vigo thuis met 0-1 verlo ren van Racing Santander. Het publiek richtte zich na de vroeg gemaakte tegengoal mas saal tegen de eigen ploeg. De fluitconcerten hielden de gehele wedstrijd aan, zag ook de namens Ajax aanwezige Tonnie Bruins Slot. Als Ajax erin slaagt een snel doelpunt te maken, kan dat weer gebeuren, heeft de trouwe assistent Koeman ingefluisterd. In het stadion breekt lichte paniek uit. Bij een stan daardcontrole blijken de doelen drie centime ter te laag. In allerijl wordt het probleem ver holpen, zodat het duel tóch gewoon gespeeld kan worden. De ontmoeting in de lift is even verrassend als vriendschappelijk. De spelers van Celta de Vigo blijken in hetzelfde hotel te verblijven als een groot deel van de Nederlandse pers, Zlatan Ibrahimovic passeert Sergio.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 8