'Die mindere periode is goed voor me geweest' De sterke terugkeer van Nigel de Jong De Nierstichting 22 NOVEMBER 2003 NUMMER 8 AJAX LIFE ren?'. Daar moest ik doorheen. Af en toe ver bijt ik me op de bank. Als het lekker loopt, wil ik er ook in. Weet je, het hangt er helemaal vanaf hoe ik daar in m'n 'koppie' mee omga. Als een voetballer een tijd niet speelt, gaat hij twijfelen. Heeft de trainer nog wel vertrou wen in me? Is het niet beter om een andere club te zoeken? Dat zijn de gevaren die op de loer liggen als je te lang op de bank zit. Geluk kig heb ik al iets neergezet en weet ik dat ik in Ajax i op het allerhoogste niveau mee kan." Ondanks het feit dat Ronald Koeman openlijk kritiek op hem uitte, maakt De Jong zich geen grote zorgen over de toekomst. „Ik weet dat ik het vertrouwen van de technische staf heb. Ik ben nog jong en moet pas over een paar jaar vast in het eerste staan. Als het niet dit jaar is, dan het volgende jaar. Dat vertrouwen laten ze blijken tijdens een praatje op het veld. Dan krijg ik te horen wat er allemaal moet verbe teren. Die kritiek is goed en maakt me alleen maar harder. Een trainer moet niet alleen lyrisch zijn over een speler, maar ook kritisch. En of een speler nou 16 of 32 jaar is, hij moet altijd scherp zijn. Kritiek is nooit leuk om te krijgen, als het maar van de juiste mensen komt. De trainer zei dat ik te makkelijk was en dat ik mijn kop te vaak liet hangen als iets niet lukte. Dat was eind vorig seizoen mijn probleem. Maar dat heb ik nu weer opgepakt en ik speel weer met veel zelfvertouwen." 4 Nigel de Jong legt al zijn vuur in de vlammende kopbal waarmee hij scoorde tegen AZ. AMSTERDAM - Nigel de Jong heeft voor een speler van 18 jaar - volgende week wordt hij ig - al heel wat meegemaakt. Na zijn eerste competitietreffer, onlangs tegen AZ, ging hij helemaal los en kuste het Ajax-logo op zijn shirt. „Dat doelpunt voelde als een bevrijding. Dan weet ik dat iedereen weer even lyrisch over me is en dat had ik even nodig." Ajax Life blikt samen met de talentvolle tiener terug op een woelig voetbaljaar. Door Sander Zeldemijk De Ajax-fans kunnen het zich nog zo voor de geest halen. Nigel de Jong, juichend en zijn ring kussend op Highbury na zijn gelijkmaker tegen Arsenal. De onstuimige tiener had Ajax niet alleen naast de Engelsen geschoten, hij introduceerde zich ook meteen bij het Euro pese voetbalvolk. De tijdsspanne vanaf toen tot die belangrijke gelijkmaker thuis tegen AZ, omschrijft hijzelf als volgt: „Een periode waarin erg veel gebeurde en ik ook veel leerde. Ik had mijn ups en downs. Zonder de juiste instelling kan het mis gaan. Op een gegeven moment was ik meer met dingen buiten het voetbal bezig, dan met het spelle tje zelf. Toch is die mindere periode goed voor me geweest. Ik ben er sterker van geworden. Ik sta weer waar ik zijn wil en grijp iedere kans, die zich aandient met beide handen aan." OVERSTIJGEN Nadat de Ajacied razendsnel het hoogste acteerpodium had beklommen, stuiterde De Jong er na enkele maanden ook weer even hard vanaf. Opboksen tegen een hoog ver wachtingspatroon blijkt moeilijk, helemaal voor iemand die zo jong is als hij. „De mindere periode was er zomaar opeens, ik had het niet zien aankomen. Ik ging mee in het enthou siasme van iedereen en daardoor wilde ik me extra bewijzen. Ook tegenover de trainer. Ik bracht mezelf te vaak in moeilijke situaties. Als ik simpel speel, wil ik iets extra's geven. Maar als ik iets extra's geef, moet ik vaak sim peler spelen. Ik deed alles voor mijn gevoel andersom. Ik wilde direct naar stap twee gaan, terwijl ik stap één nog moest maken. Dat brak me op. Ik koos de moeilijke weg; wilde voldoen aan het hoge verwachtingspa troon dat ik eigenlijk óók weer wilde overstij gen." En dan waren daar nog de verleidingen waar hij buiten het veld aan bloot kwam te staan. „Aandacht krijg ik natuurlijk genoeg omdat ik al een beetje een bekende Nederlander ben. Ik ben jong, speel bij Ajax en veel jonge mensen kijken tegen me op. Het probleem was dat ik af en toe mee ging met die menigte. Ik kreeg er zogenaamd nieuwe 'vrienden' bij. Eigenlijk had ik de kat eerst even uit de boom moeten kijken, maaT dat is moeilijk. Geregeld ga ik met Steven Pienaar op stap. We zijn meestal twee tot drie keer in de week bij elkaar. Als we een vrije dag heb ben, gaan we ook wel eens uit en dan zijn er genoeg meiden die op ons afstappen en om aandacht vragen. Maar er zijn nog meer man nen en jongens die op ons afkomen en een compliment geven 'ik ben trots op je' of 'hé jongens kijk eens wie we hier hebben'. Dan kijk ik Steven aan en denk ik 'Steve let's go'. Maar aan de andere kant: ik weet dat het erbij hoort. Ik probeer die gesprekken kort te houden." HECTIEK De zomervakantie bracht De Jong gelukkig afleiding en de gewenste ontspanning. Samen met zijn beste vriend vertrok hij naar Gran Canaria. „Heerlijk was dat! Even weg van alles. Wesley Sneijder zat daar trouwens ook, net als Hans van der Haar van FC Utrecht. Toen ik aan het nieuwe seizoen begon, was ik weer fris in m'n hoofd. Ik zat lekker in mijn vel. Met alle hectiek van vorig seizoen, had ik die paar weekjes vrij gewoon nodig. Even een zomerstop en dan weer met schone lei begin nen. De laatste tijd speel ik weer lekker, voel ik me fit en probeer de kans die de trainer me geeft met beide handen te grijpen." De Jong pakt weer geregeld speelminuten mee in het elitecorps van Ronald Koeman. Toch moet het voor een jonge en gretige voet baller moeilijk zijn om vanaf de bank toe te kijken. „Als we een fitte selectie hebben, beschikt de trainer over 25 spelers. Dan vecht ik niet alleen voor een basisplek, maar zelfs voor een plaatsje op de bank. Dat is moeilijk, maar ik heb het gewoon te accepteren. Als er blessures zijn, weet ik dat ik wellicht een kans krijg en die moet ik dan meteen pakken. Soms heb ik het er moeilijk mee. Als ik drie wed strijden op de bank zit, denk ik ook wel eens 'het zal die vierde keer toch niet wéér gebeu- T De jonge Ajacied toont, terwijl hij wordt beju beld door zijn ploeggenoten, zijn dankbaarheid voor de fraaie treffer. Nigel de Jong is sinds enkele maanden ambassadeur van De Nierstichting. Nigel's moeder is nierpatiënte en dat is de reden dat de tiener iets voor de organisatie terugdoet. „Ik heb ze zelf benaderd. Je moet eens weten hoeveel tijd ze in nierpatiënten steken! Ik heb net een nieuw contract getekend met mijn sponsor Adidas en die legt er ook een bedrag bij. Het is leuk als zij wat sportdagen voor kinderen organiseren. Dat heb ik in het contract op laten nemen. Als ik door het ziekenhuis loop en ik zie hoeveel jonge kinderen al nierpatiënt zijn... Die kinderen zitten vijf dagen per week iedere dag zes uur aan de machine. Na schooltijd hebben ze eigen lijk geen leven, want dan moeten ze tot negen uur 's avonds spoelen. Eenmaal thuis gaan ze meteen naar bed en de volgende dag is het weer hetzelfde liedje. Ik wil gezonde jongeren van de leeftijd 18-24 jaar 'aten beseffen wat het inhoudt om nierpatiënt te zijn. Wellicht dat ze dan een donorcodicil tekenen. Heel veel jongeren in die leeftijdscategorie zijn daar niet mee bezig, omdat ze op die leeftijd niet aan de dood denken, maar uitsluitend aan andere dingen als stappen en uitgaan. Er komen binnenkort commercials, collecteweken, posters en flyers. Zo probeer ik de mensen te bereiken. Eén keer in de zoveel tijd wil ik met het beschikbare geld een sportdag organiseren voor jonge nierpatiënten. Kinderen houden van sport. Als ze een dagje alleen maar met sport bezig zijn, zijn ze zo enthousiast dat ze eventjes vergeten dat ze nierpatiënt zijn."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 6