De koude oorlogsvoering LaPeTOedOr I BOB ONTMOET HEINZ STUY AJAX EN BAYERN MUNCHEN In datzelfde jaar werd Ajax kampioen door op de één na laatste speeldag SVV met 8-0 te kloppen. In dat duel passeerde Michels liefst acht basisspelers, waaronder Bals die aan het einde van het seizoen naar Vitesse vertrok. „Ik 22 NOVEMBER 2003 NUMMER 8 AjAX LIFE legendarische Europa-Cupwedstrijd tegen het Turkse Fenerbahce. Stuy, toen nog reser vedoelman, weet nog precies wat er allemaal gebeurde en vindt het de ideale wedstrijd om de totstandkoming van het grote Ajax te typeren: „Rinus Michels wilde altijd kwartier maken op een kilometer of veertig afstand van de speelstad, met een veldje in de buurt. Lekker rustig. In Turkije zaten we in het keu rige Hilton Hotel. De avond voor de wedstrijd begon het te regenen. Tijdens de tactische bespreking viel het licht uit. Die Turken waren dat gewend. Spoedig brandden overal kaar sen. Op de kamers, in de gang. Michels zegt 'jongens rustig blijven, dit kan gebeuren. Hoort bij de koude oorlogsvoering. Het licht moest toch uit want we gaan slapen'. Midden in de nacht kwamen er allemaal raceauto's voorbij. Bleek het hotel een meldingspost voor een rally te zijn. 's Morgens zaten we alle maal met dikke ogen aan het ontbijt. Zegt Michels weer Jongens dit is de koude oor logsvoering. Ze willen ons uit onze tent lok ken. Daar trappen wij niet in.' Vanwege de regen konden we nergens naar toe. De wed strijd werd een dag uitgesteld. Michels wilde wat ondernemen en vroeg aan een Turkse tolk of we in de buurt konden trainen. Die tolk wist nog wel een vlak veldje in de bergen. Omdat de regen naar beneden stroomde, zou dat in orde zijn. Dus Michels bromt 'mannen, allemaal de bus in. Ballen mee, we gaan trai nen'. We zaten nog in de stad toen onze bus op een auto botste. Een ongeluk. Wij allemaal mee naar het politiebureau waar we even vastzaten. Michels: „Jongens, laat je niet gek maken. Dit is de koude oorlogsvoering. Hoort er allemaal bij". Daarna reden we door naar de beoogde trainingsplek. Door de regenval was het stroompje naast dat veld in een woeste rivier veranderd. Iedere bal die ver keerd geschoten werd, kwam daarin terecht. We gingen er heen met 22 ballen en keerden terug met 9. 's Avonds in het hotel was er weer niets te doen, waarop Michels zei 'Laten we maar even om de hoek gaan kijken, daar zit een club met zo'n buikdanseres. Wij had den een leuke avond en een paar spelers, waaronder Cruijff, belandde op het podium. Was er een fotograaf van De Telegraaf mee, die publiceerde de volgende dag stiekem een grote foto op de voorpagina. Heeft Michels bijna de hele dag Danny Cruijff, de vrouw van Johan, aan de lijn gehad. Wat er wel niet gebeurt was. Wij hoorden dat en Michels reageerde 'mannen, dat is nou de koude oor logsvoering, wij laten ons niet gek maken'. 's Avonds werd de wedstrijd gespeeld en met 0-2 gewonnen. Daarna naar het vliegveld waar ons verteld werd dat we niet konden vertrekken. Heel Nederland zat potdicht door de mist. Alles daar was gesloten. Hebben de stewardessen van Martinair alle catering van het vliegtuig naar de vertrekhal gebracht zodat we alsnog konden eten en drinken. Pas de volgende dag vertrokken we. Eenmaal in de lucht sprak de piloot 'tot onze spijt kunnen we vanwege de mist niet landen op Schiphol'. We weken uit naar Beek in Limburg, daar stonden bussen dié hebben ons naar De Meer gebracht. Een geweldig avontuur dat heeft bijgedragen aan de éénwording van het team." Ajax reikte in dat seizoen via Fener bahce, Benfica en Spartak Trnava tot in de finale van de Europa Cup voor Landskampioe nen. Daarin toonde AC Milan zich nog te sterk. Maar Ajax, dat kwam er aan. AMSTERDAM - Met Heinz Stuy in het doel veroverde Ajax driemaal op rij de Europa Cup voor Landskampioenen. De doelman verhaalt graag over deze unieke periode, waarin hij tevens een Ajax-record zette door 1082 minuten zonder tegengoal te blijven. Door Arnout Verzijl Bob kreeg het warme Ajaxgevoel van weleer over zich heen en luisterde aandachtig naar de stortvloed van mooie Ajax-momenten. Heinz Stuy was 22 jaar toen hij in het seizoen 1967/'ö8 een semi profcontract bij Ajax tekende. De onderhandelingen, die plaats vonden in de grammofoonplatenzaak 'His Masters Voice' van voorzitter Jaap van Praag, voerde hij zelf. Stuy was voor een periode van 2,5 jaar reservedoelman achter Gert Bals. „Zaterdag speelde ik met het tweede, de dag daarna zat ik op de bank bij het eerste. Behalve als we de topwedstrijden tegen PSV, Feyenoord of FC Twente speelden. Dan werd er geen risico genomen. Op 12 april 1970 wer den we door AZ uitgeschakeld in de derde ronde van de KNVB Beker. Reservespelers moesten de mand met spullen meenemen. Die rolde je zo naar binnen, Ruud Suurendonk en ik deden dat. De twee andere reserves,Ton Pronk en Bennie Muller, vertikten het. Michels werd enorm kwaad. De sfeer was slecht en we verloren met 2-1. Onderweg terug naar De Meer hing er een enorme grafstemming. In het stadion stond er altijd iets klaar, een kopje koffie, een zalmsalade of wat bitterballetjes. Ditmaal verdween iedereen direct na de wed strijd, ik was de enige die mee naar boven ging. Opeens besefte ik me dat er een oneven aantal clubs overgebleven was in het beker toernooi. Ik ben met een rotgang naar huis gereden en zette de radio aan. Op dat moment werd'live'één van de verliezers erbij geloot, uitgerekend Ajax! Zaten we weer in de beker. We lootten DWS en vlak voor dat duel riep Michels me bij zich in de bestuurskamer. 'Heinz, je moet aan de bak' zegt hij. Vanaf dat moment keepte ik in de bekerwedstrijden. Voor 45.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion wonnen we met 2-1 van DWS. In de volgende ronde speelden we tegen FC Twente thuis, ook in het Olympisch Stadion. Ze had den een fantastisch elftal met Epi Drost, Kick van der Vall, Theo Pahlplatz etc. Spitz Kohn was hun trainer. Wij pakten ze in met 4-0 en ik herinner me een fantastische redding. Ik dook onder een voorzet door en Pahlplatz dacht zo in te kunnen koppen. Maar toen ik kwam in het eerste terecht, maar dat ging niet zomaar. Ik moest respect afdwingen bij trainers en medespelers. Bij Ajax heerste een natuurlijke hiërarchie. Tijdens de voorberei ding sprong Cruijff tegen me op, drukte mijn arm weg en kopte raak. Doelpunt. Ik zeg tegen Michels 'wordt hieT niet meer geflo ten?' Zegt hij 'man je hebt zo'n lichaam, je moet gewoon die bal pakken'. 'Aha', dacht ik bij mezelf. Bij de volgende actie stompte ik de bal weg, maar raakte ik met mijn elleboog Cruijff vol op zijn hoofd. Die bleef liggen, de training werd prompt stilgelegd. Vanaf dat moment was ik volledig geaccepteerd. Met Cruijff heb ik drie jaar achtereen op de kamer gelegen in de aanloop naar onze Europa-cup wedstrijden." Aan het einde van het seizoen i970/'7i stond Ajax voor het eerst in de finale, tegen Panathinaikos: „Vier dagen daarvoor speelden we voor de competitie tegen Feye noord en verloren met 1-3. Het leek wel of iedere tegenstander alleen voor me opdook, ik bleef mijn goal uitrennen om halverwege de middenlijn ballen te onderscheppen. Michels zei in de rust 'doe nou rustig aan, Heinz, als je woensdag de 'o' houdt in de finale, mag je de laatste competitiewedstrijd voetballen'. Die weddenschap ging ik gretig aan. We wonnen in Londen met 2-0 en het weekeinde daarna stond Go Ahead Eagles uit op het programma. Ik stond ik in de spits en we verloren met 4-1. Gerrie Muhren miste een strafschop. De rebound belandde voor mijn voeten. Op het moment dat ik wilde uithalen, stond de iets snellere Suurbier voor me. Ik raak hem vol op zijn knie, waardoor Wim langdurig geblesseerd geraakt aan zijn meniscus." Stuy schudt de ene na de andere anekdote uit zijn mouw. Zo weet hij het antwoord op een hele prangende vraag: „In augustus 1972, we waren op ons best, speelden we een oefen wedstrijd ter afsluiting van het oude stadion Delflartdplein 14,1062 HR AmsterdarryTel: 020 - 615 46 29 op de grond neerkwam, sprong ik direct op hem af en plukte de bal vlak voor de lijn. De finale in De Vliert, tegen PSV, wonnen we met 2-0. Hadden we alsnog de beker veroverd ter wijl we ruim een maand eerder waren uitge schakeld!" 27 maart 7973: Heinz Stuy en Sepp Maier verlaten het veld. Bayern won met 2-1 van Ajax. van Bayern Munchen. We wonnen met liefst 0-5! Sepp Maier, Georg Schwarzenbeck, Gert Muller, Franz Beckenbauer, al die grote namen werden helemaal weggespeeld. Bij Ajax hebben ze later de grote fout gemaakt door Bayern uit te nodigen voor de afscheids- wedstrijd van Cruijff. Die gasten waren dat nog niet vergeten en waren belust op revan che, 0-8." Bob: „Wedstrijden tegen de rivaal uit Beieren zijn altijd bijzonder geweest in de Ajax-histo- rie." In de kwartfinale in 1973 was het wederom Ajax-Bayern. Stuy: „Thuis droogden we die Duitsers af, 4-0. Op advies van dokter Tetzner vloog Johan Cruijff niet mee naar de uitwedstrijd. Bayern Took zijn kans. Op de dag van de wedstrijd liet onze trainer Stefan Kovacs me een groot artikel uit de krant lezen, gekopt 'Der Torwart ist nicht so Stabiel, wir konnen funf Toren schiessen'. Het bleek om een uitspraak van trainer Udo Lattek te gaan die mij blijkbaar de zwakste schakel vond. Ik reageerde getergd en zei 'dat zal me nooit gebeuren'. Tijdens de wedstrijd probeerde Gert Muller mij steeds uit mijn ritme te halen door voor me op te duiken als ik wilde uit schieten. Ik was het op een gegeven moment zat en dacht 'de volgende keer schiet ik vol tegen je aan'. Dat had hij door en hij sprong net op tijd weg. Maar ik schoot de bal zo hard, dat die halverwege hun helft bij Piet keizer terecht kwam. Die maakte een schijnbewe ging en schoot de bal over Sepp Maier heen in de kruising, 1-0. Toen kon er niets meer gebeuren!" KOUDE OORLOGSVOERING In het najaar van 1968 speelde Ajax een

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 4