Jong Ajax en de Amstel Cup H niiRici 1 Pienaar bijna fit OPSTEKER 1/16 Finale Amstel Cup DERTIEN WETENSW) 149 KEER DE KLASSIEKER 22 NOVEMBER 2003 NUMMER 8 AjAX LIFE AMSTERDAM - Ajax staat voor enkele mooie en belangrijke duels tegen AC Milan, Feyenoord en Club Brugge. De uit slagen van die cruciale wedstrijden bepa len voor een groot gedeelte met hoeveel zelfvertrouwen Ajax de winterstop in gaat. Dan is het altijd goed om te horen hoe de bezetting van de ziekenboeg eruit ziet. Steven Pienaar kampt met een bles sure aan zijn linkeronderbeen. De Zuid- Afrikaan ontbreekt daardoor nog in de thuiswedstrijd tegen SC Heerenveen. Wel licht behoort de middenvelder wel tot de groep die het drie dagen later opneemt tegen AC Milan. Jari Litmanen herstelt van zijn hamstring blessure. Men verwacht dat de Finse aan voerder normaal gesproken bij de groep zit als Ajax thuis SC Heerenveen-bestrijdt. John O'Brien lijkt binnen twee weken wat speelminuten te gaan pakken in Jong Ajax. De Amerikaan mist nog wedstrijd ritme wegens een langlopende achilles peesblessure. Hatem Trabelsi is pas na de winterstop beschikbaar voor Ronald Koe man. Hij geneest momenteel van een knieblessure die hij opliep in het thuisduel tegen Celta de Vigo. Jelle Van Damme kampte met een bles sure aan zijn linkerenkel. Hij hervatte deze week de looptraining, maar de wedstrijd tegen SC Heerenveen komt voor hem waarschijnlijk te vroeg. Doelman Sander Boschker is in ieder geval hersteld van zijn liesblessure en Wesley Sonck kampte met wat lichte rugklachten. Iedere week praat Ajax Life even bij met een Ajacied. Ditmaal met Zlatan Ibrahimovic. De Zweed gaat met de week beter spelen en zijn naam gonst door de diverse Europese bestuurskamers. Zo'n spits willen ze overal wel hebben, maar Ibrahimovic heeft het prima naar zijn zin bij Ajax en ziet geen reden te vertrekken. Zlatan, het gaat lekker de laatste tijd. Hoe komt dat? „Ik voel me goed en merk dat ik beter word. Het is nu vooral zaak dit vol te houden en niet te veel de moeilijke oplossing te zoeken. Dat gebeurt me nog wel eens." Je hebt inmiddels een patent op mooie en belangrijke goals. Ik voel meer verantwoordelijkheid. Waarom weet ik niet, maar ik besef meer en meer dat ik heel waardevol voor het team kan zijn. Dat geeft me zelfvertrouwen. Ik maak inderdaad belangrijke doelpunten, maar dat komt niet alleen door mij natuur lijk. Het elftal staat als een huis en draait lek ker. Een doelpunt kan ik nooit in m'n eentje maken." De thuiswedstrijd tegen Celta de Vigo besliste je andeTS wel met een fraaie solo in het voordeel van Ajax. „Klopt, maar daar sta ik dan ook voor. Van een spits wordt verwacht dat hij doelpunten maakt. De return heeft ons geleerd dat we er nog lang niet zijn. Ajax moet doen waar het goed in is en dat is ons eigen spel spelen. We moeten met zijn allen voorkomen dat we onnodige fouten maken. De hele wedstrijd geconcentreerd blijven. Alleen dan kunnen we de volgende ronde in de Champions League halen." Jari Litmanen hielp Jong Ajax een handje op weg naar de volgende ronde van de Amstel Cup. DEN BOSCH - Met een duidelijke 0-2 zege op FC Den Bosch heeft Jong Ajax de achtste finale van de Amstel Cup weten te bereiken. Het team van trainer John van 't Schip wacht dinsdag 16 december een zware opgave wil het doordringen tot de kwartfina les. In Enschede moeten de Beloften het opnemen tegen het voormalige elftal van hun coach: FC Twente. Ajax 1 speelt één dag later thuis tegen NAC Breda. Het elftal van Ronald Koeman kwam tot dusverre nog niet in actie voor de Amstel Cup. Saillant detail: vijf dagen na de bekerwedstrijd van Jong Ajax, speelt ook Ajax 1 - maar dan voor de competitie - in Enschede. Door Anouk KlaTenbeek Voorafgaand aan het duel met FC Den Bosch was Van 't Schip duidelijk over de kans voor zijn ploeg om één van de kampioenskandida ten van de Gouden Gids Divisie uit te schake len: „Voetbaltechnisch moeten wij meer kun nen brengen, maar fysiek doen wij beslist onder voor Den Bosch. Maar als we ons eigen spel kunnen spelen - en het niet teveel laten aankomen op de onderlinge duels - hebben we een goede mogelijkheid door te bekeren." De inschatting van de oefenmeester bleek juist, want de Bosschenaren van trainer Gert Kruys, die erg afwachtend voetbalden, kon den het vlotte combinatiespel van de jonge Amsterdammers uiteindelijk niet weerstaan. In de eerste helft van het aantrekkelijke duel kreeg de thuisploeg wel een aantal mogelijk heden, maar dankzij uitstekend keeperswerk van Maarten Stekelenburg bleef de snelle voorsprong van Ajax (Robin Muller van Mop- pes maakte in de 8ste minuut de openings treffer) intact. Jari Litmanen deed, na hersteld te zijn van een achillespeesblessure, voor het eerst weer wedstrijdritme op. De Fin was betrokken bij de eerste goal door zich, zoals hij vaker zou doen die avond, terug te laten zakken vanuit zijn positie als diepe spits om de bal op te halen. Litmanen speelde een uur mee en werd toen gewisseld. Na afloop was hij realistisch over zijn inbreng: „De goal begon dan wel bij mij, maar ik was er niet als enige bij betrokken." Litmanen was verder niet dominant aanwezig, maar dat interes seerde hem niet: „Het belangrijkste is dat we hebben gewonnen. En voor mezelf het feit dat ik een uur gespeeld heb zonder nog last te hebben van mijn achillespees." GRIP In de tweede helft werd snel duidelijk dat Ajax de overwinning niet meer uit handen zou geven. De jonge Ajacieden, aangevuld met de A-selectiespelers Litmanen, Stekelen burg, Nigel de Jong, Victor Sikora, Anthony Obodai en Nicolae Mitea, hadden stevig grip op een mat FC Den Bosch en creëerden ruimte voor een aantal vloeiende combinaties. Het leek er zelfs op dat FC Den Bosch bang was voor Ajax, want de thuisploeg durfde het niet aan - ook na de achterstand - zelf het initia tief te zoeken. Een knappe goal van Mitea, in de 50e minuut, betekende de definitieve genadeklap. John van 't Schip was na afloop redelijk tevre den: „Over de uitslag in ieder geval wel. Voor de uitstraling van de club en voor de spelers zelf is het goed dat we de volgende ronde bereikt hebben. Maar het vertoonde spel in de eerste helft vond ik niet geweldig. FC Den Bosch deed het goed en achterin hadden wij het moeilijk. Toen ontbrak nog het lef om naar voren te spelen. In de tweede helft vond ik het al veel beter gaan. We kregen meer ruimte en gingen daardoor beter voetballen." Een belangrijke rol was daarin weggelegd voor goalie Stekelenburg, vond ook Van 't Schip: „Maarten speelde, hoewel hij de tweede helft niet veel te doen had, een goede wedstrijd. Hij was een waar rustpunt en een goede steun voor onze jonge verdediging." De 21-jarige keeper zelf was nuchter over zijn prestatie: „Ik vind dat ik wel goed heb gespeeld, maar voor mezelf zie ik dit toch als een kans om wedstrijdritme op te doen. Ik zit op dit moment gewoon lekker in mijn vel. En ik ben klaar om, als het nodig is, Bogdan Lobont te vervangen." De terugkeer van Litmanen was vooral voor Ronald Koeman een opsteker omdat de trai ner op korte termijn van de diensten van de Fin gebruik wilde maken. Het goede spel van onder meer Thomas Vermaelen, Michael Krohn-Dehli en Muller van Moppes is vooral voor de toekomst van Ajax veelbelovend. Het volgende serieuze testmoment voor de talenten staat gepland voor de 16de decem ber. Dan moet John van 't Schip met zijn 'échte' selectie aantreden tegen FC Twente. Het eerste van Ajax speelt één dag later tegen NAC Breda en zowel Ajax 1 als Ajax 2 moeten vooraf 18 verschillende namen op de spelers lijst zetten. Een pittige, maar interessante loting, want Van 't Schip was tot twee seizoe nen geleden nog hoofdverantwoordelijke bij de Tukkers: „FC Twente is duidelijk favoriet. Het elftal is vergeleken met toen ik er trainer was, drastisch gewijzigd. Door het aantrekken van spelers als Ramzi, Gakhokidze en N'Kufo is de ploeg sterker geworden en er vooral aan vallend op vooruitgegaan. Ik vind het jammer dat we voor de vierde keer in dit toernooi uit spelen, want voor de jonge jongens was het leuk geweest om - gecombineerd met de wedstrijd van het eerste - in een volle ArenA te mogen spelen. Positiefis het feit, dat ik met veel meer jongens uit mijn eigen groep kan spelen. Zo kunnen zij ervaring op doen. En ik denk dat, als wij onbevangen en fris spelen, wij het FC Twente best lastig kunnen maken." 29 oktober FC Den Bosch - Jong Ajax 0-2 8. Muller van Moppes 0-1,50. Mitea 0-2. Scheidsrechter: Van Egmond Toeschouwers: 2.534 Gele kaart: Michael Krohn-Dehli Ajax: Stekelenburg, De Jong, Promes, Vermaelen, Valencia, Krohn-Dehli, Obodai, Sikora (82. Akachar), Muller van Moppes, Litmanen (59. Culina), Mitea. Op zondag 30 november treden Ajax en Feyenoord voor de 130ste keer aan voor De Klassieker. In nauwe samenwerking met Ajax-statisticus Evert Vermeer ver zamelde Ajax alle gegevens over de meest aansprekende wedstrijd van het vaderlandse voetbal. Alle officiële wedstrijden bij elkaar opge teld, treffen Ajax en Feyenoord elkaar voor de 149ste keer in de historie. Volgens sommigen is het de 150ste officiële Klassieker, maar de wed strijd van 21 januari 1968 hoort niet mee te tel len voor het totaal aantal gespeelde ontmoe tingen. Dat duel werd namelijk na 29 minuten bij 1-1 (doelpunten van Samardzic en Swart) gestaakt wegens zware mist en op io maart 1968 in zijn geheel overgespeeld: 1-0 voor Ajax. Ruud Suurendonk (na rust ingevallen voor Piet Keizer) was in de 66ste minuut de maker van het enige doelpunt. Maar aantreden deden Ajax en Feyenoord wel op 21 januari 1968... Ajax bleef de meeste wedstrijden op rij ongeslagen tegen Feyenoord. Tussen 18 mei 1995 (0-5) en 2 mei 1999 (6-0) wonnen de Amsterdammers 9 keer van Feyenoord en speelden 2 keer gelijk. Op één na werden alle edities van De Klas sieker in Amsterdam of Rotterdam gespeeld. Op Bevrijdingsdag 1951 speelden beide ploe gen vriendschappelijk tegen elkaar in Middel burg. Ajax versloeg Feyenoord 4 keer met 6 doel punten verschil: 8 oktober 1933 (7-1), 1 novem ber 1975 (6-0), 18 september 1983 (8-2) en 2 mei 1999 (6-0). Feyenoord versloeg Ajax 2 keer met 5 doel punten verschil: 6 juni i960 (1-6) en 29 novem ber 1964 (9-4). De 8-2 zege van Ajax op Feyenoord op 18 september 1983 was de hoogste Ajax-score tegen de Rotterdammers. Feyenoord haalde 2 keer met 9 doelpunten uit: 28 augustus i960 (9-5) en 29 november 1964 (9-4). De Klassieker van 28 augustus 1960 was met zijn 9-5 uitslag De Klassieker met de meeste doelpunten. In De Klassieker wordt vrijwel altijd ge scoord. Alleen De Klassieker van 28 oktober 1978 eindigde in 0-0. Ajax scooTde in eên eerste helft van De Klas sieker nooit meer dan 3 doelpunten, maar Feyenoord haalde maar liefst 3 keer uit met 5 goals in de eerste 45 minuten: op 11 november 1956 (5-0 rust, 7-3 eind), 28 augustus i960 (5- 2 rust, 9-5 eind) en 29 november 1964 (5-2 rust, 9-4 eind). De officiële edities van de Klassiekers wer den bezocht door meer dan vijfeneenhalf miljoen mensen. Het toeschouwersaantal in 148 officiële wedstrijden is: 5.509.375. Op de gestaakte mistwedstrijd van 1968 kwamen ook nog eens 55.072 toeschouwers af, wat het totaal in 149 wedstrijden op 5.564.447 brengt. Ajax gebruikte in De Klassieker tot nog toe 301 verschillende spelers. Feyenoord kon sinds 1921 met 3 spelers minder toe. Sjaak Swart is niet alleen de topscorer in De Klassieker, Swart speelde - met nipte voor sprong - ook de meeste afleveringen: 35. Dat is 7 meer dan de nummer 2 op de Ajax-rang- lijst, Wim Suurbier met 28. Swart blijft in het eindklassement Coen Moulijn 1 wedstrijd voor. Moulijn houdt met zijn 34 duels Wim Jansen met 30 wedstrijden net achter zich. Toch is Coen Moulijn de speler die de meeste minuten in De Klassieker maakte. Moulijn speelde 3005 minuten, precies 1 minuut meer dan Sjaak Swart.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 2