Aiax Life nummer 7 1 november 2003 t: een tussenstand Taaie oude Ajax-letters van Stadion De Meer. LEIDING Gerard Holsheimer is de directeur van De Toe komst. Hij geeft leidifig aan het facilitair per soneel dat de velden en het gebouw onder houdt en is veTder financieel eindverant woordelijk voor het jeugdcomplex. „Vier jaar geleden besloot Frank Kales om een profes sioneel iemand leiding te laten geven aan de opleiding. Op die manier werd Hans Westerhof, destijds Hoofd Opleidingen, ont last. Daardoor kon hij zich meer met voetbal- technische zaken bezighouden, want daar kwam hij amper aan toe. Nu hebben we Danny Blind als Hoofd Opleidingen en trainer en doe ik alle andere - niet voetbaltechnische - zaken. Dat is in onze ogen de beste situatie." Volgens Holsheimer is er de laatste jaren niet zo heel erg veel veranderd. „De vrijwilligers doen nog steeds hetzelfde werk, alleen kijkt er nu een oog van bovenaf mee. Verder is er meeT communicatie en is de studiebegelei ding uitgebreid." Voorheen was de voormalige basketballer verantwoordelijk voor Wedstrijdzaken en Vei ligheid. DaarvooT leidde hij zeven jaar lang een jeugdteam bij Ajax. „Vier jaar geleden ben ik teruggegaan naar de roots en ik doe het altijd nog met veel plezier De vaste kern van mensen is er nu ook nog steeds en dat geeft een goed gevoel. Ik was dus geen onbe kende, toen ik hier directeur werd. Dat scheelde wel, want men keek in eerste instan tie erg sceptisch tegen die functie aan. Nu niet meer overigens." KAST Het wedstrijdsecretariaat is in het weekeinde het zenuwcentrum van Ajax. Teams en scheidsrechters worden ontvangen en toer nooien of vriendschappelijke wedstrijden worden daar - in samenspraak met de desbe treffende trainer - besproken. Hans Bijvank en Floor Thoolen zijn verantwoordelijk voor de jeugd. Wim Heisterkamp voor de senioren. Bijvanck kwam in 1970 bij Ajax terecht en zit sinds 1986 in de ledenraad. Wat is er volgens hem veranderd op De Toekomst? „In De Meer - op Voorland - zaten we in de bestuurskamer te werken. Alles gebeurde daar. Er stond één kast en daar zat alles in. Dat was de jeugdop leiding van Ajax! Later kwam Adriaanse, die zat - wegens ruimtegebrek - weggestopt in een container. Nu werken we op een schitte rend complex. Het is niet met elkaar te verge lijken." Met de overgang naar De Toekomst kwam er de laatste jaren ook veel extra werk bij voor de wedstrijdsecretarissen. „Er zijn veel meer wedstrijden en alles is gewoon een stuk professioneler geworden. Vroeger bepaalde ik bij wijze van spreken heel veel zelf. Tegenwoordig vergaderen we vaak met Danny Blind en dat werkt veel beter. Trainers geven aan wat ze wel en niet willen, terwijl dat VToeger van bovenaf bepaald werd. Daar moesten ze het toen mee doen." De Toekomst is voor vrijwilliger Bijvank meer dan alleen maar een werkplek. „Het is een deel van mijn leven geworden. Ik zou ook niet meer zonder kunnen. Ik heb hier zoveel rela ties opgebouwd en al menig vakantie doorge bracht, bij mensen die ik via Ajax heb leren kennen. Aan het eind van het seizoen ben ik altijd even blij dat het rustig is, maar al vrij snel wil ik weer dat het nieuwe seizoen begint." BABBELTJE Edwin Kortlevers (40) is voor mensen buiten de Amsterdamse voetbalwereld een onbe- Edwin Kortlevers neemt de laatste tactische punten door met de E2-pupillen voor het oefenpotje tegen Hoofddorp D4. Staatsloterij Bryan Roy, trainer van de Eg, neemt een kijkje in de Ai-keuken van Danny Blind. Joop Leeuwendaal, leider van het jongste Ajax-team, adviseert Suggad Cylani in de wedstrijd tegen Buitenboys Fi. kende naam. Toch is hij inmiddels alweer 13 jaar betrokken bij de jeugdopleiding van Ajax. Dit is zijn zesde jaar als tTainer. Zelf reikte hij tot Ajax 2, waarin hij ooit speelde met Fred Grim, John van 't Schip en Sonny Silooy. „Ik vind het leuk om die jongens nu weer tegen te komen", zegt hij vlak voor de vriendschappelijke wedstrijd van zijn elftal tegen Hoofddorp D4. Ook al speelde Kortle vers niet op het hoogste niveau, in de jeugdopleiding van Ajax leert iedereen van elkaar. „Ik heb aardig wat ervaring als jeugdtrainer en Bryan en Sonny hebben weer veel ervaring op het hoogste voetbalni veau. Verder is het erg belangrijk om te weten hoe informatie op de kinderen moet worden overge bracht. Wat dat betreft, is Ajax echt de beste leerschool." Zo zag de Hoofddorper enkele weken geleden hoe zijn spelertjes in de gang met Jari Litmanen ston den te praten. „Het is voor die jochies natuurlijk leuk dat gebles seerde spelers nu op De Toekomst revalideren. Jari trainde geregeld in het krachthonk. Als mijn spelers hem met z'n tweeën tegenkomen, zeggen ze flink 'hé Litmanen'. Maar als ze alleen lopen, gebeurt er niks. Op een gegeven moment stond Jari bij ons in de kleedkamer een babbeltje te maken; het was meteen 'oude jongens krentenbrood'. Dat vinden die kinderen prachtig!" FAMILIE Lydia van der Moot komt al van kinds af aan bij Ajax en zit tegenwoordig dagelijks op De Toekomst. Zij is er directie-secretaresse. „Ajax is één van mijn grootste liefdes en dat zal ook altijd wel zo blijven. Het is hier heerlijk wer ken. Ik ben gek op alles dat met Ajax te maken heeft. Als het hier goed geregeld is, wordt het daar (wijzend naar de ArenA) een stuk makkelij ker. Ik vind het fijn om de randvoorwaarden te ver beteren, want daardoor help ik de club. Het voelt hier ook als een familie. We brengen de tijd heel intensief met elkaar door. We lunchen samen en op vrijdagmiddag drinken we even wat met elkaar. Het is allemaal heel hecht hier." Wie op De Toekomst naast Joop Leeuwendaal (47) loopt, hoort binnen vijf minuten minstens tien keer 'hé Jopie!'. Dat is niet zo gek, want de leider van de Fi is een vro lijke verschijning en kan met iedereen goed opschieten. „Van junk tot miljonair", zoals hij het zelf zegt. Leeuwendaal speelde zeifin zo'n beetje alle elftallen van Ajax, behalve het eer ste. „In De Meer hadden we de 'kantine', maar dat mogen we hier niet zeggen. Op De Toe komst heet het 'restaurant'. Op een gegeven moment heeft iedereen hier zijn plekje vero verd en heerst er ook hier weer een gezellige, familieachtige sfeer. Ajax is nog steeds één grote familie." Leeuwendaal vindt het wel jammer dat tegenwoordig weinig selectiespelers hun neus laten zien. „Chivu kwam wel eens kijken bij de AiMaar jongens als Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart, die eigenlijk hier van daan komen, zie ik niet vaak. Vorige week hadden we hier een Herfsttoemooi en toen verzorgde Johnny Heitinga de prijsuitreiking. Dat is hartstikke leuk voor de F-jes." Leeuwendaal heeft een hoge dunk van Johan Cruijff en Louis van Gaal. Wat vindt hij eigen lijk van de aanstelling van laatstgenoemde als technisch directeur? „Ik heb Louis van dichterbij meegemaakt: een echte clubman en zeer capabel voor deze functie. Bovendien heeft hij veel steun binnen Ajax. Er is hier maar één belang en dat is Ajax. Kijk, ik heb Cruijff natuurlijk ook hoog zitten, maar hij praat alleen maar vanuit Spanje en via de media. Natuurlijk zegt hij veel goede dingen. Als Johan advies heeft, is dat prima. Maar deponeer dat dan intern en ga niet via de krant praten. Cruijff is zelfs erelid, dus hij mag bij de vergaderingen van de ledenraad aan wezig zijn. Alleen hij komt daar nooit. Wie commentaar wil leveren, moet ook eens daadwerkelijk verschijnen." De Amsterdammer heeft de overgang vanuit de Watergraafsmeer overigens nooit als kil ervaren. „Ajax streeft perfectie na, wil altijd de beste zijn en het liefst met mooi voetbal. Als ik naar De Toekomst rijd, voelt dat een beetje als thuiskomen. Dat had ik vroeger bij De Meer ook, met die rode Ajax-letters op de gevel." Trainer Silooy spreekt zijn manschappen toe voor een midweeks wedstrijdje tegen HBC Di.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 9