Ajacieden succesvol in Moldavië 1 NOVEMBER 2003 NUMMER 7 Ajax Life CHISINAU - Het Nederlands elftal onder 19 jaar heeft vorige week in Chisinau, de hoofdstad van Moldavië, het eerste kwalificatietoernooi voor het Europees Kam pioenschap in 2004 gewonnen. Vier Ajacieden maakten deel uit van de succesvolle selectie, die onder leiding staat van coach Ruud Cullit: Jamal Ait-Mama, Ryan Babel, Hedwiges Maduro en Dwight Tiendalli. De vier jongens uit de Ai van Ajax lieten in Moldavië zien hoeveel talent zij in huis hebben. Bovenste rij v.l.n.r.: Hedwiges Maduro (Ajax), Theo Brack (NEC), Ouincy Owusu Abeyie (Arsenal), Arjan Wisse (AZ), Ryan Babel (Ajax), Dustley Mulder (Feyenoord). Onderste rij v.l.n.r.: Christy Janga (AZ), Dwight Tiendalli (Ajax), Tim Vincken (Feyenoord), Jamal Ait-Mama (Ajax), Mark Otten (NEC) Door Nathalie Nuiten Dat de capaciteiten van het kwartet door Ruud Cullit op waarde worden geschat, blijkt duide lijk uit het feit dat bij twee van de drie wed strijden alle vier de Ajacieden in de basis ston den. Alleen bij de openingswedstrijd van het toernooi - de ontmoeting met IJsland - speelde Hedwiges Maduro niet, maar na het eerste duel moest Rick Kruys (zoon van FC Den Bosch-trai ner Gert Kruys, red.) plaats maken voor Maduro. Hoe groot hun inbreng was, blijkt ook uit het feit dat, van de drie doelpunten die het Neder lands team in Moldavië maakte, er twee van Ajax-schoenen afkomstig waren. In de laatste en beslissende wedstrijd tegen Israël verzorg den Babel en Maduro de volledige productie. Terwijl de andere deelnemers aan het kwalifica tietoernooi pas een dag voor het begin van het toernooi in Moldavië arriveerden, koos Neder land professioneel voor een langere voorberei ding. Geen geweldige opgave voor de spelers, want de sfeer was uitstekend. Elke dag werd er stevig getraind, veel gelachen en vooral veel gepraat. Gullit: „Voetballen kunnen deze jon gens allemaal, het gaat nu om de details. Daar praat ik iedere dag met hen over. Ik wil zien hoe deze spelers zich houden onder druk; of ze zich staande weten te houden tegen ploegen, die als het moet massaal voor de goal gaan liggen. Dat zijn spelers uit de Nederlandse jeugdcompeti- tie vaak helemaal niet gewend, want bij ons wordt toch meestal open gevoetbald. De Ajax- jongens zijn gewend hun tegenstander weke lijks op te rollen en dan is zo'n toernooi als dit wel andere koek. Het aanvoelen van een wed strijd is best moeilijk. Een verdediger moet goed nadenken en zich afvragen wanneer hij moet opkomen. En een spits moet weten wanneer hij zich laat zakken? DaaTdoor was dit toernooi zo leerzaam. In de drie wedstrijden heeft het hele team keihard gevochten en in het slotduel met Israël liet de ploeg zien inderdaad begrepen te hebben, wat we hebben geprobeerd ze tijdens de training bij te brengemhaTd werken, samen werken en constant risico's afwegen." Het team van Ruud Gullit is automatisch geplaatst voor het Wereldkampioenschap van 17 oktober: Nederland - IJsland, Dinamo Stadion, 1-1 Doelpunten Dustley Mulder (3), Eyjolfur Hedinsson (22) Moldavië - Israël 1-1 19 oktober Moldavië - Nederland, Republican Stadion, 0-0 IsTaël - IJsland 2-1 21 oktober: Nederland - Israël, Dinamo Stadion, 2-0 Doelpunten: Ryan Babel (40), Hedwiges Maduro (48) Moldavië - IJsland 2-3 2005 in eigen land. Maar voor het Europees Kampioenschap in Zwitserland, dat volgend jaar op het programma staat, moeten maar liefst twee kwalificatietoernooien woTden gespeeld. Het eeTste was dus van 17 tot en met 22 oktober in Moldavië. Na een moeilijke start en twee gelijke spelen (tegen IJslarid en Molda vië, 1-1 en 0-0) in de eerste twee wedstrijden, leek de victorie - en daarmee het tweede kwali ficatietoernooi - nog ver weg. De 2-0 overwin ning op Israël bracht Nederland uiteindelijk op vijf punten, genoeg voor de uiteindelijke over winning. 'OndeT-19' speelt nu öf eind maart öf begin,april 2004het tweede en laatste kwalifi catietoernooi. Waar is nog onbekend, maar de KNVB gaat een poging doen om dit toernooi naar Nederland te halen. Vast staat al dat het team in één poule zit bij Spanje en Litouwen. Wellicht komt daar Zweden nog bij als 'beste derde team'van de eerste ronde. Hoewel er nog in twee voorrondegroepen gespeeld moet wor den, maakt Zweden een zeer goede kans. Net als Nederland haalden óók zij vijf punten. Neder land werd met dat aantal winnaar, maar Zwe den werd - achter Oostenrijk en Servië Monte negro - op doelsaldo slechts derde. De omstandigheden in Moldavië, voormalig onderdeel van de Sovjetunie, zijn verre van ide aal. De levensstandaard is in dit soort landen nu eenmaal heel anders dan wij gewend zijn, al doet de organisatie haar best het de gasten zo comfortabel mogelijk te maken. Zo wordt het Nederlandse team met een hele redelijke tou ring car rondgereden naar trainingen en wed strijden. Onderweg van het vliegveld naar het hotel blijkt direct hoe zeldzaam luxe het voer tuig is. Tussen de Lada's rijden in de hoofdstad Chisinau een groot aantal zeer gammele trolley bussen. Deze oude voertuigen, die in Nederland nooit door de keuring zouden komen, rijden hevig rokend door de stad. Bij een stoplicht staat de bus met Nederlanders naast zo'n trolleybus en kijken de spelers hun ogen uit. Er hangen nog nét geen mensen aan de buitenkant, maar in de bus is geen plaatsje, zittend of staand, onbezet. Tegen de busruit aangeplakt, kijkt de plaatse lijke bevolking vol verbazing naar de felle oranje kleding van de Nederlandse ploeg. De kleur, die ook bij ons al opvalt, is uniek voor een grauwe stad als Chisinau, waar iedereen verschrikkelijk sober en somber gekleed gaat. Het hotel loopt zeker niet over van luxe, maar gezien de armoedige staat van haast alle hui zen in Chisinau, valt het alleszins mee. Het eten is voor de Nederlandse delegatie wel degelijk een probleem. Dagelijks ruziet de dokter van Oranje-onder-19, Huib Plemper, met de Molda- vische kok: het eten laat veel te wensen over, weinig groente en geen variatie. De kamers in het hotel zijn niet geweldig en de douches heb ben als probleem dat werkelijk alles nat wordt, behalve degene die eronder staat. De omstan digheden creëren echter vanzelf een sterk 'wij'- gevoel binnen de groep, ledereen zit in het zelfde schuitje en de spelers beseffen dat ze met klagen het toernooi niet gaan winnen. Elke dag is het afwachten waar de bus naar toe- rijdt voor de training. Soms wordt er in één van de stadions getraind, soms ook in 'the middle of nowhere'; een voetbalveldje tussen de flats of de verwilderde weilanden. Slechte één keer wordt er echt op een goed veld getraind. Maar dat is ook alles. Om het veld is eigenlijk hele maal niets. De kleedkamers zijn in aanbouw, maar gezien het tempo waarmee de heren met de hand beton vlechten, gaat het duidelijk om een meerjarenplan. Naast het veld liggen ber gen zand met daarachter - wat verscholen - een loslopende stier. „Gelukkig voetballen we niet bij België of Spanje", lachen de jongens doelend op de rode kleur van die shirts. Gullit heeft tegenstrijdige gevoelens bij dit veld: „Leuk en aardig om nu op een goed veld te trainen, zeker gezien mogelijke blessures, maar de wedstrij den spelen we toch weer op die knollenvelden. Dan kunnen we er beter maar aan wennen." Hard werken en veel lachen is de ideale combi natie voor trainer Ruud Gullit. Hij heeft een spelletje geïntroduceerd dat vooral bij de Aja cieden, aanvoerder Christy Janga van AZ en ex- Ajax speleT Ouincy Owusu Abeyie (nu ATsenal, red.) erg populair is. PENIS heet het spel. In een kring moet de bal overgespeeld worden, altijd na twee keer raken. Wie een fout maakt krijgt een letter en na vijf fouten is het woord penis vol en ben je af. Uiteraard wint Gullit zelf negen van de tien keer het spel en steekt dan triom fantelijk de armen omhoog.Toch valt op dat de heren met de dag handiger worden. Het is een trend die zich de hele week doorzet: Gullit geeft dingen aan en de jongens groeien met de dag in hun positie. Gullit: „De wedstrijden tegen Moldavië en Israël hebben we volledig naar onze hand gezet en merkten de spelers dat het in de praktijk werkt wat ik hen gezegd heb. Zo hebben we niet alleen het toernooi gewonnen, maar was er nog een extra groot pluspunt: een wedstrijd zoals tegen Moldavië, die we volledig controleren en waarin we constant aanvallen, werd in het verleden nog wel eens knullig verlo ren. Maar nu speelden we gelijk om een wed strijd later alle puntjes op de 'i' te zetten!" Zeer content hebben de vier Ajacieden Moldavië weer achter zich gelaten. Tevreden over de toer nooiwinst (uitgerekend op de verjaardag van Dwight Tiendalli, een aardig cadeau naast het Nederlands elftalshirt met zijn naam erop), tevreden over hun eigen spel en tevreden over de coach. Ryan Babel: „Deze trainer is ontzettend spraakzaam, praat veel met ons allemaal. Hij lacht veel en düs is het altijd leuk met hem!" Dwight Tiendalli Geboren: 21-10-1985 Bij Ajax sinds: 1992 (was eigenlijk nog Fje, maar mocht beginnen in E-jeugd) Gekomen van: AFC Positie: rechtsback Bij Nederlandse selecties sinds: Onder 17 jaar Opleiding: MBO Marketing/Communicatie Jamal Ait-Mama GeboTen: 04-10-1985 Bij Ajax sinds: 2000 (B2) Gekomen van: DWS Positie: linksback of linker middenvelder Bij Nederlandse selecties sinds: Onder 17 jaar Opleiding: MAVO (heeft al diploma, gaat nu voor hoger niveau) Hedwiges Maduro Geboren: 13-02-1985 Bij Ajax sinds: 2000 (B2) Gekomen van: FC Omniworld Positie: centrale verdediger of centrale middenvelder Bij Nederlandse selecties sinds: alle elftal len doorlopen vanaf Onder 15 jaar Opleiding: MBO Economie, Administratie Ryan Babel GeboTen: 19-12-1986 Bij Ajax sinds: 1998 (D-jeugd) Gekomen van: Fortius Positie: spits Bij Nederlandse selecties sinds: selectie wedstrijden gespeeld voor Onder 14 jaar, toen afgevallen, vanaf Onder 16 jaar er steeds bij. Is bij dit team de Benjamin, moet nog 17 jaar worden. Opleiding: Sport en Bewegen op Csg Gaasterland

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 4