LaPeroedOr makkelijk verdedigers kunnen kweken' r Ajax Life nummer 6 18 oktober 2003 I Delflandplein 14,1062 HR Amsterdam, Tel: 020 - 615 46 29 Ma. t/m vr. 12.00 tot 22.00 uur Twee jeugdwedstrijden later kwamen ze bij me terug. Boden ze me een beter contract aan, met terugwerkende kracht, van 2.500 gulden. Dat heb ik getekend." Barry Hulshoff debuteerde op 9 januari 1966 in Ajax 1. In de uitwedstrijd tegen Feyenoord werd het 1-1. Zijn tweede wedstrijd in het eer ste vond pas bijna een jaar later plaats. Op 14 december 1966 verving de toen twintigjarige verdediger de geblesseerde Wim Suurbier tij dens de Europa Cup-wedstrijd tegen Liver pool. „Ik speelde rechtsback. We waren vooraf erg bang voor hun linksbuiten Gallagher. Liverpool moest de 5-1 nederlaag goedmaken en ging furieus van start. De eerste tien minuten had ik het zwaar, maar daarna kende ik weinig problemen meer. Ik was kop- sterk en dat konden we goed gebruiken. Ik won alles in de lucht." Het werd 2-2, een ronde verder toonde Dukla Praag zich in de kwartfi nales van de Europa Cup I een maatje te sterk voor het grote Ajax in wording. Ontdaan van plankenkoorts werd Hulshoff een vaste waarde in het door Rinus Michels getrainde 'Amsterdamse'elftal. In zijn eerste twee wed strijden in de hoofdmacht speelde hij voor in totaal bijna 150.000 toeschouwers. De kop van een mooie carrière was eraf. KOVACS Wat volgde, is in deze rubriek meer dan eens beschreven. Onder leiding van Michels bereikte Ajax in 1969 de finale van de Europa Cup 1, waarin Ajax verloor van AC Milan. Hulshoff: „Er was nog geen kleurentelevisie in Nederland, dus wachtten we nog twee jaar tjes." In 1971 was het wel prijs. Op Wembley werd Panathinaikos met 2-0 verslagen. Rinus Michels stapte dat jaar op en de Roemeen Stefan Kovacs werd trainer van Ajax. Na de ijzeren discipline van Michels, pakte het los sere bewind van Kovacs goed uit. Onder de geboren Hongaar herhaalde Ajax het huza renstukje van Wembley nog twee maal. Toen kwam de klad erin. Hulshoff: „Kovacs was een prachtige man. Gezegend met erg veel humor Ik weet nog dat we in september 1972 met 0-3 wonnen bij PSV. Na afloop vroeg een verslaggever op de persconferentie 'Meneer Kovacs, jullie hebben de hele wedstrijd in de verdediging gestaan. Drie counters leveren drie goals op. Hoe kan dat?' Kovacs kijkt de journalist aan en zegt 'Het lag hieraan. Hier hadden we Cruijff' en hij pakt het lege wijn glas dat voor hem staat. 'Cruijff ging naar een verdediger maken, werkt niet altijd. Een verdediger zit anders in elkaar, ook qua men taliteit. Die is veel introverter en minder indi vidueel ingesteld. Verdedigen en aanvallen zijn twee totaal verschillende dingen. Ik kon niet wat Cruijff kon. En andersom. Daarom waren we complementair aan elkaar." GOD Op 10 februari 1974 nam ook de loopbaan van Barry Hulshoff een abrupte wending. In de thuiswedstrijd tegen NAC, uitslag 3-0, scheurde hij zijn kruisband af. Het koste hem het WK 1974. Alleen door middel van zwoe gen, trainen, werken en nog veel meer zwoe gen, wist Hulshoff een vervolg aan zijn car rière te geven. Een dergelijke blessure bete kende in die tijd meestal nog einde oefening. Het hoge niveau van voor zijn blessure haalde hij nooit meer. Wat resteert zijn mooie herin neringen aan een unieke periode. „Samen met Johan Cruijff was ik de enige Aja- cied in Oranje-onder-18. Met de trein en de bus reden we destijds naar Zeist. Op de terugweg zei Johan altijd 'we kopen geen kaartje voor de thuisreis hoor, dat geld steken we in onze zak'. De KNVB vergoedde onze reiskosten contant. Het werkte bijna altijd. Een keer zijn we aange houden en moesten we naam en adTes opge geven aan de politie. Toen zei Johan dat we bij Ajax voetbalden en toen was het alsnog goed. Johan is in al die jaren nooit veranderd. Oua denkwijze en houding is-ie altijd dezelfde gebleven. Joviaal naar iedereen die hij kende en die hij onderweg is tegengekomen." „Tijdens onze succesperiode realiseerde ik me niet welke impact onze prestaties in het buitenland hebben gehad. Ik heb een aantal jaar geleden in Griekenland gewerkt. In de voorbereiding op het seizoen speelden we in een dorpje buiten Yannina, waar ik werkte. Tijdens de warming-up kwam er een man naar me toe; iemand van een jaar of zestig. Hij pakte mijn hand beet, keek naar me omhoog en begon te huilen. Ik dacht bij mezelf 'wat gebeurt hier?'. Hij bleef me een paar minuten lang aanklam pen, waarop de aanwezige tolk vroeg wat er aan de hand was. Die man woonde in een ander dorp. In de tijd dat Ajax het Europese voetbal beheerste, kwam hij altijd van dat dorp naar het gehucht lopen, waar we nu zaten. En hij niet alleen. Mannen van in totaal wel drie dorpen kwamen op de woensdag dat het 'grote' Ajax speelde, daar samen. Soms hadden ze wel twee uur gelo pen om op een klein zwart/wit toestelletje - met tweehonderd man samengepakt midden op het dorpsplein - naar Ajax te kijken. Die man had dus, speciaal voor mij, nog eens dat hele eind gelopen. Ik was een soort God voor hem. Op dat moment reali seerde ik me pas goed wat er destijds alle maal is gebeurd en wat we hebben gepres teerd. Tijdens mijn actieve loopbaan, was ik daar nooit zo mee bezig. Nu meestal nog niet eigenlijk. Ik ben altijd realist geweest. We praten nu heerlijk over het verleden. Het is niet erg daarmee geconfronteerd te worden. Zelf leef ik niet in het verleden, maar bij de dag en met het oog op de toekomst." de Europa Cup 1 uit tegen Bayern Miinchen wet 2-1. Het gouden Ajax beschikte over een fantas tisch arsenaal aan topverdedigers: Ruud Krol, Wim Suurbier, Barry Hulshoff. Allemaal types die tegenwoordig niet meer rondlopen. Nederland heeft momenteel een gebrek aan goede topverdedigers. Hulshoff ziet dat ook en verbaast zich erover: „Natuurlijk moet Ajax verdedigers opleiden. Het zijn de meest eenvoudige spelers, dus is het zonde om die te kopen. Twee keer drie kwartier achter een man oplopen getuigt van opofferingsbereid heid. Die instelling is nodig en dat aspect is helemaal verdwenen uit het Nederlandse voetbal. Bij Ajax moeten ze in de jeugdoplei ding makkelijk verdedigers kunnen kweken. De jeugdelftallen moeten altijd een grote ruimte achter zich dekken en beter kunnen ze het daardoor niet leren. Van een aanvaller krijgen onherroepelijk een terugslag. Er gaan spelers weg en er komen anderen voor in de plaats. Die krijgen te weinig tijd om zich het hoge niveau eigen te maken. Vergeet niet dat wij een aanloop van vijf seizoenen hadden, voordat we successen gingen boeken. Nieu welingen kregen die tijd niet, dus ging het automatisch minder met Ajax." links en Keizer, die daar stond, gleed naar bin nen'. Kovacs pakte het glas van PSV-trainer Kees Rijvers. Dat zat nog vol. Hij vervolgde 'Cruijff ging buitenom en Keizer gleed naar binnen'. Kovacs draaide de glazen mee en had toen het volle glas van Rijvers voor zich. 'Zo scoorde Cruijff dus', zei Kovacs en hij dronk zo het drankje van Rijvers op. Die keek alsof hij water zag branden!" Na 1973 trad het verval in. Hulshoff heeft daar een logische verklaring voor: „De groep was volgevreten. Dat bedoel ik niet negatief. Maar om te presteren, zijn uitdagingen nodig. En die waren er niet meer. De enige remedie daartegen is keihard werken om het niveau vast te houden. Maar wij moesten enkele goede spelers laten gaan en de nieuwelingen konden dat verlies niet direct opvullen. Dat proces gebeurt overal om ons heen; topclubs

Ajax Life (vanaf 1994) | 2003 | | pagina 9